Birkaç konuda yardım

DoqanG

Üye
Tepki
10
İsim
Doğan Güzel
Bisiklet
Mosso
@a.f.k. eve geldiğimde farkettim sürüşte çok sıkıntı çıkarmadı ama sürtüyor janta hızı kesiyordu

Scudo

aytacaltay

Aktif Üye
Tepki
305
İsim
aytaç
Bisiklet
Kron
Bu 8 li ruble ile 7 li ruble arasında baya bir performans farkı yaratıyor mu ki? sonuçta örnek veriyorum 7 rubleli bir kasette 10. viteste yokuş çıkıyorsan 8 rubleli kasette de 10. viteste aynı şekilde çıkıyor olman gerek diye düşünüyorum (aynakol değişmediğini varsayarak) 7 rubleli kasetin 10. vitesi ile 8 rubleli kasetin 10. vitesi aynı dişli oranına sahip değil mi?

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@aytacaltay
Sanırım bu soru benim için. Ben 14-28 den 12-32 ye geçiş yapmıştım. 14 28' deki 28 şuanki 2.vitesim. 1.vitesimde 32 dişli var. Arada hissedilir fark var ama 32 dişliyi kullanmayı bırakalı çok oldu.

Onun dışında son vitesim önceden 14 dişliydi, artık 12 bu da yokuş aşağı inerken maksimum hızımı arttırıyor( düz yolda daha düşük vitesle kadanslı çevirmeyi tercih ediyorum)

DoqanG

Üye
Tepki
10
İsim
Doğan Güzel
Bisiklet
Mosso
@Mustafa Zeybek Şimdi Frenlerimi Ayarladım Alyanı Alıp Ama Lastikdeki Küçük Çıkıntılar Var Minik Onlar sürtüyor Yavaşlamıyor teker ama ses çıkarıyor kessem bişey olurmu ?

Tepki
1
İsim
emil alverdiyev
Bisiklet
Cube
Merhaba arkadaşlar benim frenlerim formula rx hidrolık fren frenlerimin yağını değiştirdim sonra 1 saat kullanımdan sonra frenlerin yumuşağıdığını hiss etdim sonra frene baktım ve fren hortumunun fren koluna bağlandığı noktada yağ akması vardı sonra hortumu cıkardım yagı bowaltdım ve yenıden hortumu yerıne baglayıb iyice sıktım sonra yeniden frenlere yağ koydum yine kullanımdan sonra hortumdan akıntı geldi ve frenler boşaldı yardımcı olacak arkadaşlar varmı bu arada dot 4 hidrolik yag koydum ve balataları değiştirdim ancak formula balata bulamadığımdan avid organik balata koydum bu yüzden ola bilirmi ?

• Beğen
Tepkiler: Ardan pakyurek
Tepki
25
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
benim 2 sorum olacaktı. İlk rublenin koruma parçası mıdır nedir janta sürtüyor sanırım garip sesler geliyor çevirip bırsktığımda oradan. ikincisi ise 1 ile 2. ruble arasında büyüklük olarak baya fark var 2. vitese geçtiğimde 1. rubleye sürtüyor aktarıcı. yardımcı olur öısınız?

Dosyalar

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
benim 2 sorum olacaktı. İlk rublenin koruma parçası mıdır nedir janta sürtüyor sanırım garip sesler geliyor çevirip bırsktığımda oradan. ikincisi ise 1 ile 2. ruble arasında büyüklük olarak baya fark var 2. vitese geçtiğimde 1. rubleye sürtüyor aktarıcı. yardımcı olur öısınız?
Tam olarak anlamadim. Ruble arka vites sistemindeki dişlileri tasiyan mekanizma. Sizin surtme sorunu dediginiz aktarici bacagindaki makara tabir edilen 2 çarktan birisi sanırım.
Eger sorun bu ise aktarici bacaginin gerginligini ayarlayan vida size yardımcı olacaktir.

Tepki
25
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tam olarak anlamadim. Ruble arka vites sistemindeki dişlileri tasiyan mekanizma. Sizin surtme sorunu dediginiz aktarici bacagindaki makara tabir edilen 2 çarktan birisi sanırım.
Eger sorun bu ise aktarici bacaginin gerginligini ayarlayan vida size yardımcı olacaktir.
O ilk fotoğraftaki en arkadaki büyük parça da hareket ediyor, o da janta sürtüyor bir parçası. diğer sorunum için dediğinizi deneyeceğim, teşeklrüler

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
O ilk fotoğraftaki en arkadaki büyük parça da hareket ediyor, o da janta sürtüyor bir parçası. diğer sorunum için dediğinizi deneyeceğim, teşeklrüler
Ruble ile jant arasindaki siperlik tarzi plastikten bahsediyorsunuz. Şimdi anladım. Onun tek görevi yag sicramasini, vb. önlemek ve ayarsiz bir viteste zincirin son dişliyi atlayip teker ile ruble arasina girmesini engellemeye calismak
Olmamasi size sorun teskil etmez. eger catladiysa, yerinde duzgun durmuyor ve sorun teskil ediyorsa cikarabilirsiniz. Size temsili olarak kendi ve cocugumun bisikletinden foto yolluyorum. Benim bisikletimde ilk aldigim gunden beri yok. ve 8 yıldır bu sekilde kullanıyorum.

R1.jpeg R2.jpeg R3.jpeg R4.jpeg

Tepki
25
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ruble ile jant arasindaki siperlik tarzi plastikten bahsediyorsunuz. Şimdi anladım. Onun tek görevi yag sicramasini, vb. önlemek ve ayarsiz bir viteste zincirin son dişliyi atlayip teker ile ruble arasina girmesini engellemeye calismak
Olmamasi size sorun teskil etmez. eger catladiysa, yerinde duzgun durmuyor ve sorun teskil ediyorsa cikarabilirsiniz. Size temsili olarak kendi ve cocugumun bisikletinden foto yolluyorum. Benim bisikletimde ilk aldigim gunden beri yok. ve 8 yıldır bu sekilde kullanıyorum.

259197 dosyayı görüntüle 259198 dosyayı görüntüle 259199 dosyayı görüntüle 259200 dosyayı görüntüle
ilginiz ve yardımınız için çok teşekkür ederim, diğer mevzuuyu henüz denemedim yarın denedikten sonra tekrardan geri dönüş yaparım.

259197 dosyayı görüntüle 259198 dosyayı görüntüle 259199 dosyayı görüntüle 259200 dosyayı görüntüle
tekrardan rahatsız ettim, az önce o ayarlarla düzeltmeye çalıştım fakat olmadı en 34 dişli rubleye geçiş yapmıyor hiçbir türlü. sanırım aktarıcım yeterli gelmiyor. (shimano sis) elimde bir de sora aktarıcı var. alyan seti bulduğum vakit bir de onu deneyeceğim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: suat akman

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aktarıcı rubleye gereğinden yakın olduğu için sürtüyorsa b vidası (b screw) ile ayarlama yapabilirsiniz. O plastik parçayı da kesip atabilirsiniz problem teşkil etmez.

Tepki
25
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aktarıcı rubleye gereğinden yakın olduğu için sürtüyorsa b vidası (b screw) ile ayarlama yapabilirsiniz. O plastik parçayı da kesip atabilirsiniz problem teşkil etmez.
madem sormaya başladım devam edeyim. bisikletimde sora st r3300 kol takılı. elimde fazladan sora r3400 aktarıcı var. 7’li rubleme uyar mı?

Tepki
0
İsim
Ahmet A
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Herkese merhaba.
Ben bisklet almak istiyorum fakat neredeyse hiç bilgim yok yardım ederseniz sevinirim.
500-1800 TL bütçem var.
Şehirde ve asfalt/parke dağ yolunda kullanacam.
175cm boy 80kg kilom.
Kaç jant olmalı?
Hangi marka almalıyım?
Hidrolik fren mi normal frenmi?
Tek amortisör mü çift amortsör mü?
Kısacası her konuda yardımmm!!!

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhaba.
Ben bisklet almak istiyorum fakat neredeyse hiç bilgim yok yardım ederseniz sevinirim.
500-1800 TL bütçem var.
Şehirde ve asfalt/parke dağ yolunda kullanacam.
175cm boy 80kg kilom.
Kaç jant olmalı?
Hangi marka almalıyım?
Hidrolik fren mi normal frenmi?
Tek amortisör mü çift amortsör mü?
Kısacası her konuda yardımmm!!!
Amortisörsüz, 28" jant, fren hidrolik öneririm ama v fren de olabilir. Mosso legarda serisine bakabilirsiniz işinizi tam olarak görecek bir seridir.

