BİSAN XTY 5400 SHIMANO HIDROLIK FREN TUTMUYOR ACIL YARDIM

Tepki
1
İsim
serhat kaya
Bisiklet
Bisan
Önce videoyu izleyin arkadaşlar =

Arkadaşlar bu bisikleti kasımın 28 veya 29unda 0 olarak aldım. Arka jant yamuktu sanırsam 1 ve 2.viteste tellere deyiyordu aktarıcı. götürdüm yapııldı dediler aldım aynı şekilde. sonra aylık bakımına verdim geldi aldım bisiklette hiç bir değişiklik yok tam tersi ön fren gevşemiş tutmuyor.
yaklalşık 1 ay öyle kullandım fırsat bulamadım götürmeye götürdüm dünden ertesi gün dün aldım aktarıcı tamamdı fakat fren hala tutmuyordu.Bugün yine götrdüm yapacak bişey yok dedi balata spreyı sıktı ısıt falan filan dedi neyse gittim ya abi fren kolunu çekmekten elim ağrıdı, kol kırılacak fren hala tutmuyor adam diyor balata değişecek.
Sorarım size 2.5 aylık bisikletin balatası mı değişirmiş yahu?
----------------------------------------------------
Forumda 2-3 konu okudum temizleyin falan filan yağ yenleyin eski performansına döner diyenler olmuş. arkadaşlar ben şimdi bunu ne yapmalıyım yardım edin, hayatımda hiç hidrolik fren veya disk fren söküp takmadım, ama elim anahtar tutar yani eski v-fren bisikletimi ben tamir ederdim hep, bi yardımcı olun ama kulaktan duyma bilgilerle değil uyguladığınız bilgilerle yardımcı olun.
FREN MARKAM : SHIMANO HYDRAULIC DISC BRAKE (CENTERLOCK)

Scudo

Melih T.

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
tahtakale'de satılan fren ve balata temizleyici var 7 tl'ye satılıyor. Aynı sorun bende de vardı. Sprey kutusu şeklinde satılıyor. Bununla balataları çıkartıp temizleyebilirsiniz. Ben kayda değer bir performans artışı aldım frenlerden. Yağmurdan sonra da bu sorun oluşmaya başlıyor. Malum antalyada daha bol bir şey yok. birde şuna dikkat edin lütfen ben fren kolunun sonuna kadar girdiğini görmedim ama. eğer fren kolun gidona kadar dayanıyorsa hava yapmıştır frenin. o zaman bu işlerden anlayan bir bisikletçiye gitmelisiniz. eğer böyle bir sorun yoksa dediğim spreyden alıp denemenizi öneririm.

• Beğen
Tepkiler: xserhat35q2
Tepki
1
İsim
serhat kaya
Bisiklet
Bisan
@Melih T.
balataları nasıl çıkartabilirim, bana bir video atabilirmisiniz kesin anlayabileceğim veya anlatabilirmisiniz?

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
outubada videolar mevcut balata değişimi deyin çıkar

Melih T.

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
Buradaki arkadaş düzgün bir şekilde anlatmış buradan yardım alabilirsiniz. takıldığınız yerler olursa elimden geldiğince yardımcı olurum. Önemli olan 2 nokta var. disk freni söktüğünüzde vidaları takana kadar freni sakın sıkmayın kaliperinizin içindeki parçalar sıkışabilir. ikincisi arkadaşın balataları pinle tutturulmuş sizinkinde vida olabilir. bunları sökebilmek için alyan anahtarına ihtiyacınız var.

Tepki
1
İsim
serhat kaya
Bisiklet
Bisan
@Melih T.
hocam video açılmıyor link halinde atarmısınız

Melih T.

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
yukarıdan video olarak ekledim. bende tam hakim değilim hala foruma kusura bakmayın lütfen.

Tepki
1
İsim
serhat kaya
Bisiklet
Bisan
@Melih T.
ne demek hocam teşekkür ederim yardımın için

Melih T.

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
Yardımımız dokunursa ne mutlu bana. bide orada bir püf noktası var onuda söyleyeyim. arka freni sökerken kaliperin (balataların içinde olduğu siyah parça) bağlı olduğu ikinci bir metal parça var onu kadrodan sökmeyin takarken freni eşitlemek zorunda kalmazsınız. ön fren için kaliperi maşaya bağladıktan sonra vidalı hafif gevşek bırakın. kaliperin sağa sola oynayabileceği kadar. kaliperi maşaya doğru bastırıp ön freni sıkın. Ardından freni bırakmadan vidaları sıkın. sürtme sorunu olacak frenleri söküp takınca. her şeyi sabitledikten sonra tekerleği çevirince ses geliyorsa. sürekli bir ses duymazsınız ama hafif bir sürtme olabilir. onuda sürttüğü yerde tekerleği durdurup frenin sıktığı yuvarlak metali (rotoru) elinizle hafifçe ileri veya geri bastırarak sürtmeleride çözersiniz bu şekilde.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Birsey sora bilirmiyim, bu konuyla...

su konu arasinda ne fark var.
(link)

• Beğen
Tepkiler: Celalettin aktaş

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Balatalarin tam kavradigindan emin misiniz? Fabrika cikisinda yag / sistemde hava sorunu olmasin? Servise gittikten sonra oldu diyorsunuz ve servisten memnun degilsiniz. Eski usul bisikleti ters cevirip calisan bastan savma sehpa kullanmayan bir servis mi? Bisikleeti ters cevirdilerse ve HD sistemdeki yag olmasi gereken miktarda konmamissa en basta, fren hava yapmistir...
Bunu da gozonunde bulundurun ve yagini kontrol edip, havasini alip tamamlatin.

Tepki
1
İsim
serhat kaya
Bisiklet
Bisan
@suat akman

yok PRO falan filan bi markası kelepçeli bi ayak kullanıyorlar bisikleti öyle sabitliyor. frenlerimin hava yaptığını düşünmüyorum çünkü basınç gerçekten yüksek bastıgımda hissediyorum.

• Beğen
Tepkiler: suat akman