Asgari ücret alan evlenebilir mi?

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
@Kudret Kurtcebe abi teksen sorun yok. Ben de yıllardır cebimde para olmadan dolanıyorum. Şahsi olarak standartlarımızda çok büyük fark yok aslında. Ben de minimum modda yaşıyorum. Ama tek olsam senin gibi yaşarım orası net. Yoksa çekilmez.

• Beğen
Tepkiler: Bahri Kaplan
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
richard dawkins denen keferenin gen bencildir diye bir kitabı var. evrim mevrim tatavası. saygım sonsuz. ancak, Allah kitap diyenlerde de bir boş vermişlik var. çeşitli sebeplerle, çocuk esirgeme kurumu yurtlarında sevgi bekleyen çocuklar var. illa, biyolojik anne baba olmak gibi garip bir aymazlık ve inat söz konusu. ankara cinnah caddesinde 2 tane kale gibi kocaman tüp bebek merkezi var. buraya dökülen binlerce lira var. çocuk sahibi olmak ille doğurmakla olmuyor, kaldı ki, her çocuk doğuran-sahibi olan kişi de anne ve babalık yapamıyor. gen bencil ise, haliyle insanlar da bencil.
güzel bir tezgahın içindeyiz. uşağa ankara tarafından girince, koskocaman en büyük düğüncü mağazası tabelası göze çarpıyor. evlilik demek, evvela bir ev, sonra yatak odası takımı, sonra lcd tv, çamaşır bulaşık makinesi, buzdolabı, alyans, sonra düğün salonu, gelin başı, balayı ve bu süreçte çekilen onlarca saat video demek.
tüketim döngüsündeyiz. annemin bulduğu gelin adayı bana, 5 yıldızlı otelin havuz başında, 400 kişilik yemekli düğün yapamayacak adam bir de maldivlerde de balayına götürmeyecekse evlenmeyi hiç düşünmesin demişti. ben de haliyle o gün bu gündür düşünmüyorum evlenmeyi takdir edersiniz ki. bu mentalite ile bir evlilk için aylık 15 bin lira bile yeterli olmaz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@sargonnas

Ne ssk var ne bagkur,3 ayda bir 1200 lira emekli maaşı buda benim biriktirdiğim para ,anadolu bireysel emeklilik fonu,ayda 400 lira ,,,,abla sağolsun,oda olmasa bitmişiz neyseki rahmetli annemizden kalan daire büro oluyor plaza bitti ,3 hisseli buromuz olacak kardeşler arasında ,pozisyonu olanlar bu ülkede mecburen pozisyonlarını iyi değerlendirmek durumunda ,emeklinin durumun ne olduğunu biliyoruz ,emekliler acı çekiyor ülkede 13 milyon emekli var bayağı çok ,,,

@sargonnas

Aynen tekim,hiç evlenmedim çoluk cocuk yok bu avantaj tabi,,

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
Evlilik saydığınız somut şeyler değil @Mehmet Metin Levent çünkü çocuğun olduğu zaman o buzdolabına o çamaşır makinesi olmazsa çocuğun salya sümük okula giderse, onu çıkarmanın dayanılmaz hafifliğini yani ebeveyn duygusunu hissettiğin an dünyan yıkılmaya başlıyor. Bu yüzden eve tüketim toplumu dehşet empoze edilmiş durumda fakat dediğiniz gibi değil durum. Çağın getirdikleri var o zaman siz de bisikletforumu kullanmayın hatta interneti kullanmayına kadara gideriz. O yüzden iyi düşünüp taşınmak ve konuşmak lazım.

eSEOZdee

Aktif Üye
Tepki
107
o değilde asgari ücretlilere acayip sinir oluyorum ya :(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Asgari ücretin 900 lira olduğu bir zaman, ccnp arayan bir şirketle görüşmeye gittim. Çoook beğendiler. 3500 lira istedim. Bütçeleri o kadar değilmiş. Ne kadar dedim sizin düşündüğünüz. 600 liraymış. Ccnp bir sektör sertifikası, şu an kazasız almak 1250 usd. O zaman da olsun olsun 1050usd. Dedim ki, siz bu paraya ccnp çalıştırmak istiyorsanız, borç harç içinde yeni evli ve işinden çıkarılmış boşta ve faturalarını ödemek zorunda olan birini arayın. Bu kadar da kadirşinasımdır.

Şimdi, üniversite diplomasi aynı işi görüyor. Çok basit bir iş için, üniversite mezunu arıyor işverenler. Bu kadar emek, zaman. Yazık.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@Mehmet Metin Levent
Daha ne istermiş . Uzaya çıkmaayı mı ?

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
Aileden ev vs yoksa, iki kişi çalışmıyorsa zor.. Biz iki kişi asgari ücret alıyoruz ucu ucuna yetiyor.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Kudret Kurtcebe abim :

Ateistler icin Turkiyedeki toplumun nasil ayakta kaldigi Yaradanin varligina ispattir.
Ironik olan ise yancilarin,sermayenin vede yandaşlarin savunmadigi kadar fakirlerinin bu sirkete donusmus iktidarin azili savunucusu olmasidir.

Artik ulkemiz bir sirket devletidir. Yeni dunya duzeninde uluslar, milletler,inanclar yoktur. Sadece kucuk lokmalara bolunmus ve bankalarin yerel yonetimi kontrol ettigi mini devletcikler vardir.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.136
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yaklaşık 1.5 yıl süren işsizliğin ardından bir iş buldum, daha doğrusu buldular. Bir akrabamın çalıştığı inşaat firmasının yaptığı bir yap-işlet-devret durumu olan yer. (inşaat firması hükümet yanlısı bir firma) Neyse işe girerken sen yabancı firmanın elemanı olacaksın onlar biz gibi değil hak hukuk bilir mesaini verir hak geçirmezler dediler. Kendi kendime "oh be sonunda adam gibi bir işe giriyorum maaş olarak da iyi" dedim. Tam 4 aydır çalışıyorum inşallah şu borçlar bitesiye kadar bir aksilik çıkmaz. Şirket ne kadar yabancı olursa olsun arkadaşlarımın da dediği gibi başındaki adamlar bizden ve bu ülkedeki yönetimle bağlantılı olarak diğer ülkelerdeki firmadan çok daha farklı çalışıyor. Misal 2 aydır gece vardiyasına geliyorum. Çalıştığım yerin açılmasına rahat 3-4 ay varken erkenden seçim yatırımı ayağına açılış yaptılar, sürekli bir yerlerden arızalar çıkıyor ki burası bir hastane. Fazladan çalıştığım saatleri imza atarken yazdım ve ertesi gün üzerleri çizili olarak normal saat yazılmış şekilde buldum. Sebep olarak beyaz yaka çalışan mesai almaz. (Neyse ki çalıştığım birim şefim hak hukuk bilen bir insan ki bunu mesai olarak veremem ama izin yazarım işte gibi görünürsün dedi sağ olsun) Firmanın dünyadaki her iş bölümünde belirlediği iş eğitimleri var hiç birine girmeden hepsine imza attırıyorlar her ay düzenli olarak. Tabi ben dışında itiraz eden olmamış ki ben ses çıkarınca amiri müdürü hepsiyle konuştum. :) Şimdi buradan aldığım paranın nasıl gittiğine ve nelere gittiğine bakalım.
* KİRA 700 TL :Her ay işe yakın diye tuttuğum TOKİ'deki kiralık daireye 700 TL (ev sahibim çok üç kağıtçı her eksiği sen yap kiradan düşeriz diyor ama bende ellemiyorum adamın site yönetimine borcu hak getire iyi ki doktor olmuş)
* Elektrik 50 TL : Elektrikli olarak buzdolabı+çamaşır makinesi (geçen ay 2 defa açtım)+vakit geçmesi adına laptopum fişte olur (maks. 3 saat): lamba kullanmıyorum. Zaten genelde uyumaya gelebiliyorum. (aslında düşük bir ücret fakat hiç bir şey çalışmıyor)
* SU 30 TL : Sadece duş alıyorum. Gece vardiyasında olduğumdan dolayı sabahları birde 1 fincan bulaşık oluyor o kadar.
* AİDAT 60 TL : Neye yarıyor anlayamadım. Etrafta çimen yok, bina temizlenmiyor, bina içi aydınlatmaların yarısı yanmıyor. Bir binada 24 daire var.
* ISINMA 99 TL : Sadece oturma odası açık (bu bana düşen ücret)
* Tüp var ama o kadar az kullandım ki daha yarısı dolu. Şimdilik onu boş geçiyorum.
* Mutfak masraflarım yine yukarıdaki dediğim gibi vardiyaya bağlı olarak düşüşe geçti. Peynir, zeytin, tatlı grubundan birisi (reçel, bal sarelle vs. gibi) 100 TL Annem sağ olsun konserver falan çok koymuş.
* BORÇ 1000 TL : Babam sağ olsun verdiği yanlış kararların etkisi.
Üst tarafı toplarsam 700+50+30+60+99+100+1000= 2039, düz hesap arada gidenlerle 2050 olsun o. Elime kalan para 300 lira.
Alkol, sigara veya tütün mamülleri kullanmıyorum + bekarım + gece hayatım yok Evden işe- işten eve git gel ile geçinip gidiyorum. Şimdilik o kalan 300 lira. Telefon faturasını da unutmamak lazım en düşük olanı aldım yinede vergisi ile 30 liraya yuvarlıyorlar. İnternet bağlatayım dedim aylık 100 TL dediler. İş yerinden ne kadar kapalı olursa olsun forum açık olduğu için işimi görüyor. Çocukluğumda bir şey istedim mi paramız yok derler almazlardı. Yıllar boyunca bu devam etti. Bazen babamla pazara gideriz istediğin bir şey var mı diye bu sefer sorar ama yıllarca alamayız paramız yok deyişi kafamda yer ettiği için gerek yok canım istemiyor der oldum otomatik cevap gibi, o arada acaba canım istiyor mu düşünmüyorum bile. Devir kısma devri. Aldığım maaş Türkiye şartlarında bir tekniker için iyi aslında ama girdiği ile çıktığı bir oluyor. İlk telefonumu yazları çalıştığım para ile 15 Şubat 2008'de almıştım. Şuanda 2. telefonum olan Nokia C6-01'i kullanıyorum. Onu da Haziran 2013'te amcam vermişti. WhatsApp falan çalışıyordu o ara işimi görüyordu. 2 yıldır wp yok hali ile kullanmıyorum. Şimdilik çalıştığım firma 7/24 açık kalmak şartıyla verdiği bin liralık android telefon ve hattı işimi görüyor. 2 yıldır telefon alayım diyorum habire bir şeyler engelliyor. En son alacakken gümrük kayıt bedeli 650 lira olunca ondan da vazgeçmek zorunda kaldım. Bisikleti değiştireyim bari bir yol bisikleti alayım diyorum elimdekini satsam aldığım para çok bir faydası olmayacağı gibi ondan da olacağım. O işte duruyor. Bu aralar ev arkadaşı arayan birilerine bakar oldum en azından ev masrafları yarıya düşerse bir 300 TL civarı daha kalır elimde. Yani benim bu durumda evlenmem biraz zor. Oldu da evlendim diyelim. Bu devirde paran varmış yokmuş kimse umursamıyor çok nadir düğün yapmasak da olur diyen var. Ama genelde bir tane kızım var tabi ki düğün olacak diyenler daha çok. Düğün+ ev masrafları falan derken minimum 5 yıl borç ödeme garanti. Tabi durum böyle olunca maaşta yetmeyince alacaksın kredi kartını uçurum açıldıkça açılacak hali ile bir 5 yıl daha ekler ve zincirleme reaksiyon ile uzar gider. Bu bin lira olan borcum 12 ay sonunda bitecek inşallah. Bunları yazarken aklıma geldi. İşe girerken hali ile çamaşır makinesi,buzdolabı yatak ve kanepe almıştık onun borcunu da ilave edersem 3 ay daha eklerim ve 15 ay boyunca benim bu işten çıkmamam gerektiği sonucuna varıyorum. Allah asgari ücretlinin yardımcısı olsun. Biraz umudum olan polislik vs alımları için her fırsatı bulduğumda kpss giriyorum belki bir şeyler olur.

Sonuç olarak ben zaten iş yerindekiler baktığımda evde kalmış durumdayım, yaşım 26 yıl+8 ay. Benle yaşıtların çocuğu bile var. Ben bu saatten sonra biraz zor evlenirim. En iyisi bir tane kedi alayım sevgimi onunla paylaşayım. İşten çıkıp eve giderken saat kaç olursa olsun mahalledeki tüm kedi ve köpeklerle paylaşıyorum hali hazırda.

Şuan işteyim. Boş oldukça yazıyorum zaten 1,5 saattir her boşluk olduğunda yazıya ilave yaptım. Beni geç ben %75 oturuyorum işte. Bilgisayar başından otomasyon takibi vs. Sahadaki adam deli gibi bir aşağı bir yukarı inip çıkıyor. Hastaneyi bir uçtan bir uca dolaşıyor. Türkiye'de 50000 (elli bin), dünyada 520000 (beş yüz yirmi bin) personeli olan firmanın verdiği akşam kumanyası. Milletin verdiği emek ile aldığının hiç bir zaman karşılığı yok bu ülkede. İlla ki istisna vardır ama kurunun yanında yaşta yanar.

Dosyalar

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mariokaldato

Birazdan seleye geçeceğim bu düzeni protesto edeceğim,
Şirkettokrasi var,dediğin çok doğru,malûm fed var,ve 8 aile ikisi çok büyük,bunları biliyorum doymuyorlar ,filistine bak tarihine bu aileden birisinin neler yaptigini biliyorum ,filistin acı çekti ama ilahi adalet ergeç gerçekleşecek,
Kimsenin yanına kalmaz 101 yaşında ölen zat ,ölüsü meydanda yok ,dondurdular herhalde,tarih yazmış osmanlıyi çökertmis 2 dünya savaşını çıkarmış ta waterlo savaşında her iki tarafı finanse etmiş bir aile,bunlar tehlikelidir,
Ama herkes ölümü tadacak

@mariokaldato

Ironik olan ise yancilarin,sermayenin vede yandaşlarin savunmadigi kadar fakirlerinin bu sirkete donusmus iktidarin azili savunucusu olmasidir.

Artik ulkemiz bir sirket devletidir. Yeni dunya duzeninde uluslar, milletler,inanclar yoktur. Sadece kucuk lokmalara bolunmus ve bankalarin yerel yonetimi kontrol ettigi mini devletcikler vardir.

Helal bu kadar güzel yazılır ışte

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
İsim
selim
@Mehmet Metin Levent
Aday iyimiş ama adriana lima olabilir mi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@selim82 Yok hocam, boyu 150 yi az geçen, kavruk, gece yarı uykulu tuvalete giderken görsen ayaklarına bakarsın ters mı diye. Maldivlere götürülmez, rezil olursun .

Bahri Kaplan

Daimi Üye
Tepki
996
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Canyon
@Alp Tigin Tengrikut

Günümüz Türkiye'sinin en büyük problemi bu işte.

@Alp Tigin Tengrikut

Problemin ilk çözümü de burada.

@MakRo

Eğer sorunlar ve çözümler gözardı edilirse, maalesef hayat bu arkadaşlarımızın yaşadığı gibi devam edecek.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.