Bisiklet önerileri

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar merhaba, eski konu başlığı -(link)- oldukça şiştiği için kendisini arşive alıyoruz ve bu konu başlığı altında kaldığımız yerden devam ediyoruz.

"Artık iş ciddiye bindi, bu güzelliklere daha fazla dayanamıyorum, kesinlikle bisiklet almalıyım ama yardım da almalıyım." diyerek foruma üye olan, veyahut foruma üye olup bisiklet alma arifesinde olan ve seçim yapmakta zorlanan, "Bisikletimi değiştireceğim ama bir türlü karar veremiyorum!" deyip arada kalan, "Şimdi 2 saat üye olmak için hiç uğraşamam!" deyip üşenen ve kıyıdan köşeden bizleri takip eden, veya "bisiklet alayım da öyle üye olayım!" diye bekleyen arkadaşlar için yanıtlarınızı, yardımlarınızı ve deneyimlerinizi paylaşmayı esirgemeyin lütfen.

Bisiklet önerisi almak isteyen arkadaşların sorularını ve yardımsever Bisiklet Forum üyelerinin yanıtlarını bolca görmek ümidiyle, herkese iyi forumlar, kolay gelsin :harika:

Sevgili @Serkan Mıstınoğlu nun izniyle benzer bir konuda yaptığı uyarıları konunun selameti açısından -bir kaç düzenlemeyle- buraya da ekleyelim.

"Konunun daha etkili işlemesi, daha akici ve faydali olabilmesi acisindan birkac maddede konu kurallarini siraliyorum arkadaslar. Bu kurallar hem soru soranlarin, hem cevap yazanlarin ozenini gerektiriyor. Gerekli ilgiyi gostermenizi rica ediyorum :):harika:

Soru soranlarin dikkat etmesi gereken hususlar;
Soru sormadan once lutfen ufak capli bir arastirma yaparak modellere goz gezdiriniz. "3000 liraya kadar bir bisiklet onerir misiniz" sorusuna cevap vermek gercekten zor. Hem zor, hem de gercekten size hitap eden bisikleti bulabilme ihtimalimiz dusuyor. Cunku biz sorulariniza cevap verirken sizin yasinizi (hizli mi yoksa rahat bir bisiklet mi? Sorusunun cevabi yasinizda) , yasadiginiz sehri (yasadiginiz sehirdeki engebe durumu, asfaltin durumu, bu bilgiler dahilinde size yokus odakli veya bozuk yola uygun bisikletler onerebilecegiz), spor gecmisinizi (spor gecmisiniz az veya hic yoksa belki de bel agrisi sorunu yasayacaksiniz, bunun icin size daha rahat bisikletler onermeye calisacagiz), tahmini olarak kullanmayi dusundugunuz haftalik sure veya kilometre (ornegin uzun yol yapmaya hevesliyseniz size muhtemelen endurance kadro onermeye calisacagiz), planladiginiz kullanim sekli veya hedefleriniz (granfondo yarisi kosacagim, veya bu bisikleti 1-2 yil kullanip ardindan daha ust modele gecmeyi planliyorum, veya sadece ulasim amaclu kullanmayi planliyorumm veya daha cok sehirler arasi kullanmayi planliyorum gibi), ve modelini veya tasarimini begendiginiz bisikletleri de dikkate almaya calisiyoruz. Ornegin "Lapierre kadrolarinin dizayni hosuma gidiyor, Lapierre veya ona benzer bir bisiklet almayi istiyorum" gibi :)

