Balatalara ıslak mendil sürdüm tutmuyor yardım

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
tamam güzelde şu kuma sürme olayına katılmıyorum zarar verebileceğini düşünüyorum ,ha etkisi arkadaşın dediği gibi olur ama zararda verebilir araya sıkışır rotoru çizer vs

Scudo

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
@alperen_69

yaşadığım yer bahçe içi hatta tarla yollarimizin bir kısmı mucurlu yol toz toprak çamur karışık yani eksta bir kum toprak uygulamama gerek yok yeterince topraklaniyor zaten vitesi 1 e alıp şeftali tarlasına bir girdimmi 15 dk içinde bisikleti ben bile tanıyamam

Coşkun Kumru

Aktif Üye
Tepki
33
Arkadaşlar rotor temizliğinde izopropil alkol oldukça etkili bir çözümdür. Litresini 10TL gibi bir ücretle satın alabilirsiniz. Rotorlarda direk kullanabilirsiniz, bunun dışında gerekli miktarda seyrelterek yağ bulaşan yüzeylerde kullanabilirsiniz.

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
Bazı ıslak mendiller, cildi nemlendirici yağlar içerir. Bu yağlar da frenin tutmamasına sebep olur. Eğer balataların yüzeyine bu yağlar yapışırsa, yüzeydeki yağlı ince katman aşınana kadar frende az tutma yaşanabilir.

Onun için suyla birlikte mutfak deterjanı yedirilmiş bez en iyi çözüm. Çünkü bu deterjanlar yağ çözücüler içerir.

Deterjanla temizlikten sonra bir süre böyle kullanın ve arasıra temizlemeye devam edin. Bir süre sonra düzelecektir.

Hemen balata değiştirip masraf etmeyin derim. En son çare olarak bunu deneyin.

Tepki
49
Bisiklet
Colnago
bisiklete ilk başladığım zamanlarda (acemiyim tabi o zamanlar), rotor ıslanıp kuruyuncaya kadar fren sıkınca çok rahatsız edici bir ses yapıyordu.
ben de sesi azaltmak için rotora yağ damlatmıştım :eek:ha: ses kesildi ama frenlerde yağ gibi oldu. hiç tutmuyor :utn: rotoru balataları söküp deterjanla yıkadım. balataları ince zımpara ile bi güzel temizledim. fren eski haline döndü :)

• Beğen
Tepkiler: Özgür Türker

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
rotorları düzenli olarak kısa aralıklarla aseton ile siliyorum hem ucuza maloluyo hemde sesleri azaltıyor

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Bir arkadaş demişti balatalar ne kadar ısınırsa o kadar iyi tutar doğruymuş ıslak mendilden sonra kullandıkça yavaş yavaş düzeldi frenlerim bayramda ulu dağa tırmandım 35 km iniş yaptım yaklaşık 50 metre de bir keskin viraj lı bir yol yani sürekli fren yapmak zorunda kalıyorsunuz sıcaktan rotorun rengi değişti ama frenler canavar gibi tık demedi disk fren çok iyi birşey hem hassaslık hem sağlamlık güvenilirlik çok iyi

fatih çelik

Aktif Üye
Tepki
35
Bisiklet
Cannondale
Ben jant ve frenleri sildikten sonra zımpara sürüyorum hafif üstünde bir şey kalmaması için.Disk frenleri bilmiyorum ama hafif zımpara yapsan belki düzelir.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
@fatih çelik
Zımpara aşınmaya neden olur ve kısa zamanda balatalar biter yeni balata alırsın ısınmanın balatalara hiç zararı yok hiç birşey yapamazsan çıkar ateşe tut içindeki kayganlık yapan maddeler yanar gider en mantıklı yolu bu ve sabunlu su ve balata temizleyici den başka birşey kullanmamak en iyisi ben aldım balata temizleyici 500 ml 15 tl