Avm'de otoparkta bisiklet yasağı

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
Evde eşimden ve oğlumdan fırsat bulduğumda Eurosport izliyorum. Genelde her sporu elimden geldiğimce takip etmeye çalışırım ve izlemekten de keyif alırım

Müsabakalarda bakıyorum, katılan sporcular hep Kanada, Japonya, İngiltere, Fransa, İsviçre, Kuzey Avrupa ülkeleri vs vs vs... Bir tane Türk göremiyorum. Neden mi, çünkü bizim insanımızın hareket edecek diye ödü kopuyor. Bize göre tek spor halı saha maçları. Ve de bizim insanımı kadını da erkeği de göbekli. Bunların üzerine spor konusundaki devlet köstekleri de eklenince insanlar temelli spordan uzaklaşıyor ki zaten spora da meyilli olmayan, tembel bir toplumuz.
Ayrıca AVM'lerdeki insanlara bakıyorum, geneli kilolu, fast foodlar dolu, tüketim gırla, üreten yok, hareket yok, sosyallik yok, genelinin hobileri özel uğraşları yok. Hepsiyle tek tek konuşup mu bu kanıya vardın diyeceksiniz, yaşım ve mesleği itibariyle insan sarrafıyız, tespitler şaşmıyor.

geçtiğimiz hafta sonu vialand avm'ne gittim, adidasta yeni sezon ürünlerine bakayım dedim, inanın tüm mağazalar ve fast food restaurantları dopdolu idi ancak Adidas ve Nike sinek avlıyordu. sebep fiyatlar mı, kesinlikle değil. bizim insanımızın spora ve sporcuya olan negatif bakış açısı. Herkesin elinde 2000 TL'lik telefonlar, çoğunda 10 tl lik sigaralar, giyim kuşam o biçim. ondan sonra "spor ürünleri pahalı".
bu memleketteki spora bakış açısından elbette biz bisikletçiler de etkileniyoruz. bizim toplumumuz hala bisikletin önemini anlayabilmiş değil. belki de işine gelmiyor yorulmak, çaba sarf etmek, tembeliz ya...

Scudo

bedir724

Üye
Tepki
1
İsim
bedir
çok sürükleyiciydi vallaha, bir çırpıda okudum, geçmiş olsun. burdan bisikletli ulaşım derneği ne ben de teşekkür ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Arif Gören
Tepki
2
Bisiklet
Giant
Slm dostlar ben metro ctiy alışveriş merkezinde özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. işten vakit buldukça bisiklet kullanıyorum ve kaldıki alis veris merkezime ne motorsiklet nede bisiklet liler icin herhangi bir sikinti yoktur ama suda var bisikletliler icin ayrilmis bi park alani yok gelen ziyaretcilerimizde park alanindaki kamera alanlarinin olduğu mevkideki demir su boru hattına kilitliyorlar.

Arif Gören

Daimi Üye
Tepki
59
Bisiklet
Carraro
Benim karşılaştığım ve yaşadığım sorun da güvenlikler yönetimden memnun değillerdi ve hepsinin az çok yönetimin haberi olmadan bisikleti idare ettikleri günler olmuştu . geçenlerde dolaşmak için gittiğimde hepsi helal olsun sana pes etmedin park yerlerini otoparka koydurdun diye takdir ettiler . bisikletiyle sessiz sakın işine gidip gelen bir kişilikken avm'de yönetimden tut en alt kademeye kadar ismimi bilmeyen insanlar bile bisikletçi sıfatıyla akıllarına yer ettim resmen :) ama sonuç olarak otoparkta bisiklet mi ? araba çarpar sana deyip beni bir ay boyunca zihinsel olarak yoran kişiye otoparkta ki 'bisiklet park yeri ' hediyem olsun . tekrar sağolun ilgilendiginiz ve yardımcı olduğunuz için :)

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Bende konuyu yeni görüp baştan sona kadar okudum. İnanın bu tarz insanlar tabizi caiz ise " yobaz " diye nitelendiriyorum, hep var ve hep olacak. Bunların bu tavırlarına karşı kesinlikle alttan almamak lazım yoksa tepemize çıkıyorlar, mücadeleye devam, pes etmek yok. Yalnız kalabalık bir şekilde topluca bisikletlerle gidilememesine biraz sitem ettim. Onun dışında sizin azminize diyecek laf yok, bravo. :harika:

magrur

Üye
Tepki
20
İsim
alper
Bisiklet
b'Twin
Olayın sonucuna sevindim, G.Z. adam neyin kafasını yaşıyor, tüplü bisiklet mi lan bu :komik: kapalı otoparka alınmasın.:kptmya:
Alamazmış, parka izin vermezmiş, işte böyle yola getirirler adamı:huhuu::komik:

• Beğen
Tepkiler: Arif Gören

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
ben bir çok avm nin otoparkına girdim bisikleti kilitledim hiç sıkıntı yaşamadım. zaten otoparkın girişinden girerken görevli bana bakıyor bende ona bakarak geçiyom içeri.

