Bisiklet Hırsızı..!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında specialagent tarafından paylaşıldı.

 1. specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Ya arkadaşlar böyle bir film vardı paylaşayım dedim..izleyeniniz oldu mu?

  [​IMG]

  André Bazin’in deyimiyle saf sinemanın ilk örneklerinden biri olan “Bisiklet Hırsızı” ( Ladri di Biciclette ), İtalyan Yeni-Gerçekçilik akımının önde gelen yönetmeni Vittorio De Sica ve senaristi Cesare Zavattini ikilisinin imzasını taşıyan önemli bir baş yapıttır.

  2. Dünya Savaşı sonrası yoksul Roma atmosferi içerisinde, var olma mücadelesi veren sıradan bir işçi üzerinden, umut, utanç ve yitiriliş üçgeni ekseninde insanlık durumunu gözler önüne seren “Bisiklet Hırsızı”, gerek yapım tekniği, gerekse de sinema estetiği açısından Yeni-Gerçekçilik akımının en çarpıcı filmi olarak kabul ediliyor.

  Başta Amerika olmak üzere yer yer Avrupa’da da hakim olmaya başlayan, stüdyo, yapay ışık, profesyonel oyuncu ve gelişmiş montaj tekniğine dayanan sinema anlayışına karşı olarak, doğal mekan ve ışık, amatör oyuncu ve dramatik etki amaçlı olmayan montaj tekniğini savunarak bir anlamda sinemayı sokağa taşıyan İtalyan Yeni-Gerçekçilik akımının sinemaya getirdiği en büyük yeniliğin, sinema aracılığıyla gündelik hayatın toplumsal gerçekliğini ekrana yansıtmak ve bu yolla bir takım sosyal mesajlar vermek olduğu söylenebilir. Sinema estetiği ve tekniği, sinema dışı bir temele, sosyal gerçekliğin nesnel bir bakış açısıyla dile getirimi kaygısına, indirgenerek kullanılması amaç edinilmiştir.

  Bütünüyle alt sınıf insanlarının egzotik dünyası içerisinde gelişen filmin hikayesi, ailesini geçindirmek için uzun süredir iş arayan Ricci adlı yoksul bir babanın dramını konu alıyor. Sahip olduğu bisikleti sayesinde duvar posterciliği işine giren Ricci, daha ilk iş gününde bisikletini bir başka yoksula çaldırır. İşinin bir parçası olan ve dolayısıyla hayatta kalabilmesi anlamında sahip olduğu en değerli varlık haline gelen bisikletini bulmak için oğluyla birlikte Roma sokaklarında dolaşmaya başlayan Ricci, bisiklet pazarı, yoksul mahalleler ve Katolik Kilisesi’ndeki çaresiz arayışlarından sonra, işini kaybetmemek için bisiklet çalmaya karar verir.

  Yoksulluk karşısında insanlık onurunu feda etmenin verdiği eziklik ve tereddütle bisiklet çalmaya yeltenen Ricci, hemen yakalanır ve bir anda aşağılık ve nefret edilen bir insan haline gelir. Sürekli peşinde dolaşan ve insanların kendisini aşağılamasına şahit olan oğlunun boğularak ölmesi ise, Ricci’nin yaşadığı talihsizliğe yeni bir halka daha ekler.

  İlk okuyuşta bir macera filmi havası taşıyan senaryonun gerçek değeri, 1948 yılının İtalyasındaki işsizlik ve yoksulluk atmosferiyle kurduğu birebir ilişki göz önünde bulundurulursa anlaşılabiliyor. Karakterlerin psikolojik çözümlemelerinden ve olayların estetik bir şablonda dramatize edilmesinden uzak duran “Bisiklet Hırısızı”, bir anlamda her sıradan insanın başına gelebilecek bir olayı, olabilirlik sınırları içerisinde anlatarak sosyal gerçekliğin içerisine sokuluyor.

  Dramatik nosyonu olayların bütünselliği içerisine dengeli bir şekilde yerleştiren film, kimi sahnelerde seyircinin dramatik aksiyon arayışını boşa çıkararak, bir anlamda seyirciyi, yaşadıkları gündelik hayatın, eğlenceden ve yapay estetizasyondan uzak soğuk gerçekliğiyle yüz yüze getiriyor. Bu anlamda “Bisiklet Hırısızı”nı, gündelik hayatın estetiğini yakalama uğraşının bir sonucu olduğunu söylemek mümkün.

