Asfalt ve arazi için lastik yardım lütfen

banko

Üye
Tepki
12
Merhaba arkadaşlar yarın öğleden önce Mosso 681xc slx bisikleti satın alacağım. Ancak bisikletin üzerindeki lastikler asfalt yolda kullanmaya pek elverişli değil.
Ben arazi koşullarına dayanabilecek, arazide yol tutuşu iyi ama asfalt yolda da beni yormayacak akıcı bir lastik almak istiyorum.

Bütçem en fazla 200 TL

Bana tavsiye edebileceğiniz lastikler nelerdir acaba?

Birde sormak istediğim mevzu var. Bazı lastiklerde kevlar falan varmış galiba nedir bu? Daha dayanıklı olmasını mı sağlıyor? Kevlar olup olmadığını nasıl anlarız?

Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Herhangi bir şehir bisikleti lastiği olur. Jantına uygun olmasına dikkat etmelisin. Ama böyle bir değişim yapacağına kendine bir şehir bisikleti alman daha uygun olur.

• Beğen
Tepkiler: banko

Kara Kartal

Daimi Üye
Tepki
276
İsim
Mehmet
Bisiklet
Merida
netten gördüğüme göre 26'' Jant 2500TL civarı bir MTB'den bahsediyoruz sanırım. Çoğunlukla asvalt yolda da kullanacaksınız ki lastik soruyorsunuz. Bana bisiklet seçiminiz kullanım alanınıza çok uymuyor gibi geldi tabi tercih sizin. (CX bisikletler daha uygun gibi) Ben şehir içinde ve turlarda kullandığım bisikletime (28'' sabit maşa flat bar) shwalbe Marathon Plus 700X35 kullanıyorum. Memnunum.

Burçin Çoban

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Burçin ç.
Bisiklet
Merida
Schwalbe Marathon plus 700-32 yide ben kullanıyorum.Hem dayanıklı hemde hızlı.Kara Kartal arkadaşımızın bahsettiği gibi kullanım amacınız asfat sa eğer sonderece akıcı olan şehir bisikleti çok daha verimli olur.Sizin MTB nize ise zannedersem yine 700-35 uygun olacaktır.Sağlıklı bol pedallamalar...

banko

Üye
Tepki
12
Teşekkürler arkadaşlar. Henüz bisikleti almadım. :( Sanırım şehir bisikleti alacağım. :confused: Araştırmaya devam ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Burçin Çoban

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Murat_D " maxxis ranchero " bu lastiğe bi bak. tam hava basarsan asfaltta iyi gider.
içindeki canavar araziye de girmek isterse mtb alabilirsin. ama önce araziye girip girmeyeceğine karar ver.

• Beğen

banko

Üye
Tepki
12
Araziye girmek istiyorum aslında arazide sürmeyi daha çok seviyorum. O yüzden mtb istiyorum. Bisiklete 2500 veripte pişman olmak istemiyorum o yüzden kafam karışık biraz.
Mtb alsam şehir lastiği taksam asfaltta çok yorulur muyum?

Kenan Garibov

Aktif Üye
Tepki
87
Bisiklet
Mosso
Dağ bisikletini aynı zamanda hem arazide hem de asfalt yollarda kullanmak isterseniz yarı slick (semi-slick) lastikleri tavsiye ediyorum. Onların orta kısmı düz, yanları dişli oluyor. Asfalt yolda giderken havasını çok vuruyorsunuz, yalnız ortası yerle temasta olur ve rahatca gidersiniz. Araziye çıktığınızda havasını bir az azaltıyorsunuz, orta kısım yumşak oluyor, yan kısmı temasa geçer. Yukarıda arkadaşın söylediği Schwalbe Marathon bu tür lastiktir, mesela. Ama fiyat ve kalite farkı ile daha çok model arasında seçmeniz iyi olur. Eğer alacağınız yerde satılan lastiklerin modellerini buraya yazarsanız, seçmeğe daha iyi yardımçı ola biliriz.

Kevlar - lastiğin topuğunda lastiğin janta tutunmasını sağlayan kısmın hazırlandığı materialdır. Çelik tel yerine kevların olması birkaç avantaj sağlar.
1) Kevlar daha hafifdir
2) Kevlar lastikleri janttan çıkarıp takma daha kolay oluyor.
3) Kevlar lastikler kağıt gibi katlana biliyor ki, bu da yedek parça gibi taşımanı kolaylaştırıyor. Çelik lastikleri bu şekilde katlayamazsınız.
Mesela, kevlar lastik:

(link)

Kevlar lastikler bir az daha pahalı.

Mtb alıp şehir lastiği takarsanız asfalt yolda dişli lastiğe göre az yorulursunuz. Ama yorulma meselesi tek lastiğe bağlı değil. Bisikletin ağırlığı, bisiklette oturuş şekliniz, tekerin ölçüsü, sürüş tarzınız - bunlar hepsi etkiliyor.

• Beğen

omer07tr

Aktif Üye
Tepki
142
Üzerindeki lastikler Rubenay'sa Eğer hemen sök Ümit Bisiklete geri yolla

banko

Üye
Tepki
12
Lastiği internetten de alabilirim çok fazla seçenek bulamadığım için konu açtım.
Benim alacağım jant ölçüsü 26 inç kadro boyunu tam hatırlamıyorum ama 43 cm di galiba. Dolayısıyla çok fazla hız yapabileceğimi sanmıyorum. Sadece uzun tura çıkarsam o zaman yormasın istiyorum.
Şehir bisikletlerinde donanım düşük fiyat yüksek, donanım iyi olunca da fiyatlar uçuyor. Bu bisiklette hem donanım iyi diyorlar hemde fiyatı donanıma göre uygun. Sadece jantları ve lastiği pek iyi değil galiba onu da sonra değiştiririm diye düşünüyorum.

nurullah memiş

Daimi Üye
Tepki
127
İsim
Cafer inmik
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Cube
rubena zeyfros lastikler işinizi görür gayette hafifler.

• Beğen

Kenan Garibov

Aktif Üye
Tepki
87
Bisiklet
Mosso
Bir şey söylemeği unuttum. Eğer hem araziye hem de asfalt yola uygun yarı slick alarsanız çok incesini almayın. 1.75-ten ince olmasın. Çünki lastik ne kadar ince olursa o kadar çok hava vurmaya mecbursunuz, bu ise arazide sizin için iyi olmaz. Aynı zamanda bir çok insanlar MTB-de çok ince lastiği güzel bulmuyorlar.

• Beğen

Fevzi Orak

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
b'Twin
2500 tl para vereceksin , çok iyi düşün . Dağ bisikletimi yol bisikletimi , çoğunluk asfaltta süreceksen senede 4-5 kere dağda süreceksen gidip dağ bisikleti alma . Hata yaparsın . Ama ben asfalttan çok dağda sürecem diyorsan al .
Ben hata yaptım dağ bisikleti aldım dilim yandı da söylüyorum :p Paylaştığım konudan yaptığım değişikliği görebilirsin . Sen yolun başındasın bu gibi değişime gerek kalmayacak doğru seçimi yapabilirsin :)
(link)

• Beğen
Tepkiler: tanchu ve banko

banko

Üye
Tepki
12
Bu aralar yoğun çalıştığım için araştırmaya fazla zamanım olmuyor. :(

banko

Üye
Tepki
12
Küçükken kullandığımız hantal market bisikletlerini saymazsak eğer ilk bisikletim olacak. :)