Bisiklet önerileri

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.779
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Piscosour yüklü, kamplı uzun yol(tur) düşünüyorsanız tur bisikleti onerebilirim. 1.000 TL'ye 2. El Mosso Legarda'ya bakabilirsiniz. Gecen haftada arkadaşa aldık 2. El, cok memnun kaldi.

• Beğen
Tepkiler: Piscosour
Scudo

Piscosour

Üye
Tepki
4
İsim
Ömer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@amasseia
Aynen senin dediğin gibi düşünüyorum da Tekirdağ'da ikinci el ürün bulamam. Biraz araştırdım da eğer illa 500 TL daha vermek gerekiyorsa biraz daha paramı biriktirip alabilirim.
Bisiklet türlerini biraz araştırdım ve kesinlikle yarış bisikleti görünümlü (eğer bütçeme uygun değilse veya iyi bir modeli bu görünüm yüzünden kaybediyorsam tabii ki de gerek yok) hibrit bisiklet almam gerektiğini fark ettim. Sadece bütçemdeki bisikletlerin içinden en iyisini bulup almak istiyorum.

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.779
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Piscosour 1.400-1.500'e sıfırıni bulabiliyorsunuz. Yarış bisikleti görünüşü hosunuza gidiyorsa kelebek gidon ya da dropbar gidon takabilirsiniz daha sonra.

• Beğen

Piscosour

Üye
Tepki
4
İsim
Ömer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@amasseia
Yeni öğrendim. Teşekkür ederim bu bilgi için. Geriye kalan sadece o fiyatın en iyi bisikletini arıyorum. Ve asıl burada sizin yardımınıza ihtiyacım var. :)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.779
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Piscosour bana gore en iyi bisiklet diye bir şey yok. Bu göreceli bir kavram, herkesin en iyi diyebilecegi bisikletler farkli olacaktır.
Fiyat/performans ürünü diyebilecegimiz bisikletler vardir, mevcut paraya alinabilecek en avantajlı ürünler! Çok da fazla "reklam markaları" uzerinde durmayin derim, hem para yetistiremezsiniz hem de bisiklet alma surecini gerçekleştiremezsiniz.
Ufak bir arastirmadan sonra bisikletinizi bir an once alın keyfini cikarin. Yaz aylari beklemez, akar gider ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Piscosour
O fiyatın en iyi bisikletini biraz daha pahalı yapıyorlar:)
Şaka bir yana 100-200 lira bandında benzer fiyatlı aynı tarz bisikletler arasında çok büyük kalite farkları olmuyor. Bir kaç tutulan modele indirgeyip başkasına değil gönlünüze seçtirmek en iyisi.

Tepki
13
İsim
Mehmet Ali Soylu
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BF Okuru
Hocam yokuş yok demedim sadece asfalt yıllar var ama yokuş yollar da mevcut

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@birdost1arkadas
O zaman vitesli alın tabi. Mesela alınıp kullanılmayan bir kenarda bekleyen çok bisiklet oluyor ilanlarda onlara bakabilirsiniz. Ama çok kullanılmış yıpranmış bisiklet almayın canınızı sıkar. Arka vitesin en büyük dişlisinin ön vitesin en küçük dişlisine oranı önemli yokuş için. Oran ne kadar büyükse o kadar iyi örneğin arka 34, ön 28 iyidir ama tersi zor olur. Yol bisikletinde 25-34 olur genelde. Mtb de 34-28. Önde amortisör çok önemli değil. Arka amortisörlü almayın. İri tırtıklı lastik olursa da almayın.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Piscosour

Üye
Tepki
4
İsim
Ömer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Tekrar iyi günler. Saatlerce araştırdım ve birkaç model arasında kaldım. Bu modeller arasından en mantıklı seçimi söylerseniz beni çok mutlu edersiniz.
  • 2019 Kron TX 100 V - Fren, 21 Vites, Amortisör / Maşa kilitlenmez. 1150 TL
  • 2019 Kron TX 100 Mekanik Disk, 21 Vites, Amortisör / Maşa kilitlenmez. 1230 TL
  • 2019 Kron TX 150 V - Fren, 24 Vites, Amortisör / Maşa kilitlenebilir. 1350 TL
  • 2018 Corelli Trivor 3.0 Mekanik Disk, 21 Vites, Amortisör / Maşa kilitlenmez. 1150 TL
  • 2018 Corelli Trivor 6.0 Mekanik Disk, 24 Vites, Amortisör / Maşa kilitlenebilir. 1350 TL
Bu bisikletler arasında kaldım. Mekanik disk veya V - Fren arasındaki farkı, avantajlarını ve dezavantajlarını yazar mısınız?

