Bisiklet satışında alınan vergiler kaldırılsın kampanyası

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@a.valverde
Öyle tabi..
Devlet vergi(gelir) arayışındayken,''bisikletlerden vergiyi kaldıralım'' dersek eğer,döverler ya da fetöcü diye içeri atarlar hepimizi:D
Daha geçen gün twetter da ''dolar yükselmedi,aslında Türk lirasının değeri düştü'' diyen birini hapse atmışlar..:D

Kafa şu;
''Adama bak,devletin paraya ihtiyacı olduğu,ekonomik savaşın kızıştığı bir ortamda,devletin vergi almamasını istiyor..''
Al bunu içeri,al al al:D

• Beğen
Tepkiler: Serdal Apardım
Scudo
B

bianchi10

Misafir
ülke şu anda sadece vergilerle ayakta duruyor zaten. daha dün dünyaya rezil olmuşken bisiklet lafı açmayın sakın. yeni vergi eklerler ona göre.

ndhakara

Forum Demirbaşı
Tepki
967
İsim
Cihat
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu
Bir de hedef kitlenin cebindeki paraya göre fiyat biçiyorlar ki en çok buna çıldırıyorum. Mesela aynı mantıkla imal edilen havalı tüfek/tabanca tüplerinin fiyatları 5TL civarında ama ne hikmet ise bisiklet için olan CO2 tüplerin fiyatları bunların 10 misline kadar çıkıyor!

Tepki
7
İsim
arslan aslantürk
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@RedFoX Çooook haklısın çok.Nedeni benim.Çünkü ben haftaya 63 e giriyorum.5 senedir bisiklet binerim hâlâ alisamayan insanlar görürüm çevremde.Bu yüzden çok haklısın.

• Beğen
Tepkiler: RedFoX
Tepki
7
İsim
arslan aslantürk
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İyide kardeşim diyorum ki bisikletten ekmek den vergi alicagina altından,pırlantadan vergi al.Fakirin boğazını neden sıkıyorsun.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@fotoğrafçı
Ideal devlet profili çiziyorsunuz. Ideal devlet yok halbuki. Pırlanta dünya borsası israilde yanılmıyorsam da tel avivde. Güney afrikada işletilen madenden, zırlanto denilen dükkana kadar hepsi tekellerinde. Siz, aslında değersiz bir taşa anlam yükleyip bu kadar pahalıya satsanız, bir de vergi yükü ile uğraşmak ister miydiniz? Tabana yayılan vergi, kapitalin en sevdiği vergi yüküdür.

Spartacuss

Üye
Tepki
127
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Vergiler bence normal, Ab’de ne kadarsa bizde de o kadar.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bütün ekonomilerde yapıldığı üzere refah seviyesinin ve sosyal adalet sisteminin değerlendirilmesinde dolaylı vergilerin dolaysız vergilere oranına bakıp yorum yapmasaydık vergiler normal der geçerdik.Malesef ki burası dolaylı vergilerde Avrupa'yı üçe dörde katlayan Türkiye.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Mehmet Metin Levent

Aslında çok daha fazlası, %90'a yakın olması gerek. Petrol zengini falan bir ülke olmadığımız için devletin vergi dışında fazla geliri olmasını beklememeliyiz; gene de TOKİ'nin konut satışı, özelleştirme gibi çeşitli gelirler de bütçede önemli bir yere sahip.

@Mehmet Metin Levent

En büyük pırlanta borsası Anvers'te (Belçika). Uluslararası kodamanların, bu kadar büyük rant getiren bir işi 70 yıl önce kurulmuş ülkeye kaptıracağını düşünmediniz herhalde; veya milyarlarca dolar değerindeki taşların dünyanın en tehlikeli yerlerinden birinde istifleneceğini... Sanırım pırlanta ticareti yapan hasidik yahudileri TV'de falan görüp "bunlar olsa olsa Tel Aviv'dedir" dediniz.

