Bisiklet önerileri

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@haluk altunsoy

Kiloluyum demişsiniz,acaba boyunuz ve kilonuz kaç?
Bisikleti nerelerde ve ne amaçla kullanmayı planlıyorsunuz?Örneğin bisiklet yolunda, asfalt yolda,kısa turlarda ,işe gidip gelirken veya kilo vermek gibi

Scudo
Tepki
2
1.85 boyundayım 120 kiloyum yani söylediğiniz herşeyde kullanabilirim :) birde bu kiloda şuan kullanılırmı bisikletler kaç kiloya kadar taşıyor onuda bilmiyorum. kiloma göre daha pahalı bi gövde filan almam gerekiyorsa onuda alırım bu yol bisikletlerini izliyorum onlara çok imrendim ama benim kilomda binilebiliyormu bilmiyorum

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@haluk altunsoy
Şimdi kilonuzu duyan birçok kişi ve bisiklet almaya gittiğinizdeki esnaf hep bir ağızdan size dağ bisikleti almanız gerektiğini söyleyecek.Diyecekler ki sizi taşıyabilen bisiklet dağ bisikletidir.Dağ bisikleti kalın tekerli olur,sizi fazla yorar fazla yordukça da daha çok kilo verirsiniz gibi söylemlerde bulunacaklardır.
Ben de size daha farklı bir şeyler söyleyeceğim:Yol bisikleti alınız.Taşır mı diye korkmayın ,kesinlikle taşır.120 kilo olup da katlanıra sorunsuz binen bile var.
Neden yol bisikleti diyorum?Öncelikle lastiklerinin yuvarlanma direncinin düşük olması ve aerodinamik avantajları nedeniyle yol bisikletleri çok akıcıdır.Bu akıcılık size öncelikle hızdan ziyade bisiklet üzerinde daha fazla zaman geçirme,yol bisikletinin karşı konulamaz cazibesiyle yapılan spordan daha fazla keyif alma gibi nedenlerle daha fazla bisiklete bindirecektir.Bisiklet üzerinde kalınan süre kilo vermenize olumlu katkıda bulunacak,kilo verdikçe de daha çok bağlanacaksınız.Eğer ki dağ bisikleti alırsanız bisiklet sizi daha fazla yoracak belki de bisiklette soğuyacaksınız.
Kendimden örnek vermem gerekirse 171 boy ve 105 kilo ile oldukça kilolu iken yol bisikletine binmeye başladım ve şu anda 80 kiloyum.105 kilo iken bile olası en muhtemel sorun olan akord bozulması sorununu yaşamadım.Eğer sizde çukurlara girmekten,kaldırımdan inmekten kaçınırsanız akordunuz kolay kolay bozulmaz.Bir de bisiklete başladığınızda diyet uygular iseniz giden kilolar ile birlikte hem siz hem de bisikletiniz gitgide daha da rahatlayacaktır.120 kgdan fazla olup da yolbisikleti kullanan çok duydum.
Bence ikinci el giriş seviyesi bir yol bisikleti alın ve başlayın.Böylelikle bisikletten zarar etme ihtimaliniz de minimuma inecektir.İleride daha iyilerini zaten almak için can atacaksınız.Eğer ki yol bisikleti almayıp şehir veya dağ bisikleti alsanız dahi bisiklet konusunda sebat edin.

Tepki
2
@hamlet2006 öncelikle çok güzel yazmışşınız teşekkür ederim vakit ayırıp yazdığınız için. Ben almışken bir kere alayım diyorum alıp daha sonra tekrar almiyiyim diye fikrim bu yönde şahsen ne kadar doğrudur bilmiyorum. Hangi marka model tavsiye edebilirsiniz benim için onuda yazabilirseniz çok sevinirim

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@haluk altunsoy Almışken bir kere alayım fikrinize saygı duymakla birlikte bu fikre pek katılamıyorum.Öncelikle ilk hedefimiz bir meta olan bisiklete değil bisiklet sporuna ve kültürüne bağlanmak,kilo vermek ve hangi tür bisikletin bize iyi geldiğini öğrenebilmek.Bundan dolayı ikinci el yol bisikleti ile başlamanızı öneriyorum.Yol bisikletine aşık olacağınıza emin olmakla birlikte tersi olması durumunda elden çıkaracağınızda pek zarar etmenizi de istemiyorum.Zaten ileride bisiklette neye evrileceğinizi bisikletten aldığınız keyif belirleyeceği için sizin almak istediğiniz bisiklet bile az gelecektir.Satıcılar ölmedi ya sevdiğimiz bisikleti her zaman buluruz.
Ben illada almışken bir kere alacağım derseniz ve yol bisikleti seçeceksiniz tiagra veya 105 setli ,tercihen karbon maşalı ve endurance kadro dediğimiz günlük kullanıma uygun,nispeten daha dik oturuş pozisyonlu bisikletleri tercih etmelisiniz.Bu kombinasyon size uzun yıllar rahatlıkla hizmet edebilecektir.Kendim Scott Speedster S20 (tiagralı,karbon maşalı ,endurance kadro yol bisikleti) kullanıyorum.Gayet sorunsuz,kendini ispatlamış bir markadır.Diğer alternatifler olarak ise
Carraro Cr 052 ve 062
Carraro Gravel
Giant Contend Sl 2 olabilir.

Son düzenleme:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@haluk altunsoy
Kilodan yana sorun olmaz bende 120 kiloyum ve sedona 410 kullanıyorum. Günlük 15 km felan keyif için sürüşler yaparım. Bisikletimde sorun yaşamadım. Ön kaldırma gibi fanteziler yapmazsanız sorun olmaz. Kaldırım çukur gibi yerlerede dikkat edin.

Tepki
2
@undefined peki bu kron 1000 2000 olan model nasıldır beni taşırmı, birde merida diye bi markada var biyeri aradım kron taşımaz seni filan merida var dedi ama bilmiyorum

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@haluk altunsoy
Hocam ben size specilazed sirriusu tavsiye ederim başlangiç icin

Tepki
3
İsim
Eren
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar doğru yere konu açmışımdır umarım ben 1.80 civarı boyunda 125 kilo birisiyim ve tur bisikleti düşünüyorum gittiğim bisikletçilerin kimisi ucuz bisiklet seni taşımaz sağlam bir şey olsun dedi kimisi de ucuz bisiklet seni taşır rahat ol dedi bana uygun tur bisikleti bulur musunuz ayrıca kilomun üstüne 2-3 kilo daha ekleyin aksesuarlar falanda olucak ama aksesuarlar o kadar ağır olur mu bilmiyorum hangi bisikletçiye güveneceğimi bilemedim bütçem maksimum 1.900 tl eğer o fiyatlara beni taşıyacak yol bisikletin var mı yada o fiyata yol bisikleti var mı onuda bilmiyorum. Lütfen yardımcı olun.
Bu arada alabileceğim yol bisikleti varsa önceden kullanmadım sadece dağ bisikleti kullandım onun dışında diğer tür bisikletleri sürmedim.

R

rdcelen

Misafir
Arkadaşlar herkese merhaba. Öncelikle kendimde azıcık bir bahsedeyim. İsmim Doğukan, 24 yaşındayım. 85 kilo ve 1.75 boyundayım.
Bisikletlerle aramız çocukluğumuzdan geliyor. Fakat, ben bu işi biraz daha profesyonel hale getirmek istiyorum. Profesyonellikten kastım, herseyi ile birlikte tüm ekipmanı ile yapmak istiyorum.
O yüzden bu işi yıllardır yapan ve deneyimli arkadaşlardan yardım almak istiyorum. Ilk olarak bir bisiklet seçimi yapmamız gerekiyor. Yaşadığım yer bayırları bol olan bir yer. Fakat, benim istediğim şehir ici değil. Şehirler arası kullanabileceğim bir bisiklet olması. Git-Gel 200km mesafeden bahsediyoruz.

Öneri ve tavsiyeleriniz benim için çok önemlidir. Bu işte yeniyim. Ek olarak temin edebileceğim yerleride ekleyebilirseniz muazzam olur. Şimdiden teşekkür ediyorum.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@rdcelen

Yol bisikleti.Uzun mesafe gideceğim diyorsanız endurance kadro yol bisikleti

Yokuşlarda rahat etmek istiyorsanız 50-34 aynakol ve 11-32 ruble

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@rdcelen

Fiyat aralığı vermemişsiniz.Pinarello ve Colnagolardan da başlayabilirim:)

dabann

Üye
Tepki
32
İsim
Ahmet Baturalp Daban
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar Kross Vento ve Scott Speedster modelleri hakkında fikri olan var mı?

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@rdcelen
Günlük 200+ km lik tur düşünüyorum diyorsanız endurance kadro dediğimiz oturuş pozisyonu biraz daha dik ,kadro açıları rahat yol bisikleti seçmenizde fayda var.
Endurance kadrodan başka son senelerin modası gravel de seçebilirsiniz.Graveller de bikepacking akımının sancaktarı bisikletlerdir.(uzun mesafe tur yapacağım dediğiniz için gravellerden de bahsettim)
Yine uzun yol dediğiniz için bol bol yokuş çıkmanız da gerekecek.Bunun için de kolay yokuş çıkmanız için 50-34 aynakol ve 11-32 gibi ruble seçmek de fayda var.Zaten endurance ve gravellerin dişli oranları bu oranlara benzer yokuş dostu dişli oranları oluyor.

En az alacağınız sistemin tiagra olması gerekiyor.105 ve üstü olursa çok daha iyi olur,ancak tiagra da hiç sıkıntısız işinizi görür.
Endurance kadro
Carrroro Cr 022,042
Carraro Cr 052 (tiagra)
Carraro Cr 062 (105)

Btwin Triban 520,540

Scott Speedster serisi
Ben Scott Speedster s20 kullanıyorum.Sorunsuz bir bisiklettir

Giant Contend Sl 2

Cube Attain serisi

Merida Scultura serisi
Scott Addict,solace serileri
Cannondale Synapse serisi
Specialized Roubaix
Trek Domane

diye diye gider.

R

rdcelen

Misafir
@hamlet2006
Çok teşekkür ediyorum. Hepsine tek tek bakıp kısa bir araştırma yaparak kafamda oluşan fikri tekrar sizinle paylaşırım. Teşekkürler tekrar yardımınız için. :)

Tepki
3
İsim
Eren
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@hamlet2006
Merhabalar doğru yere konu açmışımdır umarım ben 1.80 civarı boyunda 125 kilo birisiyim ve tur bisikleti düşünüyorum gittiğim bisikletçilerin kimisi ucuz bisiklet seni taşımaz sağlam bir şey olsun dedi kimisi de ucuz bisiklet seni taşır rahat ol dedi bana uygun tur bisikleti bulur musunuz ayrıca kilomun üstüne 2-3 kilo daha ekleyin aksesuarlar falanda olucak ama aksesuarlar o kadar ağır olur mu bilmiyorum hangi bisikletçiye güveneceğimi bilemedim bütçem maksimum 1.900 tl eğer o fiyatlara beni taşıyacak yol bisikletin var mı yada o fiyata yol bisikleti var mı onuda bilmiyorum. Lütfen yardımcı olun.
Bu arada alabileceğim yol bisikleti varsa önceden kullanmadım sadece dağ bisikleti kullandım onun dışında diğer tür bisikletleri sürmedim.

Nolur bir cevap verin artık ya kimse görmüyor yazdığımı.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TheKingee56

Alıntıladığım bu kısımda ''tur'' bisikleti isteğinize ve bütçenize göre
Sizinle benzer kilolardaki bir arkadaşım Sedona 410, bir arkadaşım da Mosso Legarda 1921 mdm v kullanıyor.İkisi de hallerinden memnun.Bu iki bisikletin sizi üzeceğini sanmıyorum,bence gayet de hoş bisikletler.:harika:Tek yapmanız gereken kaldırımdan inmemek,çukurlara dikkat etmek ve pedala basarken biraz daha hassas davranmak.

Yine yukarıda bir forumdaşa dediğim gibi sadece birazcık daha dikkat ederek yol bisikleti de kullanabilirsiniz.Ancak bütçeniz biraz düşük olduğundan ikinci el araştırması yapmanız gerekecektir.

Düzenli bir şekilde binip kararlı bir şekilde diyet yapın ileride bütçeniz de arttığında daha farklı bisikletlere de bakarız.Önemli olan bisiklete binmek azimli ve kararlı olmak.

R

rdcelen

Misafir
@hamlet2006 Birsey daha soracaktım. Bazen yurtdışından bisiklet ile gelen arkadaslar, bisikletlerin arkalarına motorlara konulduğu şekilde bag koyuyorlar bu ağırlığı arttırıp sorun yaratmaz mi ?