Bakanlıktan İzinli Korsan CD

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Eylül 2004
Mesaj
2.790
Tepki
789
Yaş
36
Şehir
İstanbul / Eyüp
Bisiklet
Sedona
İşte yurdum gerçeklerinden birisi daha.. ;)Bakanlıktan İzinli Korsan CD


Ele geçirilen korsan CD ve DVD’lerin ‘genetik kodları’nın izini süren İstanbul polisi, Kültür Bakanlığı’ndan üretim izni almış bir fabrikaya ulaştı..
Uçar CD adlı fabrikada daha vizyona girmemiş filmlerin bile korsan CD ve DVD’lerinin üretildiği belirlendi.
KÜLTÜR Bakanlığı tarafından yurt dışından gelen filmleri çoğaltması için ‘Üretim belgesi’ verilen firmanın, korsan CD ve VCD ürettiği ortaya çıktı. Operasyonlara rağmen, korsan yayınlardaki artışın sürmesi üzerine, İstanbul polisi, korsan yayınlarla uluslararası mücadele yapan sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaptı. İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü yetkilileri ile Korsan Yayınlarla Mücadele Ltd Şirketi (AMPEC) ve International Federation Phonogram Industry (IFPI) yetkilileri 3 ay önce biraraya geldi. Toplantıda, yakalanan korsan CD ve VCD’lerin genetik sırlarının çözülmesine karar verildi.

GENETİK KOD TAKİBİ:

Her CD ve VCD’nin genetik kodu kabul edilen ‘Sid kodu’nun saptanması için korsan CD ve VCD örnekleri Hollanda’daki laboratuara gönderildi. Hollanda’dadaki laboratuarda ‘Sid kodu’ çözülüp CD ve VCD’lerin hangi marka ve hangi seri numaralı makinede basıldığı saptandı. Değeri milyon doları bulan makinenin, üretici firmasından kime satıldığı öğrenildi. Makine Kağıthane’de bulunan, Kültür Bakanlığı tarafından, Türkiye çapında CD ve VCD üretmesi için izin verilen ‘Üretim Belgeli’ 9 önde gelen kuruluştan biri olan Uçar CD Üretim Tanıtım Dağıtım ve Pazarlama A.Ş.’ye ait çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan arama izni ile Yalçın Uçar’a ait Uçar CD Üretim Fabrikası’na polis operasyon düzenledi. Yapılan aramada ortaya çıkanlar, Hollanda’daki laboratuardan gelen sonuçlarla parellik taşıyordu. Henüz gösterime yeni giren ve daha vizyonda bile olmayan 8850 adet CD, VCD ile 4920 korsan DVD ele geçirildi.

ÜRETİM BELGESİ İPTAL:

Bunun tespitinin ardından mahkeme kararı ile işyeri mühürlendi, Kültür Bakanlığı tarafından da iş yerinin üretim belgesi iptal edildi. Fabrikanın günde 30 bin adet CD ve VCD ürettiği kaydedildi. Öte yandan İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri Kadıköy’de düzenledikleri baskınlarda 5 bin DVD ile 25 bin CD ve VCD ele geçirdi. CD ve VCD’lerin film, oyun, müzik ve porno olduğu kaydedildi.

Korsan ürün yakalayan polise ikramiye önerisi

TÜRKİYE’de klasik müzik alanında üretilmiş albümler de korsan tezgahlarına düştü. Kültür ve Turizm Bakanlığı giderek artan korsan ürün satışlarına dur demek için ‘Korsan ürün yakalayan polise ikramiye verilsin’ önerisinde bulunacak. Korsana Hayır’ kampanyasına rağmen neredeyse tüm sanatçı ve yazarların kaset, CD ve kitapları hala korsan piyasasına para kazandırıyor. Üstelik korsan ürünler arasında sadece en çok satan kitap, kaset ya da CD’ler değil, klasik müzik CD’leri de bulunuyor. Klasik müzik tezgahlarında artık Beethoven, Mozart gibi bestecilerle ünlü operaların korsan CD’lerini renkli fotokopiyle çoğaltılmış kapaklarıyla görmek mümkün. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise giderek artan korsan satışlarına dur demek için yeni bir araştırma içine girdi. Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Halil Yılmaz, yeni çıkan Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’nun korsan denetimlerini gerçekleştiren zabıta ya da polislerin yetkilerini sınırladığını, bu nedenle Adalet Bakanlığı ile konu hakkında görüşmelerde bulunulacağını söyledi.

Sid kodu nedir?

DVD veya CD’lere yazabilen her cihaz, o CD veya DVD’nin üzerine kendisi ile ilgili bir seri numarası da işaretler. Sid kodu verilen bu işaretler, özel bilgisayar yazılımları ile okunabilir. Değiştirilmesi mümkün olmayan bu Sid kodları sayesinde bir CD veya DVD’nin kim tarafından üretilen CD-DVD yazıcı ile doldurulduğu kolaylıkla anlaşılabilir.

Hangi filmlerin korsanları yakalandı

Umut Sanat’a ait 600 adet basılmış ‘Monster-in-Law’ isimli DVD filmler.

Warner Bros’a ait ‘Batman Begins’ isimli filmin 3 adet değişik baskısı.

Üretim izni olmayan 1.200 adet ‘Lover Boy’ adlı filmin DVD’si.

Paramount Pictures Corporation firmasına ait 750 adet ‘Coach Carter’ adlı filmin DVD’si.

Warner Bros firmasına ait üretim izni olmayan 500 adet ‘Sin City’ isimli filmin DVD’si.

‘Turkish Gambit’ isimli filmin DVD’si.

Sony Computer Entertainment Europe Limited isimli şirkete ait ‘Winning Eleven’ Play Station oyunu.

‘A Better Way To Die’ filmine ait baskı kalıpları.

Üretim izni olmayan ancak imha edilmek üzere getirildiği beyan edilen Özen Filmcilik ve Sinemacılık şirketine ait 750 adet ‘Taksi’ filmi, 5 bin 900 adet ‘Seven years in Tibet’ (Tibet’te 7 yıl) ve 2 bin 500 adet ‘Stargate’ filmlerinin VCD’leri.


kaynak:aktifhaber
 
Scudo