Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bedenim Benim Kalemdir

Özcanak

Forum Demirbaşı
Tepki
522
Siemens Sanat'ın son sergisi "Bedenim Benim Kalemdir" çağdaş sanatta ve günümüz toplumunda beden ve figür kavramlarını sorguluyor. Çizim, boyama, fotoğraf ve videonun kullanılacağı; 5 sanatçının (3 Türk, 1 Alman, 1 Koreli) katılımıyla gerçekleşecek sergide sanatçılar sanatın en klasik konularından birini çağdaş formlar ve kavramlarla açıklayacaklar. Bilim ve felsefe dünyamızın göreceliğini gün ışığına çıkardı. Gerçeklik de görsel araçlarımız, duygusal durumumuz, hatta tarih ve biyografimizi şekillendiren kişisel öykülerimiz doğrultusunda bizler tarafından oluşturulur. Bu sebeple, bizi çevreleyen dünya daimi bir akış içinde olduğundan bedenimiz gerçek olarak hissedip algıladığımız en son şeydir. Bedenimiz acı ve sevinç gibi bilgileri doğrudan bize ileten biricik araçtır. Bedenimiz bizi koruyan kale, dış dünya ile içsel varlığımızı ayıran sınırdır.

Ancak bedenimiz bile sürekli değişim gösteren bir yapıdır. Doğal ve teknik evrim bedenin şekline etki eder. Medya dünyası ve sanal gerçeklik ise bedene zarar verir. Bu noktada, biz karakteri, kimliği ve görünüşü kendi isteğimize göre değiştiririz. Günümüzde bedenin bir yapıbozum yaşadığını fark ediyoruz. Bu yapıbozumda bedenin şekli önemini ve katılığını kaybediyor. Burada bedenin formda ve iyi durumda olmasının gittikçe daha çok değer kazanması, bedene karşı yeni bir bilincin varlığını doğrularken, bir paradoksu da beraberinde getiriyor. Her şeyin bir aracıyla gerçekleştiği zamanlarda, insan en azından kendini doğrudan hissetmek istiyor. Beden sayesinde, insan sınırları aşmak, çağdaş yaşamın boşluğunda kendini bulmak istiyor.

"Bedenim Benim Kalemdir" bizi koruyan kalenin değişimini anlatıyor. Siemens Sanat'ta sanatçılar beden kavramının paradoksunu, evrimsel değişimini, çözülüşünü ve önemini ele alıyor. Sergi ücretsizdir arkadaşlar. Fındıklı'da Mimar Sinan Üniversitesi'nin karşısında.

Scudo
Sergi toplanmıştır (bitti) arkadaşlar. Yeni açılacak serginin, detaylarını önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağım.

Back