Eren D.

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Eren Demirbaş
Bisiklet
b'Twin
Kocaeli Dolphin'de aynı sorunu yaşıyorum. Bisiklet için yapılmış park yeri var, aylarca kullandım. Her sabah okula giderken kilitledim akşamına aldım bisikleti eve gittim laf eden olmadı. 2-3 hafta kadar önce adam "sen burada mı çalışıyorsun" dedi. Hayır deyince çalışanlar harici koyulması yasak artık dedi. Sebebini sorunca çalışanların bisikletlerine yer kalmıyormuş. oraya koydukları demir çok rahat 10+ bisiklet alacak kapasitede ve sadece 2 çalışan bisikletiyle geliyor. Bunu belirtince de motosikletleri koyamadıklarını söyledi. Motosikletlerin yeri ayrı bir bölüm normalde. Bisiklet ve motosikletlerin park yerleri yan yana. Ama Motorsikletlerin yerinin sağında boşluk var adamlar inadına bisikletlerin yerine çekiyorlar. Adamla ufaktan tartıştıktan sonra kilitledim ayrıldım. Akşamına aldım bisikleti bir daha da uğramadım. Yönetime dilekçe vs. vereceğim ama sınavlardan uğraşacak vaktim olmuyor. Boşu boşuna haftada 10-15 lira civarı ekstradan otobüse para vermeye başladım.

Arif Gören

Daimi Üye
Tepki
59
Bisiklet
Carraro
Güvenlik amirleri ile görüş derim , hiç olmazsa dilekçe ile falan uğraşma direk avm yönetimine gitsen de dinlerler . Güzel bir dille derdini anlatıp , sürekli okula gidip gelirken park yerlerini kullandığını söylersen yardımcı olacaklarını düşünüyorum . Sonuçta orası sadece avm'de çalışanlar için değil avm'ye alışverişe gelenler içinde yapılmış halka açık bir park yeridir . Avm'ye alışverişe gelmiş havasıyla gir kitle bisikletini çık .Benim çalıştığım avm'de otoparkta park yerleri olmadığı için kültürsüz herife bir şeyleri anlatmak ikna etmek baya zamanımı almıştı ama sende ki durum eğer yönetici yada güvenliklerin amiri anlayışlı birisi çıkarsa buyur kardeşim diyebilirler dene şansını , her yerde var bu tiplerden :)

• Beğen
Tepkiler: Eren D.

kilkates

Üye
Tepki
20
Bisiklet
b'Twin
Daha önce bahsedildi mi bilmiyorum fakat Pendik Marintürk te bisiklet park yeri olmamakla birlikte bisikletinizi uygu bir yere kilitlediğinizde insanlar size yanlış bir şey yapmışsınız gibi bakıyorlar. Kozzy avm de ise bisiklet park yeri nu nebiden kalma iki bisiklet arasına kamyon bile sığar :) akmerkez palladium ve maalesef en sevdiğim avm olan akasyada ise zaten bisiklet parkı diye bişey yok :( halbuki bisiklet kullanıcısı olararak ne hava kirletiyoruz ne de dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz şöforler trafikte üstünüze gelir adam yerine konmazsınız vs vs maalesef ülkemizde bisiklet sürmek teşvik edilmiyor :(

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@kilkates Tamamen tüketim kültürü üzerine kurulu AVM'lerin, sizi petrol tüketmiyorsunuz diye alkışlamasını beklemeyin. Türkiye'de insanlar cahil. Zorla gözlerine sokmadan anlamıyorlar bir şeyi. Bisikleti de anlamıyorlar. Onlar için bisiklet; karne hediyesi, daha fazlası değil. Üzücü ama böyle.

veyselozcelikk

Aktif Üye
Tepki
391
İsim
Veysel
Bisiklet
Giant
Selamlar,
Ayni durum Sapphire AVM de de var. Otoparkta ya da cevresimde bisiklet parki yok ve ayrica avm omunde herhangi bir yere baglamaya da guvenlik izim vermiyor... Bu konuyla ilgili de sapphir avm nin yonetimine yazili sikayet/oneri de bulundum. Okurlar mi orasini bilmiyorum. Saha soylenecek cok sey var da uzatmak istemiyorum...
Hepimize saglikli pedallamalar...

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Avm otoparkindan çalmak kolay degil mi ?

serkan akta

Aktif Üye
Tepki
150
Bisiklet
Salcano
@kilkates
avm ler demekki tasarruf yapan insanlardan pek hazetmiyor oralara pahalı arabalarla girip zaten pahalı olan benzini dakikalarca park yeri arayarak geçirip zamanı daraltmak ve bu hengameyi atlatmış kişileri yangından mal kaçıran alışveriş canavarına çevirmek sanırım

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
EDIT son: e sildim, n'apıyım... başlık eskiymiş, sorun çözülmüş :koptum: