Benim adım almancı (sizlere göre)

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
@ebubekir sözbir
Ebubekir kardeşim, lafım bütün Almanlar için değil ama öyleleri var ki seni beni cebinden çıkarır. Haşa, sakın dediğimi yanlış anlama ama Ahlak dediğimiz şey ''namus'' kelimesinden çok daha fazlasını içeriyor ve gördüğüm bazı Alman örnekleri beni derinden etkiliyor.
Mesela bir Alman kadın var,ismi cismi bende kalsın. Kadın işe bisikletle gidip geliyor. Boş yere kuruş harcamıyor. Lüks neredeyse sıfır. İş yerinde elektiriği devlet ödediği halde ışığını neredeyse kullanmıyor. İşden çalacağı 5 dakikanın hakkı olmadığını biliyor. Metroya bineceği zaman biletini mutlaka alıyor.Allah affetsin ama dışarıdan birine , hangimiz daha müslümanca yaşıyor diye sorsak Türklerden çok bu Almanlar öne çıkar.
Ya bu konu sabaha kadar uzar gider. Evet şu an farklı olabiliriz ama bizim kodlarımız aynı. Almanyaya giden A kişisi değil de B kişisi olsaydı bugün o alamancı lafından müzdarip olacaktı. Konu derin ama en azından şu Almanlar da tü kaka modunu bırakalım.

Scudo

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
@r.ezk

%95 i böyle ama kendi gözlerimle gördüm bizzat

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
kendilerine alamancı denilmesine haklı olarak kızanların büyük çoğunluğu da almanlara gavur diyor. esas mesele de bu galiba empati yapamamak, herkes bize anlayış göstersin istiyoruz peki biz ne kadar anlayış gösteriyoruz

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@MertAG
Bravo sana, almanya da yasayan 2-2,5miliyona yakin türk nüfusunun 1.5-2 milyonunu gördün demek. Vallaha saygi duyarim. Önce o videonun nerede ne icin cekildigi önemli (arkadaki yazilari okursaniz anlarsiniz) yapilan reportajlar degil. Orada türk kadar okuyan ve okumayan alman ve baska yabancilarda bulunuyor. Aceba o bulusmayi neden yapmislar?????????????????

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
@Murat Cömez

Valla kendi gördüklerim duyduklarım kuzenlerin söyledikleri hep bu yönde aksini ispat eden varsa elinide öperim bende isterimki insanımız eğitimli olsun avrupada adı bahsedilen mühendislerimiz doktorlarımız olsun ama..

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
Benim kafamda "Almanci" deyince almanyada ikamet edip calisan Turkler geliyor. Taksici, emlakci gibi bir yapida yani. Bu kelime ayip olabilecek ne gibi bir anlam tasiyor? Yada bunu farkli anlamda kullanan insanlarmi var? Merak ettim gercekten yillardir akrabalarimiza almanci dedik ayipmi ettik. Onlar bizim canlarimizdi oysaki

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@MertAG
Öyle düsünmen yanlis, ben sana istedigin kadar okumamis genc ve istedigin kadar okumus genc gösterebilirim. Ben bile 40 yasimda tekrar 16 -17 yasindaki genclerle ayni sinifta masaya oturarak tekrar 3. meslegimi yaptim.

• Beğen

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Ferhat Köse

Almayada yasayan herkesi ayni kefeye koyan bir düsünce gibi olmus yazilariniz. Ben kesinlikle katilmıyorum. Bu tamamen kisilik meselesi. Sahsim adina ben burada yazdigim yazilarin icerisinde taktirde ediliyorum, tersleniyorum da. Anlatmak istedigimi anlatamadigim cümleler olabiliyor ama bu kimseye saygisizlik yaptigim yada yaptigimiz anlamina gelmez. Yeri geliyor cümlenin icerisine bir kelime eklemek icin dakika kadar düsündügümüz oluyor. Acaba bunu mu yazsam sunumu yazsam diye. Hakaret ettigimi sanan kisiler de oluyor, tesekkür eden kisilerde. Bu durumu tarif etmek gercekten cok zor. Tipki imzanizda bulunan yazi gibi!
SEN NE SÖYLERSEN SÖYLE, SÖYLEDİĞİN,KARŞINDAKİNİN ANLADIĞI KADARDIR...

• Beğen

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Murat Cömez

Benim yazdiklarim sizin icin degil di neden ustunuze alinip savunma cumlesi kurdunuz anlayamadim.yine soyluyorum kendi memleketimden gordugum yuzlerce gurbetciden buyuk cogunlugu yazdiklarim gibi dogal olarak da hak ettikleri uslup ve muamele gosteriyorum kendilerine.

Yine soyluyorum kisinin yasadigi ulke ve dili degildir ona karsi yapilan tutum.kendi kalitesine gore muamele gorur yada parayi bastirir şak şakcisi bol olur.makam mevki olmadan para harcanmadan kazanilan muamele kisinin kendi kalitesine baglidir yasadigi ulkeyi konusma şivesini giyim tarzini baglamaz.buyuk cogunlukta olan bazi problemli gurbetcilerimiz yuzunden buna benzer durumlar ortaya cikiyor yoksa kendini bilen saygin insan nerede olursa olsun ne olursa olsun hak ettigini alir.sizin durumunuz biraz kurunun yaninda yaş dal misali...

Size ozel yorumumu onceden konustugumuzu hatirliyorum.kesinlikle cok iyi niyetlisiniz farkindayim ama son bir yilda en fazla tartismaya giren bes uye say deseniz biri de sizsiniz.bu bazen yanlis anlasilmadan bazen size normal gelip karsi tarafi kucuk.gorur hatali kurulmus cumlelerden kimi zamanda basliga konu olan Almanya Turkiye kiyaslamasini cok kullandiginizdan bu da kendi sahsi dusuncem.yine soyluyorum iyi niyetli oldugunuzdan eminim.

• Beğen
Tepkiler: Sedat Altay

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Bu tür mevzulara ve ithamlara takılmamak gerekiyor. Kimse birileri o kişiyi bir isimle çağırıyor diye öyle olmaz. O kendini geliştirdiği, yapmayı düşündüğü şeyi ne kadar yapabildiği kadar o kişi olmuştur. Biri almancı der, biri gurbetçi, diğeri yeni bir isim takar. Kendi vatanından ayrı bir memlekette yaşamak başlı başına yürekte bir sızıdır kıymet bilene. Kişinin üzerinde bu yükün olduğu bilinciyle karşı tarafın da yaklaşımına dikkat etmesi gerekiyor; fakat herkes bir olmuyor ve olmayacak da. En iyisi ilk cümlemde belirttiğim gibi aldırış etmeden yaşam mücadelesine kalındığı yerden devam etmektir.

@Ferhat Köse
Bu arada diğer dördünü merak ettim...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
almanya da yasamak istemeyen gelsin kesin dönüş yapsın.zorla kimseyi tutan yok almanyada

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Halil EROĞLU

Digerlerinin adini yazarsam emin olun konu baska yere gider.Murat beyin tartismalari farkli digerleri gibi degil.yukarida yazdigim gibi cok iyi niyetli fakat bazi kurdugu cumlelerin nereye cekilebilecegini Turkcesi iyi olmadigindan(kendi soylemi boyle) farkli anlasilip tartisma cikabiliyor.simdi digerleri ile ayni kefeye koyarsam haksizlik etmis olurum.

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
4 sayfanın hepsini okumadım ancak almancı yanlış tanım değil bence. tartışma için yazmıyorum. çileyse çilenin daniskası burada, ülkemizde cayır cayır hardcore şekilde yaşıyoruz.
almancının yanlış tanım olmama sebebi: ilk giden vatandaşlarımızın geldiklerindeki attıkları havlar vs olabilir. yaşım itibarı ile o zamanları bilmiyorum. günümüzde ise almanyada kedi olup SEVE SEVE kurallara uyan vatandaşlarımızın kapı kuleyi geçer geçmez sağa sola çöp atmaları yere türkürmeleri. almanyada belki kimse tarafından kaale alınmayan, yada toplumdaki diğer herkes gibi eşit olan abilerimizin, sınırdan geçer geçmez kütle ağırlıklarının artarak ağır abi oluşu. ben orada belediye çöpçüsüyüm bak merso S-klass ile geziyorum diyerek ortalama bir firmada müdür olarak çalışıp 30-40bin tl lik araba alabilen kirada oturan akrabasına caka satması.

kimseyi rencide etmek istemem, istisnalar vardır elbet onları üzdüysem özür dilerim.

not: cartel in de hastasıyım o ayrı :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bu aslında bir grup için değil insanoğlunun tamamını kapsar.
sorun adapte olmak ile asilime olmak arasındaki ince cizgidir.

insanoğlu ne yazıkki adapte olarak kalamaz ilerleyen zamanda illaki asilime olur.
belki kişi kendi olmasa bile 2. yada 3. jenerasyonda bu illaki görülür.

bu bir yerden bi yere göç eden her toplumda her bireyde normaldir.
sadece burda kalanlar bir isim takmış almancı diye :)
saçmalığın önde bayrak tutanı.

Ali Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
145
Benim şahsi görüşüm sitede bulunduğum süredir gözlemlerimin sonucu olarak Murat abi ne derse doğrudur gibi bir sonuç çıkardım :D bilmem anlatabildim mi önemli olan ingilterede Türk mahallesinde çalışan kasabın ingiliz girdiğinde çırağına "Ahmet turist geldi ilgilen"demesidir bana göre evet buna bir gazetecimiz şahitlik etmişti hatırlıyorum mesela almanyada yaşanan olaylarda Türklerin kendi mahallelerini döner bıçakları satırlar sopalarla savunması ve camları indirmeye çalışanları tekme tokat kovalamasıdır önemli olan duyduğum kadarıyla bu yüzden en az zarar türk mahallelerine gelmiş yani önemli olan bu biyere kendin gitmemen ruhunu etnik ve kültürel birliğini ve duygularını da getirmendir zaten osmanlı da bu sayede gelişti fetret devrinde bile en az toprağı balkanlarda kaybetti işte önemli olan budur sevgili arkadaşlar böyle baktığımızda cidden almancı olanlar da var oraya gidip domuz eti yiyen onlar gibi yaşayan bunlar zaten Türk olmayı haketmedikleri gibi almancıdan da çok alman olanlar...

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Sucu, börekçi, limoncu, gibi birşey Almancı. Alman satan biri anlamını taşır. Gurbetçi de doğru bir kelime değildir aslında bunun gibi bir kelime olan dinci kelimesi de böyledir, saçma bir kelime, bir de aşırı dinci kelimesi var bitiyorum. Türkçenin içine o kadar etmişiz ki neresinden başlamak lazım bilemedim. Yabancıların dilimizi öğrenememe sebeplerinden biri de bu kelimeleri anlamının dışında kullanmak. Diğerleri argo ve mecaz.

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Vatandaslarimiz baska kentler den istanbula yerlesiyorlar, ozaman onlara neden istanbulcu denmiyor da burada cogunuz almaci kelimesini dogru buluyor. Bence dogru kelime yurtdisinda yasayan vatandaslarimiz olmali.

Salih beyin de dedigi gibi almanci alman satan yada almana tapan gibi bir sey oluyor.

• Beğen

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
İlim bir noktadır, fakat cahiller onu çoğaltmıştır.
Hz. Ali ( R.A.)

Yukarıdaki söz tüm ayrımcılara gelsin.

Ufuk Bal

Üye
Tepki
48
Bisiklet
Sedona
@Murat Cömez

murat abi haklısın ama insanlar için önemli olan kolay söylemek. "yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız" demek hiç de cazip değil. "almancı" gayet kısa ve net. zaten sadece almanya'da yaşayanlara değil fransa'da hollanda'da avusturya'da yaşayanlara da almancı deniyor. yani mesele avrupa'da yaşayan lejyonerlerimiz.

tabi ki türkiye'de almancılara çok kötü muamele ediliyor. esnaflar, memurlar, taksiciler sürekli kazıklamaya çalışıyor. bunlar çok yanlış. ama almancı sıfatının bunla alakası yok. almancı diyince benim aklıma gelen tek şey avrupa'da yaşayan kardeşlerimiz. başka bir şey değil.

bence kızılması gereken "almancı" ismi değil, almancılara yapılan şerefsiz muamele. zaten almancı isminin hikayesi de, bu insanların yurtdışından sürekli en teknolojik alman ürünlerini türkiye'ye sokan insanlar olması. bu insanların türk ekonomisine katkısı da büyük. bilen bilir, her sene ağustos-eylül aylarında euro diğer aylara göre düşük olur almancılar yoğun olarak gelip piyasaya döviz bıraktığı için, sonra yükselir.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Bir insan "almancı" kelimesinin kullanılmasından rahatsız olduğunu açıkça ifade ediyor ve bazıları bu kelimeyi kullanmakta ısrar ediyor. Saygı neredesin?