Balata spreyi sonrası yardım

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
Öncelikle herkese iyi günler sedona 720 marka bisikletimin sadece arka disk frenine teroson marka balata spreyi sıktım ama sıktıktan sonra bisikletin frenine bastığımda gücünün yarı yarıya azaldığını farkettim sizce bu ilerleyen sürüşlerimde yok olacak mı yoksa olmayacak mı ilginiz için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
@Umut AKAN Tutmuyor mu? Daha uzun mesafede mi duruyorsun?

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Bazı balata spreylerinde yağ olduğundan sıkılmaması gerekir. O yüzden balata spreyinde balata işareti olduğuna dikkat edin. Bazıları multi sprey oluyor.

• Beğen

sevket75

Üye
Tepki
2
İsim
Şevket Altın
Bisiklet
Diğer
B
alata spreyleri hakkında pek fikrim yok ama fazla sıkınca böyle güç azalmaları olabiliyormuş. :)

@ulas
Evet haklısın ya balata işareti olmaz frenlerde yada fazla sıkmadan dolayı oluyor.

• Beğen

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Balata spreyi uygun değilse diskleriniz yağ tabakasıyla kaplanır ve o da tutmayı düşürür sebebi budur. Fren kolunu sıkarken fazla bir boşluk yok ise diskleriniz kayganlaşmıştır. O yüzden tutmaz

ouzoo

Aktif Üye
Tepki
75
İsim
Oğuzhan
Bisiklet
Sedona
Temizlik sonrası ilk frenlemeler zayıf olabilir. Yaklaşık 100 metre yakarak giderseniz sorun kalmaz. Ben düzenli kullanıyorum, ilk yaşadığımda ben de korkmuştum..

• Beğen

zekiari44

Üye
Tepki
14
İsim
zeki
Bisiklet
Salcano
normale dönmezse balatayı söküp ısıtın hafif kızarana kadar düzeliyor

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
çok teşşekkür ederim ilginiz için en iyisi ben bi süreyim :) birde disklerimde sürtme yok ama arka tekeri çevirdiğimde balatalara değmeyecek şekilde çok hafif sağa sola hareket ediyor sizce bu bir sorun teşkil edermi

• Beğen

emrejon

Aktif Üye
Tepki
156
İsim
emre özciftci
Bisiklet
Fuji
Balata spreyi cok gereksiz ve 200 km de duzelir ama tiner ile balatari silerseniz hemen gecer arti olarak zaten disklerin ustundeki delikler balatalarin temizlenmesini sagliyo

• Beğen

Volks

Forum Demirbaşı
Tepki
644
İsim
Volkan
Bisiklet
Specialized
Konuyu biraz güncellesek ;
Balatalarımda sanırım sorun var, fren çok sıkı bir türlü oturtamadım. Var mı tavsiye edeceğiniz balata konusunda bir bisikletçi ?
Balatayı nereden sipariş verebilirim? Rockrider 500s kullanıyorum, acera var üstünde. Balataları değiştirmek istiyorum 5 ay oldu ama bence sıkıntı var, yardımcı olabilecek var mıdır ?

• Beğen

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
Öncelikle merhabalar herhalde tam olarak anlayamadım fren sıkı derken neyi kastettiniz ? :rolleyes:

Volks

Forum Demirbaşı
Tepki
644
İsim
Volkan
Bisiklet
Specialized
fren hem sıkı, onu bir türlü ayarlayamadım. Geçen vibrasyondan saolsun İstanbulun çukurlu yollarından dolayı gevşemiş fren boşaldı. Bir türlü ayarlayamadım balata çok sıkı oldu.. Balataları da değiştirmek istiyorum içim sinmiyor açıkçası.

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
Benim tahminimce olayın balatalarla pek alakası yok gibi fren hidroliğinde bir sorun olabilir gene de siz bir bisikletçiye götürün :)

Konudan anlayan abilerim yorumlarınızı bekliyoruz ;)

Volks

Forum Demirbaşı
Tepki
644
İsim
Volkan
Bisiklet
Specialized
Hasta olursunuz doktora gidersiniz bir şeyiniz yok der ya, bisiklette aynı onun gibi. Bisiklet bisikletçiye gidince hiç bir şeyi kalmıyor.. Bugün tekrar kont edicem ama bana balata tavsiyesi lazım, nereden alınır ne marka alınmalı vs vs..

• Beğen

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
Würth çok tercih edilen bir marka ona bakabilirsiniz birde teroson var oda iyidir zaten fiyatları 10 liradan fazla değil ama ilk sıkışta frenler aşırı zayıflar o yüzden 1, 2 km fazla fren yaparak diskleri yakmanız gerekir :)

onurdemir

Aktif Üye
Tepki
124
İsim
onur
Bisiklet
Ümit
Balata spreyi ne işe yarar bilmediğimden soruyorum :)

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
@onurdemir balata spreyi bisikletin disklerinde biriken toz, yağ, kir vb. şeyleri sökerek frenlerin daha verimli çalışmasını sağlayan bir sıvıdır yalnız fazla da sıkmamak gerekir sonuçta kimyasaldır :)

• Beğen
Tepkiler: onurdemir