Arazi için bot tavsiyesi

tuncdemir

Üye
Tepki
56
Selamlar

Boreal ATLAS modelini tavsiye edenler olmuş, ayakkabının dayanıklılığı vb konusunda kötü söylenebilecek birşey yok... Dağcılık faaliyetleri için ideal bir ayakkabı... Ancak taban sertliğinin yol açacakları ve yazın kullandığınızda ayağınızın felaket şekilde kokacağı ve haşlanacağını da söylemek gerek... Asfalt'ta da yürüyüşü çok keyifli olmayacaktır bence... Ben de az-çok yapacağın işi tahmin edebilmekte ve Jeofizik Müh. arazi tecrübelerim ile bu konuda bu ayakkabının abartı kaçabileceğini düşünüyorum...

Boreal Atlas'ın tabanı oldukça sert bir ayakkabı olduğu için günün sonunda tabanlarınızın da çok agrıyacağı, çok ilginç kokacağı ve slikon iç taban vs almak zorunda kalabileceğinizi düşünüyorum...

Ben kendi tercihimi Lafuma'nın Odda Mid Ayakkabısı için kullanırdım. Hem yarım bogazlı, hem orta sertlikte tabanda gerektiğinde arazi ve kaya'da ortalama konforu saglayacağını tecrübe ettim. İyi bir çorap seçimi ile de terleme vs konusunda ideali yakalayabilirsiniz... Tek dez avantajı garip bitkiler-dikenler vs iç tekstiline rahatça tutunmakta; bunun için de bir tozluk kullanma zorunlulugu dogmakta...

Arazide en fazla ayakkabı içine dolan diken taş vb ile yürümeyi ve ayakkabıyı temizleme vs işlerinden rahatsız olan birisi olarak tozluk konusuna da dikkat etmenizi tavsiye ederim.

MaceraCumhuriyeti sitesinde 140 liraya satıyorlar... Fiyat konusunda da diğerlerine göre sizi biraz cezbedebilir... Bakmanızı tavsiye ederim.

Scudo

Ekrem Özarslan

Daimi Üye
Tepki
126
Merrel Chameleon Gore-tex kumaş ve boğazlı fiyatı ise İnter sportta 175 tl ve tabanı volkanik kauçuk tur. Böylelikle herkoşuldaki yerşeklinde maksimum tutuş sağlar.

serdar gültekin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.249
Ben Merrell'in birkaç değişik modelini kullanıyorum oldukça kaliteli ve fiyatı diğer markalara göre uygun. Chameleon wrap modelini yaklaşık iki yıldır en ağır şartlarda kullandım onlarca defa yıkadım hala oldukça iyi durumda. Bir de Salewa Eagle GTX modeli oldukça iyi bir seçenek, fiyatı yaklaşık 193€'dan 125€ civarına düşmüş.

yusuf ekin

Üye
Tepki
0
Merrell botları tavsiye ederim. Bende Merrell Outland Mid var, -20 derece ve sert arazi koşularında kullandım ve çok memnunum. Ayrıca Merrell botlar yeşil kundurada yüzde 50 indirimli satılıyor, bence kaçırılmamalı

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
@bisikletcanavari

Genelde bizon derisinden imal edilir, tabaklandıktan ve işlendikten sonra geriye kalan derinin kalınlığı en fazla bizon derisinde olur.1,5 - 3 mm arasında değişir kalınlığı.

• Beğen
Tepkiler: Efrahim ÖZCAN

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
@uğur yılmaz
scooter, camel, cat, caterpıllar, greyder vs. vs bu gibi botlara vereceğiniz para fazlasıyla çöpe gidecek demektir. Bu botlar arazi için uygun değildir, şehir botlarıdır.

Bahsettiğiniz gibi LAFUMA, Salewa, Lowa, Asolo, Scarpa, Boreal markalı ayakkabıla dağcılık ve treking amaçlı üretildiği için hem şehirde hem de dağda çok konforlu bir şekilde giyilebilir. Bugün dandik (cat, caterpıllar, Camel tarzı botlardan bahsediyorum.) botlar diğer dağcılık botlarından daha pahalıdır. Onun için siz en iyisi dağcılık, treking amaçlı bot alınız.

Treking için tavsiye edeceğim bot Lafuma dır. Siz 3 yıl rahat giyilir demişsiniz, Ben LAfuma botunu 2001 yılından beri kullanıyordum, taki, haziran başına kadar. Yani 8 sene hem şehir hem de dağ da çok çok yoğun şekilde giydim. Bu 8 sene sonunda ise sadece tabanı eskidi, geri kısmı hala sağlam. Lafuma nın treking botları sizi yarı yolda bırakmaz.
Lafuma dışında yukarıda sağdığım bu iş için üretilmiş dağcılık botları da işinizi görür ve parasını fazlasıyla hakeder. Bu arada bot almanın tam sezonu yazın fiyatlar %50 en az artar, bilginiz olsun. Bu arada geçen ay ben de eskiyen Lafuma botumun yerine yeni Lafuma botumu aldım. Goretex astarlı, hem de 85 TL !!!!

• Beğen
Tepkiler: Efrahim ÖZCAN

biker_boy

Üye
Tepki
53
bu konu hakkında sölenecek sayfalarca söz var sag olsunlar forum insanları hepsini sölemiş... :) eger ayakkabı almadıysanız bende bişeler eklemek isterim.
faal olarak dagcılık yapan birisi olarak söylüyorum, sizin ihtiyacınız olan kaliteli bir trekking ayakkabısıdır. piyasada hemen hemen aynı fiyatlarda çeşitli bir cok trekking ayakkabısı bulabilirsiniz. sadece alırken dikkat etmeniz gerekenler ayakkabinin nefes alabilirligi, çarşak bandının genişligi ve buyuklugu, tabanın saglam ve aşınmayan malzemeden olması (piyasada genellikle wibram taban olarak gecer), bileginizi iyi kavraması gibi özelliklerin aynı ayakkabıda olması gerekir.

saygılar...

• Beğen
Tepkiler: bisikletcanavari
Tepki
25
İhtiyacınıza en uygun model olarak Asolo nun FSN 95 GTX MM modelini tavsiye ederim. Ödül almış bir ayakkabı olarak şehirde ve doğada gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir modeldir. http://www.kutupayisi.com/UploadedFiles/Picture/e22797f0-e1f1-4e4d-9798-068c101b2f83.jpg

• Beğen
Tepkiler: bisikletcanavari

ibrahim Kızılkaya

Daimi Üye
Tepki
1.009
Selam Enes
Meslektaşmışız da haberimiz yok.27 yıldır Dsi'de harita teknisyeni olarak çalışıyorum.Malum işimiz dağ bayır. Bunun üstüne 25 yıllık ta TDF üyesi olarak lisanslı dağcılık var.Bot meselesi hem dağcılıkta hem de bizim meslekte çok önemli bir malzeme..Jeolog arkadaşın da dediği gibi kesinlikle ayak bileklerini sarmalı alacağın ayakkabı.Tabanı sağlam ve zemine yapışmalı. Bu özellik te Vibram dediğimiz tabanlarda mevcut.Ben eskiden asker postalı tabir ettiğimiz botları giyerdim arazide.Fakat Beykozdaki fabrika özelleştiğinden beri o postalların da kalitesi düştü. Dağ ve arazi amaçlı yaklaşık yedi yıl önce aldığım Asolo marka bir botu kullanıyorum.Hem hafif hem sağlam,henüz en ufak bir defosu bile oluşmadı.Arazide her an her koşulda ayağımda.Alırken çok pahalı gelmişti fakat kendini on kez amorti ettiğini söyleyebilirim.İstanbulda soner extrem isminde dalış ve outdoor malzeme satan bir yerden almıştım.Netten ulaşabilirsin.hoşçakal.

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Dayanıklılık istiyorsanız alacağınız ayakkabıda çarşak bandı olmalı. Atlas iyi bir ayakkabı taban sertliği de çok sert değil 2/4 sertlikte. Yani sizin mesleğiniz için en uygun sertliktir.

Lafuma trekking botlarını almayın çok dayanıksızlar. Ayak parmaklarından goretex tabakası çatlayıp su geçirmeye başlıyor. Asololar da çok dayanıklı değil. Bizzat fugitive modelinin tabanını 6 ayda açmayı başardım. Garantiden yenisi ile değiştirdiler bakalım yenisi kaç ay gidecek ?

Dağcılıkta bot denince akla gelen en iyi marka La Sportiva'dır. Gerçekten çok uzun ömürlü ve kaliteli ayakkabılar üretiyorlar tekkötü yanı aynı seviyedeki diğer botlardan çok daha pahalı olmaları. Benim size tavsiyem La Sportiva Val di Fiemme GTX

http://www.atlaskamp.com/urunresim/urun_13635_d.jpg

Şu an %25 indirimli atlaskampta 296 lira. La Sportiva için bu fiyat ucuz sayılır.

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
@ibrahim Kızılkaya

Merhaba İbrahim abi,
Meslektaş çıkmamıza çok sevindim. Bu camiada bisiklet sever meslektaşlarımın olması beni çok mutlu etti. Bot konusunda tavsiyeler dahilinde bir kaç model üzerinde duruyorum...Son kararı ya deneyerek vereceğim, ya da duygusal davranıp en çok hoşuma gideni alacağım... Ama belirli birbütçenin üzerindeki herhangi bir modeli aldıktan sonra ğişman olacağımı sanmıyorum.... Tabii şu yaz-kış oalyı için en uygun ayakkabıyı seçmemin hayati önemi var. Şuanlık liseden kalma eski botumu giyiyorum sahada. Spor ayakkabıya nazaran daha rahat yürüdüğümü söyleyebilirim. Tek sorun aşırı ağır olmaları... Bakalım ilk maaşımla bir trekking botu alıp, rahatıma rahatlık katmayı umuyorum... İbrahi,m abi GPA'da görüşmek dileğiyle ;)

Fikrini belirten diğer arkadaşlara da yrıca teşekkür ederim...

djayo

Forum Demirbaşı
Tepki
388
Bende yıllardır dağcılık ve trekkingle uğraşıyorum. Size önereceğim 2 bot var. ASOLO kesinlke dünyanın en iyi markalarından biri. % 100 el işçiliği.

Marka : Dünyaca ünlü İtalyan firması ASOLO

1-(ASOLO - FUGITIVE 508) http://www.kutupayisi.com/UploadedFiles/Picture/52477b04-77bc-4225-96c1-43fe9eaeeb97.jpg
2- ( ASOLO Eclipse Gtx MM ) http://www.kutupayisi.com/UploadedFiles/Picture/7c612ba1-222c-4368-ab7e-692e13f4e8e1.jpg

İki botta hem şehir hem zorlu arazi koşullarında kullanılabilir. Goretex özelliği sayesinde kesinlikle su ve soğuk geçirmez. Terletmez ve çok hafiftir. Ben kullanıyorum. Yıllardır yırtılsında yenisini alayım diyorum ama nafile. Sanki ilk günkü gibi duruyorlar.

NOT : İki botta yüksek irtifa ve dağcılık için uygun değildir. İkiside el yapımıdır.

Tepki
32
Mesleki açıdan günün 16 saati bot giyen birisi olarak benim yegane tavsiyem hiç bir botu tipine bakarak almayın. Benim düşüncem bir botta en önemli özellikler su geçirmez, nefes alır, bileği sağlam kavrayan, hafif ve mümkünsede kaymaz taban olması...

Tek parça deri olması yada dikişli olması sizin kullanım amacınıza göre çok da fark etmez. Sonuçta dikişli ve su geçirmeyen bir çok bot modeli var

Tüm mesajları okuyamadım ancak bunu öneren oldu mu bilmiyorum ancak sadece bot değil onun içine giyeceğiniz ve ayaklarınızla botu bağdaştıracak kaliteli çoraplar da önemli.

Takım elbise ile giyebileceğiniz ya da günlük kullanım likralı çorapları bu botlarla giyerseniz istenmeyen sonuçlara yol açabilir

Şahsen bu gibi koşullarda ayağı iyi saran ve ter tutmayan havlu çorap kullanmanızı tavisye ederim. Bulabilirseniz eğer bazı markaların sadece bot için üretilmiş bir çok çorap modeli var.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´
Tepki
19
evet sonuçda bir çok bot var ........
cümlemi atlas Türkiye şartlarında tüm yaz aktiviteleri için uygun ve kışın da günübirlik yürüyüşlerde işinizi görür şeklinde değiştireyim:)

ali ayhan cıvıl

Daimi Üye
Tepki
115
vibram..........................üstüne tanımam ,snow,rain.........tanımaz.........

cakarenes

Üye
Tepki
31
new balance ın da botları var(outdoor walking).bir tanesini denemiştim çok rahattı.starcity vepa outlet e bakarsanız uygun fiyata bulabilirsiniz.ben 829 modelini denemiştim.fiyatı 100 tl idi.1520 modeline de bakabilirsiniz.
(link)

selcuk yucel

Daimi Üye
Tepki
124
bende bot bayisi ve saticisi olarak tavsiyem yds el170 modelidir hem hafif hem uygun hemde ozellik olarak aradiginiz standartlara yakin bir ayakkabi internette biraz arastirirsaniz bulmaniz kolay olacaktir