Son düzenleme:

Manga

Üye
Tepki
2
İsim
Muhsin
Bisiklet
Bianchi
ben olsam bunların arasından kron tx 150 yi seçerdim. v fren olması iyi, bakımı, maliyeti, vs düşük olur. 24 vites ve kilitlenebilir maşa olması güzel bence. disk fren hiç kullanmadım, halihazırda kullandığım bisiklet v fren. disk frende olduğu gibi kaliteli bir frenleme beklememek lazım tabi ama sonuçta makul hızlarda kullandığın müddetçe sorun yok, en azından ben bi sorun yaşamadım.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Piscosour
Bunlar bütçenizin üzerinde değil mi?
Eğer bu fiyatlara çıkabiliyorsanız ikinci elde biraz da pazarlıkla çok daha iyi bisikletler bulabilirsiniz. Bu bisikletleri bilmiyorum ama vites sistemlerinden giriş seviye bisikletler oldukları açık. Çok bir şey beklemezseniz ve bakımını yaparsanız yıllarca kullanabilirsiniz tabi. Ben size ne alacağınızın değil de ne almayacağınızın tavsiyesini vereyim.
Çift amortisör olmasın, kitlemesiz maşa olma olmasın. Yağmur çamurda kullanmayacaksanız disk frene de gerek yok. Büyük tırtıklı lastiği olmasın. En önemlisi boyunuza tam uygun değilse kesinlikle almayın.

Piscosour

Üye
Tepki
4
İsim
Ömer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@BF Okuru
Bütçeme uygun model hiç olmadığı için biraz daha sabredip bir iki hafta sonra alacağım. 950 TL'ye Corelli Trivor 1.0 falan var ama onlarda da kitlenmesini geç amortisör konulmamış. Senelerce kullanacağım bir bisiklet alacağım. Bu yüzden 300 TL daha verip kafamı rahat yere koymak istiyorum.
İkinci el dediğim gibi benim oturduğum yerde pek bisiklet yok ve şimdiye kadar aldığım neredeyse tüm eşyalarım ikinci el. Her birinin illa ki bir sıkıntısının çıktığını hatırlıyorum. Bu nedenle ikinci el ürün almaya pek yanaşmıyorum.
Çift amortisör, kilitlenmez amortisörü olmayan bisikleti yolda ölmek için istemiyorsam asla almam zaten. Mekanik Disk frenlerin tek avantajı yağmur, çamurda olduğunu bilmiyordum. Daha çok fren tutar ve daha havalı gözükür diye tercih edecektim aslında. Gerek de yokmuş sanırım. Öyle fazla yağmur, çamurda kullanmayacağım.
Teşekkür ederim hepinize tekrardan. Sanırıım Kron TX 150 modelini alacağım.

• Beğen
Tepkiler: Manga

slckats

Forum Bağımlısı
Tepki
1.140
İsim
Selçuk Atış
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Cyclocross
@Piscosour
Amortisör çok kaliteli değilse gereksizdir. Düz maşa candır.

• Beğen
Tepkiler: ag249 ve Piscosour

Danger90

Üye
Tepki
0
İsim
Gökhan
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Hepinize hayırlı bayramlar. Ben üniversiteyi bitirdim, ilk kez tam anlamıyla kendime bir bisiklet alacağım. İstanbul da oturuyorum bulunduğum yer yokuşları olan bir yer malum İstanbul'u da biliyorsunuz. sizce şehir bisikleti mi tercih etmeliyim yoksa dağ bisikleti mi? 1.72 boyum var. günlük aktif kullanmak için alacağım işime vesaire gitmek için bütçem maksimum 1500 TL

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Danger90
Dağa, ormana gitmeyecekseniz, şehirde kullanacaksanız dağ bisikleti almanıza gerek yok. Tırtıklı lastikler ve kalitesiz amortisörler şehirde boş yere yorar. Onlardan olabildiğince kaçınmak lazım. Amortisörsüz bisiklet bulamasanız bile en azından sadece ön amortisör olsun. Günlük kullanıp işe gitmek için çamurluk ve bagaj demiri olması iyi olur.
Yokuşları en az 21 veya 24 vitesli olduğu sürece her bisikletle halledersiniz, Eğer bir yokuşu çıkamadıysanız bu zaten genelde bisikletten dolayı değildir, merak etmeyin eğer çok dik bir yokuş değilse ve sağlık sorununuz yoksa başta zor gelse de sonradan açılırsınız. Biraz dişli oranlarına dikkat etmek gerek ama 21 veya 24 vitesliler genelde işinizi görür. Ön tarafta vites olmayan 6-7 viteslileri almayın, onlar yokuşta zorlar. Kadıköyde sahilde falan olabilir belki ama İstanbul geneli için ön tarafta da vites öneririm.

Piscosour

Üye
Tepki
4
İsim
Ömer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Hocalar tekrardan iyi günleri, iyi bayramlar. Parayı ayarladım ve bayramdan sonra bu iki bisikletten birini alacağım. Sizin önerinize güvenerek ilerlemek, emin olmak istiyorum.
Corelli Trivor 6.0 MD ile Kron TX150 de ise V arasında kaldım.
Bisikletler arasındaki farklar:
  • Corelli Trivor 6.0 Mekanik Disk fren, Kron TX150 de ise V - Fren kullanılıyor.
  • Corelli Trivor 6.0 2018 model, Kron TX150 ise 2019 model.
Corelli Trivor 6.0 Özellikleri:
KADRO
MAŞAZOOM 140 MECHANIC LOCKOUT
VİTES KOLUSHIMANO ST-EF51-8 24 VİTES
GİDON BOĞAZIALLOY
GİDONALLOY
ÖN DEĞİŞTİRİCİSHIMANO FD-M191-6
ARKA ARTTIRICISHIMANO RD-M310-L, ALTUS
AYNAKOLSHIMANO FC-M131
ORTA GÖBEKSHIMANO BB-UN100
RUBLESHIMANO CS-HG31, 8-SPEED
ZİNCİRKMC Z50
PEDALFP906 (ALLOY)
ÖN GÖBEKQUADO KT 68 F ALLOY
ARKA GÖBEKQUANDO KT 68 R ALLOY
JANTDACRON DOUBLE WALL
FREN/td>ZOOM DB 280 MECHANIC DISC BRAKE
SELE BORUSUALLOY
LASTİKCST 1313 700x38C 40-622

Kron TX150 Özellikleri:

Bisiklet Tipi : Trekking Bisikleti
Jant : 28
Vites : 24
Fren : V-Fren
Kadro : 6061 Pg Alüminyum
Kadro Ölçüleri : 16"-18"-20"
Maşa : Kron / Elle Kilitlemeli
Arka Vites : Shimano Tourney RD-TX800
Ön Vites : Shimano Tourney FD-TY510
Vites Kolu : Shimano Tourney ST-EF500
Fren : Alloy V-Fren
Aynakol : Shimano FC-TY301
Ruble : 8'li Ruble - MF-M60 13-32T
Gidon : Zozo
Gidon Boğazı : Zozo
Sele Borusu : Zozo
Orta Göbek : Rulmanlı M.Blok 122.5mm
Jant : 28" Zozo Çift Kat Alüminyum
Lastik : Mitas 29x2.10
Sele : Kron
Hazne : Alüminyum

Fren, vites özelliklerini (Shimano parçalarını) pek bilmediğim için size sormak istedim. Fiyatları aynı. İkisi de 24 vites, amortisörü ayarlanabilir. İki bisikletin de ağırlığı hakkında bilgim yok.
Hangisi daha iyi, hangisini almak daha mantıklı yazarsanız çok mutlu olurum. Yardım eden herkese teşekkürler, tekrardan herkese iyi günler, iyi bayramlar.

Son düzenleme:
Tepki
0
İsim
Mustafa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kullanıma bağlı çizikleri olan ama aktarıcı organları sorunsuz 2016 model temiz yeni lastikli bir sedona 920 2. Elmi tercih etmeliyim yoksa
Sıfır rockrider btwin 520 mi ? Artıları eksileri nelerdir.

Hakan Ergül

Aktif Üye
Tepki
143
İsim
Hakan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhaba arkadaşlar
sonunda bisiklet almaya karar verdim. bütçe sorunum olmamakla birlikte yinede ihtiyacım doğrultusunda uygun bir modeli tercih etmek istiyorum.
genel olarak hafta sonları günlük 40km lik kullanım için almak istiyorum.belki hafta arası da akşamları 30-60dk lık kullanılarımda olabilir.
şuanda kafamda deore ekipmanlı merida cw 300,mosso 770tb3 ve salcano city wings hd var.
fiyat olarak merida diğerlerinden oldukça pahalı. en uygun olarak salcano city wings görünüyor.sizce bu modeli alsam işimi görür mü ? diğer markalarla aralarında kullanım olarak büyük fark var mıdır bilgisi olan arkadaşların yardımını rica ediyorum.

frknbykl7

Üye
Tepki
1
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisan'ın yeni çıkardığı yol bisikletleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cemman

Üye
Tepki
3
Merbaha, bisiklete 15 yildir uzagim, ama aktif motosiklet kullanicisiyim, spor ve gezi amacli bisiklet almak istiyorum. Butcem 2000-3000 arasi. Tavsiye ettiginiz marka model var mi.