Bisiklet sağa çeker mi?

Cemal KUŞ

Daimi Üye
Tepki
13
Bisiklet
Scott
Çocukluğumdan beri bisiklete binerim el bırakırım v.s. Geçenlerde arkadaşa bir yol bisikleti aldık. Mümkün değil el bırakıp sürülmüyor. Sağa çekiyor resmen. Janttamı bir sorun var dedim değiştirdim başka bir bisikletin jantıyla hala aynı. :Kadroda bir yamukluk yok, gidonda keza öyle. Aklıma bir başka fikir gelmiyor...

Sizce bir yol bisikletinin el bırakınca sağa çekmesi neden olabilir ? Daha detaylı anlatmamı isterseniz de buradayım.

Scudo

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@Cemal KUŞ

Gora'dan bir replik vardı hani, "Gemi biraz sola mı çekiyor Kuna?" diye. Yani sağa veya sola çekmesi gayet normal bir durum. Ki bu durumlar için bir çok etkende var. Jantların akoru doğru değildir ya da doğru olsada çemberler yamuktur. o da olmadı furç gevşektir, göbek milleri sıkıntılıdır, vs vs... Bu gayet normal ve olası bir durum, bir bilen ile tekrar gözden geçirmekte yarar var.

Cemal KUŞ

Daimi Üye
Tepki
13
Bisiklet
Scott
@Dogukanaksu

Her iki jantta diğer bisiklette problem yapmıyor. Hani el bırakırsın bir düzende gidersin ya bu bisiklette o mümkün olmuyor, hoop sağ tarafa yatıyor makine buna engelde olamıyorsun yani. :) garip ama gerçek.

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@Cemal KUŞ

Aslında furç yatağındaki gevşeklik dışında atladığım bir husus daha var. Kimi yol bisikletlerin de ki maşaların açıları da buna engel olabilmektedir, ki birden fazla yol bisikletim olduğundan ve de uzun turlarda ellerimi dinlendirmek adına kısa süreli ellerimi bırakmak istediğimde bazı bisikletlerim maşası gereği çok uzun süreli denge kurmama engel olabiliyor, belki bu sepebten ötürü de olabilir şimdi görmeden varsayımlar üzerine konuşuyorum tabi.

• Beğen
Tepkiler: Cemal KUŞ

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
Ne kadar etkilidir bilmiyorum ama ruble/aynakol/aktarıcı gibi çekiş elemanlarının sağ tarafta olması yol bisikletinin daha hassas olmasından ötürü dengeyi daha kolay etkileyebilir diye düşünüyorum.

Mutlu Köksal

Satılık Scott Scale LTD CR1
Tepki
224
İsim
Mutlu
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Biraz düz ve basit bi mantıkla,gidon gönyesinden hafif kaymış olabilirmi acaba diye düşündüm.İhtimal dahilinde olması düşük olsa da bir kontrol edin derim :)

• Beğen

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Dogukanaksu
Kanimca cok yaklasmissiniz. Mutlu Köksal da ima etmis.
Bildiginiz gibi masa yataklarini bribirine paralel olmasi icin freze etmeye yarayan bir alet vardir. Alin borusundaki alt ve üst yatagin tamamen paralelligini saglamaya yarar. Bunun ikisinin paralel olmamasi halinde- üzerine yük bindigi zaman- masa tam karsiya dogru degil, gözle görülemeyecek kadar -saga veya sola- döner.
Bunu kontrol etmek icin yatagi biraz daha fazla sikarak herhangi bir bölümde(dönmüs) daha rahat hareket ettigini görebilirsiniz. Yatagi sikmaniza ragmen her tarafta hala ayni rahatlikta- sertlikte- dönüyorsa, bu taktirde, aklima baska hic bir olasilik gelmiyor.
O zaman Dogukanaksu' nun dedigi gibi zaten dogrusal hareketi zayif bir bisiklettir ve sürücüden kaynaklanir.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Yol bisikletinde el birakmak flat bar bisikletlere göre birazdaha zor, alismasi zaman alabiliyor. Ben bisikleti ilk aldigimda yuksek hizda gidonu sabit bile tutamiyordum. :)

