Arka aktarıcı değişimi

Batuavicii

Üye
Tepki
7
İsim
Batu Avcı
Bisiklet
b'Twin
Öncelikle Merhaba,

Konuyla ilgili başka bi başlıkta yazmıştım ama hiçbir cevap alamadım triban 500 hakkında bir sorum olucak microshift arka aktarıcı hakkındaki duyumlarım ve forumdaki yorumlardan mütevellit arka aktarıcıyı sora ile değiştirdim diyelim özellikle vites kolları veya bisikletin aktarıcıyla birlikte değişmesi gerrekn parçası var mı?

Sadece arka aktarıcının eskisi ve yenisi 8li olucak onun dışında ön taraf aynı kalır diye düşünmüştüm ben öğrenci olduğumdan bütçe sınırı malum teşekkür ederim.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sekizli olarak kalıyorsa bir problem olmaz ama sen yine de diş kapasitesini atlama önemli çünkü ona göre kısa bacak orta bacak aktarıcı alcaksın

celikkadro

Daimi Üye
Tepki
350
İsim
Tayfun
Microshift viteslerle ilgili bir sorun yasadin mi? Turkiye'de fazla bisiklet basinimiz yok ama yurtdisinda Triban500 ve microshift viteslerle ilgili olumlu seyler okudum. microshift icin fiyatinin otesinde bir performans gosteriyor demisler.

Probody08

Üye
Tepki
7
İsim
Mert
Bisiklet
Diğer
Merhabalar, fotolardaki iki arka aktarıcı aynı model fakat montaj yerleri farklı, aynı yere uyum sağlarlar mı bunlar?

ebaklaci

Üye
Tepki
142
İsim
Ertuğrul
Bisiklet
Bisan
Merhaba,
Kancalı olan bracketli model oluyor, arka mili tutan somun ile kadroya sabitlenerek montaj ediliyor. Diğeri ise yuvarlak olanda kadroda kulakçık yada iligili yeri varsa oraya direk montajı yapılıyor.
2 tane bisiklet kullanan arkadaşım kulakçık olmasına rahmen bisikletçi bracketli arka aktarıcı takmış böyle kullanıyorlardı. Ama üstatlar daha iyi yorum getirebilir bence doğru ürünü doğru şartlarda kullanmak önemli

Tepki
97
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Mtb ile başlayıp biraz kilo verince eski yarış bisikleti toplamaya karar verdim %99 tüm parçalarıda aldım. Hatta %100 diyelim.

Arkadaki 5 li (14-24) pasolu/yivli/vidalı göbeği 7 li kaset (11-28) ile değiştirdim. 3 lü çapraz jant ördüm. Sonrasında aliexpresde çok güzel rubleler gördüm hele 11-50 oranlı 10 vitesli olan çok güzel fiyatlarla satılıyor 37 $ gibi. Markası bolany galiba. Neyse 7 vites ve sonrasında 9-10 vites olanı arka aktarıcıları vidalı oluyor gibi.

Eski kadrolarda braketli sistem dediklerinden. Bu vidalı arka aktarıcıları eski kadroya montaj için bir aparat varmıdır acaba ?. Varsa bende şu arkada 10 vitesli rubleye geçeyim.

Bkrmdn

Üye
Tepki
0
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar herkese arka aktarıci değişimi ile ilgili bir sorunum var yeni konu kirliliği yapmak istemedim. Gecen gun arka aktarıcının jantlara takılması sonucu arka aktarıcı kullanılmaz duruma geldi. Yenisi ile değiştireceğim. Ancak internetten baktığımda arka aktarıcının baglı olduğu parçayı göremedim. Alacağim aktarıcı o parca ile beraber mi gelir. Kırılan parcanın resmini de koyuyorum. Tesekkürler. 187676

Tepki
97
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Kırılan kulak ayrı satılıyor. Arka aktarıcı ayrı satılıyor bildiğim kadarıyla. Eski parçaları götürüp gösterip alırsanız daha iyi olur. Bisikletiniz klasik yarışmı ?