  Bazin’in de belirttiği gibi, “bu işçinin yaşadığı dünyada, yoksullar hayatta kalabilmek için birbirlerinden bir şeyler çalmak zorundadır.” gibi basit bir mesajı olan film, bütünlüklü bir dramatik hikaye kurgusu yaratarak, gündelik hayatın sıradanlığından toplumsal gerçekliğin iç yüzünü ortaya seriyor. Özellikle Ricci ile bisikleti arasındaki ilişki, toplumsal varoluş biçiminin ekonomik gerçeklikle olan birebir ilişkisini gösteriyor. Oğlunun gözünde adeta bir Tanrı olan Ricci’nin oğluyla kurduğu ilişkinin, olayların gelişimi doğrultusunda yüce değerlerden sıyrılarak eşit bir düzeye inmesi ve insanların Kilise’ye olan bağlılıklarının dünyevi çıkarlar bazına düşmesi, insanlık değerlerinde görülen dönüşümü gözler önüne seriyor.

  Tamamıyla Roma sokaklarında doğal ışık ve amatör oyuncularla çekilen filmde, Ricci’yi Breda fabrikasından getirilmiş bir işçinin, oğlanı da gerçek hayatta gazete satıcılığı yapan bir çocuğun canlandırması, filmin önemli anektotları arasında yer alıyor. André Bazin, amatör oyuncuların bu kadar profesyonelce bir iş çıkarmasını, İtalyanların doğal olarak tiyatral kişiler olmasına bağlıyor: “İtalya’da sokaktaki küçük bir yaramaz çocuk, Jackie Coogan gibi davranır ve hayat ‘Commedia dell’arte’ gibidir.” De Sica’nın, amatör oyuncuları tercih etmesini ise, yönetmenin şu sözüyle anlamamız mümkün: “Her insan bir rolü mükemmel bir şekilde oynayabilir: kendini.”

  Karakterlerin, değer yargılarının, yaşam biçimlerinin ve tarihin, sınıfsal ve ekonomik kaygılar ve çelişkiler etrafında şekillendiğini savunan “Bisiklet Hırsızı”, 1949 yılında En İyi Yabancı Film dalında Akademi Ödülü’nün sahibi oldu.
  :ci:
   
 2. #2
  specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  var mı izleyen?ya da film indiren dostlar bu filme bi bakabilirler mi?
   
 3. Barbaros

  Barbaros Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Eylül 2004
  Mesajlar:
  612
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Ben duymamıştım hiç ama bu akşam easynews ta ve kazaada bir araştırma yapayım...
   
 4. #4
  specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  eyvalla dostum...merakla bekliyorum..beni de çok cezbetti şimdi bu film..;)
   
 5. Barbaros

  Barbaros Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Eylül 2004
  Mesajlar:
  612
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Abi çok üzgünüm ne easynews da ne de kazaa da bu filim hakkında tek bir şey bulamadım. Belki diğer arkadaşlar bulabilirler....

  Bulan olursa bizede haber versin..
   
 6. ckazok

  ckazok Misafir

 7. #7
  specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:

  link için çok tşk ler....
   
 8. Barbaros

  Barbaros Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Eylül 2004
  Mesajlar:
  612
  Beğeniler:
  199
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Gerci filmi indiremedik ama bulsak iyi olurdu bende merak ettim
   
 9. mechul

  mechul Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Mart 2006
  Mesajlar:
  20
  Beğeniler:
  4
  Seviye:
  bende ariyorum bulamadim
   
 10. Said Ergöktaş

  Said Ergöktaş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  449
  Beğeniler:
  207
  Şehir:
  KAYSERİ - Hill Climb - XC
  Seviye:
  geçenlerde bir cumartesi sabahı uyku tutmayınca kalkıp televizyonu açtım..saat 6.15 civarı..bir kanalda "Bisiklet Hırsızları" diye bir film...(reklam olmasın diye kanal adını vermiyorum)
  eh bizde izledik..siyah beyaz ama hoş bir filmdi..izlemeye değer diye düşünüyorum..(tabii zevk meselesi).. :)

  saygılar

  Said E.
   
 11. bikergrrl

  bikergrrl Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.104
  Beğeniler:
  797
  Seviye:
  bu filmi Nirvana da yazmisti.. bir klasiktir.. Kadikoy Orta Dunyada da satilik VCD formatinda bulabilirsiniz ;) bu cevap 2 sene gecikmeli oldu ama idare ediverin, simdi gordum topici :p
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-6_15-25-40.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
Biker-and-sports-drink-1024x671.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
roger-de-vlaeminck.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...