Arka Aktarıcı Hırlaması

birkimse123

Aktif Üye
Tepki
77
İsim
kk
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahmtayd Galiba oyle ama surekli bir ses zincir de titresiyor zaten.

@Ozan k. Pardon derailleur dedigimiz kisimmis ben yanlis anlamisim.

Bakicam biraz daha...

Scudo

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Kadro kulağını da bir kontrol edin. Eğilmiş bir kadro kulağı ile ne kadar uğraşırsanız uğraşın arka aktarıcının hırlayıp ısırmasının önüne geçemezsiniz.
Yeni bisikletlerde genellikle nakliye esnasında aktarıcı bölgesine gelen bir darbe kulağı yamultabiliyor.

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
@Sadettin Z.
Orası neresi oluyor hocam ?

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Arka aktarıcının kadroya monte edilmesini sağlayan kanca benzeri görünümlü parçadır. Şuna benzer :

http://www.jejamescycles.co.uk/product-images-large/look-rear-derailleur-hanger-675-565-566-585-496-tri-986-5-36501.jpg

Darbe esnasında kadroyu korumak için bilinçli olarak zayıf yapıda imal edilir. Bu nedenle eğilmesi kolaydır.

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@pietro Leatherchest Hiç zinciri çıkartıp tekrar taktın mı ?
aynı sorun bendede olmuştu eğer takarken arka aktarıcının alt ayağının ortasındaki metalin altından değilde üzerinden geçirdiysen zinciri oraya sürtüyordur

• Beğen
Tepkiler: birkimse123

birkimse123

Aktif Üye
Tepki
77
İsim
kk
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yiğit Kirazpınar Yok daha zaten 1 ay olmadi, hicbir seyini ellemedim. Sadece yagladim ve sildim.

Cevaplariniz icin hepinize cok tesekkur ediyorum. Bakalim deneyecegim hepinizin dediklerini:)

• Beğen
Tepkiler: Güncemden

birkimse123

Aktif Üye
Tepki
77
İsim
kk
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fatih Çetin Baklalarda sikinti olsa heralde hepsinde birden olmazdi fakat bu ses surekli gelmekte. O yuzden sucu arka aktariciya atiyorum hatta kulagimla yakindan dinledim o arka aktaricidaki 2 disliden ustte kalanindan geliyor bu ses.

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
size gönderdiğim linkte B gerginlik ayar vidası olarak gösterilen bir vida bulunmakta. (link) orada bahsettiğiniz dişlinin en küçük dişliye olabildiğince yakın olması gerektiğinden bahsediyor. Ben sorunumu B gerginlik vidası ve ayar civatasını kullanarak çözdüm. Biraz zahmetli oldu ama şu an iyi durumda. birde ayarlamayı yaparke uygun vites kullanımına dikkat ediyor musunuz?

Dosyalar

• Beğen

Mesut YB

Daimi Üye
Tepki
235
İsim
Mesut
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşın da dediği gibi ya kulakta ya da aktarıcının kendisinde bir yamukluk vardırç

• Beğen
Tepkiler: aksephios

birkimse123

Aktif Üye
Tepki
77
İsim
kk
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@cpt.erhan Viteslerin hepsinde geliyor bu ses, olabilecek her kombinasyonu denedim ama en cok en kucuk disliden geliyor.
IMG_20150716_102355.jpg IMG_20150716_102335.jpg

Iki de resim koyayim dedim. Su anda bisiklet bu sekilde duruyor:
IMG_20150715_134603.jpg

Barfiks cubuguna paracord ile astim.
Biraz zor oluyor ama elle kaldirmaktan iyidir.

Iki haftadir gittigim bisikletci "haftaya gel" diyor, baska bir bisikletciden "aksam" "ramazanda gittigim" icin laf yedim. Bazen dukkanini bile acmayan insanlar var. Sabret... Bitti iste ramazan... IMG_20150716_104211.jpg
Bu da ustten bir goruntusu.

deathsidestory

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
Cem
Bisiklet
Diğer
Bu sorun yüksek ihtimalle vites ayarının tam oturmamasından kaynaklanıyor. Daha geçen hafta bisikletimi komple dağıttım, zincirinden arka aktarıcısına kadar söktüm. Topladığımda ayarları oturtana kadar bende de aynı sorun vardı. Ayaları oturttuğun zaman o sorun düzelecektir, parça kaynaklı bir hata olacağını pek sanmıyorum. Gerginlik tahmin edebileceğinden çok daha milimetrik ayar gerektirebiliyor. MTB kullanırken en büyük dişlide ayarı yapardım ama yol bisikletinde en iyi ayarı en küçük dişlide yapabildim. Arka aktarıcıya gelen telin vidasını gevşetin, tel boşa çıksın. Sonra elinizle arka aktarıcıya bastırarak, arka aktarıcının dişlisiyle, arka rublenin en küçük dişlisinin üstten bakıldığında tam denk geldiği yere getirip telin takılı olduğu vidayı sıkın. (Anlatırken biraz karışık görünüyor gibi) Sonra ayar vidalarıyla da ince ayarlarını yaparsanız birkaç deneme sonunda sorunu çözeceksiniz diye düşünüyorum. Tek başına yapmak bazen çok zorlayıcı olabiliyor. Hem teli çekip, hem vidayı sıkıp, hem de dişliyi tam olması gereken yerde tutmak zor. İkinci bir kişiden yardım almanız sağlıklı olabilir.

Yine de düzelmezse Çanakkale'de Diganlar bisikleti duymuştum, bir arkadaşım sürekli oraya götürüyor, arkadaş gayet memnun, işinin ehli arkadaşlar gibi görünüyorlar. Bir deneyebilirsiniz.

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Merhabalar hocam. Video'da ki sesi dinledim. Aynı ses bende var nereden kaynaklanıyor diye uzun uzun karıştırdım ve sonuç olarak bu sesin vites-makara-ruble üçlüsünün hiç birinden kaynaklanmadığını fark ettim. Sesin kaynaklandığı yer şurası: Arka viteste altılı üstlü iki küçük dişli arasında tam olarak zincirin içine giren küçücük bir çıkıntı bulunmakta. Bu çıkıntı zincirin olası kirlerinden temizlemek amacı ile yapılmış. Ve aynı zamanda bahsedilen sese bu neden olmakta. Bendeki sesin kaynağının bu olduğunu görünce ellemeyi bıraktım.. Muhtemelen sizdeki sıkıntı bu. Bunu çözemezsiniz o çıkıntıyı kırmanız lazım o sesten kurtulmak için ama bu da zincire zarar verebilir. Dokunmayın derim. İki bisikletimde de birinde Deore diğerinde Deore XT arka arttırıcı bulunmakta ve bu ses çıkmakta. Bu arada, Çanakkale-Diganlar bisikleti önermem. Sahiplerinin bencil ve çokça fiyat söyleyerek kötü bir tavır sergilediğini fark ettim.. Ben gittiğimde bende bıraktıkları ilk izlenimleri hiç iyi olmamıştı bu yüzden bir daha gitmemeye karar verdim...

Saygılarımla..

Bu arada bu sıkıntı da benim bisiklette Traktör gibi bir sesin çıkmasına neden oluyor ama mutluyum.. :D Jantın çıkardığı sesi geçti ve neredeyse mavic crossride ile benzer bir ses çıkarmaya başladı.

• Beğen
Tepki
17
İsim
Hasan Onur İmrak
Bisiklet
Look
Hortlattım ama eski bisikletimde aynısı oluyordu düzeltemedim sattım :)

• Beğen

birkimse123

Aktif Üye
Tepki
77
İsim
kk
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@HasanOnur15 Konudaki sanirim en umutsuz cevap :)

Hala cozemedim sorunu bu arada. Olabilexek her vidayla oynadim, bozdum, yaptim, bozdum, yaptim. Hicbir sey degismedi. Gene ayni ses. Galiba lanetlendim.

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
@pietro Leatherchest Yarın bayram. Şeker verip kandırmayı dene. :) Böyle şeyler insanı bisikletten soğutuyor. Sabırsızlıkla sonucu bekliyorum. Takipteyim

• Beğen

birkimse123

Aktif Üye
Tepki
77
İsim
kk
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@cpt.erhan Simdi de arkadaki elle ayar vidasini soktum, takamiyorum...
Vallahi koskoca adamlar afedersiniz ama ramazan diye kari gibi trip atiyorlar.

canayaz0734

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Can AYAZ
Bisiklet
Diğer
@Sadettin Z. beyin dediği gib kadro kulağından kaynaklanıyor olabilir bende de aynı sorun vardı.Birçok defa uğraştık en son kadro kulağı değişti.Resimlerden gördüğüm üzere arka aktarıcı hafif bir şekilde çapraz duruyor.

• Beğen
Tepkiler: aksephios

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
@pietro Leatherchest

Jockey wheel'ın vidaları gevşemiş olabilir, Allen anahtar ile sıkabilirsiniz. Ayrıca bi ihtimal fabrika çıkış yanlış takılmış olabilir.

Tension ve Guide Wheel yazıları doğru yerde mi oklar doğru yerde mi kontrol edebilirseniz belki çözüm olabilir.

http://autobus.cyclingnews.com/tech/fix/chainfit/chain50.jpg

• Beğen

birkimse123

Aktif Üye
Tepki
77
İsim
kk
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Max Torque Son 3-4 gundur boyle yapiyor. Vidalari sikili.
@canayaz0734 Bakacagiz artik bayramdan sonra... Zaten elle ayar vidasi cikti ve yerine takilmiyor.
Sabrimin sinirlari zorlaniyor.

@pietro Leatherchest

Edit: Vida cidden girmiyor yerine. Iyice sacmaladi ayarlar. Ellemesem mi acaba...