Bisiklet önerileri

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@rdcelen Tur heybelerinden mi söz ediyorsunuz tam olarak anlayamadım ama birşey olmaz.

Scudo
Tepki
1
İsim
Rıdvan
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Diğer
Merhabalar, önümüzdeki ay şehir bisikleti almayı düşünüyorum. İzmir’de yaşıyorum. Genellikle sahil boylarında ve düz asfalt yollarda kullanacağım. Araştırmalarım sonucunda aşağıdaki modellerden birini alacağım. Bütçem 1500 lira civarı (max 2000). Az kullanılmış 2. el ya da sıfır almayı düşünüyorum.

Mosso Legarda 1924
Whistle Guipago 1724
Carraro Sportive 224
Bianchi Touring serisi
Kron Tx300

Donanım olarak Mosso en üst düzeyde gibi geldi bana. Fakat diğer detaylarını bilemiyorum.
Kron hakkında bazı olumsuz yorumlar gördüm fakat görünüşünü beğendiğim için ekledim. Kullanışlılık, donanım, sağlamlık, rahatlık vb açısından hangisini önerirsiniz ya da bu seviyelerde önerebileceğiniz başka marka-model varsa tavsiyelerinize açığım. Teşekkürler şimdiden

• Beğen
Tepkiler: Kızagan
Tepki
1
İsim
Rıdvan
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Diğer
@tony0694 hiç emin değilim, arada kaldım. Özellikle Carraro-Mosso ikilemi çok zor. Tecrübeli birileri fikir verir belki hocam

Kızagan

Demir Taylı Silahşör
Tepki
157
İsim
Yasin
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@alrightythen valla aynen öyle Bende de carraro çok ağır basıyor lakin ciddi manada ağır basıyor bisiklet 14.5 kg kitlenir maşa olduğundan dolayı muadili sedona 410 ve Peugeot t11 11 er kg lar o yüzden bunları düşünüyorum ama carraro ve mossonun amortisörleri acaba cidden faydalı mi arnavut kaldırımda veya azıcık bozuk asfaltta ondan emin olamıyorum

• Beğen
Tepkiler: alrightythen

Enes1611

Üye
Tepki
1
İsim
Enes
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Merhaba ben forumda yeniyim nasıl konu açıcaz bulamadım yardım eder misiniz ?

Merhaba Ben yeni bir bisiklet alıcağım Corelli 4.3 mmü alıyım yoksa Kron xc 100 mü şimdiden teşekkürler

Tepki
3
İsim
Eren
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@alrightythen Ben bugün carraro sportive 224 aldım be memnunum
Bana göre eksileri
- Kavislerde aşırı yavaşlaman lazım yoksa rahatsız eder seni
- Koltuk acıtıyor ama ben 125 kilo olduğum için galiba bir de pişik yapıyor ama sizde yapmayabilir dediğim gibi 125 kiloyum daha yeni aldım bisikletten çok anlamam ama sürüş gayet güzel rahat ve konforlu bana göre.

Kızagan

Demir Taylı Silahşör
Tepki
157
İsim
Yasin
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@TheKingee56 rahatsız eder derken virajlarda yatma riskinden mi bahsediyorsun

Tepki
3
İsim
Eren
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@tony0694 Mesela küçük bir çukura girdin diyelim fazlasıyla hissediyorsun yani ben en ufak girinti yada çıkıntıda hissediyorum

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.779
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tony0694 @alrightythen mesajlariniza cevap verilmiyor arkadaslar farkindaysaniz çünkü her gün ayni sorular geliyor ve bizler cevap veriyoruz, oneride bulunuyoruz ve ertesi gün ayni sorular ve benzer cevaplar... Yani demem o ki bi kaç sayfa gerilere gidin, forumda arayın, aradığınız cevabı bulacaksınız.
Ha gelmisken bi iki şey söyleyim... Şehirde surecekseniz ön amartisoru eleyin, işe yaramazlar ve ek ağırlık olustururlar.
Benzer fiyata üstün olan kompanentli hangisiyse de ona yönelin derim ki ben Mosso'yu öneriyorum bu konuda. Benzer fiyata Carraro, Sedona da iyidir ama kompanentleri bi seviye aşağı oluyor.

Tepki
3
İsim
Eren
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@tony0694 pardon benim hatam kavis derken başka bir şey diyecektim arabaların yavaşlaması için yollarda olur ya sarı çizgili falan tümsek olur küçük bir tane onu diyorum

@tony0694 virajlarda korkulacak bir şey yok ama çok fazlada yatma bence ne olur ne olmaz.

• Beğen
Tepkiler: Kızagan

Seyfettin

Üye
Tepki
6
İsim
Seyfettin K.
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@hamlet2006 hocam cevapların ve ilgi alakan çok iyi çok sağol. 2 aydır internet te araştırma yapıyorum ama mahvoldum. Niye diyeceksin youtube den videolar izlemekten forumlardan yorumları okumaktan kafam allak bullak. Bana yardımcı olup yol göstermen lazım :) 1 hafta için de almalıyım bisikleti:)

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Seyfettin

Elimden geldiğince ,dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım,o konuda sıkıntı yok.Ancak yardımcı olabilmemiz için sizin de biraz bize yardımcı olmanız gerekiyor:
Bisikleti ne için kullanacaksınız?
-Bisiklet yolunda hafta sonları sürmek,
-Toplu ulaşıma entegre kullanmak,(Belki de katlanır lazımdır)
-Bisiklet ile uzun yol, tur yapmak,
-Yüksek performanslı sürüşler yapmak,
-Granfondolara hazırlanmak
-İşe gidip gelmek
-Bisiklet ile dağ bayır hoplamak zıplamak vb
bunların birkaçı birden olabilir
Bisikleti hangi tip yollarda kullanacaksınız
-Bol yokuşlu veya düz yolllar
-Bozuk ,gravel dediğimiz çakıllı tozlu ,topraklı yollar
-Kaymak asfalt vb
Bu sorular artırılabilir
Bisiklet ile ilgili planlarınız ne?(Mesala şimdilik bir bisklet alayım ileri de üst düzey ultegralı karbon bir yol almak gibi)
Sempati duyduğun marka,dizayn?(Benim mesala Scottlara karşı bir sempatim vardı gibi)
Bisiklet için ayırdığınız bütçe ne kadar?
Boy,kilo ,kondisyon durumunuz?
Kısa da olsa bilgilendirmeniz gerekiyor.

Enes1611

Üye
Tepki
1
İsim
Enes
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@hamlet2006 -Bisiklet ile dağ bayır hoplamak zıplamak, Bisiklet için ayırdığınız bütçe ne kadar? =en fazla 1300 tl boy 1.71 kilo 1.70 galiba

• Beğen
Tepkiler: Peynirsizsandviç

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Enes1611

Size dağ bisikleti konusunda tavsiye verecek deneyimli arkadaşların önerileri lazım. (link) Bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar mutlaka olacaktır.Ben dağ bisikleti konusunda çok bilgili olmadığımdan yardımcı olamıyorum.:kötü:

Tepki
0
İsim
Kubilay
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
3000 TL bandında bir dağ bisikleti önerebilir misiniz

fbyram

Üye
Tepki
39
İsim
B.Emeksiz
Bisiklet
Salcano
@tony0694 sedona 410 ve pug t11 uzun turlar vs için düşünülür. İkiside çok sağlam modeller. Biri v fren (s 410) diğer hd fren (t11) olması lazım. T11 yeni bir model ve bence f/p olarak şuan piyasada çok iyi bir konumlaması var. T11in Hd sistemi v frene dönüştürülmüyor galiba. Uzun turlarda v frem her zaman avantajdır o nedenle sedona bir adım önde olabilir. İkiside üzmez tercih meselesi şehirler arası turlar ve uzun tur gezileri yapmayacaksanız t11 genel olarak s410 bu klasmanda üzmez. Mosso carraro vs onlara pek bakıp incelemedim. Kullananların inceleyenlerin fikirleri de illaki önemlidir. Bence t11 ve s410 trek 7.3 seviyesinde kullanım sunacak kalitedeler. İyi pedallar :)

Seyfettin

Üye
Tepki
6
İsim
Seyfettin K.
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@hamlet2006
@hamlet2006

Hocam dersime çalışmış birisiyim :) 1 aydan beri her akşam inceleyip okuyorum.
- Bisikleti kullanma amacım ilk önce kondisyon kazanıp spor yapmak. Haftanın 4-5 günü Küçükçekmece veya Florya sahile inip sürmek. Yeterli kondisyona ulaşınca da 18 km(9 km gidiş 9 km geliş) işe gidip gelmek.
- Kullanım yeri olarak İstanbul un asfalt yolları(Biraz yokuş). Amortisör olmasını istemiyor(kilitlenebilir bile olsa istemiyorum)
- Bisiklet ile ilgili uzun dönem planım; Şuan evlilik sebebiyle aldığım muazzam kilo yu vermek :) 97 kiloyum ilk olarak 10-15 bandında kilo vermek ve sonrasın da Mosso veya Scott bi yol bisikletine geçmek.
- Bütçe olarak 1300tl bisiklete 200-300tl de ekipmana ayırdım. Toplam bütçe 1500tl-1600tl
- Boyum 173 cm kilo 97 Kondisyon durumu sıkıntılı hocam :) (ama azmim yüksek :) )
- Sempati duyduğum modeller var fakat bütçe ve fiziki durum müsait değil :) Bütçemi göz önüne olarak başlangıç seviye bisikletlerini araştırdığım da öne çıkan markalar Kron, Salcano ve Bianchi oldu. Bu üçü arasında da kron veya Salcano olsun diye içimden geçiyor. Tabii sizin fikirleriniz de önemli benim için.

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Seyfettin Yazdıklarınızdan sizde potansiyel olduğuna ve bisiklet sporunda ilerleyeceğinize ve hedeflerinize ulaşacağınıza inanıyorum:harika:
Öncelikle biraz kendimden bahsetmek istiyorum zira sizinle birçok benzerliklerim var.
Ben de bisiklete başladığımda 171 boyunda 95 kilo idim.Başlangıç bisikleti olarak deoreli,hidrolik diskli , kilitli maşalı bir Merida Crossway 300 aldım.Bisikletten gerçekten çok memnun kaldım ,hiç sıkıntı çıkarmadı.Ancak bisiklet ile içli dışlı olunca bu bisikleti almanın bir hata olduğunu anladım.Çünkü Merida Crossway 300 bir şehir bisikleti idi ve deoreli olmasının ,hidrolik diskli olmasının ,özellikle de kilitli maşalı olmasının hiç ama hiç önemi yokmuş.Bir şehir bisikletinin amacı A noktasından B noktasına gitmek olduğundan bir şehir bisikleti temel özelliklere sahip sabit maşalı,hafif,tercihen v frenli ,uygun fiyatlı bir bisiklet olmalıymış.Eğer ki konumuz dağ veya yol bisikleti olsaydı en iyi donanıma sahip,en hafif ,en komplike makine olmasında hiç ama hiç sakınca yoktu.Hele bir de bu bisikletten sonra siz de benim gibi yol bisikletine geçeceğinizden aldığınız bisikletin uygun fiyatlı ve basit olmasının elden çıkarıldığında da çok az kayıp yaşamasına sebep olması extra bir avantaj.
Ben şu anda yol bisikleti kullanıyorum.Yol ayrı bir dünya bunu sonra konuşuruz. Bir ara kilo aldım ve 105 kiloyu bile gördüm,yol bisikleti ile 105 kgdan 80'e düştüm.Siz de sorunsuz ve rahat bir şekilde kilolarınızdan kurtulacaksınız:harika:

Seçeceğiniz bisiklet başlangıç bisikleti olacağından ve bütçe de biraz sınırlı olduğundan(Bence bu şu an için ideal) sabit maşalı mümkün olduğunca hafif bir bisiklet seçmekte fayda var.En önemlisi bisikletin görsel olarak hoşunuza gitmesi bisikletinizi sevmeniz açısından çok önemli.Hiç de öyle çok araştırma yapıp kendinizi özellikler arasında kaybetmenize inanın hiç gerek yok.Çünkü bu bisikleti basamak olarak kullanacaksınız,sonra iş ciddileşecek
Benim tavsiyem
(link)
İkinci el temiz Sedona 410
Salcano ve Bianchinin uygun benzer modelleri olabilir.

En büyük tavsiyem kesinlikle amortisörlü maşa ve dağ bisikleti almayın.Aslında bütçeniz biraz daha yüksek olsaydı direkt yol bisikleti ile başlayın derdim.Kilonuz kesinlikle sorun teşkil etmezdi.Zaman da kaybetmemş olurdunuz.