Bir insan vücuduna şiddetli bir darbe aldıktan sonra neden bayılır?

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
Daha önce hisedilmeyen çok şiddetli acılarda beyin korunmak için bayılma emri veriyor diye biliyorum muhtemelen sinirlerden gelen aşırı tepki (akım) beyne zarar veriyor olabilir bayılınca sinirin ilettiği acı beyne ulaşmıyor.Filmlerde olur ya birine işkence yapmak için elektrik verilirse belli bir noktada kişi bayılır :)

Scudo

gozakturk

Üye
Tepki
0
Bende başımdan geçen bir olayı anlatayım. Sabah kakmışım kahvaltı yapmadan bir koşuya çıktım. Geldim kahvaltı yapmayı planlarken birde baktım saat geç, hadi okula :D Metroya bindim 5-10 dk geçmiştiki içim daralmaya başladı.Kitap okıyım dedim kafam dağılsın ama nafile yazıları okuyamıyordum çok garipti. Sonra sesler gitti kulağımda sadece ufak bir çınlama vardı devamında da gözlerim karardı. Direndim dedim biraz yada ben öyle sanıyorum :) Gözümü açınca köşeye çökmüş buldum kendimi başımda millet bana bakıyor biri şeker biri su uzatıyor, sağolsunlar :) Sonradan farkettim düşerkende elmacık kemiğimi vurmuşum kenarda biryere , akşama yeşerince farkettim. Bayılmalarda en büyük sorun düşerken biryerini vurma olsa gerek.

Geçmiş olsun.

serhad

Forum Demirbaşı
Tepki
1.051
Ayaktayken göz kararması, başdönmesi, fenalık gibi şeyler hissettiğinizde bulunduğunuz yerde hemen OTURUN VEYA YATIN. Bu hislerin ardından bayılma gelişebilir, uygun bir yere kadar gideyim diye düşünürseniz ani şuur kaybı sonucu kontrolsüz olarak düşerek yaralanabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: sertel

Bülent Bayer

Aktif Üye
Tepki
165
öncelikle bayılmak nedir, insan neden bayılır sorularına cevap vereyim.

arkadaşlar insan bünyesinin (hayvan da olablir pekala) mevcut fizikii, manevi, kimyevi yükü kaldıramayınca kendini güven altına alamak için devreleri kapatmasıdır bayılmak. yani pcnin mavi ekran vermesi, arabanın debrejay ayarını yapamayınca stop etmesi gibi bir şeydir.

insan neden bayılır? böyle durumlarda beyne kan gitmez, yahut az gider. ana alterlerdeki basınç düşer, yani damar tansiyonu düşünce beyin beslenemez. kalple beyin arasında ortalama 30 cm yükselti vardır. ama bayılınca beyin kendini yatay pozisyona almış olur. yani beyin kendini kalple aynı yükseltiye getirmek için çaba gösterir. bizi serer yere. gözler kararır, uğultular işitilir.daha doğrusu beyin dışarda duyduğu tüm sesleri karıştırır. mor benekler görmeye başlarsınız. ayağınız yerden kesilir, uçarsınız, rüyaya dalarsınız. sadece bir kaç kelime söyleyebilirsiniz ama. "bayılıyoru..., ayol bana bişiler olu..., eşşedüenla..." gibi. gözlerinizi açtığınızda nerde olduğunuza anlam veremezsiniz. "ben neden kaldırımda piknik yapıyorum, bu amca kim" vs.
tabii ben burda bayılmaya dair bir hastalığı olmayan, yani epilepsi krizi gibi durumları saymadım.

demek ki neymiş gençler, kendimizi zorlamicakmışız. kahvaltı etmeden evden çıkmak yokmuş, regl dönemlerinin bünyeye verdiği zorluğa daha fazla zorluklar eklemeyecekmişiz. zira regl dönemleri hatun kişilerin bayılma riskini maksimuma taşır. söz konusu bayılmak olunca regl dönemi alkolle neredeyse eşdeğer risk yaratır.

ama ben derimki gençler bayılmak güzeldir kafayı gözü patlatmadıktan sonra. iyidir yani, ayılınca hafif bir baş ağrısı yapar ki çok normaldir. esrar çekip. ben hayatımda bir kere bayıdım. daha doğrusu bayılmanın kıyısına kadar gelip ordan döndüm. o da banyoda şofbenden sızan gazdan. güzel kafa yapıyor, sıcaklık, soğukluk, acı... bunlaırn hiç birini hissetmiyorsunuz. uzanıyorsunuz fayansların üzerine. yüzünüze slikleşen bir tebessüm, mutluluğun resmi çiziliyor silüetinizde.

hadi bakalım zuhal, bol ayık günler sana. senin durumunda bir şey yok, haddinden fazla doğal bir tepkime. endişelenecek bir şey yok.

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
benimki şiddetli darbe değilde birden kendini fazlaca zorlamadan olucaşan biseydi...
5 gün önce bisikletimi aldım ilk çıktığımda kendimi baya bi zorlamışım ve o heycanla yemek yemeden çıkmıstım ve oldukça uzun bir yokuşu çıkarken bisiklet tepesinde bi anda gözlerim karardı ve öyle bosluğa sürmeye basladım... osırada dengeli kaybedip yanda par kalinde olan arabaya doğru devrildim kaburgamı çarpıtım sonrada yere indim yavasta yolun ortasında okurdum yere ama o sırada hiç birsey anlmıyo ve hissetmiyordum bi nevi bayıldım ki kedimi suratıma su vuran bi amcanın kolunda buldum... sonra söyledim yakındaki bi bakkaldan bi çikolata alıp yedim ve biraz kendime geldim sonrada gittim eve ve eve gittiğimde kaburgamın olduğuyer morarktı allahtan bi hasar yok bu tarz şeylerde soğuk kanlı olmak ve sakin düşünebilmek çok önemli çünkü bi anda orda kendimi yerede bırakabilirdim ama oturmayı tercih ettim iyikide öyle yapmısım çünkü diğer türlü kafayı gözüü patlatabilirdim...
zuhal ablada (aramızda 13 yaş var:)) söylemis daha yemek yememistim diye bu tarz seylerde insanın tokluğu çok önemli ben azdaha orda baylıp yolun ortasında yığılıp kalıyordum...

Nuri O.

Forum Demirbaşı
Tepki
81
Bisiklet
Trek
Geçmiş olsun zuhal hanım , inşallah bir daha aynı durumla karşı karşıya gelmezsiniz .

Sağlık probleminiz olsa idi , antrenmanlarınızdan birinde illaki vücudunuz zorlanır ve size sinyal verirdi .

Ama ifade ettiğiniz gibi sadece bir darbe sonucu oluşan geçici bir durumdur , c vitamini eksikliği veya mevsimsel geçişle ilgisi yoktur . Tahmin ediyorum ki beslenme konusunda bilinçli bir kişisiniz , beslenme ile ilgili sorununuz olmaz ;)

Ben Dövüş sporu ile ilgileniyorum , müsabakalarımızda sürekli rastladığımız bir geçici durumdur anlık bilinç kayıpları ...

Bayılmayı tetikleyen bir sürü durum var, korku , heyecan , darbenin şiddeti, o an ki anlık hava sıcaklığı vs vs ...

Herşeyden önemlisi inşallah bisiklet üzerinde böyle bir olumsuz durum geçirmeyiz , Allah korusun çok daha kötü sonuçlanabilir olumsuz durum.

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
@Tuonela

Kaç tane kırığım çıkığım var hatırlamıyorum ama ben hiç bayılmadım :D bende mi bi terslik war acaba :D

Nuri O.

Forum Demirbaşı
Tepki
81
Bisiklet
Trek
sağlam bünyeniz var demekki :)

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Konu en son 18-04-2008'de güncellenmiş. Geçmiş olsun diyecektim ama üzerinden bir yıl geçmiş. (link) adlı arkadaş konuyu güncellemiş.

Aykansin

Daimi Üye
Tepki
126
evt konu üzerinden 1 yı geçmiş fakat bilgi paylaşımı açısından yrm yapmak istiyorum ben hayatımda hiç bayılmadım bi keresinde yaklaşık 35 km hızla arka lastik kayması sonucu asfalta düştüm sol dizim yere ilk temas ederek asfaltın zımpara etkisi ile kan revan içinde kaldı sızlamasını anlatmam mümkün değil ve bacağım kapanmayacak şekilde kitlendi kaval kemiğim ve baldırım 90 derecelik bir açıya kadar katlanabiliyordu o şekilde eve geldim 10 km kadar pedal çevirdim ertesi gün doktora gittim ilaç fln kullandım spor yaparak bacağımı güçlendirebileceğimi söyledi doktor 15 gün kadar bisiklete binmedim sonra ant. devam bu arada 1 ay kadar bacağımın kapanmama durumu devam etti zamanla düzene girdi dizimi zorladığımda pedala ani bastığımda şiddetli bi ağrı gürüyordu dizime öyleki bisiklet üzerinden düşecek gibi oluyordum durup ağrının geçmesini bekliyordum bu durumda yanlış hatırlamıyorsam 2-3 ay kadar sürdü zamnla düzeldi şimdi kaya gibi