Amsterdam Brüksel Turu - 1. ve 2. gün

Turgay Gürses

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
Turgay
Bisiklet
Merida
Merhabalar,

4-11 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdiğim ilk uzun ve yurt dışı turumu dilim döndüğünce sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım beğenirsiniz.

Yıllardır istediğim ve hayalini kurduğum bu tura eşimin "ben senin yerinde olsam hiç düşünmem sonuçta bu senin hayalin" diyerek destek vermesiyle yaklaşık 5 ay önce karar verdim ve uçak biletlerimi aldım.

Çocukluktan sonra tekrar bir bisiklete 2011 yılında aldığım mtb ile sahip oldum. İstanbul'da ve yakın illerde günlük turlar dışında hiç uzun tura çıkmamıştım. Geçen sene aldığım 2. bisikletim olan Merida Crossway'i aldıktan sonra uzun tur planları yapmaya başlamıştım. Bisiklet yolları ve doğasının güzelliğinden dolayı Hollanda'dan başlamaya karar verdim. Daha sonra hazırlıklara başladım. Uzun bisiklet turunun hakkını vermek ve tabii ki Avrupa'da daha ekonomik olacağından dolayı :) kamp alanlarında kalmaya karar verdim ve kendime bir çadır aldım ve sonrasında yavaş yavaş eksiklerimi tamamladım.

Tur vakti geldiğinde herşeyim hazırdı. Atatürk Havalimanına gittiğimde acaba sorunsuz ve sağlam bir şekilde bisikletimi götürebilecek miyim diye düşünmeden edemedim tabi ama havayolu çalışanları çok yardımcı oldu. Merak etmeyin bisikletinizi sapasağlam ulaştıracağız Amsterdam'a dediklerinde biraz rahatladım ama asıl Amsterdam'da bisikletimi sağlam bir şekilde teslim alınca çok mutlu oldum. Çünkü tura daha başlamadan bisikletime zarar gelmesi ihtimali beni biraz endişelendiriyordu. Sonuçta yıllardır hayalini kurduğum birşeyi gerçekleştirecektim.

1.Gün- İstanbul-Amsterdam

Atatürk havalimanında kutuyu kontrol ettirdikten sonra aşağıdaki gibi hazırladım.

IMG_2510.JPG IMG_2511.JPG

IMG_2519.JPG

Amsterdam'da bisikletimi sağlam bir şekilde teslim aldığımda daha mutluyum:)

IMG_2521.JPG IMG_2523.JPG

Asterdam'a akşam saatlerinde vardığım için daha öncesinde hava alanına yakın bir iki kamp alanı belirlemiştim. Bisikletimi hızlıca kurduktan sonra yola çıktım ve kamp alanını aramaya başladım. Ancak turun ilk sürprizi google maps'ten geldi. Kamp alanı diye işaretlenen yerde kamp alanı falan yoktu:) Neyse, diğerine bakayım dedim ve tekrar yola koyuldum yaklaşık 10 km sürdükten sonra hava karardığında ikinci belirlediğim kamp alanına vardım. Ancak o da ne!!!! Burada da kamp alanı yoktu:) bir karavan satış noktası gibi birşeydi bulduğum.

İyice telaşlanmaya başlamıştım. Hava kararmıştı ve ilk defa geldiğim bir memlekette kalacak yerim yoktu. Tekrar kamp yeri aramadan direk Amsterdam merkeze gitmeye ve otelde kalmaya karar verdim. Karanlıkta yola çıktım yaklaşık 15 km daha sürdükten sonra Amsterdam merkeze vardım. Bir kaç otele baktım fakat yer yok hiç birinde en sonunda Booking'den bulduğum içerisinde banyosu bile olmayan Amsterdam'ın en dandik otel odasına 85 eur ödedikten sonra rahatladım:) Resepsiyondaki görevliye neden bütün otellerin dolu olduğunu sordum. Meğer bugün Amsterdam'da Gay yürüyüşü varmış o yüzden her dolu. Çok şanslı bir başlangıç:)

IMG_2524.JPG IMG_2525.JPG

Yer bulma telaşı ile doğru düzgün fotoğraf çekemeden ilk günü tamamlamıştım. Stravayı açmayı ve km saatini de takmayı unuttuğum için ilk gün kaç km sürdüğümü bilmiyorum:) yaklaşık 30 km sanırım.

2. gün- Amsterdam- Delft Rotterdam

Olaylı geçen ilk günün ardından bugün turun ve güzergahın keyfini çıkarmaya kararlıydım. Amsterdam'da kısa bir tutun ardından yola koyuldum. Bugünkü hedefim Rotterdam'a ulaşmaktı.

