Arka disk frenin kavrama noktası sabit değil

Yusuf Ziya Aktaş

Katip el-Bayburdî
Tepki
270
İsim
Yusuf Ziya AKTAŞ
Bisiklet
Focus
Ben de borularda ya da pistonlarda hava olduğunu düşündüm sen düzelmediğini söyleyince hocam. Bence hava meselesini bi düşün. Çünkü hava basınç altında sıkışır. Bu da fren kavrama noktasını değiştirebilir. Yine de hidrolik fren hiç kullanmadığım için kesin konuşamıyorum maalesef. Takipteyim.. Bu işin sonunda ne çıkacağını merak ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Akkaya
Scudo

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Valla ben de çok merak ediyorum, bugün gidona bağlı plastik kepçeyi çıkardım, boruları sıkıyordu sanırsam. Eskisi kadar çok yapmıyor şuan ancak yinede yapıyor :)
Bisikletten çok anlamayan biri hiçbir şekilde rahatsız olmaz yoluna devam eder.

Ancak benim gibi birinin canını sıkıyor. Sol kolun tepkisi inanılmaz iyiyken sağ kol nedense çok fazla olmasa da şişiyor. Tank vidasının ağzına kadar yağ bastığımız için olabilir mi? Yağ değiştirme işleminden önce de yapıyordu ama, inanılmaz muammada kaldım :D

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Birincisi bizde sistemdeki yağ vakum ile çekildi, videodaki gibi kendi akışına bırakılmadı. Daha sonra kaliperden yağ basılırken yukarı tarafta şırınga kullanılmadı. Aslına bakarsanız gerek de yok, fren kolu kapağını sökünce içeride zaten bir tank var. Tank dolu olduğu sürece havayı yine dışarı atıyor.

Diğer kol da aynı yöntem ile değiştirildi, sorunsuz kullanıyorum aylardır. Sorunun ne olduğunu inanın ben de çok düşünüyorum, evde tutuyorum şuan bisikleti. Bir ara mekanikten çok çok iyi anlayan bir bisikletçi bulursam ona götüreceğim.

Altunizade Atilli Bisiklet'e falan bir gitmek lazım, belki bir anlam verirler soruna.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Ayrıca sorunun yağ değişiminden önce ortaya çıktığını belirtymekte fayda var. Sıfır koldu, hiç açılmamıştı daha önceden. İç mekaniğinde mi bir problem var kolun anlamıyorum.

mfurkan

Forum Demirbaşı
Tepki
551
İsim
Furkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mtmecax Videodaki sarı sabitleyici aparatı nereden bulabiliriz ?

mtmecax

Üye
Tepki
55
İsim
mt
@mfurkan

(link)

Burdaki setler içinde var. Tek satıldığı linke rastlamadım maalesef.

@Gökhan Akkaya

Benim tecrübelerim bu sorunun hava ile alakalı olduğuyla sınırlı maalesef. Merak ettim çözülürse nasıl çözüleceğini. Son önerim:
1 Bahsettiğiniz kapağı tekrar açın.
2 Tanka ulaşınca kolu seri ama dikkatli şekilde çekin bırakın.
3 Hiç hava kabarcığı gelecek mi takip edin.

Gelirse=Hava deriz sıyrılırız
Gelmezse=Önerim yok.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Benim yavruyu eve alayım o zaman, inşallah yerleri batırmam :) Belki de dediğiniz gibi hava vardır.
Resim yollarım mutlaka : @mtmecax

Kış ayının sonuna kadar halledemezsem güneşli bir günü sabahında Atilla'lara uçururum bisikleti. Balataları da değiştiririm gitmişken, no-name balata aldık almaz olaydım.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Arkadaşlar farklı bir bisikletçiye gösterdim. İstanbul/Dudullu Uçar Bisiklet isimli bir yere arkadaşlarla takılırken rast geldim. Ercan isimli birisi var genç sayılır, ama bilgili olduğu çok belli.
Bisikleti ters çevirdi ve tekrar düzelttiğinde sağ koldaki kavrama noktasının daha da aşağılara indiğini, gidona değecek seviyelere kadar geldiğini gördü.
Ve direkt olarak bu sistemde hava var dedi.

Ön kolu aynı şekilde değiştirmiş olabilir, kablo mesafesinden dolayı şansına hava yapmamış olabilir ancak arka frende özellikle Shimano Mineral Sıvısında hava olma ihtimali çok daha kuvvetleniyor dedi.
İki katı para talep etti haliyle, demek ki 2 kuruşluk işi 1 kuruşa yaptırmaya kalkmamak gerekiyormuş :) Toplamda 3 kuruş para gidecek. Zaten no name balata aldık aynı kafa yapısı ile, onları da çöpe attık. Hiç yoktan 50TL masraf çıkarttılar.

@mtmecax @Yusuf Ziya Aktaş @Yusuf !!WOW!! @BF Okuru Sizlere tekrar yağ bastırırsam haber veririm. Şuan için masrafa gerek yok diye düşünüyorum, tutmasına tutuyor.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

mtmecax

Üye
Tepki
55
İsim
mt
Ben bisikletimi ters çevirince de aynısı oluyor. düzeltip 5 6 çek bırak yapınca eski haline dönüyor. Haliyle kapağı açıp bir hem havasını aldım hem de durumu kontrol ettim. Benim rezervuar tam dolu değil bir kısmı boş. Ters çevirince o hava serbest kalan sistemi takip ederek kalipere doğru yükseliyor. Mesajda tam dolu olduğunu söylemiştiniz o sebeple ben o ihtimalden bahsetmedim. Şu an güncellediğim yorumum şu: Ben zannediyordum ki ufak bir hava kaldı sistemde o sorun çıkartıyor. Öyle değil demek ki, rezervuara yağ ekleyin. Tabi ondan önce de sistemi açınca havayı mümkün olduğunca alın. Belki uzun süre daha tatmin eder. Zararı en aza indirgemiş olursunuz.

Noname balatalara gelince: 4 çifti 5.63 dolar 16 lira :)
https://i.hizliresim.com/JnGRoE.png

Ek bilgi- Dot türü yağlar yapısı itibariyle suyla temas edince bünyesine su alabilmekte. Lakin Mineral yağda durum böyle değil.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
@Gökhan Akkaya
Tekrar düzgün bir yerde adam akıllı yağ bastırdım arkadaşlar. Sorun %100 koldaki pompada dendi bana. 15 eskiden verdik, 35 bugün. 50TL havaya uçtu, kol daha da berbat oldu hemde :) Bisikletçilerin bir suçu yok tabi ancak sorunu geç bulmak hiç hoşuma gitmedi.

Ne yapılabilir arkadaşlar? Sadece kol bulunabilir mi tekrar? Birinci basışta kavrama noktası normal ancak ikincide çok çok ciddi oranda ileri atıyor kolu. Siz olsanız ne yapardınız?

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Valla sağ XTR kol satılıyor olsa bile alacağım :) SLX gibi güzel bir sette nasıl böyle antin kuntin problemler bana denk geliyor anlamış değilim. Sapasağlam set ufacık bir kol piston arızasından çöp oldu resmen.
Tutuşunda falan hiçbir şey yok, taş gibi ancak sinirime gidiyor o kolun gerilmesi :D Geçen dönem az para vermedik o frenlere, böyle pahalı setlerde bile sorun yaşayacaksan XTR almaya da korkarım ben bu saatten sonra.
BR 395 kullansam okey diyeceğim, SLX neticede, sorun yaşamayalım diye zamanında fazladan para verip almıştım. Haksız mıyım?

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.289
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Birşey diyemiyorum, senelerce deore lx kullandım, hiç sorun çıkarmadı. Bana da avid/sram frenler hep bela oldu :)

mfurkan

Forum Demirbaşı
Tepki
551
İsim
Furkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Gökhan Akkaya Bu iş biraz şans meselesi. Sen de benim gibi şanssızsın biraz sanırım :(

mtmecax

Üye
Tepki
55
İsim
mt
@Gökhan Akkaya sorunu tam belirleyemediğimiz için bence marka yada modele suç bulmamalıyız. Bendeki eski seri slx frenler 4 5 yıldır sorunsuz çalışıyor. Brm 395 taş gibi frendir ayrıca ayıp ettin. Faturası falan yok sanırım yoksa çoktan değişim almıştınız. Geçenlerde memnun olmadığımız için di2 ön aktarıcıyı değiştirdiler yani servis olarak fena sayılmazlar. Umarım bir çıkar yol bulursunuz. Xt olsa free stroke falan bozuldu derim ama Slx için o ayarı bloke etmişler. Silindirde nasıl bir problem var ki böyle bir sonuç ortaya çıkıyor bilemiyorum.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Farkında mısın bilmiyorum ama sete falan kusur bulduğum yok. Farkındaysan "Böyle güzel bir sette böyle antin kuntin problemler neden bana denk geliyor" demişim. Yani şanssızlık olarak görmüşüm.
Yoksa SLX sol frenimin tepkisi de kendisi de şahane, herkese de öneriyorum. Ürünü sıfır kutusunda aldım ancak mağazadan almadığım için haliyle faturası yoktu. Aldığım kişi de her daim alışveriş yaptığım Keremcan isimli yaşını başını almış bir Jandarma görevlisi. 1000TL'yi aşkın alışverişim vardır kendisinden.

Kimsenin ürününe veya servisine laf ettiğimiz yok, biz zaten doğduk doğalı şanssızız :) Geçen Sennheiser marka iyi bir kulaklık sipariş ettim, o bile bozuk geldi, 2 haftadır değişimini bekliyorum. O firmaya da servisine de laf ettiğim yok, bu da tamamen şanssızlık.

Biz o zaman kolu tamir yoluna gidip gidemeyeceğimi tartışalım, sıfır sağ kol mu bul dersiniz? Yoksa böyle kullan ileride XTR falan mı al dersiniz? Geçen 550TL'ye XTR set satan gördüm.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.289
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@Gökhan Akkaya 2. el fren kolu ve kaliperi alırken dikkatli olmakta fayda var. Hatta tanımadığınız birinden almasanız daha iyi.

Ben hep bildiğim tanıdığım arkadaşlardan alıyorum 2. el fren alırken bir sorun olursa da hallediyoruz bir şekilde.

Bir arkadaş XTR aldı 2. el pistonlarda arıza çıktı düzeltemediler de yeniden kaliper sipariş edin dediler, sıfır XT takım alsa daha ucuza geliyordu o zaman hesapladığımızda yaptırmadı.

(link) Sıfır SLX kol @Delta Bisiklette 86 TL.

mtmecax

Üye
Tepki
55
İsim
mt
@Gökhan Akkaya
@Gökhan Akkaya

Yukardan aşağı okuyunca, önce Bu çok güzel fren sorunun bana denk gelmesi talihsizlik modundayken;

@Gökhan Akkaya

Yine de yahu bu set pahalı. Zamanında çok para verdik böyle olmaması gerekmez mi demişsin. Sonuç olarak bunda bir şey yok. Açıkçası böyle düşünmen de normal. Benim dikkat çekmek istediğim nokta pistonda problem nasıl oluştu, bu meçhul, yada pistonda mı gerçekten. Maalesef bu noktada çözüm üretmem mümkün değil. Kendi başıma gelse faturam olmasa dahi Shimano yetkili servise götürürdüm ürünü. Belki de elektronik posta yollayıp cevap beklerdim. Sonuç gelmezse yedek frenlerim olduğu için en son parçasına kadar ayırırdım freni açıkçası :).

@Gökhan Akkaya

Bence böyle kullan. Bir gün problemin kendiliğinden yok olmayacağını nerden biliyoruz. 550 Tl'lik ilanda yanlışım yoksa son model xtr fren kolları ve xt kaliperler vardı. 600 liraya full xtr m985 set de gördüm sanırım hala güncel.
Diğer bir seçenek yedek kolu alarak satmak yada almadan satmak. Bence bu da düşünülmeli. Konu dışına çıkmış olduk biraz.