Araç park ihlali ihbarım ve gelen cevap

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
@Kerem Özbayrak sana nasıl kızarım ? sana burada nasıl kızılır ?

haklı olarak hakkını arıyorsun. fakat burası türkiye kardeşim yok adelet. verdiğim örnek tabiki farklı ama her örneğe göre durum olmaz zaten. burada ki mesele adeletin olmaması. siz hakkınızı bile arıyamıyorsunuz. hatta siz hakkınızı arasanız alacağınız yanıt kenarından geç. bir kızın hayatı mahvolmuş ve sistem ulan ne oluyor bu nedir demiyor. sana kızdığım konu yada kızdığımı sandığın kısım şu. bu kadar keşmekeşliğin olduğu hatta tamamen uganda vari bir hayat yaşarken bu ülkede bu tip basit şeylerden bahsedilmesi.

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak
Scudo

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@oktayakgoz Sevgili hocam, bir yerden başlamak gerek kızmaya, hak aramaya. İnsanların bir şeylere tepki vermesi, küçük büyük demeden şikayet edebilmesi gerek. Adam yolda 150km ile makas atar bakarız, yolda birileri birini sıkıştırır tartaklar bakarız, biri köşede kadına şiddet uygular kafamızı çeviririz sonrasında da etrafımıza bakıp ne düttürü bi ülke bura deriz. Son zamanlarda da sıkça haber yapılan tecavüz meselesi inanın insanın sinirlerini altüst eden haber örnekleri ve çok üzücü.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
aynı şekilde bende, bebek arabasının geçişini engellediği için fotoğraf çekip yolladım bilmem kaç defa. en son size gelen cevabın aynısı geldi. izmir trafik şube mdr lüğünü aradım neden böyle diye,

- bu gibi durumlarda biz ceza yazıyoruz, mahkeme iptal ediyor dedi polis müdürü !!!!

sebebi yukarıdaki arkadaşın dediği gibi fotoşok olayı. ramazan ayında ise;

apartmanın giriş kapısına 24 saat 34 plaka bir araba park etti. ben 3 defa olmak üzere diğer apartman sakinleri ile 7-8 defa aradık. en son 155 zahmet edip birini gönderdi de ceza yazdılar. 155 e sordum neden çekmiyorsunuz dedim. çekici uygulaması yokmuş yani adam kapınızın önünü kapattı ve arabayı çekmedi, kanunen hiçbirşey yapılamıyor. sadece 80-100 lira park cezası o kadar. siz mağdur olduğunuzla kalıyorsunuz.

onun için birgün fırsatını bulursam gideceğim bu ülkeden.

volkan Öz

Forum Demirbaşı
Tepki
586
Bisiklet
Specialized
" Resmi gazeteye inanmayın yalan yazıyorlar" diyen memleketimin insanlarının,kaldırıma araç park etmemesini beklemek bence hayal.

• Beğen

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.205
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Büyük bir ilde değilim bu yazılanları ise hayretle okudum :ssrtcbya:okuduktan sonra da ben strese girdim. :krktm:

• Beğen

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Hem git telefonlar için program yapıp "resmi çek ve gönder" de hemde gelen resimlere buu tarz cevaplar ver. Bu ironiyi çok seviyorum ya. Bu durum da yapılabilecek tek bişey var. Madem ki polisimiz bize yardım etmiyor. Bizde kendi hakkımızı kendimiz savunalım. Bence bununla ilgili toplanıp medyaya oynayıp yasal düzenlemeleri revize ettirmemiz gerek. Yoksa eline silahı alanın şerif olduğu bi yere dönecek buralar...

Eğer hakkımızı yasal yollarla arıyorsak biz bildiğin enayiyiz... Durum ne yazık ki buna kadar düştü

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@oktayakgoz, kişisel tartışma başlatmak için yazmıyorum ancak ortada ihlal edilen bir hak varsa bu hak sizin olmadığında boyutu ne kadar büyük olursa olsun maalesef insanların genelinin bakış açısı sizinki gibi oluyor. Bahsettiğiniz tecavüz, cinayet vb. gibi olaylar için zaten başlı başına bir kanuni düzenleme şart burada herkes hemfikir ancak konumuz bu değil. "Arabanin yola park etmesi ne kadar basit bir sey." Yukarıda sizin kurmuş olduğunuz cümleden alıntı yaparak bir örnek veriyorum. Evinizde otururken çok sevdiğiniz bir yakınınız kalp krizi geçiriyor ve acilen arabanızla hastaneye kaldırmanız gerek. Ancak hödüğün, sığırın biri aracını getirmiş ve tam sizin aracın arkasına park etmiş veya arkasına park etmemiş olsa da çıkabileceğiniz tek noktayı kapatmış ve oradan hiçbir şekilde çıkma imkanınız yok ve başka bir araca da ulaşamıyorsunuz, kalp krizi geçiren bir insan var ve saniyeler çok değerli... Örneğin sonunu siz tamamlayabilirsiniz. Ancak size göre basit bir park durumu bir başkasının hayatına etki edebilir. O yüzden ihlal edilen değerler dolaylı da olsa eşit statüdedir. Bu verdiğim örnek de yargıya intikal etmiş bir olaydır. Yani sizin de başınıza gelebilir.

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kaldırımda duran araçlar siz yanından zar zor geçerken farkında bile olmadan çizilebilir.
Hele ki bebek arabasıyla geçerken bu çok daha mümkün.

Sonuçta araç sahibi ooooo demek kaldırımda böyle olabiliyormuş keşke aracımı düzgün bir yere park etse idim diye bir çıkarımda bulunup bir dahaki park sürecinde daha insani bir hale bürünebilir kim bilir bir ihtimal.

• Beğen

Yusuf G.

Forum Demirbaşı
Tepki
716
Bisiklet
Cube
Ben aracımı yol boyunca herkesin park yaptığı ara bir sokakta arkadaşımın evinin önüne düzgün bir şekilde bıraktığımda muhtemelen binanın altındaki dükkan sahibinin talebi ile trafik polisi gelip fotoğraf çekip park cezası yazmıştı. Daha sonra oradan geçerken hep dükkan sahibinin sandalyesi veya tabelalarının yolu işgal ettiğini gördüm. Malesef benim bulunduğum ilçede de polisler ile esnaf, dolmuş/taksi şoförleri o kadar içli dışlı olmuşlar ki olan bizim gibi memura oluyor.

Siz o fotoğrafı çekip şikayette bulunduğunuzda yakında bulunan bir polisi yönlendirip kanıtı somutlaştırsınlar o zaman. Madem güvenmiyorlar sizin fotoğrafınıza. Hiç bir mazereti olmadığı halde bile bile kuralları çiğneyen bu bencil yaratıklara hakkımı helal etmemekten başka yapabileceğim hiçbirşey yok malesef.

• Beğen

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
Ihbar falan çözüm olmaz buna ne yazık ki. Bence de mantıklı olan bu. Ama bu noktada asıl sorunumuz kurumların gözü önünde yapılanların da cezasız kalması. Neden derseniz sebebi "Önemsiz" görülmesidir. Bunları "Önemsiz" gördüğünüz zaman işin rengi değişir çünkü kanun koyucu asayiş ve adalet mekanizmalarına yorumda bulunma değil kanun ve kurallara uygunluğu denetleme yetkisi vermiştir. Yorum yapabileceği yerleri de açıkça belirtmiştir. Eğer biri ya da birileri bu şekilde davranırsa bir başkası, senin aldığın ürünün arızalı olduğunu sallamaz. Bir diğeri otoparkları kafasına göre işletenleri, bir diğeri avm de bulunan bir çantayı, yapılan bir terör ihbarını vs. Doktor odasına gelen hastayı muayene etmeyip "Baş ağrısı" önemli birşey değil gelmene gerek yok diyebilir mi? Ya da demeli mi? Bir başkasının yanda ölümle pençeleşiyor olması bunu deme hakkı sağlamaz anca bekletebilir hayati olana öncelik tanır. Aksi gibi ülkede herkesin işi de acil ve önemlidir. Birşey için sıraya girersin adamın biri gelir, "dışarı da arabayı yola bıraktım, park yeri yoktu bir müsade" der. Bu normaldir eleman için yani kuralları çiğnemesi, başkalarının hakkını yemesi. Oysa aynı adam işini halledip arabasına bindikten sonra ilk ışıklarda yeşil yandıktan 1 Sn sonra kornaya asılacak kadar da hoşgörüsüz ve "titiz" dir kuralların uygulanmasında.

Diğer sancılı konu da bir şeyleri değişmesi süreç işidir. Toplumların alışkanlıkları da bunların en uzun sürenlerinden birisidir.

Bunu hızlandırmak için yapılacak en etkili görünürlüğü artırmak, yani daha çok bisikletlinin yollarda olması ve gençlerin bunu ulaşım aracı olarak kullanmasını sağlamak. Neredeyse her araç sahibi bir ebeveyn olduğu için onların çocuklarına ulaşılabilirse çocukları da bunları yola getirebilir.

Bir diğer nokta medyada görünürlük. 70 yaşında bisikletle 1000 km gitti diye olmamalı ama bu. Yani bisikletin bu insanların hayatına girmesi için bu dedenin 1000 km yapmasına muhtaç olmamalıyız.

