Bisiklet desteğiyle en hızlı kilo verme yöntemleriniz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@iksis Suyu bile fazla içersek malum böbrekler iflas ediyor abartmadan meyva yenirse onuda bir zahmet bünyesine göre araştırsın insanlar;)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@iksis Ben kavuncuyum birde beyaz peynir azda yerine göre muhabbet ve aslan sütü değmeyin keyfime:D

iksis

Aktif Üye
Tepki
155
İsim
ihsan
Bisiklet
Canyon
yok ben aslan sütü almıyorum sigarayı bıraktıktan sonra alkole de yanaşmaz oldum :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
sigarayı bende bırakdım şükür ona harcadığım parayı hesaplayınca,forma,kask,eldiven,mataralar, iç dış lastik hatta,hatta garmin bile alınıyormuş:D

iksis

Aktif Üye
Tepki
155
İsim
ihsan
Bisiklet
Canyon
gARMİN e kadar gelmedim ama Suunto Sport saat aldım ingiltere den birde kadans sensörü alsam tam olacak :D 180 euro ya aldım saati çok memnunum.

Tepki
97
Bisiklet
Corratec
Genel görüş kardiyo ile yağ yakımının aerobik nabız eşiğinde mümkün olduğu yönündedir...
Netten yaşınıza göre aerobik eşiğinizi bulabilirsiniz
Ancak kardiyo süresinin 35-50 dakika aralığında olması önerilmektedir...(Fazlası kas yıkımına neden olabilmektedir)

Yağ yakımında asıl etkinin beslenme şeklinde olduğu uzmanlarca kabul edilmektedir...
Öyleki; haftalar boyu düzenli kardiyo yaptığınızı varsayalım ama diyetiniz uygun değil ise hedefinize asla varamazsınız...
Kalori temininde Protein, karbonhidrat ve yağ dengesi sağlanamaz ise kardiyo sonunda ya kas yıkımı gerçekleşecek yada boşalan glikojen depoları daha fazla glikojenle doldurulup yağlanma artacaktır...

Öncelikle bireyin günlük kalori ihtiyacını doğru bir şekilde hesaplaması gerekmektedir...
(Netten bulabilirsiniz, örnek olarak ben hiç bir fiziksel aktivitede bulunmasam bile günde 1600 kalori yakmaktayım dolayısı ile kilomdan memnun isem başka bir deyişle formumu korumak istiyorsam 1600 kalori civarında kalori almalıyım)

Sonrasında kilo vermek isteyenler günlük kalori tüketiminden daha az,
Kilo almak isteyenler ise günlük kalori ihtiyacından fazla kalori alarak hedeflerine ulaşabilirler...

Bu arada (kilo vermek ve yağ yakmak isteyenler) kas yıkımının önüne geçmek için kardiyo çalışmalarına ek olarak farklı kas gruplarına direnç uygulamalılar ( ağırlık çalışmaları, fitnes).

Son olarak DİYETTE önemli konu karbonhidrat ve protein açısından zengin, yağ açısından fakir (SIFIR YAĞ KESİNLİKLE DEĞİL) beslenme modeli takip edilmelidir...

• Beğen
Tepkiler: iksis

iksis

Aktif Üye
Tepki
155
İsim
ihsan
Bisiklet
Canyon
@Kerim Hakan beyciğim bu 1600 rakkamını nereden buldunuz bizimle paylaşında bizde belirleyelim.

srknsnyz

Serkan
Tepki
613
İsim
Serkan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
Genelde yulaf yiyorum sut ile karistirip (sade, muzlu veya cikolatali, hangisini canim cekerse..) yulaf paketinin icine parcalanmis halde; kuru incir, yaban mersini, findik, ceviz, kuru uzum atip harmanliyorum.. spora gitmeden once de yiyorum, gayet etkili oluyo antrenman esnasinda. Bisiklet surerkende enerjim yerinde kaliyor..

Az yiyince zayiflatiyor, cok yiyince kilo aldiriyor :)

Tepki
97
Bisiklet
Corratec
@iksis kalori yakım tablosu diye nette aratırsan bulabilirsin...
Ben formülü aşağıda veriyorum;
Günlük kalori yakım tablosu ( hiç bir fiziksel aktivite yapmadığımız durumda vücudumuzun yaktığı kalori )
Erkek= 66,7 + (13,7*KG) + (5*CM) - (6*YAŞ)
Kadın= 65,5 + (9,6*KG) + (1,7*CM) - (4,7*YAŞ)

Bedenimizin günlük yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için minimum kalori ihtiyacı bu formüle göre hesaplanıyor...
Formülden de anlaşılacağı üzere, bireyin cinsiyeti, yaşı, kilosu ve boyu sonuca etki ediyor...

Ana konuya gönderme yapacak olursak;
Söz gelimi bu tabloya göre günlük minimum kalori ihtiyacı 1600 KAL olan biri 1 saat ortalama 25 km/h ile bisiklet sürdüğünde ilave olarak 500 KAL civarında harcamış olduğuna göre (*)bu kişinin mevcut durumunu koruması için 2100 KAL eşdeğer gıda tüketmesi gerek...

Kilo vermek istiyorsa kalori açığı oluşturmak adına % 10 ( uzmanlarca önerilen ) civarında eksik tüketim ile 1800-1900 KAL tüketmesi yeterli...

Bu aşamada tüketilen gıdanın niteliği devreye giriyor...
Kas yıkımını önlemek için sırası ile PROTEİN, KARBONHİDRAT, YAĞ dengesini koruyacak gıdalar tercih edilmeli...
Bu denge konusu da biraz karışık...

Aşağıdaki tablo bir çok diyet sitesi tarafından kullanılıyor;
PROTEİN mevcut kilo X 1,33 - 2 GRAM
KARBONHİDRAT mevcut kilo X 2,5 - 3 GRAM
YAĞ mevcut kilo X 0,6 - 0,8 GRAM

(*) 75 Kg 52 Yaş 60 Dakika 25 km/h ortalama hız yarış bisiklet ile yakılan kalori.(Strava)

• Beğen
Tepkiler: ikemath

Umut.AVCI

Üye
Tepki
2
Bisiklet
b'Twin
Bir buçuk yılda 120 kilodan 80 kiloya düştüm. Tamamiyle hareketsiz bir yaşamdan bir anda hareketli bir yaşama geçtim. Her gün düzenli olarak 25km ve üzerinde ortalama 25-30kmlik hızlarda bisiklet kullandım. Sabah ve akşam öğünlerinde hiç bir şekilde ekmek tüketmedim. Tuz ve şekeri tamamen hayatımdan çıkarttım. 1.87 boya göre aslında iyi sayılırdı kilom fakat vücudum kaldırmadı ve çok sık hastalanmaya başladım. Kronik rahatsızlıklarım olduğunu bu süreçte öğrendim. Kansızlık ve şeker hastalıklarım genetik olduğu için malesef bu kilo kaybı olumsuz etki etti. Bisiklete iki yıldan fazla ara verdim ve şu an 87 kiloyum.
Her bireyin vücut direnci malesef farklı. Bu tür şeyler tamamiyle kişisel olduğu için çevrenizden örneklere dayanarak herhangi bir diyet ya da spor programı yapmak çok büyük bir hata. Matematiksel olarak şu kadar kalori bu kadar şeker şu kadar kas falan bunlar tamamen bilimsel olarak ortaya konması gereken değerler. Stravayla akıllı zımbırtılarla bir yere kadar. Kesinlikle bir diyetisyen ve spor uzmanıyla çözümlenmeli. Şu an ki kilomu sağlıksız bir şekilde işlenmiş ve hazır gıdalardan tekrar aldım. Diyetisyene spora ayıracak vaktim hiç olmadığı için bisiklet sürüşlerine tekrar başladım.
Kim ne derse desin kesinlikle hazır gıdalardan uzak durulmalı. Benim gözümde hazır gıda fabrikada her hangi bir pakete konmuş ve fiyatı sabit olarak satılan şeyler. Her hangi bir besini kendiniz üretmediğiniz sürece vücudunuza illa ki bir etkisi olacak. Bunu da kendi yararınıza çevirmek için kesinlikle bir uzmana danışılmalı.
Şu an günde 5000 adımı geçecek şekilde yürüyüş, sabah aç karnına bisikletle işe geliş, akşam aynı şekilde bisikletle eve dönüş toplamda 15km ortalama 20kmlik hızla, tuz ve şeker kesinlikle yok, ekmek akşamları kesinlikle yok. Paketlenmiş gıda olarak sadece maden suyu, günde üç litre ortalama su tüketimi gibi dikkat ettiğim noktalar var. Her vücut aynı düzeyde kalori yakıp aynı düzeyde kaloriye ihtiyaç duymuyor malesef. Son 6 aydır kilomu 87de sabitlemiş bulunuyorum. Bundan sonrası fazlaca yıkılan kasları ağırlık ve egzersiz çalışmalarıyla geri kazanabilmek.

