Avid yağ değiştirme hava sorunu.

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
Arkadaşlar ufak bir tura çıkmadan önce tüm bakımları yapayım dedim.
Getirttiğim orijinal avid yağ değiştirme setim var yalnız hava sorununu hala çözemiyorum.
İşlemleri şu videoya göre yapıyorum yalnız 3.35 deki işlemi yaparken habire hava balonu geliyor
yani bir yerden ya hava alıyor ya da hortumun içi hava dolu.Hava balonu sürekli geldiği için de
yaptığım işlemler bir netice vermiyor:(
Aynı işlem 4.20 de üst tarafta var onda da aynı işlem ve sürekli hava geliyor:(

Scudo

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
Merhabalar
Eğer 4.20 deki işlemde şırıngayı yukarı çektiğinizde hava geliyorsa bağlantılarda sıkıntı var demektir.
İlk yağ basışınızda yağı önce alttan bastığınızı farzediyorum. Bu durumda hortumda hava kalması pek mümkün değil. Bağlantıların yalıtımını sağlayıp tekrar deneyin derim.

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
@Furkan Kılınç

vida delikleri ve şırınga bölgeleri haricinde hava alma yeri yok galiba.
Biraz daha bakayım , oring kısımları da yeni .

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
@Furkan Kılınç Pistonlardan hava alabilir mi acaba, hava olduğuna göre bastırınca yağ çıkışı da olmalı ama yağ da çıkmıyor.
Bir yerden sonra sadece hava geliyor.

1440933780531-23515929.jpg

Furkan Kılınç

Daimi Üye
Tepki
89
Bisiklet
Salcano
Pistonlardan hava alsa dediğiniz gibi yağ çıkışıda olurdu bence. Yukarıdan şırıngayı çektiğinizde sistemdeki havayı bir miktar alıyosunuz daha da zorladığınız için artık bağlantı noktalarından hava almaya başlıyor diye düşünüyorum.
Aynı durum başıma geldi ben şu şekilde hallettim.
Şırıngaya yağı aldıktan sonra olabildiğince havasını alıyorum. Yağı basıp aşağı- yukarı sürekli hava çıkarmaya çalışıyorum olabildiğince. Bu şekilde kullandım bir süre sıkıntı olmadı. Denemenizi tavsiye ederim. @M. Mert Babayiğit

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
1440933892937841539484.jpg

@Furkan Kılınç
Sorunu buldum , vidanın bisiklete bağlandığı kısımlardan hava alıyor.. Baya sıktım o ring değiştirdim ama daha olmadı.

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
Bende de ev yapımı kitte fren kolunun ordaki yerden kaçırıyodu int den sipariş ettim gelecek ama bu da kaçırır mı bilmem ama siz bir de fren kolundan söküp de resim atar mısınız vida yerini yani şırınga ucundaki

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Aynı seti bende aldım avid elixir 1 e yağ basmak için arka fren bağlantılardan yağ kaçırıyor du avid frenlerin işe yaramaz olduklarını duyuyordum zaten bende tamir ettirmek yerine shimano set aldım arkayı değiştirdim şimdi arka shimano ön avid arka fren canavar gibi çalışıyor. elixir kit de elim de kaldı 1 Lt dot 5 yağ ile dursun lazım olur bir gün

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
@mustafa genç
Hocam yağ kaçırıyor derken ben de aynı kiti sipariş ettim de sizce yapamaz mıyım yani nasıl kaçırıyo bisikletçiler nasıl yapıyor hiç conta vs işe yaramadı mı?

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
@nbacıshaquılle setle beraber gelen contalar var da benim fren sıktığımız kolun orda içeri giren bir piston var ordan ve alttan balataları dışarı iten sistemin ordan yağ kaçırıyor du youtube daki videoyu defalarca inceledim havasını almak için enjektör ü hafif çekince enjektör ün içi hava doluyordu contaları kullanamadım çünkü yağ kaçıran yeri açamadım daha öncede yağ basmak için bi 70 tl vermiştim. frenler daha fazla asabım bozulmadan shimano set aldım avid in düşük modelleri kalitesiz bir kaç ay kullan bozuluyor. benimkiler bozulunca bisiklet daha 4000 km olmamıştı keske birazdaha para verip daha iyi donanımı olan bir bisiklet yada v fren li bir bisiklet alsaydım çok dedim

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
@mustafa genç Bilgilendirdiğniz için sağolun aynen öyle avid elixir 1 hemen yağı gitti tam 30 gündür parça bekliyorum süremiyorum bisikleti shimano yağ dolumunu izledim ve inanamadım acayip basit avidle 1 aydır uğraşıyorum bisikleti alırken sedona 731 sram 741 shimano vardı 731 seçtim keşke deore li 741 i seçseydim bi şırınga bi poşet tamamdı işi. Bisikletçimi aradım tek frene 40tl çekti yuh dedim 28tl ye sipariş ettim gelsin bakayım inşallah olur ama bende pistonlardan kaçırma yoktu bende şırıngayı soktuğumuz vida yerinden kaçırıyodu o da ev yapımı kitin dandikliğindendi bunda vida yerinden kaçırmazsa benim iş tamam inşallah.

• Beğen
Tepkiler: yeyu

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
@Furkan Kılınç

Aynen sorun orasıymış, contayı çiftledim işe yaradı şimdilik.

@nbacıshaquılle

Atarım şimdi , kendi contaları tekli iken yetersiz . çift yapınca halloldu.. Yalnız balataları balata temizleyici ile çok bekletmiştim şuan fren sıkınca yavaşlıyor tekerlek kaydırmıyor.. 4-5 km yol yapayım bakalım düzelecek mi..

@mustafa genç

Dinlenip dinlenip ne uğraştım ... gittim yattım geldim iki gündür ugrasıyorum ara ara.

1440947012111809262555.jpg

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
@nbacıshaquılle
Büyük ihtimal aynı set, aliexpress sitesinden alıyorsunuz galiba, sadece contaların rengi kırmızı 12 dolar civarı bir şey.

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
@M. Mert Babayiğit Frenin kaçırması balata temizleyiciden değilde sistem içindeki yağın az olmasından kaynaklanıyor olabilir. Fren kolunun oradaki şırıngayı sökmeden önce son bir kez kuvvetlice yağ basmayı denerseniz tahminen frenleriniz tutacaktır.Benim ilk doldurmamda yaptığım bir hataydı bu.

• Beğen
Tepkiler: Uçmakdereli

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
@M. Mert Babayiğit Evet aliexpress 9.51 dolara aldım geçen hafta bekliyorum bakacağım bir de size tavsiyem elinizle dıktıktan sonra vidayi kargaburnu veya pense ile de sıkın biraz daha döner ozamn mümkün değil kaçırmaz sıkışır iyice.

@cpt.erhan Yok hocam ben de Mastercare balata temizleyici kullandim bayır aşağı 52 ile giderken ön freni sonuna kadar sıkıyorum bisiklet duruyor ama arkası yerden bile kalkmıyor yani tutuş azaldı ha belki ondadn değil 2 sene yağmur kar vs altında kaldı bisiklet kullanmadım ondan da balatalar özelliğini kaybetmiş olabilir ama tam tutmuyor yani.

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
@cpt.erhan
Yarın deneyeceğim , yalnız balata temizleme sıvısı belki yarım saat kaldı balatalarda.
Şuan fren kolları sonuna kadar sıkılmıyor yani belli bir sıkılığı var ama yine de tekerlekler kaymıyor daha.
Daha önce de olmuştu 1-2 güne geçmişti, yarına tekrar yapacağım işlemleri..

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
@nbacıshaquılle uzun zamandır fren balata temizleyici kullanıyorum. Belki sizin kullandığınız ürünün içeriği farklı olabilir. Bir kaç değişik marka kullandım hiç birisinde fren tutuşunu etkileyecek bir durumla karşılaşmadım. Eğer elinizde fazladan yağ varsa denemekten bir şey çıkmaz :)
@M. Mert Babayiğit Ben evden çıkarken sıkıp öyle bisiklet sürdüğüm zamanları da biliyorum. Belki balata türleri farklı olabilir. Yanlış bilgi vermek istemem. Ben ilk doldurmada elle tekeri çevirip frenin tuttuğunu düşünerek bisiklet sürmeye çıkmıştım. Daha sonra iki freninde tutmadığını farkettim. Ben en son şırıngayı sökmeden son kez kuvvetlice yağ basmayı unutmuşum. Daha sonra söylediğim şekilde yaptım ve problemim çözüldü. Belki sizde de aynı durum olabilir diye bilgilendirmek istedim.