Anadolu yaka eğim 28.5

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Tolga Çelebi

öyle yarışlar oluyorduki adamlar 200 km gidiyorlar sonda sert eğimlere dalıyorlardı,vay anasını şimdi ,demekten kendimi alamıyorum,tabi doping yapanları kastetmiyorum.

Scudo

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Burada durursan aşağıya düşmen olası o yüzden arkana bakma ve çık :)
buda candan bibercinin paylaştığı yokuş demekki çıkılıyormuş :)
edit eğim ortalama %36 imiş %19 değil o yüzden yanlış anlaşılma olmasın en dik yer burası ama eğimi doğru yazalım :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789

kısa ama son derece dik, telsiz eğim solda sıfır kaldı ,çapraz çıkış doğru hareket ,gerçi iki kez riske girdim,küçük bebek eğimde 4 mola ile,bodoslama çıktım,nedeni arkadan araç trafiğinin olması idi ,ama burada çalışmaya devam (telsiz eğimde )araç derdi yok .....

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
çengelköy'de, garmin cihazdan %30'un üzerinde anlık eğimler gördüğüm yokuşlar var. ayvalık yolu caddesinin kısa bir kısmında sanırım %38 çıkıyor.
@Candan Biberci, bu gerçekten imkansız mı, cihaz yanlış mı gösteriyor?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@volkan a

en iyisi strava kullanmamak,sahada sert eğimleri keşfetmek,anadolu yakada dragosta var bi tane, birde telsiz eğim , buralarda araç sirkülasyonu yok.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Helal olsun adama en az 12-13 km/h hızla çıkmış resmen :krktm:

• Beğen
Tepkiler: Ertan M.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kudret Kurtcebe abi sanırım bu saatten sonra strava'sız yapamam :)
(link) da tavsiye ederim. trafik açısından da rahat.
aynı noktaya çıkan ve buna göre daha insafla kirazlıyayla yokuşu var, beykoz korusunun üst kısmından başlayan kıvrıla kıvrıla giden güzel asfaltlı uzun tatlı bir yokuş.

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
298
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
eyüp - gaziosmanpasa arası boyle yokuslar cok var.Bizim evin önünde bir yokus var.bunun kadar dik ve uzun virajlı.inerken kuru asfaltta güzel oluyor da çıkması imkansız sanırım durmadan.Kudret abi seni severek takip ediyorum gercekten helal olsun.20 li yaşlar da kim bilir nerelere çıkmıssındır :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
kudret hocam sizin çıktığınız eğimin kaç olduğu önemli değil önemli olan orayı kaç kişi çıkabilir heleki sizin yaşıtlarınızdan

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
egim_hesaplamalari.png @Ertan M. @NKurtuldu Verdiğim şemaya malesef kimse dikkatli bakmamış sanırım.Eğim "deniz seviyesinden" hesaplanan bir şeydir.Dünyanın heryerinde durum böyledir.Dik yokuş çıkmak apayrı bir durum..
İstanbul'un merkezdeki râkımı 30 mtdir Bursa'ın 100 mt.Uludağ'da en uç rakım 2543 mt olduğu için eğim %73-75 civarıdır.Yani ben Mudanya'dan Uludağ'a tırmanıp zirve yaptığımda%0 eğimden %73 lük eğime kadar çıkmış oluyorum.Ama %73 k
lük dik bir yokuş çıkmıyorum râkım yükseldiği ve deniz seviyesi aşağıda kaldığı için eğimde böylelikle yükseliyor.

• Beğen
Tepkiler: Ertan M.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Umarımki oldukça açıklayıcı olmuştur:)
@Kudret Kurtcebe Abi sizi her zaman taktir ediyoruz.Yaşınıza göre yaptığınız sizi tam bir İron Man yapıyor.MaaşAllah diyelim:)

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Birde Uludağ'da 2480 mt civarında Keşiş tepe vardır.Burada deniz seviyesine göre eğim ortalama %65 civarıdır fakat 1 km sonra düz platolar vardır ve burada eğimi deniz seviyesini baz almayıp 2480 mt başlangıç olarak almış olursak %1-3 derece civarıdır ama orada Stravaya bakarsanız size eğimi %65 civarı gösterecektir.Eğer Uludağ'ın zirvesine eğimsiz düz bir yol olsaydı Strava bu sefer "anlık" eğimi %0 olarak gösterecekti.Tapografik ölçülere bakldığında ise deniz seviyedine göre bulunan nokta %65 eğim çıkacaktır.
Bu yükseklikteki râkımda keçi otlatan 82 yaşında bir dedeye denk gelmiştim kendisine hayran kalmıştım oda ayrı bir konu:)

Sevgiler saygılar efendim:)

• Beğen
Tepkiler: Tolga Çelebi

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
@Candan Biberci
Hocam, rampa eğimi hesaplanması ile deniz seviyesinden yüksekliğin ne tür bağlantısı vardır anlayamadım.
Rampa eğimi, kazanılan yüksekliğin alınan yola yüzdesel oranıdır. Örneğin, karşınızda bir rampa var. Rampayı geçmek için 100 mt gidiyorsunz, bu sırada 5 mt yükseklik kazandınız. Bu rampanın eğimi %5 ' tir. Gördüğünüz gibi denzi seviyesinden olan yüksekli denklem dışı.
egim-formulu.jpg
Bu formül dünyanın her yerinde geçerlidir, bir alternatifinin olduğunu sanmıyorum.

Sizin bahsettiğiniz şehir merkezlerinin, deniz yüksekliğine göre eğimlerinin saptanması olabilir. Bu konu mesleki bilgi içerisine girdiğinden, bilgim yok.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
konuyu tam bilmediğimden her iki tarafın mesajlarını okuyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
tamamen antibilimsel bir yorum yapayım
yere basmadan çıkamadığım bir yer varmı yokmu ben ona bakarım yoksa eğim 5 olsa ne 500 olsa ne
hırs olmayınca böyle oluyor
yanlış anlaşılmasın benim gibi süper amatörler için söyledim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
kudret hocam geçen bu narcityi falanda çıktık merak edip ama bu sizin çıktığınız yerleri çıkarsak sakatlanırız gibi geliyor bana insan işi değil gibi sanki siz resmen robot olmuşsunuz artık

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@NKurtuldu Evet verdiğiniz formül doğru.Şehir içerisinde arasi arsa ölçümlerinde bulununan râkım ne olursa olsun başlagıç noktası 0 eğim olarak baz alınır ve arazi bitiminde râkım farkı var ise ölçülerek eğime göre ne kadar kot verileceği hesaplanır.

• Beğen
Tepkiler: NKurtuldu

alpyese

Forum Demirbaşı
Tepki
660
İsim
Alper
Bisiklet
Canyon
@NKurtuldu @Candan Biberci baktığımızda formül tek olup yorum farkı var gibime geliyor :) sonuçta bu formül ile bir binanın bir katının merdivenlerinin ne kadar bir eğimde olduğuda hesaplanabilir diyemezmiyiz ?

Merdiven başlangıcı 0 metre dersek son basamak 3metre ve kat edilen basamak uzunluğunuda formüle eklersek sadece o merdivenin eğimini hesaplamış olmazmıyız ? Küçük ölçekte basit bir geometri hesabı, ha merdivenin bulunduğu noktayı deniz seviyesine göre referans alırsak bunun yorumu ne olur bilemiyorum... :) büyük ölçeğe geçiyor konu, uzmanlar konuşsun.

• Beğen
Tepkiler: NKurtuldu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@barış barış

orayı yani telsiz eğimi bi daha alacağım saat tutacağım ,zati yol bitiyor sonda ,valla uğur demir dostum genç ,2 dakikada almış orayı zannederim ,50-34 arka 11-28 kullanıyor,bu tamamı ile kondüsyona bakıyor,bendeki sistem çok rahat , fakat hız kaybettiriyor, tahminimce 4 dakikada alacağım orayı ,bu tırmanışta başta ayakta çıktım ,fakat sona doğru resmen dikleşti,oturdum oturarak çıktım ,birde yerlerin nemli olması arka tekeri kaydırma riskine karşı oturdum .oturarak aldım bodoslama çıktım ,ama bu sefer en dik yere geldiğimde aynen çapraz çıkacağım ,bura küçük bebek eğimi ile eş değer ama küçük bebek eğimi 600 metre çıkış bura 300 metre .