IMG_2527.JPG IMG_2527.JPG IMG_2532.JPG
IMG_2531.JPG

Bisiklet yolları ve manzara harikaydı. İlk günün stresini hemen attım üzerimden ve turun keyfini çıkarmaya başladım.

upload_2018-9-9_23-29-42.jpegupload_2018-9-9_23-29-42.jpeg

upload_2018-9-9_23-30-37.jpeg

upload_2018-9-9_23-31-23.jpeg

upload_2018-9-9_23-32-4.jpeg

Nehir kenarında bir kafede kahvaltı yapmak için mola verdim. Çünkü kaldığım müthiş otelde kahvaltı diye 3. sınıf fındık ezmesi ve ekmek vermişlerdi. Pek yiyemedim tabi:)

Burası çok keyifli bir yerdi. Nehir kenarındaki evlerin hepsinin önünde tekneler bağlıydı ve insanlar hafta sonu nehirde tekne keyfi yapıyorlardı. Çok dinlendirici ve keyifli bir yer..
upload_2018-9-9_23-37-39.jpeg

upload_2018-9-9_23-38-6.jpeg

Kahvaltıda omlet yiyip biraz da kahve keyfi yaptıktan sonra yol devam ettim. Geçtiğim nehir ve dere kenarındaki bisklet yolları gerçekten çok güzel normal şartlarda araba ile aynı güzergahtan geçseniz bu manzaraları göremezsiniz çünkü bisiklet yolu nehir ve dere kenarlarından gidiyor ama normal yollar tamamen ayrı ve uzakta.
upload_2018-9-9_23-42-58.jpeg

Sonrasında kısa bir süreliğine nehir kenarından ayrıldım ama yollar ve doğa burda da müthiş..

upload_2018-9-9_23-46-13.jpeg

upload_2018-9-9_23-47-20.jpeg

Yaklaşık 2 saatlik sürüşten sonra yine nehir kenarında bir kafede kısa bir kahve molası verdim.

Kafenin duvarında bira ile harika bir tespit yapılmış:)

upload_2018-9-9_23-49-23.jpeg

Nehir kenarındaki evlere bayıldım..

upload_2018-9-9_23-52-56.jpeg

upload_2018-9-9_23-53-31.jpeg

upload_2018-9-9_23-53-53.jpeg

upload_2018-9-9_23-54-12.jpeg

upload_2018-9-9_23-55-6.jpeg

upload_2018-9-9_23-55-32.jpeg

upload_2018-9-9_23-56-12.jpeg

upload_2018-9-9_23-56-31.jpeg

upload_2018-9-9_23-57-28.jpeg

upload_2018-9-9_23-58-47.jpeg

Uzun ve bol manzaralı günün sonunda Rotterdam yakınlarındaki Delft kasabasında yine önceden belirlediğim kamp alanına ulaşıyorum. Bu sefer bir kamp alanı var geldiğim yerde, mutluyum ama kamp alanının kapısı dışardan içerisinin hiç görünmemesi için özellikle yapılmış ve kapalı, oldukça korunaklı, bir garip geldi açıkçası, neyse zile basıyorum, diafon gibi birşeyden konuştuğum yarım ingilizcesi ile bir adam beni içeri almak istemiyor. Tam anlaşamıyoruz da zaten. 80 km sürüşten sonra biraz söylenerek telefondan diğer kamp yerini bulmaya çalışıyorum, o sırada kapı açılıyor ve bir golf arabasında orta yaşlı göbekli bir abi beliriyor ve gel içeri diyor. Giriyorum ve adamla konuşmaya başlıyorum. Diafonda konuştuğum amca. Adam meğer bana bu kampın çıplaklar kampı olduğunu anlatmaya
çalışıyormuş:) 2 gündür çok şanslıyım gerçekten:) Peki diyorum buralarda başka bir kamp yeri var mı, normal olanlardan? diafonda konuşurken beni içeri almak istemeyen adam bu sefer "burası çok güzel, herkes anadan doğma, burda kalabilirsin" falan diyor (tipimi beğendi heralde) :)

Tabii ki kalmıyorum ve o yorgunlukla yaklaşık 6-7 km daha sürerek nomal bir kamp alanına ulaşmayı başarıyorum ve kendimi ödüllendiriyorum. Bu benim için aynı zamanda bir bira turu. Tadabildiğim kadar farklı bira tatmayı hedefliyorum.

upload_2018-9-10_0-17-0.jpeg

upload_2018-9-10_0-17-52.jpeg

Kamp alanına yerleştikten sonra bir şeyler yemeye çıkıyorum ancak gittiğim restoranın mutfağı kapandığından ve diğer restoranların 5 km ilerde olduğunu öğrenince sadece bira içerek geri dönüyorum. Baya yorulmuşum daha fazla zorlamak istemedim kendimi. Bu Avrupalılar da çok tembel arkadaş saat 8 de mutfak mı kapanırmış:) Neyse ki yanıma konserve falan almıştım, aç kalmadım.

upload_2018-9-10_0-23-7.jpeg

İlk günün stava kayıtları

upload_2018-9-10_0-23-54.png

Turun en uzun km'sini bugün yaptım.
Diğer günleri de en kısa sürede paylaşmaya çalışacağım..
Görüşmek üzere..

Dosyalar

Scudo

eSEOZdee

Aktif Üye
Tepki
107
Harika.:D Çıplaklar kampı kısmı çok komik Amsterdam diyince tura bisiklete odaklanamadım. Ordaki hayatı merak ediyorum şahsen:D

• Beğen
Tepkiler: Turgay Gürses

Devenez ce que

Daimi Üye
Tepki
983
İsim
Murat
Bisiklet
Kron
:D Çok eğlenceli ve maceralı başlamış tur, devamını heyecanlı bekliyoruz. Avrupa'daki bisiklet yollarını görüp Türkiye'ye dönünce insan üzülmüyor değil, halbuki ülkemizin çok daha güzel coğrafyası; tarihi ve doğal güzellikleri var, bizde de böyle bisiklet yolları yapılsa insanlar buraya turlara gelseler ... :rolleyes:

• Beğen

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.005
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
valla güzelmiş benimde anılarım canlandı.. gerçi ben performans sürüşü yapıp bir günde 228km almıştım. sonraki günlerde gezme şansım olmuştu. diğer günleri merakla bekliyorum.

• Beğen

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.971
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok güzel bir tur olmuş, anlatım ve fotoların devamını bekliyoruz.

• Beğen

Gringo1903

Aktif Üye
Tepki
202
Bisiklet
Scott
Fotoğraflar ve anlatım çok güzel, keyfli gezmeler. Bu turlarda en çok merak ettiğim şey bisikletin kutusunu nereye bırakıyorsunuz :komik:

• Beğen

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.331
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok güzel bir tur başlangıcı tebrikler.

Çok defa gidip geliyorum Hollanda 'ya iş gereği , Amsterdam , Rotterdam , Delft , DeLier buraları iyi biliyorum. Hollanda 'da hayat gerçekten bambaşkadır. İnsana saygı nedir orada yaşanır. ;)

• Beğen

dtcf31

bisiklet
Tepki
353
İsim
Güven
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
anlatım ve fotolar güzel iyi turlar dilerim :harika:

• Beğen

Turgay Gürses

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
Turgay
Bisiklet
Merida
@eSEOZdee bisiklet dışında bol kanallı bol keyifli ve bol dumanlı bir hayat var Amsterdam’da

@Devenez ce que sormayın oradaki bisiklet yollarını sarıp buraya getiresim geldi. O yollar bizim coğrafyada olsa gerçekten şahane olur.

@srdrmrs benim öyle bir performansım olmadığı için yavaş yavaş sindire sindire devam ettim hocamyaklaşık 300 km yaptım tur boyunca.

@Cevat_MD teşekkürler

@Gringo1903 bisikletin kutusunu gidince attım hocam. Sonra dönüşte Amsterdam’da başka bulamayıp havaalanında 23 eur ya satın aldım. Bu masrafı göze almıştım ama acıttı yine de.

@TatanQa_tr hayat gerçekten keyifli oralarda ama bu kurlardan sonra kendimi çok fakir hissettim bir ara. Bir daha zor görünüyor maalesef.

@dtcf31 teşekkürler

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Turgay Gürses güzel tur, tebrikler.

Hollanda da yasayan bir arkadasim Hollanda da araclarin kullandigi yollarda yani bizim E5 benzeri yollarda (otoban değil) bisiklet kullanmanin yasak olduguni soyledi. Bisiklet yolu olmasi lazim veya ara koy vb. yollari kullanmak gerekiyor dedi.

Bu ne kadar dogru?

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.005
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
evet yasak. yalnız bisiklet için ayrılmayan bir yol bulmak gerçekten çok zor. hem otoban olacak ve yanında bisiklet yolu olmayacak.. imkansız gibi birşey. zaten şehir içlerinde bisiklet yolları içinde ışıklar falan var mecbur oradan takip ediyorsunuz. şehirden şehire giderkenden otobandan en az 10 en fazla 100 metre yanında ayrı bir bisiklet yolu oluyor. arkamdan araba mı gelecek diye düşünmuyorsunuz. @Taner James

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@srdrmrs

Anladım, bisiklet yolları her yerde olduğu için diğer yollarda sürmek zaten delilik olur :)

Teşekkürler.

• Beğen

cihataktag

Aktif Üye
Tepki
61
İsim
CİHAT
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
çok güzel br tur olmuş tebrik ederim.

gidon genişliğinizi öğrenebilir miyim acaba?

• Beğen

Turgay Gürses

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
Turgay
Bisiklet
Merida
Geçtiğimiz yaz Amsterdam’dan Brüksel’e yaptığım bisiklet turu. Yaklaşık 300 km’lik bol manzaralı, bol biralı bir tur oldu.

Diğer videolarım

(link)

five

Part time turcu
Tepki
3.955
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,

Vidonuzu izlemiştim. Güzel paylaşım için teşekkür ederim.
Biz de eşimle bu Temmuz için bir plan yaptık Amsterdam'dan Brugge'e. Rota, konaklama vs. her konuda tavsiyeleriniz okumak isterim.

Selamlar

Kazasız ve keyifli turlar

five

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Turgay Gürses Bu tür paylaşımlarda bolca detay forum kullanıcıları açısından hem keyifli hem de bilgilendirici oluyor. Mis gibi tur yapmışsınız işte, biraz detay, biraz fotoğraf ve biraz bilgilendirme üstteki örnekte olduğu gibi hem diğer kullanıcılara yardımcı olmak açısından ve hem de forum mantığı açısından daha doyurucu olacaktır. Kazasız belasız nice turlarınız olsun :harika:

Devenez ce que

Daimi Üye
Tepki
983
İsim
Murat
Bisiklet
Kron
Bu turun fotoğraflı yazısı vardı da yarım kaldı diye hatırlıyorum, evet linki buldum bu arada, Turgay bey devamını bekliyoruz, üşengeçlik yapmayalım lütfen ?

• Beğen

Turgay Gürses

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
Turgay
Bisiklet
Merida
@Devenez ce que

Haklısınız biraz fazla üşengeçlik ettim ? en kısa sürede devamını yazacağım .

@BF Okuru

Sanırım bu yorumu video için yazmıştınız. Konular birleşmiş. Yazıyı mümkün olduğunca detaylı yazmaya çalışmıstim ama videoda pek detay yok haklısınız. Video editleme oldukça zormuş:) simdilik bu kadar geldi elimden. Yazının devamını daha detaylı yazmaya çalışırım. Teşekkürler yorumunuz için.

@cihataktag

Kusura bakmayın mesajınızı atlamışım geç dönüş yapiyorum. Hiç bilmiyorum inanın ama bisikletin standart gidonu.

@five

Çok güzel bir rota gerçekten. Hem eğim yok hem de manzarası bol. Bisiklet yolları muazzam. Ben ağırlıklı kamp alanlarinda kaldım. Hiç rezervasyon yatırmadan gitmiştim büyük hata etmişim. Cünkü yer bulmakta zorlandım ilk günler. Mutlaka rezervasyon yaptırmanızı öneririrm. Yazının devamında kaldigim yerleri de paylaşırım. Rota konusunda da önerim olacak. Turun bir günü Rotterdam'dan sonra sanayi bölgesinden gittim nerdeyse bütün gün. Başka bir seçenek daha vardı muhtemelen daha iyidir o rota. Kontrol edeyim yazarım. Bunun dışında merak ettikleriniz varsa elimden geldiğince yardımcı olurum.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Devenez ce que

bitinya_s

Aktif Üye
Tepki
187
Bisiklet
Carraro
Merhaba,
Çok güzel bir tur olmuş. yazınızı severek okudum.
Ben hiç böyle bir tur yapmadım. Şehirler arası tur bile yapmadım hatta. Bir sorum olacak, cahilliğime verin lütfen. Uçakta bisiklet taşıdığınız kutuları sonra ne yapıyorsunuz? Yani dönerken o kutuları tekrar nereden buluyorsunuz? Bu benim kafama takıldı.

• Beğen
Tepkiler: Devenez ce que