Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Askıda Kahve

Said Ergöktaş

Forum Demirbaşı
Tepki
197
İtalya'da,Venedik'in kenar mahallelerinden birinde bir kafede espressolarımızı içiyorduk.İçeri giren müşterilerden biri,garsona ''Due caffee,uno sospeso''(İki kahve,biri askıda)dedi.İki kahve parası verdi,bir kahve içip gitti.garson da duvar üzerinde asılı duran çiviye bir küçük kağıt astı.
Biraz sonra içeri iki kişi girdi.onlar da ''Trio caffee,uno sospeso''(Üç kahve,biri askıda)dediler.Üş kahve parası verdiler ve iki kahve içip gittiler.Garson 'askı'ya yine küçük bir kağıt astı,bunun gün boyu böyle olduğu anlaşılıyordu.
Bir süre sonra kahveye üstü başı eski-püskü,belli ki yoksul bir kişi girdi ve garsona ''Uno caffee sospeso''(Askıdan bir kahve)dedi.Garson hemen bir kahve hazırladı ve yeni müşterinin önüne koydu.Yoksul kişi kahvesini içtikten sonra para ödemeden çıktı,gitti.Garson ise askıya taktığı kağıtlardan birini kopardı,parçalayıp çöp kutusuna attı.
Bu gözlemimizin sonunda,gözlerimizi yaşartan,fakat kesinlikle örnek almamız gereken bir 'İtalyan toplumsal terbiyesi'öğrendik:Yardım etmek için insanların ihtiyaçlarını belirlerken,yalnızca hayati ihtiyaçlarla sınırlı kalmak zorunda değiliz.Bir Venedikli için,hayati olmasa da,kahve günlük hayatta önemli bir yer tutmaktadır.
Kahve içebilecek kadar parası olmayan kişilere yardım edebilecek düzeydeki kişiler,kendileri bir kahve parası daha ödüyorlar.
Yardım ettikleri kişiyi görmedikleri için,bu kişiler de daha mutlu oluyorlar.Kimden geldiğini bilmedikleri bu ikramı kabul eden kişiler ise,huzurlu oluyorlar.
Yardım eden ile alan arasında,bu kahvedeki garson gibi,köprü görevi yapan kişilerin ise güleryüzlü ve sevgi dolu olmaları gerekiyor.
İçeri giren yoksul bir kişinin ''Bana askıda kahve var mı?'' diye sormasına gerek bırakmamak için 'askıda kahve olduğunu' belirten kağıt parçalarını kolaylıkla görünebilen bir yere asmak ise,bu olgunun zarif bir bölümünü oluşturuyor.

Alıntı:Karakalem Dergisi yıl:2005 sayı:02

paylaşmanın-yardımlaşmanın önemini anlatan güzel bir hikaye...

Scudo
gerçekten mükemmel bir hikaye..

teşekkürler said.

Böyle bir uygulama ülkemiz de de yapılıyor.
Adı "Askıda ekmek" Ülkemizdeki bazı fırınlar (yerlerini hatırlamıyorum....İstanbulda ve Anadoluda olduğunu biliyorum) duyarlı radyo programcıların (başta Nihat Sırdar) öncülüğünde bu uygulamayı başlattı. Hala devam ediyor diye biliyorum.
Bu uygulamada ,başta öncülük edenlere ve uygulamayı yapan iş yerlerine(fırın,bakkal,market v.b.) Şahsen çok teşekkür ederim.

Selamlar

evet abi son birkaç haftadır,okuduğum gazetenin son sayfasında bu "askıda birşeyler" le ilgili haberler artmaya başladı..

en son anadolunun bir şehrinden "askıda köfte" haberi yayınlandı..

ondan bir kaç hafta önce de yine anadolunun bir yerinde "askıda ekmek" haberleri okumuştum..

bu konuda umut verici haberler..

basın camiasının batı hayranlığı da bazen baygınlık veriyor..askı geleneğini bize italyan terbiyesiymiş gibi anlatan lümpen tavırlar..."bakın ne kadar da medeniler di mi?" havaları...yuh diyorum..yalakalığınız batsın...

bu gelenek eski bir gelenektir..lütfen aşağıdaki haberi okuyunuz..

(link)

konuyu açan arkadaş da alınmasın lütfen, kendisine ait beyanat olmadığı için yukarıdaki yazdıklarım onun şahsına değil, aktardığı metni yazanlaradır.

bende o gazeteden öğrenmiştim son iletide yazdıklarımı..

konuyu ilk açtığımda orjinali bozulmasın diye "İtalya"yı değiştirmemiştim..

saygılar

Said E.

Yeniden geldim işte ;) Uzun bir süredir giriş yapamıyor yapsamda bir şeyler yazamıyordum foruma.Malum sınavlar dersler vs...Uzun bir aradan sonra ilk mesajımı uzun süre önce açtığım bir konuda yazayım dedim...

Uzun zaman olmuştu bu konuyu açalı..ülkemde de başlamıştı askıda birşetler zamanı.yeni bir tanesini duydum geçenlerde ve sizlerlede paylaşayım dedim.
Bir dergi de askıda abonelik diye bir sistem başlatmış.yani parası olan ücretini ödeyip bir abonelikl bırakıyor boşa ve dergiyi almak isteyen ama durumu olmayanlarda askıdan ücretsiz abone oluyorlar..ne askıya abone bırakan ne de askıdan abone olan birbirlerini bilmiyorlar..

güzel bir çalışma bence..bu tür güzel çalışmaların güzel ülkemde daha da yaygınlaşması dileklerimle..

• Beğen
Tepkiler: Mert Bağcılar
Back