Artık katlanamıyorsan, bırak bisikletin katlansın!..

mervan kızıl

Aktif Üye
Tepki
297
İsim
Mervan K.
Bisiklet
Giant
"Artık katlanamıyorsan, bırak bisikletin katlansın!.."

Geçen hafta boyunca İstanbul'daydım. Mecidiyeköy, Şişli, Teşvikiye, Taksim Meydanı, Galatasaray Lisesi arasında sürekli mekik dokuyor haldeydim. Evden ya da başka bir yerden çıkıp metrobüse, metroya varmak bile çile.. Mecburen 600 metre, 800 metre, 1100metre diye diye bir sürü kilometre yürümüş oldum toplamda. Bazen zamana karşı uğraşıyorsun, çeviriyorsun taksiye biniyorsun. İndi-bindi 9 TeLe.. :) Halbuki bi katlanırım olsaydı yanımda, hem daha çok, hem daha rahat ve hem de keyifle gezerdim İstanbul'u...
Dönelim İzmir'e... İzmir çok mu kolay sanki?.. Kıbrıs Şehitlerine gideceğim mesela; İzbanla Alsancak'ta iniyorum yürü ya kulum... Aracın olsa ne fayda; böylesi kalabalık alanlarda yürümekten yorulacağın uzaklıklara park etmek zorunda kalıyorsun, üstüne bir de otopark ücreti veriyorsun. Arabayı parket, in yürü. İşin bitince yeniden yürü, üstüne otopark parasını ver, çık...
Mesela işin var Konak'ta hallettin, Çankaya'ya geçeceksin. Ee, aracın olsa gidip park ettiğin yerden alıp, Çankaya'ya gidip işinin olduğu yere yakın bir yerde park bulmaya mı çalışacaksın?.. Nasıl gidelim o zaman, otobüsle mi? O da zor iş. Durağa yürüyeceksin, bekle ki gelsin. Geldi de bindin, gideceğin noktaya gidiyor mu, yok. İneceksin, yeniden yürüyeceksin, falan filan... Taksi nasıl? Taksiler de maşallah, indi-bindi 9TeLe.. Bir de adama 100Tl uzatıyorsun, öğle saat 3 olmuş, "abi vardiya değiştiriyoruz bu saatte, daha siftah. Bi şurdan bozsana" diye kendi paranı bozmaya yürüyorsun.. :)
Yani demem o ki, şehir içinde "şehre katlanamıyorsan, bırak bisikletin katlansın".. Tematik sloganım da bu!.. :harika:

Aletimiz, minik, şirin ve rengiyle de albenili olunca; metroda-izbanda insanlar büyük bisikletle olduğumuz gibi de rahatsız olmuyorlar. Hatta bu tuhaf yaratığa, ilgiyle ve merakla bakıyorlar, aralarında veya senle muhabbet konusu yapıyorlar. Yani anlayacağın bisiklet, her yoculukta birilerinin gündemine olumlu bir şekilde girmiş oluyor... Bu da bisiklet lobiciliği adına önemli bir eylem hali.. :harika: Merdivenlerden inmek-çıkmak da çok kolay, hiç katlamadan kadrosundan tutuyorsun, selenin uc bölümünün altından omzuna yüklüyorsun, kuşlar gibi seke seke gidiyorsun.. :)
Bir de şehir trafiğinde veya yayalar arasında mecburen gitmek durumunda kaldığında, bu sevimli aletle bir yayadan bile yavaş ilerleyebiliyorsun. Tarfikte akarken de (aynakol ve rublenin dişli oranları iyiyse) seri bir şekilde hızlanıp-yavaşlayabilir, güzel manevralarla atik olabilirsin.. Tam bir şehirli...

Bir de işin kafa kampları var (ama illaki bisikletli olsun)... Öyle uzun uzun yolları, sadece kaslarınla almak, hem zaman hem emek açısından zor ve duruma göre de imkansız gelebiliyor bazen. Haftasonu kaçamağı yapmak istiyorsun; şöyle bir Bodrum, Marmaris yapayım, Ekimde de ne güzel olur oralar diyorsun.. Ne yapacan, ta izmir'den oralara pedala mı asılacan!? 2 günde yetişemezsin bile oralara.. :kötü: "O zaman otobüsle giderim" diyorsun.. Diyosun da o işler de öyle kolay değil malesef. Bisikleti yüklen, servise koyarken dert anlat, geldin otogara otobüs şoförünün delici bakışları altında ite kaka bisikleti bagaja yerleştirmeye çalış falan. Yaşadım bunları, çok çektim yani... :( Oh katlanır mis gibi, direkt katlayıp da koyabilirsin, daha da rahat olsun dersen, kılıfına koyarsın, öyle de koyabilirsin. Özgürlük... ;) Minik ve sevimli olduğundan öyle laf edeni, dudak bükeni de nadir çıkar...

Katlanırımı almadan önce bi ara, Ege TCDD tren seferlerine bakıyordum.. Oh oh.. İzmir'den Alaşehir'e, Denizli'ye, Ödemiş'e, Söke'ye, Tire'ye, Uşak'a trenler var. Olmadı tren+tren+trenle ta Kars'a kadar da gidebilir, ara noktalarda gittiğim şehri ve yakınındaki güzellikleri bisikletimle gezerim, ne süper olur diye araştırır dururken, ana bir de ne göreyim: "TCDD trenlerinde katlanabilir haldeki bisikletler dışında bisiklet alınmamaktadır" mealinde bir bilgi... :( Öyle kursağımızda kaldı hevesimiz. Ta ki katlanırımı alıncaya kadar. Şimdi hiç olmadığı kadar özgürüm bisikletimle: Çıkarım metro veya otobüs ile şehir içinde daha kolay taşıyarak götürürüm. Çıkarım şehirler arası otobüslerle rahat rahat götürürüm. Çıkarım TCDDnin lanet kısıtlamasına takılmadan, otobüsle gittiğimde göremeyeceğim güzergahları göre göre götürürüm. Yolda mı kaldım, ya da bisikletime bir şey oldu devam mı edemiyorum; katlarım bisikletimi, otostop çekerim. Kocaman bisikletim olsaydı kim bizi almaya cesaret edebilirdi ki... :kötü:

Yani dostlar... "Katlanır, kanatlandırır!.." Bu da son sloganım olsun... :)

Scudo

ozgur.ozer

Aktif Üye
Tepki
334
İsim
Özgür
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yayınlamadan önce bir firmayla anlaşıp katlanır bisiklet virali alsaydınız keşke, başarılı reklam olurdu o_O

h.kozan

Forum Demirbaşı
Tepki
681
İsim
H.Kozan
Metropoller için çok iyi düşünülmüş bir bisiklet türü ancak şehirler arası yollarda tur ve yol bisikletinden vazgeçmem.

• Beğen
Tepkiler: mervan kızıl

mervan kızıl

Aktif Üye
Tepki
297
İsim
Mervan K.
Bisiklet
Giant
@h.kozan Bey.. Bisiklet-le yola çıkmak değil de, bisiklet-li yola çıkmak için katlanır güzel olay.. ;)
Benim de tur bisikletim var, onun yeri de görevi de ayrı... :)

h.kozan

Forum Demirbaşı
Tepki
681
İsim
H.Kozan
@mervan kızıl doğrudur ama bence yine de milyonluk şehirler birinci kullanım alanları. Mesala bu bisikletlerle 30 km ortalama ile uzun mesafe gidilir mi? Herhalde gidilmez. O yüzden benlik değiller ama tabi özellikle şehir içinde çok pratik ve rahat oldukları tartışmasız, o da daha çok büyük şehirlerde. Yol bisikletini taşımak orda kalsın, spdlerle yürümek ayrı bir zorluk, mücadele :)

• Beğen

A.Tahsin

Daimi Üye
Tepki
96
Bisiklet
Bianchi
@h.kozan

11 52 vites orani var 35 le de gidersin hatta gidonu degistirirsen 38 40 rahat olur
gerektiginde yavas gerektiginde hizlidir

• Beğen

h.kozan

Forum Demirbaşı
Tepki
681
İsim
H.Kozan
@A.Tahsin Bu bisikletler aero mu ki, o denli yüksek hızları uzun süre korusun. Sanmam
Her bisikletin kategorisi farklı. Bu bisikletler ulaşım için, performansa hitap edemezler.

mervan kızıl

Aktif Üye
Tepki
297
İsim
Mervan K.
Bisiklet
Giant
Dostlar, konuda katlanırın tur veya şehir bisikletlerine muadil olabileceğini, ya da böyle bir iddiası olabileceğini dile getirmedim. O mudur bu mudur tartışması, pek anlamlı yürümeyecektir de zaten.. Katlanırla tur yapanlar yok mudur, evet varlar.. Katlanırla arazi sürüşü yapanlar yok mudur, onlar da varlar... Peki katlanırla yol performansı yapan var mı, onu işte bilmiyorum, görmedim daha. Olanaklı da gelmiyor zaten.. :) Yapılabilir olması tamamen yapılabilir anlamına gelmiyor ki.. Ben burada, katlanırın pozitif özelliklerini ve bazı bisiklet türlerindeki dezavantajları bertaraf ettiğini-edebildiğini anlatmaya çalıştım. Muadil oluşturmak değildi kastım, bilginize...

Aloha

Only steel is real
Tepki
437
İsim
Ergün
Bisiklet
Fuji
2. ya da 3. bisiklet olarak mutlaka bir katlanir sart.

Ucakli seyahatlerde hic katlanir bisiklet götüren oldu mu oldu mu?

• Beğen

nonsteril

Forum Demirbaşı
Tepki
786
Bisiklet
Tern
@Aloha
3 temmuzda nasipse Makedonya'ya uçakla gideceğim ve tabiki katlanır bisikletimle :) Bisiklet çantasına koyup götüreceğim ayrıca bisiklet götüreceğimi belirtmeyi düşünmüyorum. Eğer ekstra bisiklet ücreti ödemeden uçabilirsek süper olur. Deneyimlerimi turdan sonra inşaallah forumdan paylaşacağım.

Aloha

Only steel is real
Tepki
437
İsim
Ergün
Bisiklet
Fuji
@nonsteril

Iyi seyahatler, deneyimlerinizi beklerim insallah.
Bence de katlanir olduktan sonra ucaga canta niyetine vermek daha mantikli tabii, Selamlar

• Beğen
Tepkiler: nonsteril

korayg

Daimi Üye
Tepki
167
İsim
Koray
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@nonsteril yani hocam biliyorsun, atıp tutuyorlar o kargoları arkada...Riskli gibi sanki

• Beğen
Tepkiler: nonsteril

nonsteril

Forum Demirbaşı
Tepki
786
Bisiklet
Tern
@korayg
Bisikleti iyice sarıp sarmalayip öyle çantaya koyacağım. İnşaallah bir sıkıntı yaşamayiz.