Tepki
35
İsim
Faruk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
merhabalar, bisiklete yeni başlayacağım ve bildiğiniz üzere piyasa çok kötü durumda. ikinci el bir bisiklet buldum, teknik bilgim ve tecrübem olmadığı için sizlerin görüşlerine ihtiyaç duydum. muhtemelen 90'lı yıllardan bir bisiklet: https: //www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-spor-bisiklet-classic-bir-bisikleetir-son-indirim-913312907/detay/

bilinmedik bir firma olduğu için modeli zor buldum, onda da pek bilgi yok, yukaridaki bisiklete dair bulduğum diğer linkler: https: //picclick.fr/road-bicycle-Didier-Louis-Monocoque-Carbon-like-Colnago-20250429700r7.html

yabancı bir forumdaki inceleme: https: //www.velovintageagogo.com/t12490-didier-louis-racing-bik

linki direkt paylaşamıyorum, boşlukları silersiniz.
teşekkürler.

ExKyotoo

Detaycı
Tepki
285
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Dostlar selam. Benim Mosso'nun aynakolunun 1. yaprağını hiç ama hiç kullanmadım vites ayarı dışında. Boşuna ağırlık gibi hissettiriyor, gereksiz parça gibi. (link)'da 2'li sistem aynakol falan koymuşlar. Böyle bir şey FC-TY501 aynakolu değiştirerek yapılır mı? Yapraklarının çıkarılabilir olduğunu sanmıyorum. Bisikleti satıp 2'li sistem bir şeye geçmek de var ama bisikletimi satmakla uğraşamam zaten piyasalar dağılmış durumda elimdekini korumaya çalışıyorum. Acil bir ihtiyaç olmasa da kafamı kurcalayan konu.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@eccesolitarius Böyle bir karbon kadro ilk defa görüyorum. İlk karbon kadrolar gibi karbon boruların luglar ile birbirine tutturulması şeklinde değil. Bisikletin klasik değeri var o kesin. Modern karbonlar kadar bir hafiflik bekleme tabi. Ebat olarak sana uygunsa al bence, çok merak ettim bisikleti :cool: @Murat Cömez Senin fikrin nedir abi?

@ExKyotoo Yeni aynakolların hepsinde yapraklar çıkarılabilir/değiştirilebilir.

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.125
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dostlar selam. Benim Mosso'nun aynakolunun 1. yaprağını hiç ama hiç kullanmadım vites ayarı dışında. Boşuna ağırlık gibi hissettiriyor, gereksiz parça gibi. (link)'da 2'li sistem aynakol falan koymuşlar. Böyle bir şey FC-TY501 aynakolu değiştirerek yapılır mı? Yapraklarının çıkarılabilir olduğunu sanmıyorum. Bisikleti satıp 2'li sistem bir şeye geçmek de var ama bisikletimi satmakla uğraşamam zaten piyasalar dağılmış durumda elimdekini korumaya çalışıyorum. Acil bir ihtiyaç olmasa da kafamı kurcalayan konu.
Fc Ty 501-2 modeli (46-30) 200 tl
Yalnız vites kolu ve aktarıcıyı da değiştirmeniz gerekir.

ExKyotoo

Detaycı
Tepki
285
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
@ExKyotoo Yeni aynakolların hepsinde yapraklar çıkarılabilir/değiştirilebilir.
Onu bi incelerim bakalım. İkiliye düşürülebilirse de yine aktarıcı değişmesi gerekebilir belki.
Fc Ty 501-2 modeli (46-30) 200 tl
Yalnız vites kolu ve aktarıcıyı da değiştirmeniz gerekir.
Link yollayabilir misiniz? Aratınca bulamıyorum, normalde bulamadığım şey yoktur ama garip oldu bu.

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.125
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Onu bi incelerim bakalım. İkiliye düşürülebilirse de yine aktarıcı değişmesi gerekebilir belki.

Link yollayabilir misiniz? Aratınca bulamıyorum, normalde bulamadığım şey yoktur ama garip oldu bu.
(link)

• Beğen
Tepkiler: ExKyotoo