Belediye otobüslerinde bisiklet

kemken

Aktif Üye
Tepki
62
Dün bisikletimi tamir için servise götürmek üzere otobüse binmek istedim. gelen otobüs neredeyse bomboş olmasına rağmen şoför almadı daha önce bisikletle bindiğimi söylememe rağmen -yassah dedi kameralar felan varmış otobüse alamazmış. sonra gelen bir başka otobüsü çok kalabalık olduğu için es geçtim üçüncü otobüs ise çok tenha olmamasına rağmen sağolsun kabul etti ve binebildim. ego nun sitesinde durumla ilgili bir kural bulamadım konuyla alakalı bilgisi olan paylaşabilirmi.forumda sadre şifa bir cevap bulamadım çünkü.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
EGO şoförlerinin canı nasıl isterse öyle oluyor malesef. Sabah bisikletimi otobüsle tamire götürüp akşamında otobüs almayınca Kızılay'da öylece kalmıştım..

kemken

Aktif Üye
Tepki
62
böyle keyfe keder olmamalı, yasaksa (saçma olsada) bunu bilelim. banliyö trenlerinde bu konuda çok açık bir kural var yoğun olmayan saatlerde bisikleti trene koyabiliyorsunuz. ben tıklım tıkış otobüse binelim demiyorum zaten belki yüzlerce kişinin karşılaşdığı bir duruma dair net bir kural yokmu acaba..

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Raylı Sistem Yolcu Taşıma Yönergesinde m.6/9'da şöyle bir şey var :
(9)Yolcuların elde kolayca taşınabilir eşyaları haricindeki büyük parça koli, paket, ve benzeri eşyaları istasyona ve araca sokmaları yasaktır. Aksi halde 50 tam bilet tutarı ceza makbuz karşılığı uygulanır.

(link)

Ancak otobüslerde neler taşınır,nelerin taşınması yasaktır bunun yer aldığı bir yönerge göremedim.Burda yazanı esas alırsak bisikleti taşımak biraz zor otobüste.Hoş şoförlere bakarsanız bisikletin değil otobüste yollarda da yeri yok.Bisikletler...Trafiğin ve toplu taşıma araçlarının istenmeyen,haşarı çocukları.

• Beğen
Tepkiler: aeneskral

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
bu sıkıntı genellikle belediye otobüslerinde oluyor. halk otobüsleri bu noktada daha anlayışlı. sonuçta maaşla çalışan insanlar değiller. insanlığından olmasa da bu faktörün önemli etkisi olduğunu düşünüyorum. belediyenin @kemken de dediği gibi net bir kuralı olsa aslında hiç olmazsa karşılıklı ona uyulur. neyin ne olduğunu biliriz.
şehirler arası otobüs yolculuklarında da böyle sıkıntılar çıkıyor bazen. kimi firmalar sorun çıkarmazken kimileri bisikleti almıyorlar. istanbul bursa arası bir defasında üç bisiklet soktuğumu bilirim o bagaja :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kaza geçirip bileğimi kırdığımda yakında taksi-hastane vs. olmadığından tam o anda oradan geçen otobüs ile hastaneye gitmeyi düşündük.
Otobüsü durdurdu arkadaşlar, durumu anlattı.
Adamın söylediği, 15 dk sonra bisiklet taşıma demiri olan otobüs gelecek onunla gidin, ben bisikleti alamam otobüse.

Her yerim yara içinde, dizimi çok sert vurmuşum-3-4 gün doğru dürüst yürüyemedim. Bileğim kırık, sağlam olan ile kırık bileğimi tutuyorum, kollarım falan komple yara-onları saymıyorum bile. Şöför bunu görüyor ve bir sonraki otobüse binmemi söylüyor.

Otobüs-minibüs şöförleri önümde kaza yapıp ölecek olsa, bir damla su vermem.

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
@Ömer Ş.

yasa ile alakalı bilgi yerinde oldu teşekkür ediyorum. aslında ön tekerlek çıkarılsa olmaz mı. yani tekerleği olmadan görürse şoför daha anlayışlı karşılar belki. hani "bu belli ki yolda kalmış almalıyım" düşüncesini kafasına zorla da olsa getirsek. sanki buda bir çözüm gibi. (şoför açısından)hem tekerlek çıkarsa göze daha az gözükür hacim olarak.

kemken

Aktif Üye
Tepki
62
@aeneskral önerin çok mantıklı, annemin hacdan getirdiği bir çanta vardı pazar çantası gibi kocaman ön tekeri çıkartınca içine bisiklet sığacak kadar büyüktü onada koyabilirdim ama sorun bu seferlik bir sorun için değildi geçenlerde yolda lastiğim patladı yanımda tamir seti yoktu ve gene otobüse almamışlardı.

@Ömer Ş. trenlerle alakalı tcdd sitesinde böyle bir yazı var ama trenlerde bulunan bilgilendirme ekranlarında yoğun olmayan saatlerde bisikletin alınabileceğini defalarca okudum

Levent S.

Aktif Üye
Tepki
215
Bisiklet
b'Twin
sanki o bisiklet demiri olan otobüsler bisiklet taşımayı biliyorlar. 150 Hacıosman - Rumeli Feneri otobüsü. Hat otobüslerinin yarısı bisiklet taşıma demirine sahip. Peki alıyorlar mı?

Bir kere işim düştü yolda sanıyorum şekerim düştü çok sıcaktı dedim ki otobüsle döniyim. Koydum demire şöför alışık değilim al ordan dedi, içeri koymaya yeltendim içeri alamam dedi. Önünde arayıp Beyaz Masa denen Sorun ÇÖZMEME masasına derdimi anlattım, şöförün insiyatifi dedi.

Hayır sormak istiyorum böyle tiplere acaba bisikletle çocukluklarında kötü bir anı mı yaşamışlar? Ne biliyim bisikletli biri bunların....

Her neyse onların seviyesine düşmemek lazım. Onlar 4 teker aletleri, koskoca arka nihayeleri ve bozuk sağlıklarıyla gayet mutlular.

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
@kemken

Paylaştığım (link)Ankaray ve Ankara Metrosunu kapsamakta.Banliyölerin belediye ile bir bağlantısı yok bildiğim kadarıyla.Bisiklet taşıma konusunda bir kural getirmiş olmaları ve yoğun olmayan saatlerde bisiklet taşımaları güzel bir hareket. :harika:

kemken

Aktif Üye
Tepki
62
@Ömer Ş. hocam raylı deyince aklıma sadece tren geldi. metroyu felan hiç düşünmedim.

UPCycling

Aktif Üye
Tepki
57
İsim
Nusret
Bisiklet
b'Twin
İstanbul ve İzmir'de toplu taşıma araçlarında bisiklet taşınma hususunun -en azından yönergelerde- netleştirilmesine rağmen Ankara'da hala meselenin aydınlatılmaması neyle açıklanabilir acaba? Hepsi büyük şehir değil mi nihayetinde?

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
@UPCycling ankarada videoda bisikletle metroya binmişti ama izin veriyolar mı bilmiyorum

• Beğen
Tepkiler: UPCycling

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
İzmir'i bilmiyorum ama İstanbul için bu konuda çok uğraşıldı. Beni yanlış anlamayın ama toplanılmadan ya da tam tabiriyle çoğunluk olup sesinizi çıkarmadan bu sorununuzu çözebileceğinizi sanmıyorum. Sonuçta yapılamayacak bir şey değil ama birlik olup gerekli mercilerin üzerine gidilmesi gerekli.

• Beğen

MelihSah

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Carraro
Otobüs ü denemedim ama ankarada metroya çok rahat bi şekilde bisikletle binilebiliyor

• Beğen

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
Melih baba zaten öğrencinin halinden toplantılarda ne istediklerini soran biri ama bisiklet yolunda kötü bir anısı var herhalde şehirde istemiyor :)

heman_

Üye
Tepki
10
Dün haramidere'den pendiğe kadar elimde vitesse d8 ile 70 km yol kat etmişimdir. akşam 8 de haramidereden metrobüsle zincirlikuyuya oradan uzunçayır metrobüs aktarmasıyla kartal metrosuna binerek kartala kadar gitmeyi başaran biri olarak sadece metroda aktarma yaparken güvenliğin "bu bisikletlerin çantaları var. çantasına koyup seyahat edebilirsiniz. ama bu seferlik geçin." demesiyle içime su serpilmişti. bu arada selam. :)

• Beğen

Batuavicii

Üye
Tepki
7
İsim
Batu Avcı
Bisiklet
b'Twin
Valla koskoca biskleti 13 ağustosta metroya soktum kimse gıkını çıkarmadı ne güvenlik ne de insanlar ayrıca katlanır bisiklet değildi

• Beğen