Canoguz1

Üye
Tepki
11
İsim
can
Bisiklet
Diğer
@Bkrmdn

Maalesef kadro kulağı çok zor bulunan bir parça, arka aktarıcı ile birlikte gelmez. Aliexpress'ten bakabilirsin ya da servisin iyiyse ordan isteyeceksin. Eğer bisikletin mossoysa bende aynı şekilde kadro kulağını kırdım göndermediler hala uğraşıyorum. Ya da geçici olarak o parçaya benzer kulak ile değiştirebilirsin ama orjinali gibi sağlıklı olmuyor. Bende şuan geçici kulak takılı zımparaladık uydurduk ama 4 ten 3 e atıyor bazen :(((

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Pisiklet Süren Adam
11-50 rubleler malesef MTB icindir ve yol bisikletlerine olmuyor ve ayrica anladigim kadari ile 10sisiteme gecmek istiyorsunuz ama bu sadece rubleyi degitirmeyle olmuyor sizin durumunuzda sistemi komple 10 almalisiniz ve ayrica arka göbegide degistirmelisiniz ki yinede braket sistem ise bisikletiniz buda kadro kullagi olmadigini gösterir ve 10lu aktariciyi takmak icin benim bildigim herhangi bir adaptör yok. Olsa bile 10 sisteme masaraf edene kadar yeni bisiklet almaniz daha mantikli olur.

@Bkrmdn

Merhaba,

kadro kulagi kadraya özeldir ve aktarici ile hic bir baglantisi yoktur. Kadronuzun üzerndeki kirilan kullagin aynisini bulmaniz gerekiyor baska kullaklar malsef kadronuza uymayacaktir. Aktaricinin baglanan yeri standart oldugu icin her kullaga her aktarici takiliyor.

Tepki
97
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Hocam bende sizin gibi anlatacak birini arıyordum :) Bisikletim klasik yarış ama 10 lu diskli göbek aldım 3 lü çapraz jant ördüm. 11--28 ruble almış tım takacaktım ucuz fiyata aliexpres de 11--50 görünce çekimser kaldım.

8 ve sonraki vitesler braketsiz anladığım kadarıyla. 10 lu ruble ve aktarıcı almaya kalksam RAKAMSAL isim verilmiş kulaklar var. Bir bisikletciye sordum kadro resmi ve arka aktarıcı modelini söyle olur dedi. Ama fiyatlar yükselin ce vazgeçtim gibi :(

Sakın bu resimdeki gibi sanma :) 26 MTB min jantını 27 kadroda deneme oldu sanki :)

@Murat Cömez

Bunlarda 27 janta diskli kasetli göbeğe ördüğüm arka jant. Esasen MTB yada şehir bisikleti göbeği sanırsam.

Dosyalar

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Pisiklet Süren Adam
Kadronun 5li 6li braket sistem ve 8 üzeri kadro kulagi diye bir sey yok. Kadroda ya kulak vardir yada yoktur ve braket sistem kullanilmistir ki bunlarda eskiden genellikle sehir tur bisikletlerinde oluyordu yada sehir/yol diye adlandirilan melez bisikletlerde. Sizin kadro fotografdaki siyah kadroysa onda malesef kadro kulagi yok ve 10 sistemi kullanamasiniz. Ben hic ihtiyac duymadigimdan adaptörü varmidir bilmiyorum.Yanlis anlamayinda beni o bisiklete masaraf etmeye degmez odugu gibi gittigi yere kadar kullanin ve sonra daha iyisini alirsiniz.

Tepki
97
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
@Murat Cömez
7 lerin bazıları ve 8,9,10 arka aktarıcılarda braket görmedim. Varsada bilmiyorum. özellikle erdoğanlarbisikletin web syfası bu konuda baya bilgi verici.

Benim kadroda kulak yok zaten braketli denilen arka aktarıcılar kullanılıyor.

kadroya kulak satılıyor. performans bisiklet elinde olduğunu söyledi. 40-50 tl arası

Zaten halihazırda bir MTB var elimde bunuda makul şartlarda toplamak için aldım. Arkayı zaten 11-28 kaset aldım. önüde var olan 52-39 yerine 48-38-28 ile değiştirmeyi düşünüyorum.

10 lu sistem masraflı bu konuda hem fikiriz. yanlış anlıycak bir durum yok

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Pisiklet Süren Adam
Nasil bir kullak satmayi düsünüyorlar bu kadroya onu anlamadim. olsa olsa su tür bir kullak demislerdir ki ben bunu 10lu sistemde pek tavsiye etmem. Yinede tabiki sahsen hic denemedim belkide is görür.

187698

Birde sorum su olacaka, 10lu göbek ördüm dedin, bunu yol icinmi ördün ve ördünse 130mm göbek o kadroya oluyormu, denedinmi?

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Murat Cömez
merhaba hocam bisikletim carraro sportive 321 21 vitesli tourney sistem vites geçişleri cidden yavaş ve canımı çok sıkıyor.Hem ön hem arka aktarıcımı değiştirmek istiyorum. Acera rd m360 düşünüyorum sanırım bu seri 7 li setle uyumlu çalışabiliyor.Sizce uygun mu bi seri benim bisikletim için,neye dikkat etmem gerekli?
(link)
(link)

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Desert Fox
Evet uyumlu, sorunsuz takabilirsin. Herhangi dikkat etmen gereken bir sey de yok.

• Beğen
Tepkiler: Desert Fox
Tepki
97
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
@Murat Cömez
(link)
ilan bu, ilan kalkarsa resimde bu parça. Başka bir bisikletciye sorduğumda kadro resmini göster ve aktarıcının resmini göster ayarlarız dedi.

Yeni kasetli göbeğim mandallı olduğu için yeni tip arka aktarıcı takılırmı diye sorduğumda ise kadro demir ise olur dedi.
Gerçi braketli yani eski tiplerde sıkıntı olurmu dedim montajlanıyor.
@Murat Cömez

Evet yol için ördüm takarken mil uzunluğu farkını kastetdin sanırım bu baştan aklıma gelmemişti. Yeni göbek içten 13.5 cm eskisi 12 gibi (kazalı ve eğikti somunda eksikti fazla sıkarak arka kısmı normalden küçük yapmışlardı).
Önce mengene denedim fazla işe yaramadı. Sonra kollarımı denedim olmadı. Sonra bir ayak basıp elimle çekip açtım. Kadro sağlammış. :)

Son resimde eski yivli/pasolu göbek ile kasetli/mandallı/diskli göbeği aynı tellerle ördüm. eski göbekde teller uzundu yeni göbekde tam oldu gibi. Akardu akşam bitirdim ama 27 janta 28 lastikleri takarken patlattım :(
Bugün gezme işi yalan oldu. 28 çift çemberli jant ve 32mm tabanlı lastik bakıcam galiba.

Eski 27 jantlar yeni 28 den büyükmüş.

187725

Dosyalar

Bkrmdn

Üye
Tepki
0
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Pisiklet Süren Adam
Mtb bisiklet carraro big serisş

@Murat Cömez
Tesekkürler hocam bi araştırayım bakalım bulabilecekmiyim. Tam havalar düzelirken hiç hoş olmadı bu olay

NightWing

Üye
Tepki
3
İsim
Enes Faruk K.
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba öncelikle bisiklet camiasına yeni yeni girdim sayılır. Mosso marka 3x7 vites bir mtb bisiklete sahibim ve arka aktarıcım tourney tx ama hangi model olduğunu tam bilmiyorum. Yakın zamanda zincirim koptuğu için bir bisikletçiye gittim, zinciri değiştirirken arka aktarıcın yamulmuş ve değişmesi gerek dedi açıkçası bu değişimi kendim yapmak istiyorum bu yüzden önerebileceğiniz bir arka aktarıcı var mıdır bütçem 650'ye kadar çıkıyor.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@NightWing Hoşgeldin öncelikle. Yamulmuş olan zincir attırıcı (aktarıcı da deniyor) mı, kulak mı, attırıcıysa düzeltilebilir mi, bunları anlamam için fotodaki açıdan bir foto atabilir misin?

Figure_9-71.jpg