Başıboş köpeklerle mücadele ve kurumların sorumluluğu

Scudo

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.216
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Artık neredeyse hergün farklı şehirlerden başıboş köpek saldırısı ve yaralanma haberleri geliyor. Sokakta yürümek çok tehlikeli.

durum çok ciddi.

(link)
Bugün benim başıma geldi zor kurtardım bacağımı. Yakında ruhsatlı silah alıp yanımda taşımayı düşünüyorum sadece köpeklere karşı.

Scott_Bisikletli

Aktif Üye
Tepki
110
İsim
Scott
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Siz sanırım Papua Yeni Gine'de yaşıyor olmalısınız.Ülke çalkalandı,ciğerini parçaladılar çocuğun
Ben Medyaya güvenmem. Olayın net çekim gerçek videosu varsa görelim.

Ben artık c.başkanlığına bile güvenmiyorum medyaya neden güveneyim ?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.995
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Ben Medyaya güvenmem. Olayın net çekim gerçek videosu varsa görelim.
Bence de. Biri çocuğa işkence yaptı, her tarafı liğme liğme edildi. Sonra da anne babası medyaya "köpekler parçaladı" demek için "anti-başıboş köpek" lobisinden para aldı.

• Beğen
Tepkiler: Samet M.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.349
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Bence de. Biri çocuğa işkence yaptı, her tarafı liğme liğme edildi. Sonra da anne babası medyaya "köpekler parçaladı" demek için "anti-başıboş köpek" lobisinden para aldı.
Bencede mi! Eeee Can efendi sende buarada mama lobisinin bir ferdi olduğunu bizelere kanıtlamış oldun :hımm:hain Can!:hrkbuya:

yusuf_49

Aktif Üye
Tepki
426
İsim
Yusuf Aytaç
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Scott_Bisikletli

Aktif Üye
Tepki
110
İsim
Scott
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu bisikletli saldırgan köpeklere karşı ne yapılacağını bilmiyor !

Öncelikle: Köpekler üstünüze yürümeye başladığında bisikletten inilmeli !

Bu tip saldırılar genelde kırda olur, yerde çalı,dal, sopa vardır, işinize gelecek ne bulursanız, buna bisikletin kendisi dahil elinize alıp köpeklere karşılık vermelisiniz !

Sopayı 360 derece çevrenizde savurup üstlerine yürümelisiniz ! Kimin güçlü ve tehlikeli olduğunu köpeklere bildirmelisiniz !

Buna karşın yine de üstünüze yürüyen köpek olursa ona en sert biçimde vurmalısınız.

Yanınızda bıçak vs varsa çekinmeden batırmalısınız !

Çoğu kez bunlara gerek kalmaz. Özellikle 1 tek köpek varsa kollarınızı yukarı açıp köpege doğru koşmanız bile yeterlidir !

Bunlar kırlarda dağlarda bisikletle gezerken uyguladığım deneyimlerdir.

Videodaki adam bunların hiçbirisini bilmiyor !

Adam, 10 yaş cocuk gibi savunmasız, bilgisiz. Köpekler tabi ki de saldırır ! Doğanın kanunudur.

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.278
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Bu tip saldırılar genelde kırda olur, yerde çalı,dal, sopa vardır, işinize gelecek ne bulursanız, buna bisikletin kendisi dahil elinize alıp köpeklere karşılık vermelisiniz !

Sopayı 360 derece çevrenizde savurup üstlerine yürümelisiniz ! Kimin güçlü ve tehlikeli olduğunu köpeklere bildirmelisiniz !

Buna karşın yine de üstünüze yürüyen köpek olursa ona en sert biçimde vurmalısınız.

Çoğu kez bunlara gerek kalmaz. Özellikle 1 tek köpek varsa kollarınızı yukarı açıp köpege doğru koşmanız bile yeterlidir !

Adam, 10 yaş cocuk gibi savunmasız, bilgisiz. Köpekler tabi ki de saldırır ! Doğanın kanunudur.

Dediklerinize hak veriyorum ancak alfa bir köpek malesef size karşı gelmeyi sürdürüyor hatta kavgaya bile girebilir.. Ama çoğusunu, dediğiniz gibi, güç savaşını, psikolojik üstünlükle yenebiliyorsunuz..

Bir keresinde; sağlı sollu km lerce tarlaların ortasından geçen ve hafif yokuşlu bir yolda giderken köpek sürüleri peşime takılmıştı. Tarlaların yol kenarlarına yakın dizilmiş, henüz yanlarına gelmediğim noktalarda da sesten ve bölgelerinden geçiyor olduğumdan 3 lü, 5 li köpekler de takıldı.. normalde köpeklerden korkmam, bakmış, büyütmüşlüğüm de oldu 4-5 tane ama eğer zorlayıcı bir yokuş falan olsaydı, durduğum an beni yerlerdi.. fakat o kadar hırçınlaşmalarına rağmen soğuk kanlı ve yavaşlayarak köpeklere doğru döndüğümde geri çekiliyorlar..Ben de bunu pek çok defa denemiştim.. Bu tavır, köpekler arasında da var.. 2-3 köpeğin arasına yabancı bir köpek girdiğinde , yabancı köpeğin, havlayanlara doğru 1-2 adım atıp yavaşlaması yetiyor..

Eren Çalışkan

Alter ego
Tepki
349
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Trek

images-116.jpeg

Sinyor

Daimi Üye
Tepki
195
İsim
Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur

(link)

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.216
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Çok iyi bir troll mesaj gülmekten öldüm.

kuzey efe

Aktif Üye
Tepki
110
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Cyclocross
Kaçmaktan yorulunca, kovalamaya başladım. İnanın işe yaradı. Neredeyse günlük önümü kesmeye çalışan köpeklere artık ani duruyorum, bisiklet den iniyorum ve üzerlerine ben koşmaya başlıyorum. 😁😁😁😁🤣🤣🤣
Böyle giderse hepimizi delirtecekler. Ben de gece uyutmayan köpeklere balkondan havlamaya başladım…

BurakS

Aktif Üye
Tepki
176
Bisiklet
Cannondale
Bu tartışmaların ve konunun çözüme kavuşmamasının en büyük sebebi bilimsizlik. Gerçi hemen her problemimizin sebebi bilimsizliktir de, burada gözümüze sokuluyor resmen.

"Sokak köpeği, hayvanı, canı" falan diye bir kavram yoktur. "Sahipsiz köpek" problemi vardır, bir köpeği yeri sahibinin yanıdır, binlerce yıldır yapay seçilim ve ıslah yapılırken en çok talep edilen köpek davranışı buydu, sahibe bağlılık, sadakat, itaat. Bu konuda problemi olan köpekler, sürü bilinci ile ve içgüdüleri ile hareket eden köpekler doğrudan öldürülürdü genlerini bir sonraki jenerasyona aktaramasın diye.

Bizde mesele, başıboş köpeklerin Anadolu çobanı, kangal, akbaş hatta orta asyadan gelen Kuçi gibi güçlü, kurt özelliklerinin bir kısımını koruyan, çok fazla cross-breed edilmemiş, mümkün olduğunca saf türlerden oluşması. Üstüne büyük ve güçlü olmaları. Bu hayvanlar sürüleşince eski kurtlardan gelen, uykuda olan bir çok içgüdü tabiri caizse unlock oluveriyor. Sizin kapının önünde sevdiğiniz o cana yakın sevecen hayvan bir arsada onlarca köpekle yatarken sürü alfası sana saldırmak isterse o da saldırıyor, sen orada parçalanırken niye diye düşünüyorsun, niyesi işte bu.

Bizim çığlık çığlığa gezen mor saçlı köpekperest ablalarımızın temel problemi bu yani. Sevgileri, hayvanlar için istediklerinde bir problem yok ama bilimsizlik had safhada. Köpeğin ne olduğunu bilmiyor ki. Can can onlar can diye bağırıp duruyor öyle.

Peki asıl soru, ne yapacağız? Medeni ülkeler uyuttu, biz de öyle yapacağız. Değil mi?

Hayır. Öldürmeyeceksin kardeşim. Zehirlemeyeceksin, uyutmayacaksın, öldürmeyeceksin. Çok korkunç mu maliyeti bu hayvanları kısırlaştırıp özel imal edilmiş gelişmiş, son teknoloji devasa barınaklarda, alanlarda ölene kadar beslemek? Katlanacaksın. 10 yıl katlanacaksın herkes her vatandaş, gerekirse cebren yasa ile elini taşın altına koyacak. Yüzlerce yıl hayvanları istediğin gibi kullan, istediğini öldür istediğini yaşat, istemediğini sokağa sal, açlıktan soğuktan geberip gitsinler, sonra çoğalınca "ay çok pahalıya gelir uyutalım" oh ne ala memleket be. Hiç bir konuda çıkamadık ama en azından bu konuda Mustafa Kemal'in dediği muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkacağız. Bu problemi çözme biçimimizle Dünya'ya örnek olacağız. Bunun insanlığa en çok yakışan çözümü budur.

B

BF Okuru

Misafir
oh ne ala memleket be.
Olay o kadar basit değil, ilk baştan söylediğiniz herşeyi çöpe atıp, sahte bir kimlik inşasına girişmişsiniz.
Biz onlardan üstünüz sanrısıyla siz ancak kafanızı devekuşu gibi biraz daha kuma gömersiniz, köpekler butlarınızı kemirirken.
Özetle, köpekler gidecek, en ucuz ve en acısız çözüm bu olduğu için de bundan kaçışınız yok. Belediye genelgesi da orada, inanmayan baksın. Neden başka çözüm yok diyen köpekleri çiğ etle besleyip saldırganlaştırırken düşünseydi, kusura bakmayın siz şansınızı kaybettiniz. Hiç yalanlara da gerek yok, bu hayvanların mamayla değil çiğ etle beslendiğini herkes biliyor. Bunlar sizin pamuk evcil hayvanlarınız değil, sokaktaki canavarlar.
Bunun insanlığa en çok yakışan çözümü budur.
Bu hayvanları "yamyam" barınağına koyup "yamyam" hayvanat bahçesi mi açıcaz? Çözüm önerinizin birbirlerini yemelerine çaresi ne?
Özetle bunlar hayvan değil canavar. Bizim insanlığımızın ölçütü de sokakta yamyam beslemek değildir.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

BurakS

Aktif Üye
Tepki
176
Bisiklet
Cannondale
Olay o kadar basit değil, ilk baştan söylediğiniz herşeyi çöpe atıp, sahte bir kimlik inşasına girişmişsiniz.
Biz onlardan üstünüz sanrısıyla siz ancak kafanızı devekuşu gibi biraz daha kuma gömersiniz, köpekler butlarınızı kemirirken.
Özetle, köpekler gidecek, en ucuz ve en acısız çözüm bu olduğu için de bundan kaçışınız yok. Belediye genelgesi da orada, inanmayan baksın. Neden başka çözüm yok diyen köpekleri çiğ etle besleyip saldırganlaştırırken düşünseydi, kusura bakmayın siz şansınızı kaybettiniz. Hiç yalanlara da gerek yok, bu hayvanların mamayla değil çiğ etle beslendiğini herkes biliyor. Bunlar sizin pamuk evcil hayvanlarınız değil, sokaktaki canavarlar.

Bu hayvanları "yamyam" barınağına koyup "yamyam" hayvanat bahçesi mi açıcaz? Çözüm önerinizin birbirlerini yemelerine çaresi ne?
Özetle bunlar hayvan değil canavar. Bizim insanlığımızın ölçütü de sokakta yamyam beslemek değildir.

Canavar falan değiller, sadece şehirde olmaması, gruplaşmaması gereken, kurt sürü hıyerarşisi'ni işletmeye başlamış, genellikle aç ve bölgeci hayvanlar.

Çok bilmiş, kendinden son derece emin yazmışsın ama köpeğin ne olduğundan maalesef sen de bir habersin. Canavar manavar demeden belli, canavar diye bir şey yoktur. Yamyam da değiller, bazı kabile toplumlarında insanların yaptığının aksine yamyamlığı kutlanacak bir kültür haline getirmemişler, durduk yere ölülerini, ölen sülale bireylerini falan halay çekerek yememişler, ancak açlıktan kendi sürülerindeki en zayıfı parçalayıp yemişlerdir.

Yani tok köpek sürüsünde kimse kimseyi yemez merak etme.

Öldürülmeleri ve uyutulmaları konusu başka. Uyutulmalılar derlerse çıkıp aktivizm yapacak değilim. Bunun da bir çözüm olduğunun (hatta en fizibıl çözüm) farkındayım. Ama ben karşıyım kardeşim. Elimi taşın altına koyarım, kendim köpek besleyen bir insanım zaten, gerekirse evime bir sokak köpeği daha alırım, her sene yüklü barınak hayvanları bakım vergisi veririm eğer büyük bir proje yapılırsa, ama öldürülmelerini istemem. Kısırlaştırılıp, kurtarılmış bölgelerde 10 sene ömürlerinin sonuna kadar bakılması taraftarıyım. Katılıp katılmamak sizi ilgilendirir ama öyle gelip yok çiğ et atılmış, bunlar yamyam canavar böyle karşılığı olmayan absürd argümanlarla gelmeyin.

Etin kilosu olmuş 600 lira çiğ etle besleniyorlarmış. Yarım kuru ekmekten başka atılan bir şey yok, komik duruma düşürmeyin kendinizi. Yazdığımıza pişman oluyoruz.

• Beğen
Tepkiler: zıpkıncı

Scott_Bisikletli

Aktif Üye
Tepki
110
İsim
Scott
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Dediklerinize hak veriyorum ancak alfa bir köpek malesef size karşı gelmeyi sürdürüyor hatta kavgaya bile girebilir.. Ama çoğusunu, dediğiniz gibi, güç savaşını, psikolojik üstünlükle yenebiliyorsunuz..

Bir keresinde; sağlı sollu km lerce tarlaların ortasından geçen ve hafif yokuşlu bir yolda giderken köpek sürüleri peşime takılmıştı. Tarlaların yol kenarlarına yakın dizilmiş, henüz yanlarına gelmediğim noktalarda da sesten ve bölgelerinden geçiyor olduğumdan 3 lü, 5 li köpekler de takıldı.. normalde köpeklerden korkmam, bakmış, büyütmüşlüğüm de oldu 4-5 tane ama eğer zorlayıcı bir yokuş falan olsaydı, durduğum an beni yerlerdi.. fakat o kadar hırçınlaşmalarına rağmen soğuk kanlı ve yavaşlayarak köpeklere doğru döndüğümde geri çekiliyorlar..Ben de bunu pek çok defa denemiştim.. Bu tavır, köpekler arasında da var.. 2-3 köpeğin arasına yabancı bir köpek girdiğinde , yabancı köpeğin, havlayanlara doğru 1-2 adım atıp yavaşlaması yetiyor..
Dediğiniz gibi olayın psikolojik yönü var. Mahalleden bir arkadaş var, kendisi kavgalara girmiş bana göre cüsseli biri ancak köpekten çok korkar. Onunla Bursa'daki eski Kurşunlu yoluna bisikletle gittik. Orada yokuş yukarı yol üzerinde çöplerin atıldığı bir bölge var o bölgede hep köpekler bulunur, bisikletle daha yaklaşırken havlamaya başlarlar. Nitekim o bölgede "eyvah napcaz şimdi" moduna girdi. Ben "dur bekle" dedim, bisikletten inip köpeklere doğru yürümeye başladım. Köpeklerin en irisi bile bakımsızlıktan güçsüz görünüyordu zaten. Üstlerine yürüdüğümü görünce hepsi susup etrafa dağıldı. Arkadaşa uygulamalı biçimde gösterim, köpeklere ne yapılması gerektiğini. Arkadaş o bölgeden geçerken arkasını kontrol etti sürekli olarak. Ben dedim "gelmezler" Ancak dedim ya olay psikolojik, arkadaş bu deneyime karşın yine de köpeklere korkusu var. Mahallede kavgaya girdiğinde korkmayan adam, köpekten korkuyor.
İnsan hem koşabilen hem de eliyle silah tutup onu etkin biçimde kullanabilen tek canlıdır. Bu, arslan, kaplan, köpek, ayı dahil tüm canlılara karşı büyük bir avantajdır.

Siz bu avantaja mı güldünüz , öyle ise ben de gülüyorum.

Üstteki videoda bisikletli adam 2 köpege karşı çaresizce kendini yem yapması üzerine yorum gönderdim. Ben o durumda kalsam, yukardaki yorumda ilettiklerimi uygulardım, o 2 köpek yanıma bile yaklaşamazdı.

Tüm canlılar arslan, kaplan, köpek, ayı dahil doğaları gereği, bilmedikleri durumlardan korkar kaçar. Tehlikeli biçimde gelen köpek gördüğümde bir önlem daha uyguluyorum: İnsan sesine benzemeyen, saldırgan bir ses çıkarmak. "aah oooh" diye bağıran kişinin sesine göre çok fark ediyor. Bunları anlatınca gülebilirsiniz, ancak gerçekte görseniz güleceğinizi pek sanmam.

Son düzenleme:

Scyleia

Aktif Üye
Tepki
364
İsim
MKR
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yine bir kış ayı yine aynı konu
Ben daha önce bu konudaki düşüncelerimi belirttim.
Buraya gelip birileri hayvanları savunuyor diğerleri insanları savunuyor.
İnsan severlere sesleniyorum :
Çocuklarına hayvan alıp daha sonra sokaklara salmasınlar. Sokakta hayvanların sürü oluşturup can yakıcı olaylara neden olmalarının önüne geçsinler.
Hayvan severlere sesleniyorum :
Başıboş hayvanları bu kadar seviyorsanız aranızda para toplayın barınak yaptırın. Ben sokakta görünce seviyorum sorun olmuyor yazmanız kimseyi teselli etmiyor.
Kendime sesleniyorum :
Bu konuyu bir daha okuma ve yorum yazma

Tepki
1.734
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Karşı komşumda bahçesinde iki tane köpek var. Her gelen geçene çok ani ve güçlü bir şekilde havlıyorlar.
Dün arabayla o evin önünden geçiyordum. Hızım 30 km/h yoktu.
Bahçenin yanından 10 yaşlarına iki çocuk geçiyordu. Köpeklerin ani havlamasını duyunca ani refleksle benim arabanın önüne doğru yöneldiler.
Son anda yavaşladım ve hafif direksiyonu kırdım.
Az daha çocuklara çarpıyordum.:agla::agla:

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.568
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sokakta yaşayan hayvanlar için gönüllülerden belediyelere çağrı: Ortak hareket edelim...
(link)

B

BF Okuru

Misafir
Evet, okumadığınız çok madde var. Siz yabani hayvanlar gibi evcil hayvanların da salınabileceğini zannediyorsunuz. At ve eşekler yabani hayvan oluyor.

Evcil hayvanlar ise asla salınamıyor sizin zannettiğiniz gibi.
Bir senedir aynı şeyi karşı tarafa anlatmaya çalışıyoruz. Bazı arkadaşlar polemik çıkararak evcil hayvanların sokağa salınabileceğini iddia etmişti. Salmak serbestse, o zaman niye cezası var?
(link) Gördük ki, salınamıyormuş. Keçiören Belediyesi'ni kutluyorum. Kurtarılan her canda sizi hatırlayacağız.