Bir günde 25 bardak kahve içebilirsiniz!

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
başlığa bakıp hemen "oha" demeyin :D

199709

bilim insanlarının yaptığı bi araştırmaya göre günde 25 bardağa kadar kahve içmenin kalbiniz için bir sakıncası yokmuş..
önceki araştırmalar çok içilen kahvenin kalbimize baskı yaptığını hatta kalp krizine kadar götürdüğünü söylüyormuş..
bu nedenle insanlara fazla kahve içmeyin deniyormuş..
8 bin kişi üzerinde yapılan yeni çalışmaların sonucunda bu bilginin doğru olmadığı ortaya çıkmış..

kaynak: (link)

Scudo

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.272
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
:D O zaman saksıda kahve yetiştirmeyi denemek gerek...

• Beğen
Tepkiler: Budala

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.103
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sadede kalp sağlığı için zararlı olmadığı söylenmiş, başka bi çalışmaya göre de kafein, beyindeki uyku merkezine zarar vererek ileri yaşlarda sorunlara sebep oluyomuş.

Herşeyin aşırısı zarar.

Yeşil Mavi

Doğa ve İki Teker Aşığı
Tepki
141
İsim
Hakan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Belki doğrudur, belki yanlıştır bilemem. Ama kendimi bilirim. Ben bir gün içerisinde 3 bardak içince bile kalbimde yük hissediyorum. Araştırmaya falan gerek yok.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
ben günde 2-3 bardak sade filtre kahve içiyorum..
şu ana kadar en ufak bir rahatsızlık yaşamadım ama bu haberi okuduktan sonra daha fazla kahve içmeye de başlamam tabi :D

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Kalbe olan etkisinden çok kimlerin 25 bardak içtiğini merak ettim? napıyo bunlar her yarım saatte bir kahve mi içiyorlar?

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.331
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Artık bu tür ve benzeri haberlere itimatım yok. Zira sermayenin bu kadar vahşileştiği bir dünyada sırf daha fazla kazanmak için insanları çok rahat harcarlar.

Bir taşla iki kuş; çok yaşlanmadan ve emekli maaşına bağlanmadan tahtalıköye , bir de ölene kadar sattığı daha çok kahveden elde edilen gelir. Ne güzel tezgah değil mi ? :)

</paranoya mode off>

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kahve petrolden sonra dünyanın en çok satılan ikinci ürünü derler. Sanırım onu birinci yapmak istiyorlar. 25 fincan kahve içen adam zıplayarak dolaşır herhalde.

efaruk

Daimi üye
Tepki
355
İsim
Faruk
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Artıyeden ben bir dönem gunde 3 bardak kahve içiyordum. Reflü oluştu. Hiç tavsiye etmem. Vücudumuzda tek organ kalp değil ki. Tamam kalbe 25 kahve ağır gelmiyor diyelim ama bu aşırılık kesinlikle başka yerleri bozar. Tabi konuyu da saptırmamak gerekirse araştırma kalbe zarar değil demiş. Eyvallah der geçeriz.

• Beğen
Tepkiler: TatanQa_tr

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kahvesiz günüm olmaz. Filtre kahve tüketmeye çalışırım ama 2-3 kupayı geçmemeye gayret ediyorum. Zira çok tükettiğim zamanlar çarpıntı yaptığını deneyimledim.

Konuya gelecek olursak, ülkemizin kişi başına kahve ortalamasının Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında oldukça düşük kaldığı görülüyor. Yani günde 25 fincan, bir İskandinav için günlük normal bir sayı olabilir. Yazar Honore de Balzac’ın günde 50 fincan kadar kahve tükettiği söyleniyor.

• Beğen
Tepkiler: efaruk

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Önce bi bu araştırmayı yapanların sponsorlarını öğrenmek gerek sanki :) Ayrıca kalbe zararlı bir etkisi olmasa bile bu kahvenin bu kadar fazla tüketiminin başka organlara bir zararı olmayacağı manasına de gelmez. En basitinden midenizin pH düzenini alt üst eder ve mide kanamasına kadar gidebilir. (Şahsi fikir)

• Beğen
Tepkiler: Ahmet TOPAL

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
396
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
Aksam 10 da 2,5 fincan mehmetefendi kahvesinden icmisligim var.sabaha kadar gozum kapanmamisti..alin size kalp zararlisi..herseyin azi karar cogu zarardir.gerek yok boyle iddalara.

ensarsnmz

Üye
Tepki
1
İsim
Ensar Sönmez
Bisiklet
Diğer
Azı karar çoğu zarar. Kahveyi severim günde bir fincan Türk kahvesi çok iyi gidiyor. Suda çözünen kahveleri sevmiyorum zaten vücuda zararları da çok fazla

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.014
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir kişi için günde önerilen kafein miktarı 300mg olarak belirtilmiş. Buda günde 3-4 fincana denk geliyormuş. Şimdi durum böyleyken bu bilim adamları kime göre neye göre araştırıp 25 fincan zararlı değil diyor düşündürücü.

• Beğen
Tepkiler: Yeni_kullanıcı

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bir kupa filtre kahve 300ml desek 25 kupa kabaca 7,5 litre yapar o kadar su içmek bile sağlığa zararlı vücudunuzdaki faydalı mineral ve elektrolitleri boşaltım yöntemiyle kaybetmenize neden olur gerisini siz düşünün ?

• Beğen
Tepkiler: Aruera

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
kimse size gidin günde 25 fincan kahve için demiyor zaten :D

çok kahve içmenin kalp için tehlikeli olduğu yönünde yapılan önceki açıklamaların doğru olmadığı sonucuna ulaşmışlar..
olay bundan ibaret.. buna inanıp inanmamak size kalmış tabi o ayrı :harika:

ozansefer

Daimi Üye
Tepki
205
Kalbe dokunmuyor olabilir ama hangi organlara be zararlar veriyor dolaylı etkileri neler acaba demir emilimini bile düşürüyor kahve çay kadar olmasada.

• Beğen
Tepkiler: Aruera

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.068
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
3 bardak içince kalbim zıplıyor,25 bardak içersem göğüs kafesimden dışarı fırlar heralde:koptum: