Aynakolun çıkması sorunsalı

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
arkadaslar ayna kolda sorun var ve tehlikli bi sorun...
dişlinin olduğ deilde diğer kolun vidası sürekli gevşeyip kolun düşmesine neden oluyor...
olabilecek en sıkı şekilde kapatıyorum ancak yinede gevşiyor ne yapmam gerekir.?
geçen gün o yüzden kaza yaptım diseğimde sıyrklar var vede şişme var bacağmda da sıyrıklar var oyüzden korkuyorum binerken bisiklete....

sizce bi çözümü varmıdır bunun??

ki bilirsiniz üzerinde gittiğiniz şey size güven vermiyosa o bisikletten hiç zevk alınmaz...
ne yalan söyliyim bisikletten soğudum...
aldığımın 4. günü diskte sorun olmaya basladı sürekli sürtüyodu uğraştım baya(2.5-3 saat) anca giderebildim ki yinede sürtme var biraz...
iki kere lastik patladı onlara dahdi saymıyorum olabilecek seyler
bir kere pedal çıktı kendim tekrar taktım...
simdide aynakol sürekli geşyip duruyo...
yarın servisi arıyacağım götücem umarım hallederler...:boese157:

Scudo

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
geçmiş olsun. bu kadar sorunu bir haftada yaşaman çok garip. acaba bu sorunlar bisikletin kalitesiyle mi ilgili yoksa sen mi yanlış yapıyosun bişeyleri ?
lastikle jant arasında bant var mı mesela belki o yüzden patlıyodur ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
aynakol vidalerını çıkar iyice temizle. elinde teflon bandı yada japon yapıştırıcısı varsa onlardan sür güzelce sık. bi daha çıkacağını sanmıyorum.

bu sorunlar bisiklet yeni olduğu için olan doğal sorunlar. disc frense senin hatan :D

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
evt var...ilki diken batmasıydı bariz girmişti bu seferkinide ben patlattım aceleyle giderken kaldırıma çıkamam gerekti önü kaldırdım ama arkayı çekemedim o yüzden patladı ama...
aynakolda benim bi hatam yok bence çünkü yokus aşağı iniyodum küt ayağım bosta bi baktım kadroya oturmuşum sonrada toparlayamadım çok yalpaladım çünkü çok hızlıydım küt düştüm bu günde kullanırken bi baktım petal tuhaf dönüyo sonra durdum elimle bi söyle bi salladım bosluk var sonra fark ettim ki vida kısmı bosalmıs gittim en yakındaki oto tamircisine alyan istedim taktım ama bu günde aynısı oldu...
sebebini halen anlamıs deilim servise gitmeyi düşünüyorum...

disk fren benim hatamda gayet güzel ayarladım çıktım sürdüm sürdüm frenledim frenledim süperdi ondan sonraki gün okuldan geldim bi baktım gene aynı ikinciye ayardım bu sefer oldu hatta eskisinden dahada iyi oldu o yüzden ondan sikayetçi deilim ama ayna kol çok canımı sıktı teflon bant aslında benimde aklıma geldi ama sonra dışardaydım zaten dedim nese sıktırırm otocuya boşverdim yani.:)
ancak japonyapıştırıcısı pekte iyi olmayabilir bence yani ne biliyim çıkarmak istediğimde ne yapıcam:D

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Ozan Yılmaz

Forum Demirbaşı
Tepki
1.197
bizim arkadaştada ng255 modeli var aynakolu oynuyor servise götürmesine rağmen sorun çözülmedi galiba aynakolun girdiği yerdeki dişliler yalama olmuş çünkü her iki tarafada boşa dönüyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@gvenc_mtb

çıkıyo sorun olmuyo. o vida yeterki yağlı olmasın. eğer çok sıkışmışsa eski bi gidonun ucuna geçir anahtarı öyle garanti çıkar ;)

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
ok deniycem bu arada vida yağlı olmasın demissin bu japon için mi? yoksa normaldede öyle olmaması mı gerekiyor?
yarın deniycem bu arada bu japon yapıştırıcıyı...

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.236
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Japon yapıştırıcısı gibi yöntemleri önermem , bu işler için ürteilen özel ürünler bulunmaktadır. (Kaliper montaj vidalarının üzerinde gördüğünüz mavi madde gibi)

Loctite 248 ya da 268 kullanabilirsiniz.

Daha da sağlam olsun derseniz (açarken daha uzun bir kuvvet kolu kullanmanız gerekir) Loctite 268-278 olabilir.

Daha üst seviyeleri kullanmayın aynakol vidası için.

(link)

6. sayfada olması gerekiyor mekanik sabitleyicilerin.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hayır bunun tek bır nedenı var ! benım arkadasda da olmusdu !

Aynakolun ortasında vıdanın tuttugu bolum aşınıyor ! ondan dolayı bu durum meydana gelıyor hemen servıse gotur yoksa yenısını almak zorunda kalırsın :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@gvenc_mtb

normalde yağlı olmaması lazım.

@gurkan

ben hala öneriyorum japon yapıştırıcısını :) herhangi bir bakkaldan 25 kuruşa alıp uygulayabilirsiniz. zaten daha fazla sıkıştımaya gerek yok. japon gayet güzel sıkıştırıyor ;)

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
@gurkankas

aa bak ben çıkardığımda acayip yağlıydı ki halende öyle demek o yüzden ççkıyodu o zaman ben yarın sabah bi orayı iyice temizliym
yağı sökmek için ne kullanmam gerekir benim bildiğim bulaşık detarjanı her türlü yağı çıkarıyo bizzat denedim onu kullansam bi zararı olurmu??
olmadı zaten japonla yapıştırırm:)

dahada olmazsa servise giderim...

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
Selamlar...
Öncelikle bottom bracket ile kadro nun birleştiği vida yerlerinin muhakkak yağlı olması lazım! Aynakol vidasına gelince japon yapıştırıcısını bende önermiyorum sebebi ise ileride sökmek istediğinde sökülmeyip büyük ihtimalle orta göbeğini heba etmek zorunda kalırsın... Onun yerine Gurol adlı üyeninde belirttiği gibi "mavi" locktite kullanmalısın.
Buarada aynakola pedalı takarkende pedalın dişleri üzerine az bir miktar "gres" yağı sürmelisin.
Bence hepsinden önce firma sana bisikleti son ayarlarını yapmadan vermiş, buda demek oluyorki genel olarak bütün vida, birleşim yerleri gibi oynar parçaların olduğu her vidayı tek tek sıkıp kontrol etmen gerekiyor.
Kolay gelsin

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
bisiklet püfleri başlığı altındaki bisiklet bakım klavuzunda "ender alıcıoğlu" ayna kol için hiçbir zaman bu alyan anahtarının gücü burayı sıkmaya yetmez. Burayı ancak yolda çok gevşediği anda sıkmak için bu alyan anahtarını kullanın. Burayı da bisikletçinize sıktırın.
şeklinde bir not düşmüş ama !

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.236
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
@gurkankas
Öyle olsaydı araçların montajını yaparken biz de japon yapıştırıcısı kullanırdık.

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
nder alıcıoğlu abimizin dediği alyan çakısı diye biliyorum onlarda evt olmaz
ben gidip otocuya alyan istedim ve aldım o alyanla sıktım L şeklinde olanlar büyük oluyolar hani tekli bildiğiniz demir metal neyse artık onla sıktım ve cciddi anlamda sıktım yinede fayda etmedi yine deniyeceğim yarın olmadı serviste yaptırırm bide ayarlarınıda yaptırırm...
loctite ı nerede bulabileceğimi bilmiyorm... servis yapsınbide ayar faln yaptırırm tam olur...

Fatih Kısa

Daimi Üye
Tepki
122
İsim
Fatih K.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
@gvenc_mtb

Yeni alınmış bir bisiklet bunları yapıyorsa ( lastik patlaması hariç tabiki ) işi bilen biri tarafından montajlanmadığındandır. Üzgünüm ki iş sadece bisikletin üstüne iyi parçalar takmak değil onları gerçek anlamıyla takabilmektir. Salcano bu sistemlere yabancı sayılır ve ilk tecrübelerinde bu tip şeylerle karşılaşmanız gayet doğal gibi geliyor bana. Sana tavsiyem gerçekten güvendiğin ve işi yapabileceğinden emin olduğun ( İstanbul'da bu işi yapabilicek bir kaç tane dükkan sayardım sana ama reklam felan olur. ) bir bisikletçiye götürüp ücreti karşılığında ( garanti belgesinin içindeki bakım kuponu değil ) bisikletine adam gibi bir bakım yaptırman. Ancak bu şekilde bindiğin bisiklet hayatını tehlikeye atmaz ve tam anlamıyla zevk almaya başlarsın.

Sevgilerle ve sorunsuz pedallamalar dileğiyle.

• Beğen
Tepkiler: uğur tunç

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Efsane hortlatıyorum :D

Aynı dert bende de var. Hollowtech göbekli slx 660 aynakolum sol kranktaki vida tarafından çıkıyor. Vidada gevşeme olmuyor ama kol milden kayıyor. Agresif sürdüğüm bir günün sonunda mutlaka bu olay yaşanıyor. Vidanın sıkılığı gereğinden fazla diyebilirim. Bu olay geçenlerde zincir kılavuzu takıp, ayarını yapmak için aynakolu sök tak sök tak yapıp durmamdan sonra olmaya başladı. Montajı doğru yaptığımı biliyorum.Vida sıkıp durmaktan 1 takım vidayı yalama ettim bile. Zaten 4 takım vida parasına 2. El aynakol alınabiliyor :agla:

Şu zımbırtıdan kullanmıyorum acaba ondan mı? Bir işlevi var mı ki bunun?

Dosyalar

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mustafa Zeybek
Vidaları yalama yapmışsınız ama bu aynakol milindeki vida yataklarını da bozmadığınız anlamına gelmez. O plastik kapağı son çare deneyin. Çünkü o kapağı sökmeden kolu çıkarmak mümkün değil. Fiyatı 6 ila 20 lira arasında değişiyor.

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
914
Bisiklet
Focus
@Mustafa Zeybek O zımbırtı olmadan doğru bir şekilde aynakol montaj edebilmek mümkün değil. Montajı doğru yapıyor olduğunuz bilgisini tekrar gözden geçirirseniz sorunu çözeceğinize eminim.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@akgulcemal
Montajı doğru yapıyorum derken aynakolu mile doğru yerden oturttuğumu kastettim. Çevremdekilere sordum, hepsi farklı farklı şeyler söylediler. O yüzden bir de buraya sorayım dedim. Ne iş yapıyor bu zımbırtı?