Aynakol hakkında yardım lütfen...

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
Merhaba arkdaşlar

Aynakolumu değiştirmek istiyorum ancak gördüğüm kadarıyla aynakolların kol boyları farklılık arz ediyor.
165 mm. 170 mm. 175 mm. ve 180 mm. gibi.
Bunun sebebi nedir ve aynakol alırken nelere dikkat edilmeli?

Şimdiden teşekkürler

Scudo

A.Kadir Ünal

Forum Demirbaşı
Tepki
187
Kol uzunluğu büyük olur ise tekerin 1tur dönme hızı küçük kollara göre daha hızlı olur. Yani Çok fazla efor sarfetmeden yol alırsın.

Nelere derken bi bütçe belirt ona göre söylüyelim un modeli var halowtech modeli var,var olu var..

• Beğen
Tepkiler: Ƥinokyo

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
@A.Kadir Ünal

Raceface ya da XT düşünüyorum.

A.Kadir Ünal

Forum Demirbaşı
Tepki
187
http://www.bikeandoutdoor.com/uploaded/urun/fc-m770_1235403095.jpg
http://img222.imageshack.us/img222/463/resim003eq.jpg

Bu modelleri kıyaslıyacak olursam Tamamen Kalitesi,dişli sayısı v.b aynı tek bir fark ise biri 853 gram biride 850 :)

Ben olsam Deore xt tercih ederdim. Shimano kendini kanıtlamış bi marka olarak göruorum başkada bir sözüm yok :)

• Beğen

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
@A.Kadir Ünal

Peki sizce XT'nin hangi boyunu almalıyım? :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Önder AŞIK

Kadir biraz hatalı cevap yazmış hemen düzelteyim kol uzunluğu arttıkça basınç kuvvetin artar yani rampalarda yada ağır viteslerde basman kolaylaşır ama dez avantajı kadas miktarın düşer yani dakikada çevireceğin pedal sayısı atıyorum x viteste düz yolda senin için 100 ise küçük kolda bu biraz daha artar kısacası kadans ağırlıklı kullancaksan kol boyu ufaltılır güç harcayacaksan kol uzatılır :) .Aynakol alırkende önce bisikleti ne amaçlı kullanıyorsun o önemli tur -arazi -asfalt uzun yol bunu belirtmen lazım sonra fiyat aralığını söylersen daha faydalı bilgilendirme yapabılırız.15 liradan başlar aynakol fiyatları 1000 liraya kadar gider o yuzden fiyat aralığı ve kullanma şeklini ve bisikletindeki donanımı yazarsan daha net cevap alırsın.

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
@ferhat köse

Bilgiler için çok teşekkürler. :)
Deore vitesli, XT arka aktarıcılı 6300'üm var. Uzun turlarda kullanıyorum bisikletimi. Dağa da çıkıyoruz asfaltta da kullanıyoruz. 300-400 TL. aralığında bir aynakol düşünüyorum. Muhtemelen de XT.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Önder AŞIK

Dün yazmayı unutmuşum eğer çok profosyonelce ve yarış için binmiyorsanız kol uzunluk farkı sizi cok etkilemiyecektir. istediğinizi yada bulabileceğiniz en hesaplısını alabilirsiniz.XT çok güzel bir aynakoldur tavsiye ederim ama sıfırı 400 liranın üstünde artık 415 liraya bir yerde gördüm.Bu arada bu senenin modelleri 10 lu sistem haberiniz olsun siz 9 lu alacaksınız biraz daha hesaplı bulabilirsiniz o yuzden.İkinci el aynakolu çok güvenmediğiniz veya tanımadığınız birinden asla almayın tavsiyesinde de bulunabilirim tecrübeyle sabittir bazı bisiklet malzemeleri ikinci el alınmaz pişman olursunuz.

• Beğen

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
@ferhat köse

Aracı bir alışveriş sitesinde 345 TL.'ye satıyorlar ama ne kadar güvenilir bilmiyorum tabi.
Cahilliğimi maruz görün lütfen. :) Peki 10'lu 9'lu sistem arasında ne fark var? Sonuçta aynakolun 3 dişlisi yok mu? Dişli sayısı değişen parça ruble değil mi? :confused:

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Önder AŞIK

şimdi tam değeri hatırlamıyorum ama 10 lu sistemin zinciri 0.7 yada 0.9 milimetre daha ince.eğer aynakolu 10 lu alırda zinciri 9 lu kullanırsanız çok büyük zararı olmaz ama aynakolun atıyorum ömrü 10 bin km ise sizinki 7 binde biter neden derseniz zincir dişlere daha fazla oturur.Aynı şekilde 10 lu zinciri 9 lu aynakolda kullanırsanızda bu sefer zincir ömrü çok kısalır.Bana soracak olursanız 345 liraya xt aynakol yerine 9 lu sistem slx aynakollar yanılmıyorsam 240-150 lıra cıvarındaydı.Hem ağırlık olarak hemde sağlamlık olarak sızı tatmın edecektir diye düşünüyorum.

• Beğen

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
@ferhat köse

Yardımlarınız için sonsuz teşekkürler. :)
Son bir sorum olacak. Aynakolların göbekleri standart mıdır? Biskletten bisiklete değişen aynakol olur mu?
Örneğin XT alırken gönül rahatlığı ile alabilir miyim?

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Önder AŞIK

Hallowtech II aynakollardan bahsediyorsanız ölçülendirme hepsinde aynı. yanında gelen 3 adet pul var bu pullarla sizin kadro göbek ölçünüze göre ayarınızı yapıyorsunuz.(bir tarafa 2 pul diğer tarafa 1 pul veya her iki tarafa 1 er pul şeklinde ) Shimanonun tecnıchs kısmına girip aynakol modelıne bakarsan gerekli bilgilendirmeyi göreceksin.İş yeri bilgisayarından açmıyorum adobe yüklü değil o yuzden link veremıyorum.Bulamaz ise buraya yaz akşam bulur lınk atarım

• Beğen

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
Mesela burda iki farklı kalite var. Sanıyorum sadece dişli sayıları farklı.

(link)

(link)

Sanıyorum diş farklılığı da yine kol uzunluğuna benzer bir sebep yüzünden değişiyor. Yüksek performaslı sürüşlerde örneğin yarışlarda bu tarz yüksek dişliler kullanılıyor. Doğru mu biliyorum acaba?

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Önder AŞIK

arka dişlinin 11 li olduğunu düşünerek 48 li aynakolu bir tur döndürdüğünüzde arka tekeriniz 4.36 tur döner teker çevrenizinde 2.10 olduğunu düşünürsek 9,156 metre yol katedersiniz 44 lü aynakolda bu oran 8,4 metredir.ama rampada 44 lü aynakolda daha seri cevirebilirken kadans daha yuksek ve daha rahatken 48 lide bu azalacaktır.eğer asfalt yolda ve tur amaçlı kullanıyorsanız 48 li tavsiye ederim yok ben araziye girerim dağ bayır dolaşırım dersenizde kesinlikle 44 lu aynakolu tavsiye ederim:Tabi bu konudaki tüm yazdığım tavsiyelerin benim kendi görüşüm kendi tecrübelerim olduğunuda belirtmek isterim bir başkası farklı tavsiyelerde bulunabilir.