Balatanin diski cizmesi

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
Merhaba arkadaslar

Shimano br-m395 hidrolik fren sistemim var. Organik balata ve 180mm rotor kullaniyor. Dun ise giderken balata diske surtmeye basladi, pek onemsemedim. Aksam is donusu ise metal surtme sesine donmeye basladi. Eve kadar ses fazla artmayinca geldim. Ama disk asiri isinmisti.

Bugun balatalari sokunce aci gercekle karsilastim, sol taraftaki balata erimis, pabucun metali de erimis hatta diski de bir mm kadar oymus. Balata duzenli sekilde bitse disk bir tarafa daha yakinmistir derim ama balatanin tam kosesinden erimis, balatalari diskten ayiran bacagida eritmis.

Bunun sebebi ne olabilir arkadaslar? Neden balata koseden erimis olabilir?

Ekleme: Kaliperleri kadrodan sağa sola oynayacak kadar gevşetip, frene basarak diski ortalamasını sağlıyorum. sonra kaliperi sıkıyorum ama yine sürekli sürtüyor. yani periyotlar halinde değil de, diskin her anında sürtüyor. balatalara bakıyorum diske değmiyor gözüküyor, aradan ışık sızıyor ama nereden geliyor bu ses çözemedim ya :(

Scudo

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Yanlış ayarlanmış olabilir.Hd bu bazen kaynıyo DİYORLAR.Ondan olabilir.

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
177
Bisiklet
Bianchi
Freni sıkarken çok degişik sesler çıkarıyor mu ?

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@ismail.yüksel Öncelikle fotoğraf koyarsanız çok daha iyi yardımcı olabiliriz çünkü gözümde çok canlanmıyor benim,

Hiç arada disk yokken sıkıp feni balataları birbirine yaklaştırdınız mı ? Eğer böyle birşey yaşadıysanız balataları çıkarıp pistonları yerlerine geri itin sivri olmayan bir cisim ile yavaşça.

sadece freni sıkıp sonra vidaları sıkarak ayar yapılmaz freni sıkın sonra vidaları hafif sıkın freni bırakın aradaki uzaklıklar eşitse göz yordamı ile ayara devam eğer bakın freni sıkınca hala diski oynatıyorsa diğer tarafa doğru kaydırın kaliperi ayara devam tam oldu derseniz sonra sağlamca sıkın.

O ucunun erimesi ise bence vidalar gevşedi ve kaliper döndü buyüzdende balatanın ucu eridi.

diskin kalınlığı 1 mm yok, yalnız o kadar oyması imkan dahilinde değil diskin parçalanması gerekirdi o zaman araya parça sıkışmış olmasın?

balataları diskten ayıran bacak dediğiniz üstteki ufak metal yay ise takarken yanlış takıp arayamı sıkıştırdınız acaba ama bunlar çok zor ihtimaller RESİM gelse on numara olur hemmen daha çok yardım gelir bence bekliyorum;):harika:

• Beğen
Tepkiler: AliÇimen

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
@Yiğit Kirazpınar
Cevap icin tesekkur ederim. Ben frene hic mudalahe etmedim. Aldigim sekilde bindim. Ta ki dun surtmeye baslayinca balatati cikardim aci sonuc bu.

Yarin gunduz frenleri sokup fotograflarini atacagim :) iste oldugumdan cekemedim.

• Beğen
Tepkiler: Güncemden

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
@Yiğit Kirazpınar Fotoğrafları aşağıya ekledim. Ve biraz inceleme sonucunda sorunun sebebin hatalı montaj olduğuna karar verdim. Satıcı kaliperi ayarlarken üst taraftan bakarak rotora hizalıyor, fakat alt taraftan bakmadan kaliperi sıkıyor. Böyle olunca 1100 km boyunca kaliper yamuk duruyor ve frenlemede sadece balatanın üçte birlik kısmı rotora temas ediyor. Bu da o kısmın çok çabuk erimesine sebeb oluyor. Bakalım yarın satıcıyla görüşeceğim, garantiden değiştirse ne ala, değiştirmezse çok ta üstemele taraftarı değilim. En azından artık hidrolik diskten korkmama gerek kalmadı. Çoğu şeyini çözdüm incelerken :)

http://i.imgur.com/f25Iskh.jpg http://i.imgur.com/9DeiQIO.jpg http://i.imgur.com/PAZhPZK.jpg http://i.imgur.com/FV7iqoZ.jpg

• Beğen
Tepkiler: Güncemden

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@ismail.yüksel Öncelikle rotordan başlayayaım biraz çizilmiş gibi duruyor ama bence çokta büyük bir problem değil ayrıca zaten normal kullanırken balatalar rotorun üzerine ince ince çizikler yaratıyor yani balatanın değdiği yer gayet belli olur sanki hafiftenkoyu bir renk alır bu gayet normal bence rotorlar gayet normal duruyor.

balatalar baya gitmiş ama daha öncede belirttiğim gibi ve sizinde nedenini bolduğunuz gibi tamamen montaj kaynaklı sadece balataları değiştirin ve güzel bir ayar yapın herşey hallolucaktır güle güle kullanın :harika:

• Beğen
Tepkiler: ismail.yüksel

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
@Yiğit Kirazpınar umarım satıcı da yedek parça vardır da direkt değiştiririz. Bu balatanın yurtdışı satışları ortalam 10 dolar civarında. Türkiyede 30 liradan aşağı değildir, ki satan yer de yok.

Sıtamina1825

Aktif Üye
Tepki
208
Başlangıç
1958—59
Bisiklet
Atala
Dostum rotorunun bağlantılarını da kontrol et. Daha önce rotor gevşek olduğu için bu tip problemle karşılasanlar oldu. Kontrol etmekte fayda var.

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@ismail.yüksel Neden internetten alıp kendiniz değiştirmiyorsunuz balataları ?

@ismail.yüksel centerlock ise amman zorlamayın sakın gereğinden fazla sıkarsanız açamazsınız sıkışır kalır

benim başıma geldi daha önce çok kötü oluyor

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
@Yiğit Kirazpınar B01S organik balata kullanıyor ve bu da türkiye de bir sitede gördüm, o da stok var mı bilmiyorum.

(link)

Ekleme: Centerlock konunuzda sundu bisikleti gördüm sitesine baktım orada gözüküyor. Fiyatı da 15 lira.

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@ismail.yüksel bu uygun mu bir bakın birde shimanonun sitesinden hangi balatalar uygun bakabilirsiniz illaki tek bir balata uygun diye birşey yoktur çünkü
(link)

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@ismail.yüksel sonuçta dechatlonun ürünü süper kaliteli diyemem ama bence iyi ürünler ben burada bulamadım dediniz diye onuda önerdim ;) ama en kalitelisi bence jagwire 45-50 tl civarında ama en az 4-5 sene götürür.

sundu da varsa kaçırmayın bence hemen alın derim bir sıkıntı olmaz sunduda gerçekten güvenilir bir dükkan ayrıca bir sorun olursa ben yakınım onlara hemen giderim çökerim başlarına:D