Bugüne kadar izlenme oranı yüksek bir Türk dizisinde üniversiteye, işe giden karakterler araba yerine bisiklet kullansa mesela.

Sadece spor kıyafetleri giyip değil, takım elbiseli ya da gündelik kıyafetle işe gidenler görülse yollarda bol bol.

Çöpü atan bir vatandaşımız ceza yese ya da. Denize izmarit atana da. İşte bu ufak ve önemsiz şeyler için bile kurallar, kanunlar uygulanmaya başlarsa insanlar daha fazlasına zaten cesaret edemez.

• Beğen

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Personel sayısı yetersiz O sebeple bu tarz vakaları gözardı ediyorlar. İçlerinden boş işler için bizi arıyorlar diyorlardır. Şu anki polis gözünde olaylar; sana bir şey oldu mu, yaran falan var mı, Yok.. o zaman niye boş işler için arıyorsun şeklinde yürüyor.

• Beğen

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@BF Okuru

bizim evin önünden "bakan" geçecek diye, sağlı sollu "nizami" parketmiş olan bütün araçları paketleyip götürdüler.. peki ne için? adam oradan geçerken düzenli bi ortam görsün diye..

askerde de denetleme olacağı zaman temiz çarşaflar çıkar depodan bilirsiniz..

yani her işimiz göstermelik her işimiz uydurma,

bu sistemi eleştirip birazcık sesini çıkartan olursa onu da ya dövüyorlar ya gözünü çıkartıyorlar veya öldürüyorlar (malesef)

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
Ya siz hala boş boş muhabbet yapın. 3 ncü köprü 3 katlı tünel. Önemli olan bunlar. Köprün varsa adalate ne gerek var. Ezici olarak bu zihniyetteki insanlarla beraber yaşadığımız için çok zor birşeylerin değişmesi.

Bence yapılacak en iyi şey facebook u bu konuda kullanmak. Bu magandaları facebook ta bir sayfada paylaşılması. Vine fenomenlerinden bu konuda vine çekmelerini istemek. Bizim polisi bekleyeceğinize bu tip aktiviteler iyi olabilir. Mesela günün ayın yılın magandası seçimi gibi şeylerde olabilir. Facebook hiç kullanmadım ama facebook ile bu işler halledilir gibi

• Beğen

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@Yusuf'san Hocam inanın aklımdan bin türlü zarar verme senaryosu geçti ancak insanın yanında eşi çocuğu olduğunda olası bir kavgayı göze alamıyorsunuz. (mecbur kalmazsanız) Günlük hayatta haklı da olsam haksız da olsam yanında eşi ve çocuğu olan kişilerle fiziki kavgaya girmem. Eşime ve çocuğuma da tekme tokat kavga eden bir baba ve eş modeli çizmek istemem. Ancak hatam hakkımı hatta vatandaşın kaldırımda güvenli bir şekilde yürüme hakkını adalete güvenerek aramak oldu.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf'san

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
Yav arkadaş geçende bisikletini kaldırımdaki ağaca kitledi diye kilidi kesilip zabıta tarafından bisikleti alıkonulan arkadaşın konusu aklıma geldi şimdi.
Demek ki bu devlet gerçekten sadece suçsuzlara devlet. :acpsnr:

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@Emrah Özşahin Hocam trafik ekiplerinin bildiğim kadarıyla günlük ceza kesme kotaları var doldurmaları gereken. Benim ümidim de bu kotayı doldurma pahasına ihbarın ciddiye alınmasıydı.

@oktayakgoz Facebook gibi popüler sosyal medya portallarını kullanarak bu magandaları, kural tanımazları ifşa etmek ancak sizin benim gibi insanları rahatsız eder. Bu adamlar bu yolla rahatsız olsalar zaten bahsi geçen kural ihlallerini yaparken rahatsız olurlar. Bu adamları utandırmak yerine yüklü cezalarla adam etmek, bir şeyleri değiştirmek için atılacak ilk ve önemli adım bence. Tabi bir de bu cezaların tutarlı ve devamlı olması şart.

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
Şahıs olarak rahatsız olmayacaklarına inanıyorum fakat çevrelerinede rezil olmak istemezler. Sizin dediğiniz daha doğru ama kanun yapıcılar maganda.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Youtube da stopxam yazıp birkaç video izlerseniz Türkiye'nin trafik ikizi Rusya'da sivil aktivisitlerin nasıl bir yöntem bulduğunu görebilirsiniz.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.283
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
.

@oktayakgoz
(link) var bir platformumuz. Desteğinizi bekleriz.