Ankara/Çubuk nasıl gidebilirim?

Tepki
39
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar kızılay taraflarından Çubuk İlçesine gitmeyi planlıyoruz, yalnız hangi yol güzergahından toplam kaç saatte gidebiliriz?

Yani yollar uygun mu dersiniz? Çok zor olur mu ? Tecrübeli olanlardan yardım lütfen.

Scudo

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Tandoğan'dan Kazım Karabekir Caddesine girersiniz,ardından Keçiören Fatih Köprüsü'nde yol ayrımı var.İrfan Baştuğ Caddesi'ne girerseniz yolun sonu ya havaalanı ya Çubuk (yaklaşık 25.km'de yol ayrımı var) Mesafe toplamda 40 km civarı.Altınpark'ın orda hafif bir çıkış var,çevre yolunun orda ise iyi bir çıkış.İnişi de çok iyi tabi.Bulvarın yolu çok güzel,gayet akıcı.2-2,5 saate gidersiniz herhalde.

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
(link)
Ben esenboğa'ya kadar gitmiştim, Çubuk da ilerisi. Haritadan bakabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: sametutuncu
Tepki
39
Bisiklet
Scott
@Ömer Ş. çok çok teşekkür ederim. Asıl merak ettiğim çok fazla trafikle içli dışlı olur muyuz? Açıkcası çevreyollarının yol ayrım noktalarına girmekten korkuyorum, bilmem anlatabildim mi? Yani bu konuda tecrübesizim, çok sıkıntı çıkar mı diye düşünüyorum?

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
@sametutuncu Dönüşü de bisikletle yapacaksanız sabah erkenden çıkmanız en iyisi.İrfan Baştuğ Caddesi'ne girene kadar(3-4 km) yol ayrımlarıyla karşılaşacaksınız,o caddeye girdikten sonra bir tek çevre yolu ayrımı kalıyor.Ordan da dikkatli geçerseniz,sonrası sizi trafik açısından zorlayacak bir güzergah değil.Arabalarla aranızda mesafe olur,yol gayet geniş.

• Beğen
Tepki
39
Bisiklet
Scott
@Ömer Ş. Çok çok teşekkür ederim, cevap verme nezaketini gösterdiğiniz için, anlattıklarınız dikkate alacağım. Selametle..

• Beğen
Tepkiler: Ömer Ş.

Cem Eren

Üye
Tepki
13
Bisiklet
Geotech
Kızılay'dan GMK bulvarına girmek yerine direkt Atatürk Bulvarı'ndan ulus-çankırı caddesi-irfan baştuğ caddesi şeklinde de yapabilirsiniz. Keçiören'den Pursaklar'a geçerken hafif yokuş ve trafik biraz sıkıntılı olabilir. Onun dışında genel olarak düz ve sıkıntı verecek bir yol değil.

Yalnız şunu ekleyeyim, o yol aynı zamanda Çankırı yolu olduğu için kesinlikle büyük araçlara (otobüs, tır) çok dikkat edin!

• Beğen
Tepki
39
Bisiklet
Scott
@Cem Eren
Sizin anlattığınız yoldan gittim. Aynen dediğiniz gibi Keçiören-Pursaklar yolu yaklaşık 2-3 km sanırım yaklaşık %10 eğimli ve dar bence. Ayrıca yoldan ağır taşıtlar yüksek süratlerde geçiyorlar. Trafik anlamında da bayağı yoğundu açıkcası. Çok çok dikkat etmek gerekir diye düşündüm böyle bir yolda ne de olsa bildiğiniz otoyol...
Açıkcası böyle bir yoldan bisikletle geçmek oldukça çılgınca diye düşündüm ve tırsmadım değil. Dediğim gibi tecrübesizim.
Sizler nasıl geçiyorsunuz böyle yollardan, tehlikeli değil mi? Nasıl önlemler alıyorsunuz?
Ayrıca İrfan Başbuğ caddesinin sonunca bir pastanede bi şeyler yerken Çubuk Barajını önerdiler, hem daha kısa dediler iyisi mi oraya gidelim dedik, yalnız Baraja girişte kapatılmış, ordaki güvenlikler bi alemdi doğrusu. Nerden geliyosunuz dediler, arkadaş şakasına "Balıkesirden geliyoruz" diyince. Güvenlik görevlisinin tepkisi "Vaallaaaaaaha mı ? Geçin içerde duş alın, tuvaleti kullanın " şeklinde olunca gülmeden edemedik.
Dönerkende yolda polis amca hırsızdı sanırım, onu kovalıyordu meraktan bizde takip edelim dedik, tam polis amca genci yakaladı ki, bi baktık benim arka teker patlamış, oturduk onu tamir ettik falan filan derken işin özü etabı tamamlayamadık.
Bi daha ki sefere tamamlamak isterdik ancak o otoyola çıkabileceğimizi düşünmüyoruz.
Bu yazıyı belki birileri faydalanır diye yazdım. Selamlar..

• Beğen
Tepkiler: Feyyaz Baydar

kemken

Aktif Üye
Tepki
62
Bence güzel bir macera yaşamışsınız. tekerinizin patlaması turun hatıra değerini artırmış.

• Beğen
Tepki
39
Bisiklet
Scott
@kemken
Kesinlikle zaten bu spor sevmeden yapılmaz, sevince herşey güzel.

Tepki
39
Bisiklet
Scott
@Ömer Ş. İrfan Baştuğ caddesinin sonlarına doğru tam o dik yokuşun başladığı yerde, sağda yol ayrımında (Hacı Bayram Veli'nin evi veya doğduğu yer) şeklinde bir yazı göreceksiniz, o ayrımdan içeriye doğru Baraj caddesini takip ediyorsunuz.

Ömer Ş.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Anladım.Bir an çevre yolunu mu kullandınız acaba diye düşündüm de :) (Hoş,çevre yolundan da giriş var mı onu da bilmiyorum)

@sametutuncu

Sorunuza da kendi adıma cevap vermek isterim.Ben her zaman en sağı kullanıyorum,aceleci olmamaya gayret ediyorum.Kamyonlar çok yakından geçtiğinde neredeyse kaldırıma veya bariyere bitişik gittiğim de oluyor.Siz bisikleti yeni aldınız sanırım,o yüzden ilk başlarda bunların gözünüzü biraz korkutması son derece doğal.Ankara trafiğini anlatmaya gerek yok,biliyorsunuz,kalabalık ve tehlikeli.Ancak değişecek yoldaki sürüşünüz,tecrübe olacak size her gezi.Zamanla trafik azalmayacak veya kamyonlar sağda bisikletli var,araya mesafe koyayım demeyecek ama siz uyum sağlayacaksınız bu akışa.Dikkat etmemiz gereken yerler özellikle yol ayrımları.Konudaki rota üzerinden konuşacak olursak :

kavşak.jpg

1 ve 3 nolu yerler bisikletli için en tehlikeli yerler benim gözümde.Bununla ilgili şu konuya bakmanızı tavsiye ederim,belki görmüşsünüzdür (link) Ben yakın zamanda gidon aynası aldım ve çok da faydasını görüyorum.Araba gelmediğini gördüğüm zaman durmadan şerit değiştirip yol ayrımını geçiyorum,şehir içinde de çok işime yarıyor. 2 ve 4te ise bazen beklemek bazen de kafayla veya göz ucuyla bakıp geçmekte fayda var.Ankara'da bunlar gibi ayrımlar herhalde en çok Eskişehir yolunda var,trafiği de çok yoğun.Hafta içi bisikletle gitmek gerçekten zahmetli.En iyisi haftasonu erkenden çıkıp turlamak.

Tepki
39
Bisiklet
Scott
Tam olarak sorunum yukarda numaralandırdığınız noktalardan geçişti, durumu çok güzel anlamış ve tanımlamışsınız. Ayrıca emek vermişsiniz çok teşekkür ederim. Şu gidon aynasını bende alsam iyi olur sanırım, ayrıca pazar sabahları yollar bomboş oluyor o vakitleri değerlendirmek uygun olur sanırım. Çok teşekkür ederim tekrar.