Araba kapısına çarpma kazaları için çözüm

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
Akıllı ayna buna tam çözüm bence. Yakın ve hareketli bir cisim algıladığında mevcut kapıyı kitleyebilir. Ya da araç stop ettiğinde açılır genelde kapı ya da durur vaziyette. Araç durduğunda içinde kimse kalmayıncaya kadar kapı kolundan dikizden vs. bir yerden uyarıcı ışık olabilir.

• Beğen
Tepkiler: hakan okayer
Scudo

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
sağ ve sol aynalarda arkayı tarayan bi sensör olabilir, park sensörü nasıl geri viteste devreye giriyorsa bu ayna sensörleri de emniyet kemeri takılı olmadığı zamanlarda devreye girer..

sensörün kapsama alanına birşey girdiği anda sürücünün camına komple kırmızı ışık vurmalı..
sürücüler anlık bi iniş hamlesi yaptığı anda kızarmış camı görünce hemen durumu anlar ve bekler..
bu uyarıyı umursamayacak tek bir sürücü bile olamaz..
kimse aracı zarar görsün istemez, yani bisikletten çok kendi aracının sağlığı için durur bekler :D

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada
Tepki
105
Bisiklet
Lapierre
Sensör ile dikiz aynanın körnoktasından gelen bir cisme karşı hem ses hem de ışık uyyarısı gerekir ama bunun nasıl yapılacağı sana kalmış.. :)

forwett

Üye
Tepki
41
İsim
Serhat
Bisiklet
Bianchi
Kardeşim. Gidip kendine ultrasonik mesafe sensörü (uzun mesafeli) alıyorsun. Aynanın altına kapıya paralel olarak konumlandırıyorsun . Bir sensörü de kapı koluna bağlıorsun. Onun için de karşılıklı konan sensörler var adını hatırlamıyorum. Bunların birini kapı açma kolunun içine, karşılığını da kapı kolunun karşısına koyuyorsun. 1 adet de buzzer alıyorsun, bunları arduinoya bağlıyorsun.

Sonra kodlamaya

if (karşılıklı sensörlerin arasına bişey girerse)(yani kapı koluna el atılınca)
----Ultrasonik sensörü kontrol et.
------- if (Sensör 20 metre arkada araç algılarsa)
---------- buzzerı çalıştır.

Böyle bir kod yazıyorsun tabiki C dilinde.

Al sana sistem.

Edit: Sensörlere baktım da o kadar uzak mesafe algılayan bulamadım. Biraz araştırmayla uygun bir sensör bulunabilir diye düşünüyorum. Lazerli sersörler falan var.

thedewil

Üye
Tepki
86
İsim
thedewil
Bisiklet
Mosso
Sadece İstanbul'da trafiğe kayıtlı 3 milyondan fazla araç var. Çok iyi niyetle bu 3 milyon aracın "parayla satın alacağı" veya yeni satın alınacak araçlara dahil edilecek bir sistem düşünüyorsunuz.

Benim aracımdaki çakmağı opsiyonel yapmışlar, ısrar edip zor edindim. Kemer ayarı yok. Ön sis lambaları bile opsiyonel.

Burada önemli olan duyarlılık, farkındalık zaten. Bisikletlere dikkat etmek için aracına +X lira verebilecek bir insan zaten bisikletlere dikkat eder. Ben kapıyı açmadan şöyle bir arkaya dönüp bakıyorum. Giderken de arabaların içinde sürücü var mı diye göz ucuyla kontrol edip kendi önlemimi de alıyorum.

Mesela bütün arabalarda park sensörü de olsa geri geri giderken oluşan kazaların çoğu yaşanmaz ama hepsinde yok. Burada bahsettiğimiz kadar külfeti bile yok. Biz o farkındalığı oluşturamadıktan sonra bisikletliyi ezmeye niyetli sürücünün kapısını da kilitlesek kırar yine açar.

Tepki
20
İsim
Serdar Bağ
Bisiklet
Lapierre
@thedewil Hocam yorumunuz için teşekkür ederim. Ama bu proje benim okuldaki bilim şenliği için yapmayı düşündüğüm bir proje. Satmayı veya büyük çaplı olarak uygulamak benim önceliğim değil. Bu şekilde düşündüğümü ilk mesajımda belirtmiştim... Teşekkürler

@forwett yeteri ladae programlama bilgim olmadığı için bu projeyi hayata geçirmek için daha basit bir yöntem düşünüyorum.

masumane

Üye
Tepki
52
İsim
Emre
Bisiklet
Giant
Daha dün sarıyere giderken kırmızı ışıkta duran arabanın yanından gidiyorum yandaki yolcu aynaya sagına soluna bakmadan ben geçerken çat diye kapıyı açtı frene bastım ama hiç olmazsa yavaş gidiyodum çünkü hep böyle bir şey olabilecegini bildigim icin arabalar dururken hızımı azaltırım neyse ben kontrollü bir şekilde düştüm sonra başladım adamla tartışmaya ya hızlı gelseydim nolcaktı yavaş gel o zaman diyorum zaten yavaş geliyorum ama anlamaz empatiden yoksun çünkü ,burası bisiklet güzergahı ne ne diyon yok oyle bişi gel dedim 200 metre ilerde tabelayı gosteriyim dedim yani Türklerin barzosuda en kötüsü hiçbiyere bakmadan kapıyı çat diye açmıssın düşürmüşsün bari bi kusura bakma kardeş de hala kalkmış dikleniyosun velhasıl kelam güzel bir proje olur !!!

• Beğen
Tepkiler: sercansekkin
Tepki
2
İsim
Bedirhan Kaplan
Bisiklet
Kron
Düşüncen çok güzel ama kapı açmak anlık bir olay olduğu için biz renk değişimini gördüğümüz anda hamle yapmalıyız, bu pek mümkün görünmüyor çok ani bi hareket... iyi çalışmalar.

• Beğen
Tepkiler: Serdarbagtr20

iburakm

Üye
Tepki
0
İsim
Burak
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar millet başkasını korumak için o parayı verip arabasına takmaz. Yapılacak şey ucuz ve maliyeti az olmalı. Önerim kontak kapandıktan sonra (ev izleme modu gibi) arka stop lambaları 30 sn gi bir sürede yanıp sönsün bunu gören bisikletli arabanın durmuş olduğunu anlar ve birisinin ineceğini düşünerek ona göre tedbirini alarak sürer.

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
Bence bisikletliyi değil araç şoförünü uyaran bir sistem düşün. İnsanlar kapıyı açarken aynaya bakmaktan aciz, bir daha kapıyı açarken uyarı ışığını falan mı bekleyecek, kapı koluna elini atar atmaz zank diye açacaklar :D

sercansekkin

Daimi Üye
Tepki
171
Bisiklet
Carraro
Bu noktada yapılacak en iyi şey bisiklet kullanıcısı bizlerin pürdikkat gitmesi ve refleks-öngörümüze güvenmek. Bu şehirde arkasindan 60km hizla gelen kamyonu göre göre kamyonetinin kapısını haddinin sonuna kadar ayırarak açan göbekli ayılar gördü bu gözler. Sonuç; kamyon sol lastik refüje cikti, sag ayna kapiya carpip kapandi. Sonrasi tabi arbede, kavga.. O tiplerden bisikleti farketmesini(!) beklemek...

• Beğen

Strelok

Aktif Üye
Tepki
258
İsim
Tuncay
Bisiklet
Bianchi
Bu durum için hali hazırda bir icat var zaten; dikiz aynaları. Bu anlık olay için yapılabilecek en iyi icat yapılmış, üstüne çıkılamaz herhalde.

Tepki
20
İsim
Serdar Bağ
Bisiklet
Lapierre
@Strelok Peki dikiz aynasına bakmayan sürücülerimizin hatalarını bir nebze azaltmak, hayatta klamak için ne önerirsiniz?

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
arkadan inen kişinin aynaya bakma şansı yok.
tıkalı bir trafik düşünün, ben dahil birçok kişi sağ şeritteki araçlarla kaldırım arasından gidiyor. bunu yaparken bizim de açılabilecek kapılara hazırlıklı olmalıyız, çünkü trafik şartlarında insanlar araçla kaldırım arasında bir taşıt beklemez.
şahsen bisiklet sürerken sağ şeritte park edilmişse araçların sürekli içine bakarım, sol tarafta insan varsa her an kapı açılabilecekmiş şekilde yolun dışına doğru yanaşıyorum.

sol kapısını açan insanlar her ne olursa olsun dikkat etmeli de, sağ kapının yanından geçiyorsak daha ziyade dikkatli olması gerekenin bizler olduğunu düşünüyorum ben.
araba kullanmayan, sahip de olmayı hiçbir zaman düşünmeyen biri olarak düşüncelerimi belirttim.

AliMurat

Daimi Üye
Tepki
171
İsim
AliMurat
Bisiklet
Sedona
Fikir güzelde geldiğimizi gördüğü halde durmayanları napıcaz şahsen geçen gün başıma geldi . Adam bana baktı ve yokmuşum gibi davrandı. Önemli olan eğitim.

• Beğen

Deep Below

Üye
Tepki
24
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisiklet severler, birkaç kere başıma geldiği için sizi de uyarmak isterim.
Özellikle dar yollarda giderken yanınızda park edilmiş (içinde insan olmasına gerek yok) arabalar var ise dikkatli olmalısınız.
Bir anlık kontrol kaybı, baş dönmesi, önünüze birden çıkan insan ya da havyan vb gibi sebeplerle aniden frene basmanız halinde bisikletinizin devrilerek veya sürterek yandaki araca çarpmasıyla maddi hasar verme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Mümkünse bu yolları tercih etmeyin ya da bu yollarda bisikletten inip elinizle götürün.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK