Arka lastik zor donuyor gibi geldi video

tilt120

Üye
Tepki
26
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
@tilt120 Hocam daha önceden derken orjinal halini kastetmemiştim...Orjinalde zaten 1 tur dönüp duran göbek olamaz..Kaç yıldır kullanıyorsunuz bilmiyorum ama aşınmış, kirlenmiş olabilir..Teker boşta hiç değilse 1 dk dönebilmeli..
1 senedir kullanıyorum hocam.

Scudo

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Göbekle ilgili değildir, muhtemelen lastiği açılı yerleştirmişsinizdir, fren pabuçları sürtüyordur. Lastik değiştiren bisikletçiler bununla sıklıkla karşılaşır.

Fren pabuçlarının mesafesini tekrardan ayarlarsanız, sorun çözülür. 5 dk'lık alyan işi var.

tilt120

Üye
Tepki
26
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
Göbekle ilgili değildir, muhtemelen lastiği açılı yerleştirmişsinizdir, fren pabuçları sürtüyordur. Lastik değiştiren bisikletçiler bununla sıklıkla karşılaşır.

Fren pabuçlarının mesafesini tekrardan ayarlarsanız, sorun çözülür. 5 dk'lık alyan işi var.
Hocam pabuçları serbest bıraktığımla aynı şey oluyor. Pabuçlara temas etmiyor.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.908
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hocam pabuçları serbest bıraktığımla aynı şey oluyor. Pabuçlara temas etmiyor.
-Pabuclara surtmuyor.
-Teker açılı degil dogru takıldı.
-Kadroya surtmuyor.

Bu durumda göbek milindeki bilyalari tutan kapak ve bunlarin uzerindeki kontra somunlar bir sekilde oynamış ve fazla sıkılmış olmalı. Bu nedenle bilyalar rahat hereket edemiyor tekeri frenliyor. Göbek iceriden dağilmadiysa sorun mil uzerindeki somunlarin bir sekilde fazla sıkı hale gelmiş olmasindandır.

Linkteki video basitce teker göbegindeki boşluğu almayı gösteriyor. Fazla sıkarsanız dönmeyeceği konusuna değiniyor. Bir kontrol edin isterseniz.

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
-Pabuclara surtmuyor.
-Kadroya surtmuyor.

Bu durumda göbek milindeki bilyalari tutan kapak ve bunlarin uzerindeki kontra somunlar bir sekilde oynamış ve fazla sıkılmış olmalı. Bu nedenle bilyalar rahat hereket edemiyor tekeri frenliyor. Göbek iceriden dağilmadiysa sorun mil uzerindeki somunlarin bir sekilde fazla sıkı hale gelmiş olmasindandır.

Linkteki video basitce teker göbegindeki boşluğu almayı gösteriyor. Fazla sıkarsanız dönmeyeceği konusuna değiniyor. Bir kontrol edin isterseniz.
Aynı sorunu yaşıyorum ama benim göbekler quando mandallı göbek, nasıl olacak? o_O

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.908
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aynı sorunu yaşıyorum ama benim göbekler quando mandallı göbek, nasıl olacak? o_O
Göbek milinin mantigi aynıdır, degismez.
Mandalli ise kolay takilip cikarilmasi icin milin ortasi boru şeklinde olur ve mandal mekanizmasi buradan calisir. Gobege taktiginiz bilya ve bunu tutan somun ve kontra somunların duzenegi asagi yukari aynıdır. Sadece tekeri sokerken ve takarken kadronun disindan somun ile sıkmazsiniz mandal milini gecirip kilitlersiniz.
a11.jpg

Kırmızı daire icerisindeki somunların sökme takma işlemi yaptiginiz sirada oynayarak bilyalari sıkıstırdıysa bahsedilen soruna neden olabilir. Gevsersede gobek-jant yalpalamaya baslar bosluk nedeni ile.

a12.jpg

Bu mil duzeneginin rulmanlı ve sıralı bilya örnekleri. Cizimde mandalli mil kullanılmıs. Ancak mandal yerine dolgulu mil ve somun kullanılan modellerde aynı mantıktadır.

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Göbek milinin mantigi aynıdır, degismez.
Mandalli ise kolay takilip cikarilmasi icin milin ortasi boru şeklinde olur ve mandal mekanizmasi buradan calisir. Gobege taktiginiz bilya ve bunu tutan somun ve kontra somunların duzenegi asagi yukari aynıdır. Sadece tekeri sokerken ve takarken kadronun disindan somun ile sıkmazsiniz mandal milini gecirip kilitlersiniz.
239428 dosyayı görüntüle

Kırmızı daire icerisindeki somunların sökme takma işlemi yaptiginiz sirada oynayarak bilyalari sıkıstırdıysa bahsedilen soruna neden olabilir. Gevsersede gobek-jant yalpalamaya baslar bosluk nedeni ile.

239430 dosyayı görüntüle

Bu mil duzeneginin rulmanlı ve sıralı bilya örnekleri. Cizimde mandalli mil kullanılmıs. Ancak mandal yerine dolgulu mil ve somun kullanılan modellerde aynı mantıktadır.
Çok teşekkür ederim, bu açıklayıcı oldu benim için :harika::)

• Beğen
Tepkiler: suat akman

tilt120

Üye
Tepki
26
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
-Pabuclara surtmuyor.
-Kadroya surtmuyor.

Teşekkürler hocam. Ben çok sıktığımdan bozulmuştu zaten. Frenlere sürtüyordu. Bisikletçi yaptı ama sanki hala bir sıkıntı var gibi hissediyorum. Arka tekeri biraz gevşetsem sorun olur mu? Biraz garanticiyim çıkar diye korkuyorum. O yüzden çok sıkıp bozmuşum zaten :)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.908
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Teşekkürler hocam. Ben çok sıktığımdan bozulmuştu zaten. Frenlere sürtüyordu. Bisikletçi yaptı ama sanki hala bir sıkıntı var gibi hissediyorum. Arka tekeri biraz gevşetsem sorun olur mu? Biraz garanticiyim çıkar diye korkuyorum. O yüzden çok sıkıp bozmuşum zaten :)
Teker göbeğini gevsetmekten bahsediyorsaniz dozu kacirdiginizda bilyaların dizildigi canaği deforme edebilirsiniz.
Arka tekeri kadroya baglayan somun veya QR mandaldan bahsetmediginizi dusunuyorum :krktm: