Amortisör yumuşatma

Serkan.Sezer

Komedon
Tepki
227
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@emil alverdiyev

Havalı amortisörlerde kilonuza göre basmanız gereken bir basınç değeri vardır.

Altta linkini koyduğum pdf'in 5. sayfasında gerekli hava basınç değerini bulabilirsiniz.

(link)SİL.jpg

Scudo
Tepki
1
İsim
emil alverdiyev
Bisiklet
Cube
Amortisorun sol alt kolunda alyan anahtar yeri var o ne ise yariyor ve amortisorun 80 veya 100 mm oldugunu nasil anlariz

Serkan.Sezer

Komedon
Tepki
227
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@emil alverdiyev o vida amortisörü sökmeye yarıyor, öbür kolda da zaten sibop olması lazım. Amortisör üzerinde bir yerlerde yazmıyorsa, bisiklet boşken okla işaretli yere plastik bir kelepçe takıp sıkın(burası sıfır noktanız). Daha sonra dibe dayanana kadar bastırın. Kelepçenin çıktığı yerle sıfır noktası arasını ölçerseniz fikir verecektir.
SİL oklu.jpg

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@emil alverdiyev Bazı maşalar farklı çalışma mesafelerine de sahipler. O tip maşaları sökerek çalışma mesafesini ayarlayabiliyorsunuz.

Tepki
3
İsim
Onur Semi Tosun
Bisiklet
Salcano
Mesela amatör bir bunnyhop yaparken maşanın yumuşaklığı yani girip çıkması bisikletin önünü kaldırmayı,zıplatmayı kolaylaştırmazmi

SBK1907

Üye
Tepki
0
İsim
Sadık Erdeğer
Bisiklet
Bisan
@erhan_ on amortisor yaylarini cikartmak icin oncelikle (bisikletten bisiklete degisir) plastik kapaklari acip derinideki vidalari acmalisin ( alyan ise uzattirabilirsin veya lokma ise lokma ilede acabilirsin ) (!!iki tarafinida açmayi unutma!!! )açtiktan sonra masayi yukari çekince ayrilicaktir ce içinde yaylar orada youtubeden bisiklet on basma videolari yazarsan gorebilirsin

TahaCel

Üye
Tepki
21
İsim
taha
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@emil alverdiyev Bazı maşalar farklı çalışma mesafelerine de sahipler. O tip maşaları sökerek çalışma mesafesini ayarlayabiliyorsunuz.
çok eski bir konu hortlatıyorum ama bişey sorucam benim amortisör sert şekilde çalışıyor ben yumuşatmak istiyorum wd-40 sıkmayı düşündüm sizce iyi fikir mi yoksa ne yapmalıyım

• Beğen
Tepkiler: tunamert05

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@TahaCel benim maşam da son zamanlarda biraz hassasiyet kaybına uğramıştı. Daha dün açıp bakımını yaptım. Eskisinden hassas oldu. Yapmanız gereken alt bacakları ayırıp isopropil alkol ile temizledikten sonra üreticinin önerilerini göz önünde bulundurarak yağlayıp kapatmak. Maşa zoom gibi bir şeyse veya maşayı açma şansınız yoksa amortisör yağını üst bacaklara elinizle sürüp maşayı tekrar tekrar bastırarak biraz yağlanmasını sağlayabilirsiniz. Wd40 genel kanının aksine her yerde kullanılan sihirli bir fısfıs değil :D

Tepki
5
İsim
mehmet
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
genelde yayın içine yada üstüne takoz yada hortunumsu bir plastik-kauçuk koyarlar.yayın tam kapanmasını engellemek içindir.Kabaca yayın yarı boyunda olur ,o yarı kısmı sertleştirirki aşırı sert baskıya dayana bilsin. işte bu takoz veya hortunumsu kaplamayı atarsanız.yayın tamamı rahat çalışır, yumuşa olmuş olur.ben bizzat denedim iyi oldu.
bendeki takozdu hortunumsu kadar engellemez diye düşündüm ama işe yardı.çünkü takoz az yada çok sürtüyor yaya ,zira bendeki takoz yayın içine hafif sıkışarak giriyordu.

özellikle hortunumsu kaplama varsa yayın şeklini alıyor doğrudan yayın yaylanmasını zorlaştırıyor.
Biraz kullanayım bu şekilde takozsuz eğer yeterli gelmezse yayı önce açıp uzatıp fazla kısmı keserek öyle deneyeceğim .yayın arasında tornavida veya matkap uç gibi birşey sokup döndürürek yay genişletile biliniyor (denedim biliyorum),yay dan malzeme atarak yumuşar mı emin değilim sonuçta çelik aynı çelik, deneyince yazarım

Son düzenleme: