Balıkesir Kaz Dağları

MUSTİYSL

Aktif Üye
Tepki
89
@özgürlük_mahkumu

ben edremitliyim.istanbulda oturuyorum,tarihi bellideğil ama bizimde çanakkaleden başlayıp behramkale,asos üzerinden ayvalık turu düşüncemiz va,. belki karşılaşırız.edremit,izmir arası 200 km.

Scudo

kayhan1907

Daimi Üye
Tepki
454
merhaba
kazdağları milli parktır ve özel doğa koruma alanıdır. anlatmak uzun sürer özel korunan bir bölge saha rehberi almadan kapıda para ödeyerek giremezsiniz içinde dolaşamazsınız. rehber alsanız bile ana yoldan ayrılamazsınız. gerçi tüm bu zorluklara rağmen girmeye değer ama sarıkıza bisikletle çıkmaz uludağa çıkmaktan zor 0 dan 1800 lere 1 kerede nerdeyse çıkıyorsunuz. radar üssü sarıkızın 3-4 km kadar ilerisinde askeri bölge. içerde su bol ama yiyecek yok sütüven şelalesi şahin deresi kanyonu zeus altarı gibi onlarca gezilecek yer var. bir kısmına yürüyerek sadece ulaşabilirsiniz ama daha önceden kanyon tecrübeniz yoksa ben o olanların bir kısmına girmeyin derim. Sormak istediğiniz bir şey olursa özel mesaj yollayabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: cemalcekliler

mistik55

Üye
Tepki
60
@özgürlük_mahkumu

selam,
ben sürekli Kaz dağı eteklerinde(Zeytinli'de) oturuyorum. kaz dağlarına yürüyüş ve birkaç günlük kamp yapmak üzere sık sık çıkıyorum. özellikle zeytinli, havran,edremit ve yenice tarafların epey tavaf ettiğim söylenebilir. ama hiç bisikletle denemedim. çok uygun değil galiba parkur olarak. bir de benim bisiklet her ne kadar hibrid bir modelse de (corretec superbow team)üzerindeki lastikler, ömersitör ve fren ayarı falan hep yola göre. birazda o yüzden vurmadım hiç dağa. bir de dağa yürüyüş ve kamp malzemelerim fazla ağır sırtta daha iyi taşıyabliyorum da biraz da o yüzden galiba.
Ama zararı yok bsikletle çıkmak isteyene de konaklam ve rota v.s. her türlü konuda yardımıcı lolabilirim. yeterli siz Kaz Dağları niyeti ile buralara gelin. evim de uygun kalabilir yada bahçemde kamp yapabilirsiniz hazırlıklar aşamasında. uygun olursam size katılabilirim de.
Bayramda İzmir ve çevresine bir bisiklet turu düşüncem var, özel bir olaya bağlı olarak. eğer olamazsa( yani buralardan uzaklaşma konusunda özgür kalamaz isem) mutlaka kaz dağlarına ( milli park sınırları dışında ama dağ ve ormanın içinde) çıkacağım birkaç günlük. Solo vaziyette.Beklerim.
Kısaca gerek trekking, gerek kampcılık, gerekse bisiklet dolayımında buralarla ilgilenen tüm arkadaşlara kaz dağları konusunda bilgi ve deneyimlerimi elimden geldiğince aktarabilirim.

oyaa

Aktif Üye
Tepki
162
@mistik55

merhaba
pazar günü ben de altınkumda olacağım..rizeden altınkum 24 saat sürüyor ve bu uzun sıkıcı yolu hafifleten tek şey bisikletle yapacağım turların hayali:)
bisikletimi rizeden getiremiyorum..o kadar sorun çıkar ki..zaten çuval çuval eşya taşıyacak otobüs..ama, benim emektar altınkumda beni bekliyor..biraz bakımla yola koyulabiliriz.ailemi ziyarete gittiğimden pek uzaklaşamam ama civarda bol bol pedallamak niyetindeyim.zeytinli de çok sevdiğim bir yerdir..gezilerinize katılmak isterim.
hoşçakalın..

mistik55

Üye
Tepki
60
ben de altınkumdayım. Akçasu sitesinde. umarım görüşürüz. ancak benim programım netleşti. sizin geleceğinz gün,pazar günü İzmire doğru çıkacağım ve be sonraki pazar'a kadar yollardayım. dikili, foça, urla, karaburun, çeşme ve belki de kuşadası. kuşadasına kadar sarkmasam bile sahil yolundan epey giderim dye düşünüyorum. sığacık, gümüldür falan. program bu ama nekadarı gerçekleşir, nerede daha fazla kalırım, nereden dönme kararı veririm gerçekten bilmiyorum. pedalla tek yön 100 - 130 km. nin üzerine ilk defa çıkacağım.
şimdilik yolda olma isteği ağır basıyor.

oyaa

Aktif Üye
Tepki
162
@mistik55

sizin adınıza sevindim..umarım sorunsuz bir tur olur..gezinizi bizimle paylaşmanızı bekliyorum, ben de bu yaz egede bir tur planlıyorum.
yazın görüşmek dileğiyle..hoşçakalın

mistik55

Üye
Tepki
60
@oyaa

bira sonra yola çıkıyorum. hazırlıklarım tamam. yol boyunca internetle pek ilgim olamıyacak herhalde. ama döndüğümde umarım yalnızca mutluluk izlenmlerm aktarırım.
görüşmek üzere.

Ahmet Kara

Aktif Üye
Tepki
52
Kaz dağlarından selamlar gelecek olursanız haber edin rehberiniz olarak size eşlik ederim.

Tepki
20
Konuyu açan arkadaşımız şu an nerededir bilmiyorum veya neye karar vermiştir bilemiyorum ancak bilgi olması açısından yazıyorum.

Güzergah şöyle olabilir;

Bandırma'dan Biga'ya gidilir, asfalt ve duble yoldur. Biga'dan Çan'a geçilir, yol tek şerit ve 20km'dir. Manzarası çok iyidir. Çan'dan Yenice'ye devam edilir. Çan-Yenice arası dağlık bir yol ve 15km civarıdır. Yol çok keyiflidir.
Toplamda Bandırma-Yenice arası 135km tutar.
Kaz dağlarından dolaşmak isterseniz, Yenice'den Edremit'e direk Kaz dağlarının arasından bir yol geçer. 60Km inanılmaz güzellikteki dağ yoludur. Burası 2.etabınız olabilir. Resmen dağların içinden geçiliyor ve yer yer telefonlar bile çekmiyor. Gece gitmeniz tavsiye edilmez. Edremit'e vardıktan sonra ise Akçay-Altınoluk-Küçükkuyu istikametinde sahil şeridinde devam edilebilir. Küçükkuyu'da çok güzel balık lokantaları vardır. Güzelce yemek yiyip, o gece orda konakladıktan sonra, sabahın erken saatlerinde Asos yoluna girebilirsiniz, Asos'a vardıktan sonra köyün içinden geçerek dimdik bayırlardan aşağı inerek sahile ulaşıp geziyi sonlandırabilirsiniz.

:=) Aslında hayalimdeki gezi rotası :)

Yenice-Edremit yolundan araçla gündüz geçtim, hani öyle böyle anlatılcak bir yol değil. Yalnız gece dönerken biraz tırsmıştım, üstelik araçla. Kışın geçmiştim. Hava koşulları biraz kötüydü, ve yolda benden başka bir tek arabayla bile karşılaşmadım. Yola hayran kaldım yalnız. Tavsiye ederim..

http://i35.tinypic.com/2hdry9d.png

1.Rota kırmızı ile çizdiğim yukarıda tarif ettiğim güzergah. 2.mavi olarak çizdiğim ise alternatif rota olabilir. Gönen üzerinden gidilir ve daha kestirmedir. Buradan giderken Gönen barajını görebilirsiniz, baraj yolu da denebilir. Araçla gitmeye pek uygun olmadığı için daha önce geçmedim.

Normalde herkesin bildiği Edremit yolu; Ya Çanakkale üzerinden geçilip, Küçükkuyu-Altınoluk-Edremit diye geçer. Yada Balıkesir merkezden geçilerek gidilir. Yaz dönemlerinde bu yollar çok ama çok kalabalık olur. Bütün tatilciler bu yolları kullanır. Üstelik Balıkesir merkezden Edremit yolu en çok tercih edilen güzergahtır ve tek şerittir. Tehlikelidir yani.

Bu bölgelerde sormak istediğiniz her ne olursa cevaplayabilirim. Ömrüm bu yollarda geçiyor zaten, yalnız araç tepesinde.