@hamlet2006

Evet, devlet bordrolu çalışanlar dışında kimseden düzgün gelir vergisi al(a)madığı için bütçede dolaylı vergilerin payı çok büyük, ama yazdığınız kadar da değil. Türkiye'de vergi gelirinin yaklaşık 3'te biri doğrudan vergiler, 3'te ikisi dolaylı vergiler. Bizde 1'e 2 olan oran Avrupa ülkelerinde genelde 1'e 1 civarında.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.
Üstad saygılar.Allah biliyor mesajı girince üstadım yorumlar dedim ve bildim.:)(Tamamen saygı içerir:harika:)
Bu arada üçe dörde katlamada biraz mübalağa yaptığım da doğrudur.Ama malesef 2013 verilerine göre bizde %69 iken AB'de %27 imiş)

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Murat B.
Devlet,vergi toplamayı bile beceremiyorsa,bu devletin var olmasının sebebi nedir acaba ya da bu devlet,ne zamana kadar ayakta kalabilir acaba?

Tepki
7
İsim
arslan aslantürk
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Serkan Mıstınoğlu
Sana yüzde yüz katılıyorum.Aynı düşüncemi bende paylaştım.1 eylül 18 kasım arası fiyatlar her şeyi anlatıyor.fiyatları dolara bağlayanlar dolar düştüğü halde hala zam peşindeler.Biraz insaf diyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@hamlet2006

AB için verdiğiniz değer hatalı. Avrupa Birliğini'nin vergi gelirleri raporundan ( (link) ) bir grafik paylaşmak istiyorum:

(Raporu açarsanız, Figure 4 olarak sağ tarafta görebilirsiniz. Grafiğin dikey ekseni %12 ile %14 arasında, yani değerler aslında hemen hemen aynı).

Gördüğünüz gibi Avrupa Birliği'nde, fuşya (Merida pembesi) ile gösterilen dolaylı vergiler, mavi ile gösterilen doğrudan vergilerden fazla. Ancak zeytin yeşili ile gösterilen sosyal güvenlik katkılarını da bir tür doğrudan vergi kabul ederseniz, verdiğiniz %69'luk değere yaklaşmak mümkün (gene de %65 civarında kalıyor). Fakat, sosyal güvenlik primlerini bir tarafta vergi kabul edip, diğer tarafta ayrı tutmanın yanlış olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Ülkemizde toplanan SGK primlerini vergi kabul edersek de vergi gelirlerinin yaklaşık yarısı doğrudan vergiler oluyor. Bir başka değişle, ya bizde 1'e 2 olan oran onlarda 1'e 1, ya da bizde 1'e bir olan oran onlarda 2'ye 1. Üçe, dörde değil; bir buçuğa katlıyoruz...

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.386
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Her şey bizim elimizdeyken bu kadar söylenmemiz anlamsız. Oyu da veren biziz, fiyatı pahalanan ürünleri almaya devam eden de biziz. Hadi oy konusunda fanatikleştik, takım tutuyoruz da ben bu ülkede daha fiyatı pahalı diye bir ürün protesto edildiği görmedim. Örneğin yıllardır benzin fiyatları eleştirilir, peki bir günde toplum olarak biz dedik mi benzin fiyatları düşene kadar benzin almıyoruz. Benzine zam geldiği gün gidip benzin alıp bir de ben hep 50 tl'lik alıyorum diyoruz. Ee ben de olsam, nasıl olsa almaya devam ediyorlar deyip verir zammı.

• Beğen
Tepkiler: notforheaven

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Sineğin yağını hesaplayan hortumculardan ne bekleniyor ki? Söylemle birşeyler değişmiyor..

Din olgusunu kullanarak Başbuğ Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin başına kanser gibi geçirilen, kurumlarını mirasyedi gibi soysuzlara peşkeş çeken arapçı haramiler k.çımızdaki dondan bile vergi alırken duyarlıyım diyen herkes de kendi dünyasında takılmaya devam ediyor..Cesur olamadıktan sonra böyle yönetilmeye, vergilerin altında ezilmeye malesef mahkumuz..

GagarinlerinYuri

Aktif Üye
Tepki
217
İsim
Murat Esen
Bisiklet
Salcano
Geçen sene pedalli tasit vergisi diye dalga gectik yapmayin arkadaslar nerede gorulmus vergiden vazgecildigi uyuyan baligi uyandirmayin yeter