Soru soracaklardan bir diger onemli ricam da, kafanizda eger birkac model belirlediyseniz (ornegin Mosso TCA 730 ile Bianchi SLR 400 arasinda kaldiniz) bu bisikletlerin teknik ozelliklerini kabaca belirtiniz. Bu teknik ozellikleri, bisikletlerin kendi websitelerinden kolaylikla edinebilirsiniz arkadaslar. Şöyle düşünün lütfen; sorunuzu her okuyan forumdasin bu bisikletlerin ozelliklerini internetten aratip bulmasindansa, siz bir kere aratip bulun ve yazin, onlarca, yuzlerce kisinin isini kolaylastirmis olun. Ve esktra bir oneri; sorulariniz ne kadar ozenli olursa, size gelen cevaplar da o kadar ozenli ve çok sayida olacaktir, sizin icin en dogru bisikleti bulma sansimiz cok ama cok artacaktir arkadaslar :harika:

Sorulari bikmadan usanmadan cevaplamaya calisan yardimsever forumdaslardan da aflarina siginarak kucuk birkac ricam olacak :)
Sorulari cevaplarken, yazdiklarinizin yillar sonra bile birileri tarafindan (ornegin google uzerinden foruma ulasan birileri) okunacaginin, dikkate alinacaginin her zaman bilincinde olmaya ozen gosteriniz. Emin olmadiginiz bir nokta varsa "emin degilim ama" gibi ifadelerle bunu belirtmekten korkmayiniz :) Ve daha da onemlisi, konunun cok fazla kisi tarafindan okunacagini goz onune alarak dusunun, karsilikli kisisel muhebbet etmemeye ozen gosteriniz."

• Hahaha
Tepkiler: hasanbalikci
Scudo

Hakan Ergül

Aktif Üye
Tepki
143
İsim
Hakan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhaba arkadaşlar.
yaşım 47 yıllar sonra tekrar bisiklet sporuna giriş yapmak istiyorum.
almaktaki amacım öncelikle tabiki sağlık için.ayrıca gezmeyi seven birisi olarak şehir içinde çok bol gezmek istiyorum.bunun içinde önümüzdeki ay başı eğer bulabilirsem merida cw 500 almayı planlıyorum liste fiyatı 3800 ilra..benim tecrüreli arkadaşlara sormak istediğim eğer bu ürünü bulamazsam aynı paraya yada daha azına ekipman olarak aynı ama daha düşük bir marka tercihimi olmalı yoksa yine 3800 liraya denk gelecek,daha iyi bir markanın daha düşük donanımlı modelini mi tercih etmeliyim.
mesela kafamda trek markası var bu ürünün
DS 2 BK modeli var bu ürünün fiyatı aşağı yukarı merida ile aynı ama donanım olarak merida dan daha düşük eğer meridayı bulamazsam bu ürünü almak mantıklımı.yada sizlerin başka önerileri varmı.birde ikinci el kesinlikle düşünmüyorum
Trek DS 2 BK (link)
(link)

Axi5461

Üye
Tepki
4
Merhaba aranıza yeni katıldım..
26 inch katlanır bisiklet almak istiyorum.
İki bisiklet arasında kaldım.

Mosso marine 26 ve Kron Fd1500

Sizce hangi marka/model tercih edilmeli.

Şimdiden teşekkürler.

** Kron FD1500
Jant
26
Vites
21
Fren
M.Disk
Kadro
6061 Pg Alüminyum
Maşa
Kron Aluminyum
Arka Vites
Shimano Tourney RD-TY300
Ön Vites
Shimano Tourney FD-TZ500
Vites Kolu
Shimano Tourney ST-EF41
Fren
M.Disk
Aynakol
Zozo
Ruble
Shimano AMF-TZ500
Gidon
Zozo
Gidon Boğazı
Zozo
Sele Borusu
Zozo
Orta Göbek
Neco
Jant
26" Zozo Çift Kat Alüminyum
Lastik
26x2.10
Sele
Kron

** Mosso marine 26:

Kadro :6061 Alloy-Folding
Maşa:Rigit
Aynakol:Shimano FC-TY301
Ruble:Shimano MF-TZ-21
Vites Kolu:Shimano ST-EF500 7X3
Arka Arttırıcı:Shimano RD-TY500 Dat
Ön Arttırıcı:Shimano Altus FD-M313
Zincir:KMC-Z51
Fren:Disc Fren MK6.4 Sparkle
Orta Göbek:Kaset KL-08A
Pedal:Folding HF880
Hazne:SF-A226 Rulmanlı
Jant:Starrıms JS19SZ
Lastik:Rubena Oceleot 26x2.10
Ağırlık:13,60 kg

Erhan Ertan

Bisikletli Operatör
Tepki
1.105
İsim
Erhan Ertan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Şöyle kazalı bir Canyon Commuter 5.0 satılık, almayı düşünüyorum.
Özellikleri: Shimano Alfine 8 göbekten vites, KT ön dinamo göbek, Continental CDSScreenshot_2018-04-15-22-56-17-1.png kayış, Shimano BR-M 396 disk frenler, Süpernova E3 far, Schwable G-One lastikler, DT-Swiss XR331jant takımı,...
Not: Kadro hariç herşeyi sağlam.
Sorum şu: Kadrosu kullanılamaz durumdaki bisiklet üstündeki parçaları için almaya değer mi? Maksimum ne kadar teklif etmeliyim satın almak için?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Volume1

Üye
Tepki
8
Arkadaşlar merhaba forumda yeniyim. Umarım doğru yere konu açmışımdır.

Yeni bir MTB bisiklet alacağım.
İstediğim özellikler 27,5 jant, 24 veya üzeri vites, HD fren.1500 tl civarında bu özelliklerde mosso,ghost,scott,whistle falan yok zaten. Bianchi salcano markalarını ben eledim.

Sizce bu markalardan hangisini almak daha mantıklı ? Yada bu fiyat aralığında önerdiğiniz başka modeller nelerdir ?
Kron xc 150(2018) (link)
Carraro Carraro Daytona 2727 (link)
Corelli Neon 2.1 (link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Volume1 corellilerden uzak durun derim..
geçen hafta ilk kez inceleme fırsatım oldu bisikletleri. böyle iğrenç bir kaynak işçiliği olamaz...
arka çatalı sele borusuna birleştirdikleri yerler rezalet ötesi...
hiç bilmeyen bir adamın eline verin kaynak makinasını inanın çok daha iyi iş çıkarır...

kron nispeten iyidir...

ahmet64

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
ahmet
Bisiklet
Sedona
@Volume1Bu fiyata istediğiniz özelliklere sahip mosso var, aklınızda bulunsun.

(link)

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: mektupla

Volume1

Üye
Tepki
8
@ahmet64 Gözden kaçırmışım. O 4 modelin içinden en iyisi sence mosso mudur ?

@a.f.k. teşekkürler. O zaman corelli yi direk eledim. Mosso raceline- kron xc150- CARRARO DAYTONA 2727 arasında hangisi daha mantıklı olur ?

Birde bu 3 modelin maşalarında kilitlenme özelliği var mı ?

ahmet64

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
ahmet
Bisiklet
Sedona
@Volume1Dağda bayırda binmeyeceksen mtb hamallık. Bu üçü arasında tabiki carraro çünkü 27 vites bi kere. Eğer yanlış yazdıysan kastettiğin daytona 2724 ise tabiki mosso çünkü f/p ürünü. Kron almazdım satış sonrası servisi beğenmeyenler vardı

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Şeffaf

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
@Hakan Ergül öncelikle süpersiniz 47yıl sonra :harika:
ufak bir tavsiyem bence amartisörsüz alın foruma da araştırdığınız zaman amartisörün şehir içinde ağırlıktan başka bir şeye yaramadığını göreceksiniz.
Meridanın özellikleri çok iyi, bulamazsanız şayet Trek almayın. Trek donanım çok aşağıda.
Ben donanımcıyım bu yüzden marka yerine donanım tavsiye ederim

BİSİKLET CARRARO SPORTIVE 330 - 2800TL civarlarında deore ve xt
MOSSO 771 DMD DEORE - 2900TL civarlarında Full Deoere set var. Göbekler dahil
Cube 2017 Hyde - 3800TL donanım birazcık düşük seri yalnız tasarımı efesana.
Bu söylediklerim amartisörsüzler
Amartisörlü olarak tek tavsiye edeceğim ürün Full deoereli rock shox amartisörlü Sedona 350 olur 3800 civarlarında

@Erhan Ertan abi ürünlerin tek tek fiyatlarını çıkartıp iyi bir hesap çıkarmak lazım.

@Volume1 mtbyi şehirde kullancaksan hiç buluşma sabit maşalı hibrid al...
Yok patika arazi yapıcam diyorsan al
mossonun raceline ve carraro crp690 iyi bir seçim olabilir

Volume1

Üye
Tepki
8
@Anıl Erdoğan Günlerdir mtb bakıyorum ama hata yapım sanırım. Çünkü benim süreceğim %70 asfalt yollar olacak. Trekking yazan modellere mi yönelmem lazım ? Mesela hızlıca baktım Mosso Legarda 1824 gibi ?

@ahmet64 aynen carraro nun bir üst modelini yazmışım yanlışlıkla. tamam kardeş, bu 3ü arasından olursa mosso yu tercih edeceğim. Ama dediğim gibi sanırım dediğin gibi mtb hata olacak benim için. Bir yukarıda da yazmıştım, acaba trekking modellere mi bakmam lazım. Mosso Legarda 1824 gibi ?

ultra 700 ersin

Aktif Üye
Tepki
167
İsim
ersin
Bisiklet
b'Twin
En güzel asfalt bisikleti yol yarış bisikletleridir,ah para olacaktıki ne bisikletler var malum sitede,durace donanım ,lapier karbon kadro buldum,bisikletin kralı ama para yok bende maalesef,isteyene endurance yani çok rahat sürüşlü,aliminyum kadro ama uci onaylı yol yarış bisikleti olarak btwin 105 set tertemiz bisiklet verebilirim 54 kadro..

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
@Volume1 @Volume1 legarda iyi seçenek ama amartisörlü. Dostum amartisör bir tek arazide adam gibi çalışır oda havalı ise tam manada adam gibi çalışır.
Bü yüzden benim sana tavsiyem
carraro 324 disk frenli benim çok hoşuma giden bir model 1500TL civarlarında veya CITY WIND 30 disk frenli acera vites sistemli yakışıklı bir bisiklletir.
bütçe dostu mosso legarda 1821 de var.
İlla amartisörlü alacam diyorsan en iyi seçenek mosso1824 senin seçtiğin yani. Ama benim dediğim bisikletlerede göz gezdir

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Hakan Ergül

Aktif Üye
Tepki
143
İsim
Hakan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Anıl Erdoğan açıklamalar için teşekkürler. en son 23 yaşımda bisiklet kullanmıştım.24 yıl sonra tekrar geri dönüş yapıcam inşallah.aslında 4-5 önce de dönebilirdim.ama gerek bisikleti koyacağım yer sorunu gerekse başka nedenlerden almak bir türlü kısmet olmadı.inşallah bu sefer almaya niyetliyim.gerçi uzun bir ara verince şuanda acemi pozisoyonuna düştük.şehir trafiği ve bisiklet sürücülerine saygı göstermeyen magandaların çok oluşu biraz çekinmeme sebebiyet versede kolay kolay pes etmeyen bir yapım olduğu için bu sorunu kolay aşacağımı düşünüyorum.

sedona 350 yi bir ara düşünmüş meridaları görünce de vazgeçmiştim.amortisör olayında evet amortisözsüz modellere göre ağır olduklarını biliyorum ama bunun karşılığında da sunduğu konfor da yadsınamaz bir gerçek.açıkçacası iki arada bir derede kaldım.ama herşeye rağmen önceliğim yinede amartisörlü modellere olacak.merida cw 500 bulamazsam alternatif olarak sedona 350yi de düşünebilirim.
peki bunun dışındaki en yi alternatif mosso mu olmalı yoksa carraro mu

• Beğen
Tepkiler: FFatih

Ahmet.k

Üye
Tepki
9
Merhaba daha önce sormuştum ama bisikletciye bugün gidebildim. 177 boy ve 76cm (?) bacak boyu için 48cm şehir bisikleti bana uyacak gibi düşünürken bugün denediğimde 46cm 28" kron un büyük olduğunu gördüm.
44cm 2016 model Sedona 310 nasıldır? Bisikleti göremedim ama fotoğraflarından sanırım -bagaj ve çamurluklardan dolayı- göre arkadaşlar çok beğenmedi görüntüsünü.
Tur yapmayacak olsam da ise gidip gelirken çamurluk faydalı olur diye düşünüyorum, yanlış mıyım?

Kron için de 46cm büyük durduğuna göre 41 cm olacak sanırım.

Tekrar bakacağım ama Kararsız kaldım.
Hangi kadro boyu ve hangi şehir bisikletini tavsiye edersiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmet.k Merhaba, 75cm iç bacak boyuyla 48cm Carraro Sportive 227 kullanıyorum ve bana tam geliyor. Size büyük gelmesi imkansız, satıcılar ellerindeki ürünü satmak amacıyla kadro boyu konusunda bazen dürüst davranmayabiliyor maalesef, gerekirse elinize metre alın siz ölçün, şayet iç bacak boyunuzdan eminseniz. Bir de çamurluk ve bagaj çok iş görür, performans kaygınız yoksa ve herhangi bir yarışa falan hazırlanmayacaksanız çamurluklu ve bagajlı bir şehir bisikletiyle gayet keyifli sürüşler yapabilir ve hatta belki belli mi olur bir tura bile çıkabilirsiniz.

Ahmet.k

Üye
Tepki
9
46cm olduğunu ısrarla tekrarladı hatta olmayınca kendi de şaşırdı bisikletçi. Benim bacak boyum ölçtüğümden daha kısa olabilir.

Farklı bir bisikletçiye giderek tekrar deneyeceğim.

Kullanacağım güzergahta 100m kadar 15° eğimli tırmanış olacak. Sırf bu yükselti için de bisiklete binmekten vazgeçmeyi düşünmüyorum.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Erhan Ertan
Merhaba ;
Bu bisikletin tam olarak kazasi nedir ? Kirik yada catlak varsa tamir edilebilir ama istenen fiyata deger mi onu siz karar verin

Not : Kadroya simdi baktim şirazesi kaymis. Tamir olsa bile guven vermez. Baya pis kazalı malesef

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
@Hakan Ergül mossomu carraromu derseniz ben mossoyu tercih ederim göbeklerine kadar deore kullanıyor çünkü. Full set.
@Ahmet.k dostum benim boyum 179- bacak ise 78cm bana mossonun legarde serisinden 51cm oluyor. @BF Okuru 'ında dediği gibi size büyük gelmesi çok zor.
Bu arada amartisisörsüz bisiklet alın. Şehir için de amartisör ağırlıktan başka birşeye yaramıyor. Bunu her msja yazıyorum acaba imzamamı eklesem:D

Hiko

Aktif Üye
Tepki
116
Bisiklet
Carraro
@Hakan Ergül

(link) Bey'in söylediklerine noktasına virgülüne kadar katılıyorum. Kendim amortisörsüz, eşim amortisörlü kullanıyor. Ve bana soracak olursanız, amortisörün ağırlığından kurtulmak kesinlikle daha büyük bir konfor. Yolda, üstelik şehir içinde sürecekken bir iki tane çukur çakıl için amortisör bayağı bir gereksiz oluyor.

Maddi gücünüzün yeterli olduğunu düşündüğümden ben de ilk sırada Cube'u öneriyorum sizin için. Sonrasında ise Carraro ve Mosso'dan hangisinin tipi, rengi, duruşu hoşunuza gidiyorsa onu alın derim; ki ben Carraro 2015 model 327 kullanıcısıyım.