Birbiriyle çelişen bisiklet satıcıları!

ogeday13

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Diğer
Merhabalar,
Aranıza yeni katıldım. Uzun yıllar (10 yıl) ara verdiğim bisiklete tekrar geri dönmeye karar verdim. Bu nedenle de bisiklet alacağım. Alacağım bisiklette kullanım alanlarıma uygun olarak şehir ve tur bisikleti olacak. Kullanım alanı demişken öncelikle temmuz ayı gibi İstanbul-Antalya turu yapmayı planlıyorum. Sonrasında da şehir içinde kullanacağım, yılda 1-2 kez uzun turlara (400-500 km) çıkacağım bir bisiklet alacağım. Ancak bisiklet bilgisi, tekniği konusunda yetersizim.
(Forumda şehir-tur bisikleti konulu mesajları okudum. Ancak sorularıma cevap bulamadım.)
Öncelikle bisiklet almaya karar verdikten sonra İstanbul’da tanınmış, ismi olan bisikletçilerle görüştüm. Hepsinden farklı bir ses çıktı.

İlk gittiğim bisikletçi bütçeme uygun (1.500- 2.000 TL arası) olarak hem tur hem de şehir içinde kullanacağım bisiklet olarak Merida Speeder 100’ü önerdi.

Gittiğim ikinci bisikletçi Merida Speeder’ı egale ederek (Vites-ayna kol nedeniyle) Salcano City Wings 30’u önerdi. Üstündeki ekipmanların çok iyi olduğunu Merida ve Scott gibi markalarının sadece etiket olduğu, ekipmana bakarak tercih yapmamı söyledi. Ancak önerdiği bisikletteki disk fren ve amortisör olması kafamda soru işaretleri uyandırdı. Genelde forumlarda ve bloglarda uzun tur yapanlar v fren ve düz maşayı tercih ediyor. Bisikletçi gerekli bakımların yapıldığı takdirde frenin ve amortisörün sorun olmayacağını söyledi.

Son gittiğim bisikletçide Merida Speeder’la uzun tura çıkılmayacağını, kadrosunun uzun yolda esneyeceğini sorun çıkartacağını, uzun turda rahat edemeyeceğimi söyledi. Bana Scott Sportster 30’u önerdi. Ancak önerdiği bisiklette disk fren ve amortisör vardı.
Sonuç olarak gittiğim her bisikletçide farklı şeyler söyledi, kafam iyice karıştı. Ancak uzun araştırmalar sonucu ne istediğim biraz şekillendi. İstediğim bisiklette amortisörü gereksiz görüyorum ve istemiyorum, disk fren de olmasa iyi olur, uzun turlarda sıkıntı çıkarabilir.

İstediğim bisiklette önceliklerim;
1-Konfor
2-Hafiflik
3-Hız

Aklımda hep Merida Speeder 100 vardı. Kadrosu hoşuma gitmişti, ama uzun turlarda ne kadar konforlu olacağını kafamı kurcalamıştı. Şuan kararsız bir şekilde önerilerinizi bekliyorum

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Gittiğin 3 bisikletçi de kendi sattığını alman için diğerini kötülemiş :)
İlk bisikletçinin tavsiyesi doğru. İkincinin tavsiyesi de güzel ama etiket falan, yalan. Üçüncünün tavsiye ettiği bisiklet speeder ile bire bir aynı sınıfta. Hatta Scott amortisörlü olduğu için diğer bisikletten daha çok "esneyecek".

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ogeday13
Aklinizdaki bisiklet guzel bir secim. Digerleride tercihe gore ayni sekilde guzel ancak herkes kendi malini over dogal olarak.
Siz aklinizdaki severek icinize sinerek bineceginiz bisikleti alin gecin ;)
Sonra en ufak bir seyde "acaba" kuskusunu yasamaktansa gonlunuzun kaydigi bisiklete kavusup biran once pedallayin. Secmediginiz bisikletlerede kafanizi takip bosuna kendinizi yipratmayin.Gerekirse ileride kadro sabit kalir, donanimda yenilemelere gidersiniz. Sizi kesmezse ve tecrubeleriniz ile ne istedigniz netlesince satar yenilersiniz ;)
Pedala basin ani yasayin :)
En iyi ve guzel bisiklet kendinizi iyi hissettiginiz ve size ait olan bisiklettir!

• Beğen
Tepkiler: ogeday13

ogeday13

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Diğer
Sizce Merida Speeder 100 uzun tur için uygun mudur? Yani yukarıda söylediğim kriterlere (konfor, hafiflik, hız) göre doğru bir seçim yapmış olur muyum?

Kara Kartal

Daimi Üye
Tepki
276
İsim
Mehmet
Bisiklet
Merida
Hocam bende speeder serisi de var,Yol bisikleti melezi gibi düşünün, anlaşılır dille yazmak gerekirse; kadro üst demiri diğerlerine oranla daha kısa, bu durumun konforu etkileyeceği söyleniliyor ama benim boyum 190, ve daha hiç bir turumda rahatsız etmedi, selesi uzun tur için uygun değil (gerçi uzun tur yapmak için neredeyse tüm bisikletlerin orijinal selesini değiştirmek gerekiyor.)

Ama tavsiye eder miyim ? Kesinlikle ederim. Hatta bir tık daha ileri gideyim speeder 100 serisinin 2014 yılındaki ismi T1'dir (2 ay önce eşime 1300TLye aldım kargo dahil) sırf model farkı yüzünden fazla para ödemeyin derim, o fiyata kadro olarak aynı donanım olarak bir tık daha üstü olan T2 (bende ki model)'yi tavsiye ederim. Hala bazı bisikletçilerin stoklarında bulunuyor.

Kur artışından da etkilenmemiş olursunuz.

Hangisini alırsanız alın güle güle keyifle kullanın...

ogeday13

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Diğer
Bu arada boyum 1.60 kilom 58 Merida'yı kullanırken sırt ağrısı olur mu acaba?

Ayrıca bisiklet satıcısı uzun turlarda merida kadrosunun yükten dolayı esneyeceğini, deforme olacağını söyledi. Ne derece inandırıcı sizce?

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
@ogeday13

Boyunuza göre 47CM'lik kadroyu seçmelisiniz. Herhangi bir sırt ağrısı çekmessiniz gidon öyle yol bisikleti gibi aşağıda değil gidon boğazı yukarı doğru açılı dike yakın bir duruş sağlarsınız.

Ayrıca kadro boyu seçimi için şuraya bakabilirsiniz.

(link)

Satıcı çok fazla uydurmuş. Merida kadro konusunda dünyanın en iyilerinden, ömür boyu kadro garantisi var tüm kadrolarının çok sağlam olduğunu düşünüyorum hiç bir problem olmaz.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Bagajlı tur konusunda bütçeniz dahilinde kalan ve Merida Speeder serisine göre konfor noktasında bir adım önde olan (tabi hız olarak geride, ama 30 kg yükle nasıl hız yapacağınız da meçhul) Scott Sub 30/40 modellerine de bir bakın derim.
Özellikle kelebek gidon takıldığında tam bir uzun yol makinesine dönüşen, makul rakamlara alınabilecek bir seri.

ogeday13

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Diğer
@Sadettin Z.
Dediğiniz scott modellerine baktım ancak amortisör ve disk freni kullanım alanlarıma göre gereksiz gördüğümden o modeli eklemiştim. Scott'ın Speeder denginde v frenli ve düz maşalı modeli var mıdır?

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@ogeday13

Bir önceki mesajımda bahsettiğim modeller de zaten amortisör ve disk fren içermeyen Sub serisinin 30 ve 40 modelleri. Galiba Sportster ile karıştırıyorsunuz.

Önerdiğim modeller şu görünümde

rsz_2014-scott-sub-speed-40-men-sehir-ve-tur-bisikleti-5930-24-b.png

ogeday13

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Diğer
Evet bu modeller gözümden kaçmış :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben bisikletçi değilim. Bisikletçi olmayan biri olarak size şu bilgiyi vereyim: "Bisikletler hakkında bilgi, bisikletçilerden alınmaz." Nokta. :)

Adamlar bisiklet sevdalısı değil, tüccar sonuçta. Bu işten fayda (para) kazanan biri size doğru bilgi vermeyebilir bunu unutmayın. Bisiklet (veya başka herhangi bir şey) hakkında en doğru bilgiyi kullanıcılarından alırsınız, satıcılarından değil.

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
@ogeday13 İkinci el düşünürseniz forumda uygun fiyatlı güzel bisikletler var.

Örneğin: (link)

ogeday13

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar,

lapierre urban shaper 400 kadrosu olsun donanımı olsun nasıl bir bisiklet? Forumda pek detaylı bilgi bulamadım. Bana alınabilir bir bisiklet gibi geldi ancak, markanın biraz tanımazlığı tereddüt yaratıyor (Merida ve Scott karşılaştırırsak)

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Güzel bir karar öncelikle. Lakin yanlış olan sorduğunuz kişiler. Herkes kendi sattığı yahut iyi bildiği bisikleti tavsiye edecektir elbette. O sebeple bence satıcıdan iyade kullanıcı yorumlarını dikkate alın baktığınız modeller de..)

ugurbolat

Üye
Tepki
21
Bisiklet
Fuji
@ogeday13 hala inceleme fırsatın olmadıysa şehir için harika diyebılırım.. akıcı ve rahat kadro ve maşa kalıteside iyi başarılı bir model. Uzun tur için hafif bir ekipmanla çıkılabılır çünkü lastik ebatı yetersiz geldi. su an şehir içinde kullanıyorum kullanıyorum memnunum.ayrıca ön maşada heybe için deliklerde var tur için düşünülmüş bir model olsada lastik ebatı dediğim gibi sınırlı fitness tipi bi bisiklet.

• Beğen
Tepkiler: ogeday13

ogeday13

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Diğer
Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi