beni deli eden cıt cıt sesi

ömer yayla

Daimi Üye
Tepki
75
:):):): aynen öyle sonumuz hayrola birton para veriyoruz ama rahat binamiyoruz

Scudo

djayo

Forum Demirbaşı
Tepki
388
Sorun tamamen pedal ile ayna kolun bağlantı vidasının sıkı olmaması ve pedala yüklenince gevşek olduğu için tık tık diye ses gelmesi. Sıkıp sorunu halledebilirsiniz.

ömer yayla

Daimi Üye
Tepki
75
ben şunu cok iyi anladım bir deyil birçok yerden yapıoyr bu hata herkesin kesin şurdan demesiyle olmuyo cok acayip bir sıkıntı acaba birgn bizde sıkıntı yaşamadan rahat bir şeilde bisiklete binebilecekmiyiz

Tepki
27
bendede ayni sorun var bir bisikletci pedal dedi baska bir bisikletci gobekten dedi yeni pedal aldim gecti sorun ..

djayo

Forum Demirbaşı
Tepki
388
@ömer yayla

:) Gülü seven dikenine katlanır demiş atalarımız. Bisiklette böyle. Birsürü aksam ve teferruatı var.Aslında çok zorlu koşullarda çalışıyorlar. Düşünsenizde 11 kg.lık bir aksam 100 kiloyu alıp dağ taş gezdiriyor . Bisikletin sorunları zamanla öğrenince işin tuzu biberi oluyor.

sinan hoçur

Daimi Üye
Tepki
45
Arkadaşlar bu konunun görüyorumki mağduru çok,bendede oluyor göbek değişti 200-300 Km kullandıktan sonra yeniden oldu bende full,göbek aynakol vede pedalı değişmeyi düşünüyorum...zaten eskiydi böylece aradan çıkmış olur..:)

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
@ömer yayla

Eğer ses özellikle dediğin gibi pedala yüklendiğinde geliyorsa sorun pedal/orta göbek dişlerinde olabilir.
Parçaları takarken dişlere bir miktar gres sürmek sesi keser büyük ihtimal. (Öncelikle pedalları söküp gresli olarak tekrar takmayı ve iyice sıkmayı deneyebilirsin.)

Ahmet Bolgi

Forum Bağımlısı
Tepki
776
@Serkan Çoban

sesin kaynağı tek olmadığı için değişik cevaplar geliyor. bendeki ses te seleden geliyordu. sağ basışlarda özellikle. sağ pedala basarken daha büyük güç uyguladığımı farkettim . vidaları elden geçirince kesildi ses. birde sele borusunu yuarı kaldırırken min. işaretine dikkat edin. olması gerekenden fazla kaldırmayın maddi manevi canınız acıyabilir.

sarman174

Üye
Tepki
16
İmkan varsa pedalların yataklarının boşluğunu almayı deneyin. Çok klasik bir çıt sesi kaynağıdır. Bilya basıncından dolayı pedal mili hep aynı yerinden aşınır . O noktada küçük bir çukur belirir (pitting korozyonu). Aynakol üzerinde pedalı sıkınca bu aşınmış kısmın yerini değiştirdiğiniz için ses kesilebilir ama asıl neden pedal yatağıdır.

Hakan Kayisligil

Aktif Üye
Tepki
183
Bende de bu ses geliyordu, sökülmedik, sıkılmadık yer bırakmadım.
Sonuçta seleyi sele borusuna bağlayan noktadan geldiğini keşfettim, sele rayına biraz şeffaf silikon sıktım, kuruduktan sonra montajını yaptım şimdi tık yok :)

mammoth

Üye
Tepki
84
Bisiklet
Sedona
bir ay önce sorunum çözüldü arkadaşlar. lanet olasıca ses tahmin ettiğim gibi göbekten geliyormuş. göbeği değiştirdikten sonra çıt çıt sesi olmadan bisiklet kullanmayı neden kadar özlediğimi fark ettim.

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
@Özgür Kaya

Göbek Hallowtech mi?

ti4u

Üye
Tepki
0
bizim yeni aldigimiz bisiklette de bu problem var, pedala bastikca citirdayip duruyor, pedallari kendimiz gressiz takmistik, bugun bisikletci pedaldan geliyor diye teshis koyunca, yeni pedal siparis ettik, gelince gresleyip takicam, bakalim sorun gececek mi? gres yaginin cesidi var mi? pedal ya da gobek icin kullanilan? yani derecesi vs gibi seyler?

Tepki
15
Arkadaşlar öncelik yapmamız gereken birkaç teşhis var 1.si pedalı oldukça hassas sağa sola aşşağı ve yukarıya oynatmaya çalışın milim boşluk bile hissediliyorsa çözüme geçelim aynı şekilde orta göbek çok hassas incelenmeli milimetrik bir boşluk o cıt sesinin mimarı olabiliyor aynı şuan bende olduğu gibi. bisikletim daha 1 aylık bianchi troy önceleri pedal flasörleri sallanıyor diye flaşörleri çıkardım cıt sesi büyük oranda düştü ama zorlu rampalarda ayakta pedal çevirirken cıt sesini tekrar duymaya başladım bugün incelediğimde orta göbekte çok küçük boşluk olduğunu farkettim henüz sıkamadım elim yatkındır ama özel anahtar gerekiyor sanırım bende şuan datçada ikamet ediyorum nasıl yapıcamı ve gerekliekipmanları bilen varsa yorumlarınızı bekliyorum

karacasus

Üye
Tepki
33
bende çıt sesi madurlarındanım. bu hafta sonu okuduklarımı deneyerek son durum hakkında sizi bilgilendireceğim. ama çok yaratıcı bir toplumuz :) bazı fikirlere bayıldım. özellikle silikon ile sele sesi kesme fikri 1 numara. teflon bant kullanımı da süper yaratıcı. aklınızla bin yaşayın

herkese bol pedallı günler :)

murat yayla

Daimi Üye
Tepki
245
arkadaşlar aynı sorun bendede var ama pedalda değil.ben sorunun nerde olduğunu tespit ettim.sizdeki gibi rampa çıkarken,ayakta sürerken,aniden hızlanınca çıt çıt başlıyor.zincir ön vites attırıcısına deyiyor.ön vitesi elimle esnetip zincirden 1-2mm uzaklaştırdığımda ses kesiliyor.vites değiştirmeden sürdükçe ses gelmiyor.ama bi kaç kez ön vitesi değiştirince ön vites attırıcısı eski haline geri geliyor ve ses tekrar başlıyor.bu sorunun bende bisikletle kaldırıma çıkarken ayna kolu kaldırıma vurmamla başladı sanırım.sorunun gitmesi içinde ya büyükayna yada önvitesin değişmesi gerek.

Tepki
11
men de seslerin mağduruyum arkadaşlar..gerçekten sinir bozucu..ora mili değiştirmeyi düşünüyordum ama önce yağlamayı denesem daha iyi galiba

BULUT ÇELİK

Forum Demirbaşı
Tepki
163
bende de bu ses geliyor demek ki yalnız değilmişim şimdilik müzik dinleyerek örtbas etmeye çalışsam da şarkı aralarında yerinde olan keyfim yine kaçıyor pedalları daha önce hareket yapayım diye kaldırıma vurmuştum ve kadro uygun olmadığı halde boyum kadar yerlerden atlamalar yaptım sanırım kendim kaşındım en kısa zamanda burda yazılanları deneyeceğim :in: