Bedelli askerlik geliriyle 16 bin derslik yapılacak.. Güneydoğu'da yeni okullar inşa

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Kayıt
25 Mayıs 2005
Mesaj
2.276
Tepki
1.166
Milli Eğitim Bakanlığı'nın zhazırladığı projeye göre, projede, bedelli askerlikten 1 milyar euro hedeflenirken, ülke genelinde 16 bin derslik yapılması ve terör olaylarının yaşandığı illerde okul inşa edilmesi planlandı.
(12 Aralık 2005 Pazartesi)

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bedelli askerliği Genelkurmay Başkanlığı'nın kabul etmesi durumunda uygulamadan elde edilecek gelirle ilgili proje hazırladı. Projede, 1 milyar euro hedeflenirken, ülke genelinde 16 bin derslik yapılması ve terör olaylarının yaşandığı illerde okul inşa edilmesi planlandı.

Acil ihtiyaç

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bedelli askerlikle ilgili "Hem Genelkurmay Başkanlığı hem de yetkili kurullarımızla görüşürüz, yapılabilecek bir şey varsa yaparız" açıklamasının üzerinde 48 saat geçmeden MEB'in proje hazırlığının ortaya çıkması, "hükümet uzun süredir hazırlık yapıyor" şeklinde yorumlandı.

NTV'nin haberine göre MEB, uygun görüldüğü takdirde projeyi Genelkurmay Başkanlığı'na sunacak. 17 Ağustos Marmara Depremi'nde ortaya çıkan zararın karşılanabilmesi amacıyla 1999'da bedelli askerlik düzenlemesinin hayata geçirildiğini kaydeden MEB yetkilileri, "eğitim alanında acil ihtiyaçlar olduğuna" dikkat çektiler. Türkiye'de her yıl 1 milyon 200 bin öğrencinin okula başladığına belirten yetkililer, devletin bütçesi ile ihtiyaçların karşılanmasının mümkün olmadığı görüşünü dile getirdiler.

16 bin derslik

Derslik, altyapı, bilgisayar, öğretmen ihtiyaçlarında devletin yetersiz kaldığı kaydedilen projede çalışmasında, özellikle göç alan şehirlerde derslik açığının kapatılamadığı ifade edildi. Terörün "eğitimle" engellenebileceğini savunan MEB yetkilileri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine okul yapımlarının gündeme geleceğini kaydettiler.

Projede, bedelli askerlikten elde edilecek gelirle ilk, orta ve yükseköğretim kurumlarının ihtiyaçlarının karşılanması, ilk ve ortaöğretimde kullanılmak üzere 16 bin derslik yapılması, üniversite kampuslarına ek bina ve yurt inşaa edilmesi hedeflendi.

Adaletsiz olur

Terörle mücadelenin kesintisiz devam ettiğini hatırlatan askeri kaynaklar, "Bir yandan şehitler verilirken, diğer yandan 'parası olan askere gelmesin' demek kadar adaletsiz uygulama olamaz. Bu durumda teröre karşı canını ortaya koyan Mehmetçikleri ve onların ailelerini nasıl tutacağız" diye konuştu. Bu tür önerilerin asker almada zaafiyet yarattığını belirten kaynaklar, "Askerlik çağına gelmiş binlerce kişi sırf bu söylentiler yüzünden işlemlerini yaptırmıyor" ifadesini kullandı.
 
Scudo

Murat CER

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Ekim 2004
Mesaj
2.047
Tepki
1.134
en sonunda çok sağlam kılıf buldular hükümet kanadı olarak...
"bak işte paranın nereye kullanılacağı da belli"
askeri kanat da eğitime destek olmak isteyen lere (!) köstek olan duruma düşmemek için konuya cevaz verebilir...
 
  • Beğen
Tepkiler: BF Okuru

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Kayıt
25 Mayıs 2005
Mesaj
2.276
Tepki
1.166
Devletin hangi kanadı kullanacağı belli olmuyor..
Görüldüğü üzere her yerden kanat sesleri gelebiliyor..
Paralar insallah sağlam elldedir......
 

Murat EVGİN

Forum Bağımlısı
Kayıt
9 Kasım 2004
Mesaj
976
Tepki
955
Şehir
İstanbul
ben şahsen paralı askerliğe karşıyım, vatan borcu para ile ödenemez....
her ne kadar karşı olsamda , gelecek paranın iyi yerlere harcanacağını inanıyorum.. hayırlısı olsun.