Arka aktarıcı makarası ?

Gökhan TESKİ

Aktif Üye
Tepki
156
Merhaba arkadaşlar

Geçen hafta sonu çıktığım turdan bu yana arka aktırıcımdan tıkır tıkır ses gelmeye başladı.İncelemelerim sonucunda alt makaradan zincir her gectiginde bu sesin geldigini fark ettim ve makarayı söküp temizledikten sonra tekrar taktım ve yagladım fakat aynı sorun devam ediyor.

Sizlere sorum arka aktarıcının makarasının bozulması gibi bir sorun olabilirmi yani o makaranın ortasında ufak bir bilya falan mı var ?Yada ben yanlıs bir sonucamı vardım.

Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara şimdiden teşekkürler... ;)

Scudo

Atakan DEMİR

Daimi Üye
Tepki
63
Attırıcı veya zincirin yamuksa böle bir olay yapabilir birde dişli kombinesini iyi ayarlıyamıyorsan basit anlatmak gerekirse bisikletin arka vitesi 4`e geçtiği zaman ön 2 olacak arka 6 ya geldiğinde ise ön 3 olacak.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan TESKİ

yaminkutlu

Forum Demirbaşı
Tepki
748
Fotoğraf koyarsan sana yardımcı olurum. Bunun birçok nedeni olabilir. Kadro kulağı yamuk olabilir, aktarıcının bacağı yamulmuş olabilir, zincir gereğinden uzun yada uzamış olabilir, eğer zincir sökülüp takıldıysa yanlış takılmış olabilir(genelde yapılan basit bir hata) vs...

Makaranın bozulma ihtimali en düşük ihtimal...

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Yamin kutlu gereken herşeyi söylemiş resim koyduğun zaman yada olayı daha net tarif edersen daha çabuk yardım alabilirsin.

Gökhan TESKİ

Aktif Üye
Tepki
156
http://img46.imageshack.us/img46/5793/img1664h.jpg
http://img52.imageshack.us/img52/9548/img1669a.jpg
http://img338.imageshack.us/img338/6969/img1670m.jpg
http://img842.imageshack.us/img842/9868/img1671wm.jpg
http://img708.imageshack.us/img708/6426/img1673nl.jpg

Merhaba olayı daha net tarif etmek gerekirse zincirin her bir baklası makaradan geçtiğinde kulağa hiçde normal olmayan bir ses geliyor tıkır tıkır diye ve arka aktarıcı hafif sallanıyor sanki zincirin bir baklası sıkışmış gibi bir takılma sesi gibi. Bu arada bir kaç tane fotoğraf koyuyorum.Fakat fotoğrafları çekerken bir şey fark ettim üst makara yerinde gidip geliyor.Yani bir türlü sabit durmuyor sorun ondada olabilir gibi geldi bana.Bu arada zincir daha önce hiç sökülmedi ondan dolayı ters takılma gibi bir durum yok.Zincirin kadro kulağının yada aktarıcının yamuk olmamasını umuyorum...

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Dostum resimlerden cok şey anlaşılmıyor ama Aklıma gelenleri yazayım.Öncelikle o makaraların oynaması gayet normal sabit değiller zaten.Makaraları 2 yada 3 mm lık alyan ıle zinciri cıkarmadan sokebilirsin söktüğün zaman zaten sistemini anlarsın.İçinde sarı prinç bir burç göreceksin bilye filan yok.onu temizleyip ince bir geresleme yapabılırsın.Sökerken de muhafaza kısmında bir eğilme varmı ona bakabılırsın muhafaza kısmına zincir sürtüyor olabılır.Bu ses olaylarında sesi iyi analize etmek gerekiyor zincirin dönmesiyle senkronize şeklınde mi yani zincir çevirme hızıyla dogru orantılı ses gelıyorsa bir noktada o noktayı ıncelemek lazım.Ses sürekli geliyorsa makaralara zincire rubleye ve vites ayarına bakmak lazım.üçüncü resminde net gözüken yay tansiyon civatası da oynandı ise büyük dişliye aldıgın zaman kucuk makaran ıle rublenın buyuk dişlisi arasında zıncır sıkışabılır oda ses yapar.Yani o kadar cok ihtimal var ki aklıma ilk gelenler bunlar.vites ayarın bozuktur zincir dişlilere tam oturmaz oda ses yapar.Zincirin her baklasında yapıyorsa zincirde hata yok bence. aktarıcı ve vites ayarlarına yönelmenı tavsiye ederım.Biraz toparlamak gerekirse makaraları sök ve temizle makara muhafazalarını kontrol et yamukluk veya sürtme varmı zaten sürtme varsa iz yapmıştır,vites ayarlarına bak tansiyon vidasına bak sonra yenıden değerlendırelım.
(link)
linkteki 11-12 nolu kısımlar makaranın iç yapısını,13 muhafaza dedıgım yer yamukluk varmı bakacaksın.3 nolu parca yay tansıyon cıvatası dedıgım kısım.Şimdilik bu kadar umarım faydası olur.

yaminkutlu

Forum Demirbaşı
Tepki
748
Fotoğraflarda görünürde bariz ters bir şey yok. Sana ancak uzaktan seçenekleri söyleyebiliriz. Sen de biraz bakım yapmış biraz da tecrübe edinmiş olursun.
Öncelikle zincir uzunluğunu ölçmeni tavsiye ediyorum.Zincir uzunluğunu hesaplama yöntemlerini forumda paylaşmıştım.
bu da linki;
(link)

Zinciri zamanında değiştirmek çok önemli. Eğer gereğinden fazla kullanırsan ruble ve aynakolun dişlerini yer. Zinciri kullanalı kaç km oldu?

Eğer vites geçişlerinde problem yok diyorsan kadro kulağının yamulduğunu düşünmüyorum. Arka aktarıcı da darbe almadıysa kolay kolay yamulmaz.

Ferhat'ın dediği gibi makaraları temizle, zinciri temizle ve yağla (rubleyi de aynı şekilde)Makaraların alt üst yönlerine dikkat ederek tak-çıkar. Yerleri değişmesin.

Problem devam ederse diğer ihtimallere bakarız.:in:

Atakan DEMİR

Daimi Üye
Tepki
63
@Gökhan TESKİ
Dostum zincirin yağsız ve pis görünüyor buradan bakınca ondan dolayıda ses yapabilir

Gökhan TESKİ

Aktif Üye
Tepki
156
@ferhat köse

Çok teşekkür ediyorum bu dediklerinizi yapmaya çalışacağım.Makaraları çıkartıp temizledikten sonra birde vites ayarlarına da baktırayım bakalım sonuç ne olacak.

@yaminkutlu

Arka aktarıcı şu ana kadar bir darbe almadı o yüzden dediğiniz gibi kulağın eğri olması düşük bir ihtimal.Zinciri yaklaşık 2000 km dir kullanıyorum.Dediğiniz gibi sıkı bir temizlik yaptıktan sonra bakalım böyle bir problem kalacakmı.Bu arada ilgilendiğiniz için teşekkür ederim temizlikten sonra buraya son durumu yazarım ;)

• Beğen
Tepkiler: yaminkutlu

yaminkutlu

Forum Demirbaşı
Tepki
748
Zinciri ölçmeni şiddetle tavsiye ediyorum. Kullanıma göre değişse de 2000 km az değil. Uzaması parçalarına zarar verir..

Gökhan TESKİ

Aktif Üye
Tepki
156
@yaminkutlu

Diğer konuda belirtmiş olduğunuz alyan testini yaptım.Ayrıca arka en altta ön en üstte olduğu zamanda makaralar tam üst üste geliyor sanırım buna göre zincirde problem yok.

• Beğen
Tepkiler: yaminkutlu

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Sorun hala devam ediyormu ayarları da düzelttikten sonra ve diğer yazdığım yerlere baktın mı acaba.

• Beğen

Gökhan TESKİ

Aktif Üye
Tepki
156
Dün akşam makaraları çıkartıp iyice temizleyip yağladıktan sonra aynı şekilde birbirine karıştırmadan yağlayağarak yerine taktık.Dediğiniz gibi ortasında bilya falan olmadığını gördüm.Ve artık sorunum çözülmüş bulunuyor üst makaranın ortasında pislik birikmiş sanki dönmekte güçlük çekiyor gibiydi elime alıp döndürdüğümde sorunun oradan kaynaklandığı anladım artık her şey tıkır tıkır işliyor.Bu arada aktarıcının her yerine baktım ve zincirin bir yere sürtmediğinede artık eminim.Tansiyon civatası vs ile hiç uğraşmadım.Yani artık sorun yok yardımlarınız için tekrar çok teşerkkürler...

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Gökhan TESKİ

Sorununun geçtiğine sevindim.Malatya ya sevgiler.

• Beğen