Başıboş köpeklerle mücadele ve kurumların sorumluluğu

sinann

Üye
Tepki
95
İsim
sinan
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
Bu işin itlaftan başka çözümü yok. Bütün gelişmiş dünya ülkelerinde böyle, USA da her yıl 3-4 milyon pet hayvanı uyutuluyor. İngiltere ve diğer pek çok avrupa ülkesinde de durum aynı. Başıboş hayvan barınağa alınıyor. yeniden sahiplendirmeye uygun değilse hemen uyutuluyor. Sahiplendirmeye uygunsa bir müddet bekleniyor fakat uygun sahip bulunamazsa gene uyutuluyor. Bu insanlar neden böyle yapıyor? Hiç hayvan sevgileri yokmu? Çünkü bu iş hesap kitap işi bu kadar hayvana gerektiği gibi barınaklarda bakmak mümkün değil, bakılsa da bütçe çok fazla. Bu ülkelerde hayvan sahiplenmenin de bir maliyeti var, köpek sahipleri her yıl köpekleri için vergi ödüyorlar. Bu vergi belli bir oranda caydırıcı da oluyor, önüne gelen bu maliyete katlanmamak için hayvan sahiplenmiyor.

Hayvanları yok etmek çok kötü birşey olsa da sağlıklı yaşayabilmek için yapmak zorundalar. Avrupa ve amerikada bu yüzden barınaklarda çalışan bakıcı personel ve veterinerler arasında intihar oranları çok yüksek. Bu yerlerde bu insanların sağlıklarını korumaya yönelik psikologlar da çalışmaktadır fakat buna rağmen insanlar hayvanları uyuttukları için psikolojileri bozulmaktadır.

Kedi, köpeklerden geçen zoonoz(insana bulaşan) hastalıklar Türkiye de çok fazla. Kist hidatik İngiltere gibi ülkelerde nerdeyse unutulmuşken Türkiye de çok sık rastlanıyor. Bizim sokaklar toxara parazitleriyle dolu. Toxacara cati 9 yaşına kadar olan çocuklar için oldukça tehlikeli göz retinasının arkasına yerleşip körlüğe sebep olabiliyor. Bizim şehirlerdeki çocuk oyun parkları bunlarla dolu. Kimsenin başına gelmeyince bundan haberi olmuyor. Bir gün çocuğunun başına gelince işin farkına varıyorsun.
İstanbul ormanlarına atılan köpekler bu ormanlarda karaca popülasyonunu bitirmek üzere. Sokak köpekleri motorcular içinde hayati önem arzetmekte.

Scudo

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.084
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Youtube da bir kanala denk geldim. Kanal sahibi köpeklerle iletişim hakkında yanlış bildiklerimizi anlatmış. Ben henüz şu an şu alttaki videosunu izledim. Diğer videolara da bakmakta fayda olduğunu görüyorum.
Not: Kanala ve videolara ilk kez denk geldim. Kişiyi tanımıyorum.

Son düzenleme:

Eray BAYĞAR

Daimi Üye
Tepki
273
İsim
Eray
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Bugün Sakarya İl Tabiat Ormanı Parkına gittim. İçerde bir tur attım. Bir tur daha atacaktım ki bir köpek bana havlayıp peşimden gelmeye başladı. Bende neyse dışarda da biraz sürüp turumu noktalayayım dedim.

Parka gelirken parkın kuzeyinden gelmiştim. Sürekli de o yolu kullanıyordum. Farklılık olsun deyip biraz daha güneyde kalan yolu tercih ettim. Yaklaşık 3km yokuş çıktıktan sonra tam düzlüğe ulaşmıştım ki yolun yanındaki bungalovun bahçesinde bulunan köpekler havlamaya başladı. Bahçedeki köpeklerin havlamasına normalde alışığım ama köpekler bahçeden çıkıp peşimde koşmaya başlayınca işin rengi değişti.

Durmak yerine köpekleri atlatıp yoluma devam etmeyi tercih ettim fakat planım beklediği gibi çalışmadı. Peşimdeki köpekleri atlattım atlatmasına ama yolun devamı da köpeklerle doluydu. Atlattığım köpeklerde yolda durduğu için geri de dönemedim, birinin gelip yardım etmesini bekledim. Kamyonet tarzı bir araç gelip yardım etmese o yoldan geçemeyecektim.

Belediyeyi arayıp şikayet edeceğim fakat bir sonuç çıkar mı bilmiyorum çünkü o yoldan geçmeden önce yerli 2 kişiyle konuşmuştum ve önceden yollarda köpek olduğu ama belediyenin köpekleri topladıklarını söylemişlerdi.

EmreCavusoglu

Aktif Üye
Tepki
233
İsim
Emre
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sehirin disindaki kopeklere yemek goturen zaatlari dizip sira dayagina cekicen. Doganin belli bir isleyisi var bazisi ac kalip olucek bazisi avini yakalayip yasayacak. Sen bir cabayla ac kalani desteklersen doganin dengesini bozmus oluyorsun. Isin ozeti aslinda budur icimizdeki gereksiz hayvan sevgisi. Evinde besledigin hayvani besle ona sözüm yok ama dogadaki basibos hayvanin neden düzenini bozuyorsun.

mostrider

Üye
Tepki
92
İsim
Ersin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sehirin disindaki kopeklere yemek goturen zaatlari dizip sira dayagina cekicen. Doganin belli bir isleyisi var bazisi ac kalip olucek bazisi avini yakalayip yasayacak. Sen bir cabayla ac kalani desteklersen doganin dengesini bozmus oluyorsun. Isin ozeti aslinda budur icimizdeki gereksiz hayvan sevgisi. Evinde besledigin hayvani besle ona sözüm yok ama dogadaki basibos hayvanin neden düzenini bozuyorsun.
Doğrudur yanlıştır diyemem ama aç bir hayvana yemek vermek fena bir şey gibi durmuyor. Hususi olarak gidip daha önce yemek vermedim. Ama veren birine yemek vermeyin acliktan ölsünler demek pek iyi gözükmüyor. Asıl problem hayvanları oralara bırakanlar. Aç kalan bu hayvanlar insanlara daha büyük zarar vermez mi? Ayrıca daha önce yazmıştım. Sahipli ya da sahipsiz fark etmiyor. Her iki durumda da köpekler sorun olabiliyor.

SlowButProud

Aktif Üye
Tepki
336
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Doğrudur yanlıştır diyemem ama aç bir hayvana yemek vermek fena bir şey gibi durmuyor. Hususi olarak gidip daha önce yemek vermedim. Ama veren birine yemek vermeyin acliktan ölsünler demek pek iyi gözükmüyor. Asıl problem hayvanları oralara bırakanlar. Aç kalan bu hayvanlar insanlara daha büyük zarar vermez mi? Ayrıca daha önce yazmıştım. Sahipli ya da sahipsiz fark etmiyor. Her iki durumda da köpekler sorun olabiliyor.
Ac bir hayvanin karnini doyurmak tabi ki vicdani bir mesele. Ancak su an icinde oldugumuz durum o noktayi coktan gecti. Besin kaynaklari artan bir turun populasyonunda patlama olur, bu bir doga kanunudur. Kopek populasyonudaki patlama insanlarin yasamlarini olumsuz yonde etkilemeye basladi. Bu besleme olayinin acilen durdurulmasi ve kopek populasyonunun azaltilmasi lazim cunku is kontrolden cikti.
Bunlar yirtici genlere sahip hayvanlar, grup olarak gezerken sayisal ustunlugun kendilerinde oldugunu anladiklarinda oldurmek icin saldiriyorlar.

phrygian

Halaybaşı
Tepki
562
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
ben yanımda mamayla geziyorum doğru şekilde yaklaşınca hiç bir şey yapmıyorlar sadece yanımda koşmayı seviyorlar.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.084
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Sulemosso

Üye
Tepki
77
İsim
Süleyman Y.
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Forumda başıboş köpek sorununun ve çözümünün farkında olan aklı başında insanların olduğunu görmek beni rahatlattı.

Twitter'da konuyla ilgili ciddi tartışmalar yaşanıyor. Vatandaşların büyük çoğunluğu haklı olarak çözüm istiyor. Çünkü her gün köpek saldırısı ve trafik kazasına sebebiyet verme konulu yeni haberler alıyoruz. İşin sağlık boyutuna bakan tarafı henüz yeterince gündemde değil. Çünkü üstünde çocuklarımızla uzandığımız çimlerdeki ve ayakkabılarımızla evimize taşıdığımız köpek pisliğine, sokaklara bırakılan yem ve yemek artıklarının oluşturduğu kimyasal kirliliğe bağlı hastalıklar henüz yaygın şekilde ortaya çıkmış değil.

Yine de çözüm isteyen güçlü bir halk kitlesi ve dernekler sosyal medyada aktif çalışıyor. Bazı belediye ve mülki amirler soruna karşı adım atmaya başladı ve çözüm istemeyen tayfanın şiddetli saldırısına maruz kalıyorlar.

Akla, mantığa, üstelik insan haklarına da tamamen aykırı, çağ dışı ve ilkel bir sorunla yaşamamız için direten hastalıklı bir sözde hayvansever grup var.

Karşılarında mantıklı bir ifadeyle neden başıboş köpek olmayacağını anlattığınızda çığlık atarak saldırıya geçiyorlar. En büyük dayanakları 5199 sayılı hayvan koruma kanunu. Köpekleri sokaktan toplamanın kanuna aykırı olduğunu iddia ederek tehdit ediyorlar. Ne yazık ki arabalarından inip sokakta yürüdüğü görülmemiş bazı siyasetçiler de bu sorunda çözümden yana taraf olmak yerine çözüm isteyenleri, hatta çocuğunu kaybetmiş babaları suçlayacak kadar alçalıyorlar.

İşin içinde köpek yeminden temin edilen rant olduğu bariz. Bu rantı kaybetmek istemeyenler doğal olarak başıboş köpeklerin varlığını savunuyorlar. Ama herhangi bir rantı olmadığı halde sorun kendisine henüz dokunmadığı için köpeklerin toplanmasına karşı çıkan sözüm ona vicdan sahibi hayvansever vatandaşlarımız da var ne yazık ki.

Yani sorun başıboş köpeklerden ibaret değil ve çözüm için hepimizin taşın altına elimizi koymamız gerekiyor.

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.563
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben yanımda mamayla geziyorum doğru şekilde yaklaşınca hiç bir şey yapmıyorlar sadece yanımda koşmayı seviyorlar.
Şunu normal bir şeymiş gibi yazıyorsunuz ya, bir şey diyemiyorum.. Umarım akıl sağlığınız yerindedir.

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.309
İsim
Mehmet O.
Şu konuyu okudukça, bundan 7-8 yıl önce sokaklarda "başıboş köpek olmaz" derken forumda nasıl da linç edildiğimizi hatırladım.

O dönem problem bu denli devasa boyutlara ulaşmamıştı, forumda sözde hayvan sever görünümlü bir kitlenin psikolojik baskısı üstündü, toplumun geneli bu sorunla pek yüzleşmemişti, vs.

O zamanlar yaptığımız uyarılar ve geleceğimiz noktayı yazmak müneccimlik değildi. Göz göre göre bu rezalet bütün ülkeyi sardı. Eh şimdi de çözümü daha da sancılı olacak bir döneme girdi. "Yapmayın, etmeyin, sokaklarda sahipsiz hayvan varlığını savunmak, en çok o hayvanlara zarar verecek" diye uyardığımızda kimse dinlemedi. O dönemdeki forum moderatörleri konuları kapattı!

Eh, akıllanıyoruz ama hep geç kalıyoruz milletçe :)

mcanerg

Forum Demirbaşı
Tepki
1.104
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kısırlaştırılmadan sürekli sınırsız besin kaynağı ile beslenen bir canlı biyoloji dersinden de hatırlayacağınız üzere sınırsız çoğalır ve diğer canlı türleri ile olan denge bozularak ekosisteme zarar verir. Mama verip evine huzur içinde gitmek dışarıdan ay ne kadar hayvansever gibi görülse de bu açıdan bakınca sorumsuzca bir kendini tatminden öteye gitmiyor. Modernleşmesini kısmen tamamlamamış, aydınlanmasını da sadece küçük bir kısmının tamamladığı bizim gibi toplumlar bu tarz kendi içerisinde tutarsızlıklarla boğuşuyor.

ugurus

Daimi Üye
Tepki
450
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Forumda başıboş köpek sorununun ve çözümünün farkında olan aklı başında insanların olduğunu görmek beni rahatlattı.

Twitter'da konuyla ilgili ciddi tartışmalar yaşanıyor. Vatandaşların büyük çoğunluğu haklı olarak çözüm istiyor. Çünkü her gün köpek saldırısı ve trafik kazasına sebebiyet verme konulu yeni haberler alıyoruz. İşin sağlık boyutuna bakan tarafı henüz yeterince gündemde değil. Çünkü üstünde çocuklarımızla uzandığımız çimlerdeki ve ayakkabılarımızla evimize taşıdığımız köpek pisliğine, sokaklara bırakılan yem ve yemek artıklarının oluşturduğu kimyasal kirliliğe bağlı hastalıklar henüz yaygın şekilde ortaya çıkmış değil.

Yine de çözüm isteyen güçlü bir halk kitlesi ve dernekler sosyal medyada aktif çalışıyor. Bazı belediye ve mülki amirler soruna karşı adım atmaya başladı ve çözüm istemeyen tayfanın şiddetli saldırısına maruz kalıyorlar.

Akla, mantığa, üstelik insan haklarına da tamamen aykırı, çağ dışı ve ilkel bir sorunla yaşamamız için direten hastalıklı bir sözde hayvansever grup var.

Karşılarında mantıklı bir ifadeyle neden başıboş köpek olmayacağını anlattığınızda çığlık atarak saldırıya geçiyorlar. En büyük dayanakları 5199 sayılı hayvan koruma kanunu. Köpekleri sokaktan toplamanın kanuna aykırı olduğunu iddia ederek tehdit ediyorlar. Ne yazık ki arabalarından inip sokakta yürüdüğü görülmemiş bazı siyasetçiler de bu sorunda çözümden yana taraf olmak yerine çözüm isteyenleri, hatta çocuğunu kaybetmiş babaları suçlayacak kadar alçalıyorlar.

İşin içinde köpek yeminden temin edilen rant olduğu bariz. Bu rantı kaybetmek istemeyenler doğal olarak başıboş köpeklerin varlığını savunuyorlar. Ama herhangi bir rantı olmadığı halde sorun kendisine henüz dokunmadığı için köpeklerin toplanmasına karşı çıkan sözüm ona vicdan sahibi hayvansever vatandaşlarımız da var ne yazık ki.

Yani sorun başıboş köpeklerden ibaret değil ve çözüm için hepimizin taşın altına elimizi koymamız gerekiyor.
Baya güzel yazmışsınız ama o it taparlar bunları anlayacak kapasitede değil .

(link)

Dün konuşulan bi olay. Kapasiteyi anlatmaya gerek yok . Paris te mi yaşıyoruz diyor?

Muhtar 10 numara muhtarmış .

160 karakter sms limitli. Nokia 3310 a. Smartphone ile fotoğraf ve video yollamak ile aynı şey bunlara laf anlatmak .

kedi köpeğin pislediği yere onlar için mama serpiyor bunlar Yesinler diye . Ne insanlara ne hayvanlara saygıları ve sevgileri yok bunların. Bunlar ne doğa ne hayvan sever Anca gösteriş. , sahte haraketler .

olayları saptırıp , manipüle eden insanlar .

geniusbjk

Daimi Üye
Tepki
302
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
:D Bu tartisma hic bitmez.. Bana cok basit geliyor; hayvanlari sevmeyen insanlari da sevemez gibi geliyor.

Cozum ise basit: Denetimli kisirlastirma ile populasyonu kontrol altinda tutma. Bu kadar kolay gibi geliyor bana ama uzun uzun yazamayacagim :)

• Hahaha
Tepkiler: bsklt07

Jingim

Üye
Tepki
176
İsim
Kerim
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
:D Bu tartisma hic bitmez.. Bana cok basit geliyor; hayvanlari sevmeyen insanlari da sevemez gibi geliyor.

Cozum ise basit: Denetimli kisirlastirma ile populasyonu kontrol altinda tutma. Bu kadar kolay gibi geliyor bana ama uzun uzun yazamayacagim :)
Dünyanın en saçma cümlesi hayvanları sevmeyen insanları da sevemez...

Kimse hayvan sevmek zorunda değil. Kimse insan sevmek zorunda da değil. Sevgi zorla yaratılacak bir şey değildir. Burada olması gereken şey saygıdır.
Kimse 10 yaşındaki bir çocuğu öldüren katile saygı duymaz, kimse 10 yaşındaki bir çocuk için kim bilir ne yaptı da adam öldürdü demez. Saygı duyması ve sevmesi için zorbalık yapan biri olursa da toplumda inanılmaz büyük bir tepki alır, küfür yer, zorbalığa uğrar.
10 yaşındaki çocuğu öldüren köpek olunca bu savunmaların hepsi yapılıyor. Onlarında yaşam hakkı var, kim bilir ne yaptı da saldırdı, kontrol altına alalım, kısırlaştıralım vs.... Köpekler düşünemez. Köpeğin şehir merkezinde işi yoktur. Evde beslediğiniz köpekle dışarıda serbestçe dolaşan köpeği bir tutmayın. Köpek doğası gereği saldırgan bir hayvandır.

(link)
(link)
(link)

Köpek karnını doyurmak için de saldırmaz. Bir aslan sadece bir geyik avlar, 30 tane geyiği yaralayıp bırakmaz ama köpek haberlerden de anlayacağınız üzere yaralar, öldürür ve kaçar. Çoğu zaman öldürdüğü canlıyı yemez bile. Size böyle 50 tane haber bulabilirim.

Bir arkadaş da ben yanımda mamayla geziyorum doğru şekilde yaklaşınca hiç bir şey yapmıyorlar sadece yanımda koşmayı seviyorlar yazmış yukarıda.
Sıkıntı tam olarak bu... Sokakta yürüyebilmek için mamayla gezmek zorunda kalınması.

İşin özü her hayvanın tabi ki yaşama hakkı vardır fakat şehrin ortasında insanlara saldıran bir hayvan grubunun böyle saçma bahanelerle korunup kollanmasının benim gözümde bir katili korumaktan farkı yoktur.

ugurus

Daimi Üye
Tepki
450
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Evet yine sinirlerinizi zıplatacak bi tweet bırakayım .

ben adamın yerine telefon başında çatladım. Başıma böyle birşey gelse. Dişçim baya kızardı bana . Dişlerimi sıkıyormuşum. Dişlerine botoks yapalım dedi. Bi daha sıkmayacağım dedim )) ama zor .

(link)

ali_ihsan21

Aktif Üye
Tepki
310
İsim
Ali İhsan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sadece 5199 sayılı kanunun kaldırılması değil, başıboş köpeklerin beslenmesinin de cezası olmalı. Kimileri sokak kedilerine de karşı, bazı sağlık sorunlarına sebep oldukları doğru ama fare, yılan gibi hayvanların da sayısını azaltıyorlar. Tokyo, Paris gibi gelişmiş metropollerde fareler cirit atıyor.

Bu ülkeler kedileri de topladıklarına göre acaba sebep oldukları zarar faydadan daha mı fazla bilemiyorum.

Başıboş köpek sorununun nesini tartışıyoruz hala anlamış değilim, bulunduğum ilçe merkezde para atınca yemek döken otomat mevcut, böyle bir akıl tutulması anlaşılır gibi değil. Adam gözümün önünde otomata çocuğuna para verip yem döktürdü çocuğun boyundan büyük köpekler gelip yediler, o çocuk okula giderken köpekler saldırsa o ebebeyin acaba o zaman hatasını anlar veya hatırlar mı, ancak deneyimle öğrenen bir toplumuz neyin iyi neyin yanlış olduğunu olaylar olmadan idrak edemiyoruz.

Geçtiğimiz bir ay içinde sokak köpekleri 2 yaşlı kadını 2 farklı olayda patçalayıp öldürdüler, balta girmemiş ormanda kurt saldırmadı meskun mahalde, evinin yakınında öldürüldü.

Türkiye'nin en önemli arkeolojik alanı Göbeklitepe'de turistler köpekten gezemiyor ve bunu video ile paylaşıyorlar, 3 kuruş dövize muhtacız ve bu gibi saçmalıklarla uğraşıyoruz, hastanelerin içinde bile köpekler cirit atıyor. Ortadoğuya özgü akıl tutulmasından başka birşey değil.

ali alper uyar

Forum Demirbaşı
Tepki
772
arkadaşlar türkiye'de aile hekimi çalışmaktayım ingiltere de doktorluk için teorik ve pratik sınavlara girdim. bu süreçte çalışırken kuduz ile örnek sınav soruları ve vakalar maalesef ya türkiye'den ya da hindistan'dan veriliyor idi çalışma kitaplarında. anlayacağınız sokak köpeği denen bir muhabet başka hiçbir yerde yok.

mcanerg

Forum Demirbaşı
Tepki
1.104
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sadece 5199 sayılı kanunun kaldırılması değil, başıboş köpeklerin beslenmesinin de cezası olmalı. Kimileri sokak kedilerine de karşı, bazı sağlık sorunlarına sebep oldukları doğru ama fare, yılan gibi hayvanların da sayısını azaltıyorlar. Tokyo, Paris gibi gelişmiş metropollerde fareler cirit atıyor.

Bu ülkeler kedileri de topladıklarına göre acaba sebep oldukları zarar faydadan daha mı fazla bilemiyorum.

Başıboş köpek sorununun nesini tartışıyoruz hala anlamış değilim, bulunduğum ilçe merkezde para atınca yemek döken otomat mevcut, böyle bir akıl tutulması anlaşılır gibi değil. Adam gözümün önünde otomata çocuğuna para verip yem döktürdü çocuğun boyundan büyük köpekler gelip yediler, o çocuk okula giderken köpekler saldırsa o ebebeyin acaba o zaman hatasını anlar veya hatırlar mı, ancak deneyimle öğrenen bir toplumuz neyin iyi neyin yanlış olduğunu olaylar olmadan idrak edemiyoruz.

Geçtiğimiz bir ay içinde sokak köpekleri 2 yaşlı kadını 2 farklı olayda patçalayıp öldürdüler, balta girmemiş ormanda kurt saldırmadı meskun mahalde, evinin yakınında öldürüldü.

Türkiye'nin en önemli arkeolojik alanı Göbeklitepe'de turistler köpekten gezemiyor ve bunu video ile paylaşıyorlar, 3 kuruş dövize muhtacız ve bu gibi saçmalıklarla uğraşıyoruz, hastanelerin içinde bile köpekler cirit atıyor. Ortadoğuya özgü akıl tutulmasından başka birşey değil.
Bunu ben de düşündüm ama bana kalırsa aradaki fark kanalizasyon sistemi farkı bizde kapalı sistem var onlarda açık geniş sistemler. bana öyle geliyorki kediler o sıçanlarla pek başedemez. Benim kedim vardı cins de değil basit sokak kedisi fareyle bile zor başediyordu haid diyelim sokakta vahşileşiyor ama paristeki gördüyseniz fareler kedileri yer.

• Beğen
Tepkiler: ali_ihsan21