Bisiklet kullanmayı nasıl öğrendiniz?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
mahallede bir çocuk vardı o zamanlar almanyadan gelme bisikletler modaydı o tür bir bisikleti vardı bmx tipinde markasını hatırlamıyorum ama vitesi şu araba vitesi gibi olanlardandı çocuk bizim mahalleye gelince cümbür cemaat onun peşinden koşardık diğer çocuklarla doğru okulun bahçesine orada çocuğa yalvar yakar 1 saat :) ondan sonra saolsun 1 bilemedin 2 tur bindirirdi bizi sıra ile bisikletine o günlerde öğrenmiştim hala hatırlayıp tebessüm ederim o günlere :)

Scudo
Tepki
30
Ağbime alınmış olan bisikleti kaçırarak işe başladım...İlk zamanlar çok korktum yeni yüremeye başlayan bebekler kadar heyecanla ve gizli saklı tabii boyumun kısalığı nedeniyle sadece elimde gezdiriyordum bisikleti bide sağa sola çarpmamak gerekti..Sonra neyseki babamdan izin çıktıda ağbim bana bisiklet sürmeyi öğretti yokuş aşağı git gidebildiğin yere benim kısa kısa mesafelerde en iyi gidebildiğm yer asfaltın sıcak zemini olurdu:) bide ağbimden duyduğum azarlamalar ama yine de pes etmedim düşe kalka öğrendim desem vallaha yalan olamz ama iyi ki öğrendimm ahhhha ahhhhhh çok güzel günlerdii

• Beğen
Tepkiler: 42FY

berkay iriyarı

Daimi Üye
Tepki
285
düşe kalka öğrendim :)
işin aslı ilk önce 4 tekerlek
sonra 3 tekerlek sonra
2 tekerlek ve öğrendim

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
pejo yarışı 1976 da alınca önce bir korku hissettim bisiklet hızlı idi çünki....
evet düştüm ...ama hafif düşmelerdi ....malum bugünkü gibi o yıllardada yollar yengendi bizim hiç bir zaman iyi yollarımız olmayacak....
yarışa biniş şekli başka tabi kamburunuz çıkar mtb yoktuki 70 lerde dağ bisikleti diye bir şey duymadım ben ....
80 lerde dağ bisikletleri geldi türkiyeye evet ilgimi çekti açıkçası belim kambur olmayacaktı ...
sonra aldığım bisikletleri ikinci elden sattım ...
başka aldım şehir bisikletide aldım citybike ....
ne hikmetse ben şehir bisikletlerine daha yatkınım daha bir hakimim şehir bisikletlerine ...daha çok zevk alıyorum mtb de de tekerler kalın olduğu için yolu tutar ama şehir bisikletinde öyle değil....
ve trafik içersinde kullana kullana tecrübe edindim bisiklete binmeyi öğrenmekle iş kalsa iyi trafiktede yapacağımız bir ton iş var....
istanbulda bisiklet yolları yok allaha emanetiz ....

Mesut Dursun

Daimi Üye
Tepki
208
Bayır aşağı arkadaşımdan izinsiz bisikletle kendimi bıraktım.(Çocuk aklı işte) bir baktım sürüyorum çok mutlu oldum derken bi baktım dikenli çalıların içindeyim her tarafım çizilmişti ama korkudan hiç bir şey hissetmiyordum, zira; arkadaşım bana kızar diye hemen çıktım ve yerine koydum.

Çakmadı durumu ama...;)

• Beğen
Tepki
14
Nasıl öğrendiğimi tam hatırlamıyorum ama öğrendiğime kanaat getirdiklerin de, kırmızı kurdeleli bir diploma-sertifika arası bir kağıdı elime tutuşturduklarını hatırlıyorum.
Ne yazık ki o kağıt (halen anne tarafından saklanıyor) beni düşmelerden ve o çok acıtan pansumanlardan kurtarmaya yetmedi..

• Beğen
Tepki
6
bütün arkadaşlarım öğrenmişken ben ilkokulun sonunda öğrendim. Düşmekten çok korkuyordum ve babamın zorlamaları ile yan aparatları çıkararak sürmeye başlamıştım. Ama korktuğum başıma gelmişti, dizlerimde hala izleri olan bir sürü düşüşüm oldu :)

• Beğen

RAHMİ

Forum Bağımlısı
Tepki
336
3 tekerli bir bisikletim vardı. İlk önce onunla başladım. Sonra o parçalandı ve bmx gibi birşey almıştık. Hiç dört tekere binmedim ama, düşe kalka da olsa direk 2 tekere geçtim. Sonrası belli zaten:)..

• Beğen

42FY

Daimi Üye
Tepki
184
@Mesut Dursun

Eminim çakmamıştır

Tepki
45
ilk pedala bastığımda 4 yaşındaydım:) iki tekerlekli bir bisikletimi aldığımda 6 yaşındaydım kendi bisikletimin denge tekerlekleri vardı süremezdim pek fazla işte.. bi aile dostumunzn evine gitmiştik,onların kızı öğretmişti:)patika bi yolda iki teker üzerinde durmayı öğrendim

• Beğen

Kadir Özen

Daimi Üye
Tepki
104
bisiklet binmeyi kuzenim öğretti. hayatımda ilk defa bisiklete biniyordum ve daha yeni yeni dönmeyi öğreniyordum. direksiyonu 30 dereceden fazla kıramayan ben o gün içinde hızla giderken arkama bakabilecek seviyeye geldim. nasıl oldu diyeceksiniz. çakıl taşlı bir yol vardı. giderken sonlarına doğru bir köpek sesi hemde zincirli değil. başta görür görmez durdum. zar zor düşmeden indim bisikletten. baktım köpekte ayaklandı ve havlaya havlaya gelmeye başladı. o anki korkuyla bisikleti çevirip hemen binip bastım pedala sağ sol dönemeyen ben o anda önüme bakmadan köpek yaklaştımı diye arkama baka baka sürüyordum. iyiki köpekle aramızda 300 metreye yakın mesafe vardı. yoksa çok rahat yetişirdi. velhasılı kelam o korkuyla normalde 1-2 gün gerektiren daha birçok şeyi 15 dk gibi bir sürede öğrendim. benim için hem iyi hemde çok ama çok korkutucu bir olay oldu.

• Beğen
Tepki
15
Bisiklet
Kron
ilk önce pilastık 3 tekerlı bsklette :) sonra bi castello marka bi bisikletm oldu onu elmde gezdirmeye başlamıstm bigün üstüne bnip sürmeye çalışmıştm fakat sürekli düşüodum ama sonunda düşe kalkada olsa sürmeyi öğrenmiştm 9 yaşıma geldğmde alışıp sürmeye başlamştm..eyyy gidi günler :D

• Beğen

42FY

Daimi Üye
Tepki
184
@Kadir Özen

Bisiklete başlayan herkesin iyi kötü köpeklerle bir anısı var anlaşılan

Tepki
70
ilk bisikletimi 4 yaşımda iken aldım denge tekerlekleri vardı fakat parkta 2 teker üstünde süren çocukları görünce 1-2 haftaya kalmadan denge tekerleklerini dayıma söktürdüm.Anneannemlerin eski evinde balkon çok uzundu bi baştan diğer başa gide gele 1 günde 2 teker üstünde durmayı öğrendim :D ondan sonra bugünlere kadar geldik

[(link)

soldaki resimde 4 yaşımda bisikleti aldıkları gün Çeşme Öğretmenevi

sağdaki resim ise en son aldığım bisikleti aldıktan sonraki gün balaban göletine giderken :)

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
Çocukluğum İstanbul elmadağ harbiye semtinde geçti.o zamanlarda bisiklet her çocuğun altında yoktu İki tekere sahip olmak için dolapdere oto tamircilerinden 2 adet rullman bilye aldım.Tahta takoz 4 adet vida ile kendim uğraşarak kendime patanaj yaptım.Ve dengemi sağlayıp bindim.Ve aile bütçesi durumuna göre bisan marka bisikletle başladım.Daha sonra mertere taşındık.Bahçeli evlerden bisiklet dükkanından pretıs marka huret parça donanımlı yol bisikleti,raleght,castello, peugeot,bıanchı,rockrıder,scott yaş 52 oldu pedala devam:)

• Beğen
Tepkiler: Yiğit ŞAHİN
Tepki
46
Arka tekerlere 2 yardımcı tekerlek ile 4 tekerlek olarak başladım, sonra birini çıkardık 3 e düştük, sonra onu da çıkardık 2 ye düştük..

Hedefim 1.. :D :D :D

Tepki
48
@42FY

şaçma gelebilir ama ilk bisikletim 37 yaşımda oldu... internette nasıl binildiğiyle ilgili baya dokuman na baktıktan sonra sabah 05:00 sularında kimseye görünmeden 4-5 kez düşerek 10 dk öğrendim....:)

Tepki
46
Kardeşimin hikayesi de ilginçtir, bisiklete bindirip bir alanda öğretecekken selenin altından ve gidondan tutarak destek olayım diye beklerken pedala basıp bir anda o alanda dön baba dön dönmeye başlamıştı, yaklaşık 15-20 civarında hızla 20 tur attı, sonra da yavaşladı ve ben tuttum, baya şaşırmıştım.