• Beğen
Tepkiler: zsinankarabulut
Tepki
36
İsim
Sinan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet diyet ve spor sayesinde 6 ayda 24 kilo (102 den 78 kiloya) verdim. Şu anda düzenli spor bisiklet binmek ve hayatımın her anına hareket katmaya devam ediyorum.. Anladım ki daha öncesinde hep yatmışım.. Sabit kilo olarak 80 civarında tutmaya çalışıyorum. Bundan sonrası kas olacak inşallah. @(link) tebrik ederim bu arada..

• Beğen
Tepkiler: Umut.AVCI
Tepki
97
Bisiklet
Corratec
@Umut.AVCI yukarıdaki kalori hesabı tamamen bilimseldir, netten araştırabilirsiniz...
Gelelim tüketilen paketli olmayan "DOĞAL" gıdalara...
Faydalı karbonhidratlardan, proteinlerden ve az miktar yağdan oluşan tamamen "DOĞAL" ürünlerden oluşan bir menü göz önüne alalım, ihtiyaçtan fazla tüketim gerçekleşirse karaciğer ve sonrasında pankreas tarafından salgılanan enzimler ile fazlalıklar ihtiyaç anında kullanılmak üzere yağ depolarına dönüştürülecektir...
Bilindiği üzere yağ depoları en son kullanılan ve yakımı en zor olan enerji deposudurlar ( enerji ihtiyacı önce karaciğer ve kaslarda depolanmış glikojen ile karşılanmakta, aktivite uzadıkça yağ ve maalesef kas dokuları da kullanılmaktadır..)

Özetle ben doğal besleniyorum bir dilim tam tahıllı esmer ekmek, 2 köy yumurtası, Bergama tereyağı vb gibi örnekler sağlıklı diyet için yeterli çözümler değildir...

Örneklemek gerekirse; Yumurta hepimizin bildiği gibi sağlıklı bir protein deposudur ama sadece saf protein içermez, bir adet orta boy yumurta (yaklaşık 50 gram) 6,45 gr PROTEİN, 5,60 gr YAĞ , 0,35 gr KARBONHİDRAT ve kolestrol, ve diğer kompleks vitaminler vb içermektedir ki buradan da anlaşılacağı üzere fazla tüketmek aynı oranda fazla yağ tüketmek demektir bu nedenle vücut geliştiriciler yumurtanın asıl protein kaynağı olan beyazını tüketip yağ deposu konumunda olan sarısını tüketmemektedirler...

Not; Günlük kalori ihtiyacı formülü bilimsel olup diyet uzmanına danışanilirsiniz genellikle +/- % 10 doğru kabul edilmektedir...

Umut.AVCI

Üye
Tepki
2
Bisiklet
b'Twin
@Kerim Hakan Tamam da ben size cevaben yazmadım o yazıyı ayrıca doğallıktan da bahsetmedim. Bir şeyi kendiniz yetiştiriyorsanız bunun "doğal" bir şey olması gerekmiyor. Paketlenmiş gıdalara tümden karşı değilim dediğim gibi vücudumuza illa ki bir etkisi olacaksa da bunu bir profesyonelin desteğiyle almamız gerek. Her bireyin metabolizması aynı değil malesef. Benimle aynı zamanda aynı şekilde bisiklet kullanan bir arkadaşımda bendeki gibi bir değişim olmamakla birlikte çocuk şu an dahi aynı vücut oranlarına sahip. O yüzden vurgulamak istedim bir uzman eşliğinde bu yapılmalı kişisel hesaplarla bir yere kadar varırsınız. Ayrıca o "doğal" beslenmek saçmalığından da vazgeçmek gerek çünkü herkeste aynı etkiyi yaratmıyor. Televizyon ağzıyla diyet yapılmaz

• Beğen
Tepkiler: Kerim Hakan

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ekstrem diyetlere girmeden sağlıklı beslenme mottosunu benimserseniz zaten kilo verir ve sağlıklı bir yaşama kavuşursunuz. Bu da oldukça basit, esansiyel doymamış yağları alın, protein ağırlıklı beslenin, en sona ve az tüketim olarak karbonhidrat bırakın. yoğun karbonhidrattan spor yapmayacağınız sürece uzak durun, tek zincirli basit molekül karbonhidratlardan(şeker gibi) kaçın.

İşi sabah 1 dilim kepekli ekmek, bir dilim yağsız peyaz peynir, akşam tuzsuz, ekmeksiz tavuğa döndürürseniz sağlıklı yaşamı tutturamayabilirsiniz. Obezseniz kesinlikle diyetisyene gitmeniz gerekir.

Tepki
97
Bisiklet
Corratec
Olayın özü kalori hesabıdır...
Kalori açığı oluşturulursa kilo verilir...

Kalori fazlası ister faydalı (protein karbonhidrat yağ dengeli) isterse faydasız üründen gelsin sonuçta yağa dönüşecektir...

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Kilo aldıran yada kilo tutmanızı sağlayan şey insülin.
Şeker yada yedikleriniz değil vücut ne kadar insülin üretiyor bu önemli. İnsülin bildiğiniz zaman yediklerinizle kontrol altına almalısınız.
İnsan ne yaZıkki şekere bağışıklığı olmayan bir yaratık, ayı şeker olmadan kış uykusuna yatamaz ama insanın diyetinde şekerin yeri yok karpuz yada baklava hiç farketmez tatlı ise uzak dur. Hele hele ailende şeker hastalığı, diyabet türlerinden herhangi biri varsa hiç şekere bulaşma.
Evet kilo verelim ama nereden? Tabiki yağlardan. 100 kg siniz 20 kg vücüt yağınız var diyelim 80 kg ye düştüğünüzde bunu 10kg sini kastan 2 kg sini Sudan ve 8 kg sini yağdan verdiyseniz başarısız bir sonuç.
Bisiklet yada lifting ne yaparsanız yapın ardışık sık antrenman kas kaybına yol açar. Profesyonel bisikletçiler kas kaybını çok sever çünkü gereksiz ağırlık. Ama sağlıklı spor ve uzun ömür için kaslı olmak şart.
Ayı, kuş, balık herhangi doğal ortamındaki hayvanın evde oturan yiyeceği önüne gelen az hareketli avlanmak zorunda olmayan insanla kıyaslarsak ve bizim anlayacağımız görünümde ortaya çıkan görüntü.
IMG_6478.JPG

Budur. Evet medya dayatıyor falan filan ama bu şekil görünmemiz şart çünkü doğada yaşayan bir ayı, kuş, balık kendi görünüş kıstaslarına göre böyle görünüyor. Vahşi Bir Kartalın tüylerini yolduğumuzda evde bakılan başka bir Kartal'la yan yana koyarsak fark bu fotoğrafta olan la metrobüs durağındaki kalabalık kadar olur. Yani ilk insanlar bu ve buna yakın görüntüde idi çünkü 1000 kalorilik bir diyet için 500 kalori avlanmaya harçıyor ve bununyanında avda başarı içinde böyle görünmesi gerekiyordu. Böyle görünmek kısa süre önce bıraktığımız bir şey. 40 lardan sonra hazır gıda patlaması ile bıraktık ve şimdi çok vahim durumda. 1900lerin başında homonal bozukluğu olmayan kimse aşırı yağlı olmuyordu.
IMG_6480.JPG

Şimdi çok acayip artık şişmanlıktan çok anatomik tanım dışı şekiller ortaya çıkıyor çünkü doğadan çok uzaklaştık sınırların dışındayız.
Sonuç hedef sağlıklı ve hatta fazladan atletik fit olmak şart. Bunu içinde dengeli beslenme, dengeli spor. Kas, yağ ve kemik indeksi eşdeğer olacak oranlı olacak ki sağlıklı yaşayıp sağlıklı ölme mümkün olsun.
Şu hayatta sağlıklı olmaktan daha önemli bir şey varsa sağlıklı ölmektir. Ölüm sağlıksız bir durum değildir ama sağlık gidince ölüme yaklaşılır fakat kimseye muhtaç olmadan ve son günlerini pis kokulu bir hastanede yatarak ölmek hiç iyi bir seçim değil. Kaderin size biçtiğini bilemezsiniz ama siz kendinize en iyisini biçin. En iyisi için gayret edin.

Abi zaman yok yaaa. Evet böyle yaşamak ve böyle görünmek için zaman olması lazım. Paraya çok gerek yok çünkü doğal yaşayıp biraz spor yaptığınızda hormonal bir bozukluk yoksa sonuç kesin.
Zaman yoksa doğru yerde insanca ve doğal yaşamıyorsun demek. Masa başı iş bitmeyen mesai sıkışık hayat insana göre değil mecburuz ama insana göre değil. Herkes yapıyor diye doğru olan anlamınada gelmiyor herkes aynı cenderede ama iyi değil. Kendi çıkışlarınızı bulun.
Protein ve saf sebze ağılıklı salçadan uzak bir diyetiniz olsun. Günde kg başına 2,5-5 gr arası protein alın (dana tavuk hormonal dengeye etkisi olabiliyor) koksada sarımsak tüketin pişmiş yada bütün yutunca koku azalıyor. Spor kadar dinlenin ve hormonlarınızı kontrol ettirin. Salçadan uzak çünkü salçalı soğanlı geleneksel yemeklerimiz ekmeğe dayalı. Suyuna banma işi bizde kültür fakat ekmek her şekilde yük. Ekmeği patates ve sebze ile değiştirip ekmek istihkakınınızı kahvaltıda 1-2 dilimle yada 1 simit gibi bırakın. Şeker av bulamayan ilkel insanın avlanmaya devam edebilmek için topladığı yada evde et beklerken atıştırdınız meyvedir et olunca kimse meyvenin yüzüne bakmaz ki o tarihlerdeki doğal meyvenin besleyiciliği vitamini bu günün bellide 100 katı idi. Olabildiğince yalın ve az pişmiş yiyin fasulye içinde saatlerce pişmiş bir etteki değerler çok düşer. Keşke hepimizin evinde sürekli yanan bir mangal olsa çünkü insan yüzyıllardır barbekü yapıyor ve bu gün barbekü yaptığımızda kendimizi daha yaşıyor hissetmemiz bu alışkanlıktan.
Herşeyi ilkel düşünün sporu da. Tarih öncesinde bir geyik devirdiğinde 3-4 gün ava çıkmak zorunda kalmayan insan bu günde aynı şekilde olmalı dinlenerek aralıklı spor kilo verme ve kas kazanımında en iyi sonuç. Bu demek değil ki 3 gün yat hayır. Bir gün bacak bir gün kol bir gün core dediğimiz gövde kaslarını çalıştır 1 gün koş aralarınada tatil günlerini koy. Tarih öncesi hafta diye bir şey yok gün var ışık olduğu sürece aktif ışık gidince dinlen bu gün av başka gün su taşı başka gün ev inşa et tamirat yap tarih öncesi aktivite çeşitli tek şey yaparsan vücüt kolayını bulur. Her gün koşarsan 21 gün sonra ile ilk gün arasında yaktığın kalori değişir. İlk gün 100 kalori yakıyorsan 21 gün sonra 30 kalori ile yol alma işini vücüt bir şekilde çözer kaslar kolayını bulur sadece vücüt ağır antrenmanda depolama modunu açmaz yaktığı kalorileride azaltır.
Dene yanıl yap kısacası bu.

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ufak bir düzeltme yapayım, kg başına 2,5-3 gr protein alınmaz. Bu 70 kgluk birine 210 gr protein anlamına gelir ki sonu felakettir. Yoğun kas çalışan kişiler bile bu kadar almaz. Zaten bu kadar proteini yiyerek karşılayamazsınız. Alacağım derseniz, protein yanında yüksek miktarda yağ ve karbonhidratta almış olur ve ciddi kilo kazanırsınız.

Genellikle standart bir insan için kilosu başına 0,8 gr yeterlidir. Örneğin 70 kgluk bir bireyseniz 70*0.8=56 gr proteini mimimum düzeyde tüketmeniz gerekir. Ortalama kardiyo yapanlarda bu oran 0,9-1'e yükselebilir.

Yoğun kas çalışanlar bile 1,5-1,7 (en fazla 2) kat civarı alır, bu oranda protein doğal olarak almak zor olduğu için protein tozu kullanırlar fakat testosteron hormonu yüksek çalışmalarda yetersiz geleceği ve kasların toparlanması zaman aldığı için üstüne bir de steroid gömerler.

• Beğen
Tepkiler: Kerim Hakan

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@darkdream işte ben sadece et ağırlık diyet önerdiğim için o gramajları yazdım. Normal insan olmak değil amaç yağ kütlesi az insan olmak. Günde 52 gr proteinle doymak demek ekmek, sebze, baklagil gibi yan ürünleri artırmak demek. İlkel insan et bulduğu zaman etten başka bir şey yemiyordu diyetindeki diğer şeyler tahıl, sebze, meyve et olmadığı zaman yediği şeyler.
Proteinin böbrekleri bozduğu söylenir fakat protein böbrekleri bozmaz. Böbrekleri bozan yeterli su ile protein alınmaması.
Ayrıca süt ve süt ürünlerinden gelen proteinin sindirilemediği kanıtlandı çeşit olsun diye yenir ama süt ve ürünlerinden de çok şey beklememek lazım.
Tabiki 3 porsiyon köfteyi 2 ekmekle yersen yağlanma olur ama ekmeksiz yersen hiç bir şey olmaz.
Bu gün spor yapan biri kg başı 0,8 proteinle kas kaybına uğrar.
110 kg yim 0,8 proteğin 88 gr protein yapar ki normal günlük haraketlerde bile yetersiz olur.
Günümüzün problemi proteinden uzaklaşmaktır. Lokantalar proteini pahalı olduğu için az kullanıp ganitürü bol tabaklar yaratmış evde yine et pahalı olduğu için etrafı pilavlı makarnalı tabaklar artmıştır sonuç Türk toplumu. Başka ülkelerde et olsa dahi kültürleri yokedildiğinden cips ve kola bira öğün olmuştur.
Halbuki 100, 150 gr Eti'n yanına yakışan 50 gr bezelye, nohut, fasulye, yeşillik domates başka bir şey değil.
Mesela Balık gayet az bir ekmek bol yeşillikle yenebilirken bir tabak markayı yarım ekmekle yiyenler var.
Kısaca protein zararlı değil protein değil dikkat etmeniz gereken karbonhidrat ve en tehlikelisi şeker.
Karbonhidratsız spor da olmuyor ama mümkün mertebe spor saatine yakın, sabah saatlerinde ve kaliteli karbonhidrat şart. Saf şeker sadece eğlencelik çok az alınmalı. Bende şekere düşkünüm insülin yüksek ve şeker uyuşturucu noktasında biyolojik ihtiyaç halinde vücüdüm ama insülin düşürmem için şeker almamam lazım dikkat adiyorum ama bazen aşıyor.
Pahalıya gelir ama protein temelinde beslenmek karbonhidratla dengede kalmak çok işe yarar.

• Beğen
Tepkiler: jestercat
Tepki
97
Bisiklet
Corratec
Bir kaç uyarı/hatırlatma konunun anlaşılması açısından önem arzediyor...

100 gr lık bir biftek 23,2 gr protein, 12,80 gr yağ içermektedir...
100 gr lık tabuk göğüs 22,50 gr protein, 2,62 yağ içermektedir...

100 kg bir kişinin kilo başına 2-5 gr protein tüketmesi için yaklaşık 1 kg ile 2,5 kg arası biftek yada tavuk eti yemesi demektir ki başkaca hiç bir gıda almadan bile bu doğal beslenme ile mümkün değildir...
Bu nedenle vücut geliştiriciler protein tozu ve/veya benzer ürünler kullanmaktadırlar.

• Beğen
Tepkiler: Zekeriya Çab