Ayakkabı kılıfı

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ayakkabı kılıfları dünya para olunca alternatif olarak aklıma mest geldi :) Geçen hafta bim de 20 liraya satılan su geçirmez yazan neopren mestin xl ebatından aldım. 44 numara spd ayakkabımın üstüne biraz zorda olsa geçirdim.

IMG_20181204_164543.jpg
Bence harika oldu. :D
IMG_20181204_164112.jpg
Dışarıda denemesini henüz yapmadım diz sorunu nedeniyle bu aralar çıkmıyorum.
IMG_20181204_164507.jpg
En kısa zamanda saha denemesi yapıp yazarım. Birde reflektörlü kumaşla sağına soluna ufak tefek parçalar monte etmeyi düşünüyorum.
IMG_20181204_165128.jpg
Birde benim ayakkabının sıkma ayar yeri Boa olduğu için kılıfı çıkarmadan giyip çıkarabiliyorum. Diğer tiplerde kılıfı çıkarmak gerekecek. Yapmak isteyen olursa mümkünse daha büyük bedenle denemesini tavsiye ederim.

Scudo

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Süper Dede

Aynen abi cok absürt fiyatlar. Anlamsız. Biraz modifiyeyle gayet oluru var bu mestin :) Tabanı muhtemelen daha açmak gerekecek, yere temas eden noktaları ortaya çıkarmak lazım. Update gelecektir.. :harika:

• Beğen
Tepkiler: JusTiMe ve Özcan

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.025
Bisiklet
Trek
Overshoelarda topuk ve uc kesimlerde ince kevlar kisimlar oluyor yurumek gerekirse asinmayi engellemek icin. mestin bu kisimlari da koli bandi ya da daha uygun bir malzeme ile guclendirilirse kolay asinmamasi icin, on numara bes yildiz is gorur.

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aliekspreesste var bu ayakkabı kılıflarından minumum 50-60tlden başlıyor. Kimisi sadece rüzgar korumalı diyor, kimiside hem rüzgar hem yağmur için diyor. Trden o kadar yüksek meblalarla almaya gerek yok bence. Satıcılar çakalsa, bizde çakalız, yok öyle...
Yaptığın uyarlama gayet güzel olmuş.:harika: Su testini evde duş ahizesiylede deneyebilirsiniz.Elinizi ayakkabıya geçirip yandan su verin bakalım,su geçirecek mi. Gerçi bu durum biraz eksrime girecektir ama geçerse,bu konuda sıkıntı kalmaz gibi. :) Sadece altı zamanla aşınır, o zamanda ayakkabının altına gelen kısmı kestirip yanlarına dikiş attırırsınız ayakkabıcıda olur gider. Görürsem bimde bende alayım bakalım bundan.:ssrtcbya:

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@Abdülkadir Ergin elinize sağlık 10 numara. Topuk kısmına da bir pencere olursa tamamdır. Belki kesik kısımlara overlok - dogru terim mi bilmiyorum- gibi bir şey olursa açılması da önlenir.

• Beğen

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@-Skynet- duşta su sızdırmazlık testini yapacağım :harika:

@Çağdaş78 sadece topuğu açmak kurtarmayacak, mtb ayakkabı olduğu için ön ve yan tarafta yere temas ediyor. Biraz bu şekilde kullanıp tabandaki yer temas noktaları belirginleşince kırpacağım ;)

Eren Sarp

Aktif Üye
Tepki
314
İsim
Eren
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Abdülkadir Ergin hocam geçen hafta cuma günü aynı mantıkla bende sizin gibi bu kılıftan alıp ayakkabı koruyucusu yaptım ve sürüşte deneme şansım oldu. 3 vidalı kal kullandığım için kal deliğini büyük açtım ve yürüyüşte sıkıntı olmaması amacı ile topuklarda da bir delik açtım ve kenarlar açılmasın diye kenarları diktim. Ayakkabının altında bulunan hava kanalları tam kılıfı kestiğim noktalara denk geldiği için ayak tabanım üşüsede gayet sıcak tuttu. Su geçirmez diyor ama denemediğim için bilmiyorum. Ayakkabı koruyucusu işini ucuza kapatmak isteyenler için güzel bir çözüm gibi duruyor.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Eren Sarp :harika: ben de tabandan üşüme kaygısıyla tam açmadım, ihtiyaç olan noktaları açacağım.

@-Skynet- @Eren Sarp Mesti biraz önce akar suyun altında denedim. Boş ve ayakkabı üzerinde iken test ettim. Özellikle de dikiş kısmına su tuttum damla geçmedi. Tam bir f/p çözümü oldu ki hastasıyım bu tip çözümlerin :D

IMG_20181204_225013.jpg

IMG_20181204_225059.jpg

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Abdülkadir Ergin
Bisiklet lobisine karşı tedbirli olun hocam, bu hamlenin altında kalmazlar.:koptum:
Bimde bu ürünün satışı gözükmüyor, kaçırmışız anlaşılan..

asibol

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
war_ALL
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Elinize sağlık güzel paylaşım.

Bir noktaya dikkat çekmek istedim. SPD ayakkabısının tabanı bir nebze kaydırmaz olur. Özellikle de yağmurda. Mesela trafikte tehlikeli bir anda ayağınızı yere koymak gerekirse tabanı ne kadar sert de olsa suyun tahliye kanallaı olduğundan ayağınız kaymaz.

Kullandığınız mest ayakkabının tabanını da kapatmış. Dolayısıyla yağmur olukları olmadığından ayağınız ıslak zemine koyunca su tahliyesi yapamaz ve kayabilir. Bununla ilgili test yapmanızda yarar olduğunu düşünüyorum.

• Beğen

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@asibol

Haklısınız. Tabanı, tamamı ortaya çıkıp üşüme olmasın diye henüz tam açmadım. Tabanda yapılacak işler var daha, bu ilk versiyon diyelim. Mest kılıf yere temas noktalarından tıraşlanacak.

@-Skynet-

Geçen hafta vardı, tabii kadın anam*lar yağmalamıştır :D

*Kadın anam:
kadin-anam_102670.jpg

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@Abdülkadir Ergin bu sabah BİM'e uğradım. Bir de baktım reyonda paketi parçalanmış olduğu için satılmamış XL beden bir mest. Seninkinin aynısı. 44 giyen Abdülkadir uydurduysa 41 giyen ben de uydururum deyip aldım. Ne de olsa çok hesaplı, 20 Lira.

Öncelikle ilk giymesi ve çıkarması aşırı derecede zor geldi, daral geldi, çok zahmetli oldu :booo: Kendimize taktik geliştirdikten sonra, diğer takıp çıkarmalar daha kolay. Örneğin kalın bir balona benzeyen velotoze kılıfları da giymesi zor. Nasıl giyilir diye videoları dolaşıyor nette. Ki bunu takıp çıkarması için de benzer yöntem uyguladım. :)

Şimdi yapılacaklar sırasında kal için kumaşta bir çizik açmak (bende de mtb kali var), yere basan kısımlar için de tabanda oyuk açmak olacak. İlk turum cumartesi günü kısmetse, o zamana kadar senin yapacakların bana da referans olacak :):harika:

upload_2018-12-5_14-41-41.png
Sanırım bu şekilde kesmeli, yoksa resmen ayağımızda paralarız kumaşı :ssrtcbya:

Dosyalar

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Özcan. Ehehe bende zor geçirdim :bsmagryr: burnuna kadar ters yüz edip önce burnunu sonra gerisini asılarak geçirdim. Bende bir kere geçirip bıraktım bu aralar pek meşgul olamadım, inşallah taban işine de el atacağım :islik: ama altını komple açma taraftarı değilim..

• Beğen
Tepkiler: Özcan

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

internette çok varmış bu üründen yahu

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@sadi imren

Çok var ama bu kalitedeki genelde 35-40'tan başlıyor. Bu hesaplıydı :)

• Beğen

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
benim ayağım da küçümen olsa ben de bulurdum hesaplı @Özcan. Ulucami'nin oralara bakayım. Termal yandan fermuarlı olsa ayağa daha rahat girer.