Bedelli askerlik geliriyle 16 bin derslik yapılacak.. Güneydoğu'da yeni okullar inşa

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Önder Özdoğan tarafından paylaşıldı.

 1. Önder Özdoğan

  Önder Özdoğan Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  2.329
  Beğeniler:
  1.292
  Seviye:
  Milli Eğitim Bakanlığı'nın zhazırladığı projeye göre, projede, bedelli askerlikten 1 milyar euro hedeflenirken, ülke genelinde 16 bin derslik yapılması ve terör olaylarının yaşandığı illerde okul inşa edilmesi planlandı.
  (12 Aralık 2005 Pazartesi)

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bedelli askerliği Genelkurmay Başkanlığı'nın kabul etmesi durumunda uygulamadan elde edilecek gelirle ilgili proje hazırladı. Projede, 1 milyar euro hedeflenirken, ülke genelinde 16 bin derslik yapılması ve terör olaylarının yaşandığı illerde okul inşa edilmesi planlandı.

  Acil ihtiyaç

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bedelli askerlikle ilgili "Hem Genelkurmay Başkanlığı hem de yetkili kurullarımızla görüşürüz, yapılabilecek bir şey varsa yaparız" açıklamasının üzerinde 48 saat geçmeden MEB'in proje hazırlığının ortaya çıkması, "hükümet uzun süredir hazırlık yapıyor" şeklinde yorumlandı.

  NTV'nin haberine göre MEB, uygun görüldüğü takdirde projeyi Genelkurmay Başkanlığı'na sunacak. 17 Ağustos Marmara Depremi'nde ortaya çıkan zararın karşılanabilmesi amacıyla 1999'da bedelli askerlik düzenlemesinin hayata geçirildiğini kaydeden MEB yetkilileri, "eğitim alanında acil ihtiyaçlar olduğuna" dikkat çektiler. Türkiye'de her yıl 1 milyon 200 bin öğrencinin okula başladığına belirten yetkililer, devletin bütçesi ile ihtiyaçların karşılanmasının mümkün olmadığı görüşünü dile getirdiler.

  16 bin derslik

  Derslik, altyapı, bilgisayar, öğretmen ihtiyaçlarında devletin yetersiz kaldığı kaydedilen projede çalışmasında, özellikle göç alan şehirlerde derslik açığının kapatılamadığı ifade edildi. Terörün "eğitimle" engellenebileceğini savunan MEB yetkilileri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine okul yapımlarının gündeme geleceğini kaydettiler.

  Projede, bedelli askerlikten elde edilecek gelirle ilk, orta ve yükseköğretim kurumlarının ihtiyaçlarının karşılanması, ilk ve ortaöğretimde kullanılmak üzere 16 bin derslik yapılması, üniversite kampuslarına ek bina ve yurt inşaa edilmesi hedeflendi.

  Adaletsiz olur

  Terörle mücadelenin kesintisiz devam ettiğini hatırlatan askeri kaynaklar, "Bir yandan şehitler verilirken, diğer yandan 'parası olan askere gelmesin' demek kadar adaletsiz uygulama olamaz. Bu durumda teröre karşı canını ortaya koyan Mehmetçikleri ve onların ailelerini nasıl tutacağız" diye konuştu. Bu tür önerilerin asker almada zaafiyet yarattığını belirten kaynaklar, "Askerlik çağına gelmiş binlerce kişi sırf bu söylentiler yüzünden işlemlerini yaptırmıyor" ifadesini kullandı.
   
 2. Murat CER

  Murat CER Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.072
  Beğeniler:
  1.267
  Seviye:
  en sonunda çok sağlam kılıf buldular hükümet kanadı olarak...
  "bak işte paranın nereye kullanılacağı da belli"
  askeri kanat da eğitime destek olmak isteyen lere (!) köstek olan duruma düşmemek için konuya cevaz verebilir...
   
  specialagent bunu beğendi.
 3. #3
  Önder Özdoğan

  Önder Özdoğan Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  2.329
  Beğeniler:
  1.292
  Seviye:
  Devletin hangi kanadı kullanacağı belli olmuyor..
  Görüldüğü üzere her yerden kanat sesleri gelebiliyor..
  Paralar insallah sağlam elldedir......
   
 4. Murat EVGİN

  Murat EVGİN Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Kasım 2004
  Mesajlar:
  1.014
  Beğeniler:
  1.061
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  ben şahsen paralı askerliğe karşıyım, vatan borcu para ile ödenemez....
  her ne kadar karşı olsamda , gelecek paranın iyi yerlere harcanacağını inanıyorum.. hayırlısı olsun.
   

İlginizi Çekebilir

juice.png
Eğer sıklıkla kramp sorunu yaşıyorsanız, sebepleri ve çözüm önerilerini bu yazıda aktaracağım. Orijinal link yazını sonunda olacak :) [ATTACH] Eğer krampla yüzleşmişseniz, muhtemelen o...
strength-training-program-for-cyclists.jpg
Merhabalar, Forumda zaman zaman sorulan ve tartışılan bir konu olması sebebiyle ve güzel de bir antrenman programı bulmamla birlikte bu konuyu foruma kazandırmak istedim :) Programda 6 temel...
upload_2016-10-26_10-10-26.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...