• Beğen

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Tuncay Üner

Bu tamamen bisikletin geometrisine bagli bir sey. Alttaki resimde görüle "C" acisi ve "K" nin degerine bagli. Yoksa ypl bisikleti. tur bisikleti, flatbar filan degil! :)

http://www.simplon.com/fileadmin/dam/1_Mountainbikes/Geometrie_Alle_Bikes/ALS_Geometriezeichnung.jpg

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Yol bisikleti flatbar ayrimi derken kadro acilarini daha basit bi sekilde anlatmak istemistim. Soylemek istedigimin tam acilimi bu sekilde. :)

Cemal KUŞ

Daimi Üye
Tepki
13
Bisiklet
Scott
Söz konusu olayı biraz daha detaylandırayım.
Uzun süredir bisiklet sporcusuyum el bırakmakla ilgli bir sorunum yok kendi bisilet Scotts50dir.
Bir arkadaşım Salcano xrs800 kullanıyordu ondada bir sorun yoktu.
Sorun şu ki yakın zamanda birbaşka arkadaşımızada xrs800 aldık fakat bu bisikletin jantlarını değiştirsek bile başka bisikletin jantıyla yinede el bırakılamıyor bisiklet sağa meyilli hareket ediyor.

Tek ayakla elleri bırakıp bisiklet sürebiliyorken bu bisikletin sorunu ne olabilir ?

Paylaşımlarınızı ve yorumlarınızı inceleyerek bu sorunu araştıracağım. Yeni yorumlarda bana başka bakış açıları kazandıracak teşekkürler hepinize.

• Beğen
Tepkiler: Hakan38

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Cemal KUŞ
Konuyu bir kac dostuma sordum. Büyük cogunlugu gidon yataklarinin paralel olmamasi üzerine yorum yaptilar. Ayrica Fren veya vites tellerinin cok kisa baglanmasinin da gidonu cekebilecegini söyleyenler oldu. Arka tekerin ortali durmamasi da bir dönmeye yol acabilir diyen de vardi. Son ayri yorum da kadronun veya masanin kazali olup olmadigi üzerine! Sanirim olabilecek bütün olasiliklar bu kadar.
Umarim bulursunuz sebebini!

Umut Kılınç

Daimi Üye
Tepki
76
en kötü ihtimalle yol yamuktur yada sen farkında olmadan sağa egiliyorsundur yada rürgardandır.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
@Dogukanaksu

Açılı maşalara göre düz maşanın kontrolü daha hassas oluyor değil mi ?

Cemal KUŞ

Daimi Üye
Tepki
13
Bisiklet
Scott
Sorunu bir süre önce çözdüm tavsiyelerinizle ve " maşanın içinde jantın ortalı olmadığını anladım. Sol bacakğın uç kısmı biraz daha önde gibi bunu halledeceğim en kısa sürede çok sağoln. Eyvallah.

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Benzer sorunu yaşıyorum. Bisikletin akort ayarını falan yaptırdım ama yine de gidon en ufak eli bırakmamda direk sağa çekiyor. Macera aramıyorum da bir sorun var kesin. 40 km üzerine çıkınca da bisikletin önü ayrı arkası ayrı gidiyor sanki :) Bianchi SLR 200 yol bisikleti var. Daha önce benzer sorun yaşayıp çözen var mı ?

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@Emrah Özşahin STI koldan çıkan kablolar gidonun sağa dönmesine sebep oluyor, kabloları gözden geçirin sağ tarafın daha kısa olduğunu ve gidonu sağa çektiğini faredeceksiniz. Bu bir kablolama hatasıdır

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.385
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ön tekerle arka teker aynı çizgide değilse çekme sorunu yaşanır. Hatta yüksek hızlarda speed wobble denilen tehlikeli duruma düşebilirsiniz. Ön ve arka teker minimetrik aynı düzlemde olmalı.

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Valla anlamadım sorun nedir. Bu yüzden fazla hız yapmıyorum bisiklet sallanıyor. Arkada portbagaj var o mu yapıyor bilmiyorum. Ön arka kadroya tam ortalı gibi. Kablolama olayını tam anlamadım. Bunun yüzünden yeni bisiklet almayı ciddi ciddi düşünmeye başladım.

Kablolar

Ön teker

Arka teker