Beklenen Büyük İstanbul Depremi

CaGe

Bana bir kadeh deniz ver Yorgo
Tepki
646
İsim
Can
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben kahin Şener Üşümezsoy hocayı takip ediyorum 99'dan beri. Tektonikçi olduğu için her dediği çıktı bu zamana kadar. Şu an kanıtları da papyon ve askılı hocaların yarattığı korku iklimini çürütüyor. Aykırı karakter olduğu için her kanala çıkmıyor malesef..

Scudo

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.982
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vücut geliştirmeye kendini bilinçsizce kaptıran bazı kişilerin zeka kaybı yaşadıklarını düşünüyorum, zır cahil tiplere dönüşüveriyorlar kendi uzmanlık alanlarında dahi. Şener Üşümezsoy denilen şahsiyet de benim için bunlardan biridir.

Bilim insanları bilim yapar; bilimsel verileri kullanır ve kendi bilimsel sonuçlarını ortaya koyar. Hiç bir bilim insanı x bilim insanının görüşlerini lafla konuşarak çürütmeye değil, x bilim insanının ortaya koyduğu bilimsel verileri kendi ortaya koyduğu bilimsel verilerle doğrulamaya veya yanlışlamaya uğraşır. O yüzden siz siz olun papyonlu, askılı diye şekline bakmayın, ortaya koyduğu bilimsel verilere bakın. Sonuçta yine de korkup korkmamak sizin tercihiniz ama biraz düşündüğünüzde korktuğunuz şeyin deprem değil, sebep olacağı yıkım olduğunun farkına varabilirsiniz. İşte o kısımla ilgileniyoruz, 7'den büyük bir deprem olmayacaksa bile neden depreme karşı güvenli, tedirginlik yaşamadığınız bir yerde yaşamayasınız ki, Silivri'de 5,9'luk deprem olduğunda neden korkmuştuk mesela?

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.043
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vücut geliştirmeye kendini bilinçsizce kaptıran bazı kişilerin zeka kaybı yaşadıklarını düşünüyorum, zır cahil tiplere dönüşüveriyorlar kendi uzmanlık alanlarında dahi. Şener Üşümezsoy denilen şahsiyet de benim için bunlardan biridir.

Bilim insanları bilim yapar; bilimsel verileri kullanır ve kendi bilimsel sonuçlarını ortaya koyar. Hiç bir bilim insanı x bilim insanının görüşlerini lafla konuşarak çürütmeye değil, x bilim insanının ortaya koyduğu bilimsel verileri kendi ortaya koyduğu bilimsel verilerle doğrulamaya veya yanlışlamaya uğraşır. O yüzden siz siz olun papyonlu, askılı diye şekline bakmayın, ortaya koyduğu bilimsel verilere bakın. Sonuçta yine de korkup korkmamak sizin tercihiniz ama biraz düşündüğünüzde korktuğunuz şeyin deprem değil, sebep olacağı yıkım olduğunun farkına varabilirsiniz. İşte o kısımla ilgileniyoruz, 7'den büyük bir deprem olmayacaksa bile neden depreme karşı güvenli, tedirginlik yaşamadığınız bir yerde yaşamayasınız ki, Silivri'de 5,9'luk deprem olduğunda neden korkmuştuk mesela?
Korkmakta haklıyız. Hepimiz haklıyız. Korkalım ki, önlemlerimizi de alalım. (Kendi çapımızda yapabildiğimiz kadar). Ancak Üşümezsoy'u da geçmiş programlarından bir dinleyin derim. Sonuna kadar bırakmayın ve dinleyin. Ben TV programlarına çıkan çıkmayan bir çok uzmanı dinledim. Benim anlatılanlardan kafamda derlediklerim şu yönde. İstanbul da olası bir depremin yaratacağı tahribat elbette çok çok büyük olacaktır. Çünkü İstanbulda ha çok çok büyük ve yıkıcı bir deprem olmuş olsun, ha daha az yıkıcı bir deprem olmuş olsun. Her ikisinin de sonunda yıkıcı diyor muyuz, diyoruz. Aralarındaki fark aynen yukarıda yazdığım gibi. Bir grup bilim insanı 7 üzeri deprem olur, x bölgelerdeki x sağlamlığındaki binalar da yıkılır derken Üşümezsoy ise, 7 üzeri olmaz 6 üzeri deprem olur ve sağlamlığı x değil daha düşük binalar yıkılır diyor. Diğerleri Marmaradaki fay hattının büyük bir kısmı kırılacak derken, Üşümezsoy ... tarihinde bu hattın şu kadarı zaten kırıldığı için tekrar kırılması imkansız, kırılmayan sadece xx km kadar hat var ve o da sahilden ... kadar uzakta ve etkisi 7 ve üzeri olmaz, en fazla 6 ve üzeri olur diyor.
Benim anladığım bunlar. Bizlerden kişisel olarak önlem almamız gerektiğini zaten hepsi söylüyor. Her halukarda İstanbul cehennem gibi olur ancak yerlebir olmaz. Gölcük depreminde etkilenen yerler yine etkilenir, benim tahminim İstanbul içinde o tarihtekinden biraz daha fazlası yıkım olur.
Umarım Üşümezsoy haklı çıkar ve olası depremin yıkıcı etkisi sanıldığı kadar devasa olmaz. Hatta umarım insanların hepsi bir şekilde dışarıda gündüz yakalanır da yıkılan bina olsa da can kaybı olmaz.

• Beğen
Tepkiler: CaGe

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.982
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Korkmakta haklıyız. Hepimiz haklıyız. Korkalım ki, önlemlerimizi de alalım. (Kendi çapımızda yapabildiğimiz kadar). Ancak Üşümezsoy'u da geçmiş programlarından bir dinleyin derim. Sonuna kadar bırakmayın ve dinleyin. Ben TV programlarına çıkan çıkmayan bir çok uzmanı dinledim. Benim anlatılanlardan kafamda derlediklerim şu yönde. İstanbul da olası bir depremin yaratacağı tahribat elbette çok çok büyük olacaktır. Çünkü İstanbulda ha çok çok büyük ve yıkıcı bir deprem olmuş olsun, ha daha az yıkıcı bir deprem olmuş olsun. Her ikisinin de sonunda yıkıcı diyor muyuz, diyoruz. Aralarındaki fark aynen yukarıda yazdığım gibi. Bir grup bilim insanı 7 üzeri deprem olur, x bölgelerdeki x sağlamlığındaki binalar da yıkılır derken Üşümezsoy ise, 7 üzeri olmaz 6 üzeri deprem olur ve sağlamlığı x değil daha düşük binalar yıkılır diyor. Diğerleri Marmaradaki fay hattının büyük bir kısmı kırılacak derken, Üşümezsoy ... tarihinde bu hattın şu kadarı zaten kırıldığı için tekrar kırılması imkansız, kırılmayan sadece xx km kadar hat var ve o da sahilden ... kadar uzakta ve etkisi 7 ve üzeri olmaz, en fazla 6 ve üzeri olur diyor.
Benim anladığım bunlar. Bizlerden kişisel olarak önlem almamız gerektiğini zaten hepsi söylüyor. Her halukarda İstanbul cehennem gibi olur ancak yerlebir olmaz. Gölcük depreminde etkilenen yerler yine etkilenir, benim tahminim İstanbul içinde o tarihtekinden biraz daha fazlası yıkım olur.
Umarım Üşümezsoy haklı çıkar ve olası depremin yıkıcı etkisi sanıldığı kadar devasa olmaz. Hatta umarım insanların hepsi bir şekilde dışarıda gündüz yakalanır da yıkılan bina olsa da can kaybı olmaz.
Turgay abi yanlış anlamanı istemem niyetim bir tartışma alevlendirmek değil ama bu arkadaş bu fayla ilgili ne kadar çalışmış, "yalan söylüyor" dedikleri ne kadar çalışmış ben ona bakarım. Elbette ki onlarca kilometrekarelik, bizzat içine girilmesi mümkün olmayan, neresinde tam olarak ne kadar bi gerginlik var, sürtünme durumu nedir ne değildir net şekilde bilinmeyen kara parçalarından bahsediyoruz. Bunun ölçülebilir, hesaplanabilir tüm verisi bir şekilde elde edilmiş, üzerinde bilimsel bir takım çalışmalar yapılmış ve yapılıyor, neticede de geldiğimiz noktada kısa bir süre içinde 7 üzeri bir deprem olması bekleniyor, gerisi spekülasyon..

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.503
Bisiklet
Scott
Ben kahin Şener Üşümezsoy hocayı takip ediyorum 99'dan beri.
Akademik camiada Üşütüksoy olarak bilinen, uluslararası alanda kimsenin ciddiye almadığı, hakemli dergilerde yayınlanmış sadece 1 (bir) makalesi olan, onu da 1990 yılında yayınlamış birinin "depremle ilgili" söylediklerinin güvenilirliğinden ciddi anlamda şüphe etmeniz faydanıza olacaktır.

Hakemli dergide yayınlanmış makalesi de deprem üzerine değil, "On the formation mode of the Guleman chromite deposits" başlıklı, guleman krom çökeltilerinin oluşumu üzerine yaptığı bir çalışma.

"Papyonlu, askılı" diyerek aklınız sıra aşağılamaya çalıştığınız o iki bilim insanı, 17 Ağustos depreminden sonra Fransa'dan sismik araştırma gemisi getirtip, Marmara denizi tabanını karış karış tarayarak haritalandırdı ve denizin altından geçen fay hatlarını ortaya çıkardı. Üstelik devlet bu projenin finansmanını karşılamayı reddettiği için, kendi çabaları ve kişisel ilişkileri sayesinde buldukları fonlarla yaptılar bu işi.

Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.
Kılavuzu karga olanın, burnu b.ktan kurtulmaz.

Son düzenleme:

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.043
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Turgay abi yanlış anlamanı istemem niyetim bir tartışma alevlendirmek değil ama bu arkadaş bu fayla ilgili ne kadar çalışmış, "yalan söylüyor" dedikleri ne kadar çalışmış ben ona bakarım. Elbette ki onlarca kilometrekarelik, bizzat içine girilmesi mümkün olmayan, neresinde tam olarak ne kadar bi gerginlik var, sürtünme durumu nedir ne değildir net şekilde bilinmeyen kara parçalarından bahsediyoruz. Bunun ölçülebilir, hesaplanabilir tüm verisi bir şekilde elde edilmiş, üzerinde bilimsel bir takım çalışmalar yapılmış ve yapılıyor, neticede de geldiğimiz noktada kısa bir süre içinde 7 üzeri bir deprem olması bekleniyor, gerisi spekülasyon..
Hatırlamak için birkaç video açtım ve tekrar izledim.
Naci Görür, Ahmet Ercan ve Şener Üşümezsoy videoları izledim. Alta linkleri bırakıyorum.

(Ahmet Ercan) Asıl konuya giriş itibariyle 5.50'dk dan itibaren izleyebilirsiniz.

(Naci Görür) Hepsini izleyebilirsiniz.

(Şener Üşümezsoy) Hepsini izleyebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

Eray BAYĞAR

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Eray
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
"Papyonlu, askılı" diyerek aklınız sıra aşağılamaya çalıştığınız o iki bilim insanı, 17 Ağustos depreminden sonra Fransa'dan sismik araştırma gemisi getirtip, Marmara denizi tabanını karış karış tarayarak haritalandırdı ve denizin altından geçen fay hatlarını ortaya çıkardı. Üstelik devlet bu projenin finansmanını karşılamayı reddettiği için, kendi çabaları ve kişisel ilişkileri sayesinde buldukları fonlarla yaptılar bu işi.
Hocam bununla alakalı bir haber linki falan atabilir misiniz? İlk defa duyuyorum ilgimi çekti.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.503
Bisiklet
Scott
Hocam bununla alakalı bir haber linki falan atabilir misiniz? İlk defa duyuyorum ilgimi çekti.
(link)

"Prof. Dr. Naci Görür, araştırmaya Le Pichon’un başkanlık ettiği 4 Fransız bilim adamı ile kendisi de dahil Prof. Dr. Celal Şengör, Doç. Dr. Emin Demirbağ ve Dr. Caner İmren’in katılacağını belirtti. Görür, araştırmanın ikinci aşamasına ise kendisi ve Prof. Dr. Şengör yerine ekibe MAM’dan Doç. Dr. Ruhi Saatçiler ile İTÜ’den Prof. Dr. Namık Çağatay’ın katılacağını bildirdi.

Türkiye’nin, bu araştırma için tek kuruş vermediğini de belirten Prof. Dr. Görür, tüm masrafların Fransızlar tarafından karşılanacağını kaydetti."

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.982
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Türkiye’nin, bu araştırma için tek kuruş vermediğini de belirten Prof. Dr. Görür, tüm masrafların Fransızlar tarafından karşılanacağını kaydetti."
Aman abi böyle şeyleri paylaşmayalım sonra dıj güjler ekipleri basıyor başlıkları :)

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.257
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ülkede 20 yıldır deprem bitmiyor , siz hala olmamışa kafa mı yoruyorsunuz ..? ilginçsiniz... Daha bu hafta Çanakkale yandı , devlet bir şey yapamadı.. bu kdar yetki sahibi ve karar uygulamada öbeklenmiş, devlet kurumunun sızmadığı hücresini bırakmamış, adeta darbenin %100 ünü gerçekleştirmiş bir hükümet müsvettesi, el birliğiyle güle oynaya kutsal topraklarımız Çanakkale nin kül olmasını izledi.. daha geçen haftalarda istihbaratı yemiş bitirmiş, adeta bir tarih yazarak görevini dış işlerine aktararak devam eden adam, ekonomist ve at uzmanı cumhurbaşkanından üstün hizmet madalyası almadı mı? .. şimdi bu depremde yine kaderimize terk edilecek halde olacağız.. yandı derken, başlasın Arap satışı pardon daha doğru ifade etmek gerekirse, başlasın araplara satış... Sevr anlaşması imzalanmış ..oysa bize ölü doğan anlaşma diye anlatılmıştı.. gerçekten öyle mi peki? .. cehape zihniyeti gelseymiş, ot kafalılar öyle diyor , ülke bölünürmüş, istila edilirmiş, parçalanacakmıştı... sanki şimdi bölünmedi? Öbek öbek her ilin ilçesi , beldesi, mahallesi çoktan işgal edildi ve devam ediyor.. ülkenin yer altı ve yer üstü tüm kaynakları , yabancıların elinde... bu arada pandemide de ne demişlerdi? Herkes kendi izolesini yapsın, önlemini alsın..bunu diyen sağlık bakanıydı.. öyle bir statü, mevki var da biz bilmiyormuşuz..ne şanlı bir mücadele idi ama ? Vay anasını be... Bir ülkenin başına din ve milliyetçilik ile ne çoraplar örüldü , bunu da yaşayarak görmek bize kısmetmiş..

CaGe

Bana bir kadeh deniz ver Yorgo
Tepki
646
İsim
Can
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

Ben de Yılmaz Özdil'in zamanında yazdığı bir yazıyı paylaşayım..

black mesa

Üye
Tepki
0
İsim
Melih
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Filmlerdeki o korkunc manzara gercek olacak sanirim. Her yer yikinti icinde ve canli insan sayisi cok az. Yikilan binalara yardim gidemeyecek cunku ust uste yapilan binalar ulasimi engelleyecek. Yardim gitse dahi 16 milyon kadar insan var hangi birine yardim edilecek orasi da korkunc. Daracik alana cok fazla insani yigmak cok mantiksiz bir hareketken bunun onune gecmek icin de herhangi bir onlem alinmamis simdiye kadar. Simdiden itibaren bu nufus ve bina yogunlugunu azaltmaya yonelik calismalar olmali. Anadoludaki is imkanlari artirilarak insanlarin memleketlerine donmeleri saglanmali cunku insanlara kuru kuru yallah memlekete diyemezsiniz. Hatta Almanya tarzi uygulanarak koyler arasi ulasim ve koylerdeki imkanlar arttirilarak sehirlesmenin onune gecilmeli. Yapilacak cok ama cok fazla is var ama gorev basindakilerin akli bir karis havada. Umarim ki tum bu senaryolar gerceklesmez ve en az hasarla atlatilir beklenilen(veya soyleye soyleye getirilen) buyuk Marmara depremi. Allah yardimcimiz olsun.
Siyaset yapmak istemiyorum ama bende istanbulda yaşıyorum amaçları nüfusu azaltmak oyüzden pek umurlarında değil..

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.224
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Siyaset yapmak istemiyorum ama bende istanbulda yaşıyorum amaçları nüfusu azaltmak oyüzden pek umurlarında değil..
Nufusun fazla oldugunu pek dusunmuyorum. Nufusun dengeli dagilmadigini dusunuyorum. Uzun vadeli plan yapilarak koylere onem verilmesi gerektigini savunuyorum. Bu sayede dogal uretim artacak, suc oranlari azalacak(insanlar mental olarak rahatlayacaklar), ust uste berbat sehirlesmenin onune gecilecek. Bu cok yabanci gelmesin bunu uygulayan birkac Avrupa ulkesi var.

Tepki
5
İsim
Faruk
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şener üşümezsoy'a göre deprem yok