Amatör akort sehpası (14tl)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Herkese merhaba , bisikletin uzerinde akort yapmak bir hayli zor oluyor , bu nedenle bnde ucuz yollu bir akort sehpası nasil edinebilirim diye dusundum ve ortaya bu basit alet cikti ☺
Gereken malzemeler
1)hurda maşa
2)tel(1 tl)
3)Sprey boya (4tl)
4)eski bagaj( bunun yerine delikli yerden 20 cm yukseklikte herhangi birseyde kullanilabilir)

Önce cevredeki bisikletcileri gezip hurda bisiklet cataliniz var mi diye soruyorsunuz ve alabileceginiz en ucuz olanini aliyorsunuz ben 10 liraya buldum bi tane . catal cok eski ve pasliydi eve gelip tel ile iyice ovdum pas cozucu kullandim .sonra hirdavatcidan 4 liraya sprey boya aldim( isteyen yagli boyada kullanabilir,daha guzel bir boya olur, onunda fiyati 7.5 liraydi) . boyayi siyah aldim cunku artani ile eski bagajimida boyarim diye dusundum . http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/29/9447d9ac524f4270a71edb2c877609ab.jpghttp://images.tapatalk-cdn.com/15/08/29/8124ebf70fafd5987a36356c06d82296.jpg

Boya yaparken acele etmemek lazim , tek tarafi boyayip kurumasini bekledim sonra cevirip diger yerleri boyadim .

Alttakilerde son hali

http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/29/e68500ad60bba22eda3b9620f0952db6.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/29/5bdf66edda51244404f87cd99c00b942.jpghttp://images.tapatalk-cdn.com/15/08/29/da96f4e5a74c056ea1cf023047e103fc.jpghttp://images.tapatalk-cdn.com/15/08/29/f61a3cc727a0240025ed8144e525f652.jpg

İlk basta maşanın aralığı dogal olarak ön tekere göreydi yaklasık 9 cm bir acikligi vardı. Arka teker takilmiyordu , bende bacaklarimi ve ellerimi kullanarak acikligi yaklasik 14 cme getirdim .su an hafif esneterek arka tekeri takiyorum cok kolay oluyo , on tekerde zaten giriyor .
Sag sol akortu icin telleri fren yerlerine bagladim. Alt ust akordu içinde bagaja bağladım teli, klavuz olarak kullaniyorum.

Sistemi kurduktan sonra ilk amatör akort ayarlamalarimi yaptim , amator diyorum cnku sag solu iyi yapsamda alt ust akort yapmayi beceremedim henuz , akort yaparken tekerin ellerinizde sekillenmesi guzel bir olay , herkese tavsiye ediyorum eglenceli bir is dahi denebilir .

Scudo

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
mükemmel ayrıca boya super olmuş :D çok beğendim cidden

Tayfun Sezer

Daimi Üye
Tepki
288
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Yarın bisikletçiye ben de uğrayıp bir maşa bakacağım Uzun zamandır yapmak istediğim bir şeydi.Çok teşekkürler.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Bisikleti ters çevirip kendi üzerinde de yapabiliriz bunu tel yerine de kablo bağı kullanırız. Sizdeki maşa değilmi arka teker ana sığacakmı üzerinde ruble var

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mustafagenç gerekli ayarlamaları yaptım arka teker için . bisikletin üzerinden de yapılabilir tabiki ama bnce ayrı bir sehpanın olması kolaylık sağlıyor. ☺
Herkese tesekkur ederim , umarım hurda maşalarınızı kısa sürede bulursunuz ☺☺☺

Hüseyin Tekin

Aktif Üye
Tepki
75
İsim
Hüseyin TEKİN
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam bende bunun bir farklı modelini kullanıyorum. Eski bisiklet maşalarından denk gelmisti borusunu kestim mengeneye bağlayıp kullanıyorum.
Elinize sağlık güzel olmuş

ihtiyar26

Üye
Tepki
4
İsim
mehmet
Bisiklet
İdeal
Güzel olmuş, aslında lazerli metrelerden bulup onları sabitleyerek de daha teknolojik bir çalışma yapılabilir.
maliyet artar biraz ama daha hassas ayarlama yapılabilir. onun haricinde o telleri tek tek ayarlamak ta tabiki
sabır işi,
her akord ayarında 50 lira vermekten de iyi bir çözüm.. tabii sabırlı olanlar için :)))

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ihtiyar26
Güzel olmuş denemekte yarar var. Parasından geçtim. 40 lira da teker başına ben ödedim akort yaptırdım ama bence bi çokomole benzemedi. İyi usta şart. İyi usta kalmadı. Yazları kuyruk oluyor hizmet kalitesi düşüyor. Kışında patronlar ustaya boşuna maaş vermek istemiyor maaşı kurtarmıyor iyi ustayı kaçırıyorlar

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Elinize saglik, tabii ki fikirler ve ureten beyinler daima takdir edilmelidir.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
eline sağlık ama akort sehpası olması için en gerekli iki malzemeyi koymamışsın, birincisi dikey ve yanal eğriliği tespit etmek için kullanacağın kılavuzlar. ayrıca akord baya zor bişey, çozebilen bana da ogretsin lutfen, karşılığında iş yaparım

BF Okuru

Üye
Tepki
2
IMG_20160420_174043.jpg
Son hali bu sekilde olmustu . 28 ve 26 jantlara uygun olcude 2 ser tane delik acmistim . yanlardan civileri sokarak sag sol akordu ayarliyordum . yine yanlardan soktugum civiyi jantin altına getirerek dikey akordu ayarliyorum . @Tasogare

eberkol

Aktif Üye
Tepki
123
İsim
Emre BERKOL
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sistem başarılı, aslinda demirciye bir şablon verip ucuz yollu da yapılabilir. Tabi evdeki parçalardan yapma en ucuz yolu. Ben akort işini bisiklet üstünde hallediyorum hem tekerleği sökmek de gerekmiyor. Tam tembel işi :)

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.496
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çıkma veya eski kullanılmayan bir maşa, sanayide şekildeki gibi güçlendirmeler ve akort ayarı masası düşünüyorum ben de.

https://i.hizliresim.com/1dPlVN.jpg

• Beğen
Tepkiler: eberkol

eberkol

Aktif Üye
Tepki
123
İsim
Emre BERKOL
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu şekilde de hem ucuz yollu hemde ön ve arka teker için olan bir akort sehpası yapılabilir. Resimdeki sol kol dönebilir yapılıp arka ve ön teker için kullanılabilir. Hatta bunu 4 kollu yapıp hem yol hem mtb bisikletler için de kullanılabilir.

Dosyalar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Aazam bu sistemin en onemli eksigi , on ve arka teker mil uzunluklarinin farkli olmasi ben on tekeri takarken tekeri sabitleyebilmek icin spacer kullanmam gerekiyor , arka teker icinde maşayi biraz esnetmem gerekiyor. İlk basta kollar ve bacaklarla asilarak maşa acikligini artirmistim. Bir diger problem ise janti frenlere esit uzaklikta akordlayabilmek icin bir referans noktasi yok sistemin ustunde. Mesela on tekeri ordum ve akordluyorum , tezgahta hersey mukemmel görünüyor ama bisiklete bir takiyorum bakiyorum ki janti olmasi gereken yerden birkac cm saga yada sola akordlamisim. Arka tekerdede boyle sorun oluyor cunku arka tekeri tam ortalayip akord etmemek gerekiyor. Sonuc olarak birkac deneme yanilma yolu ile birkac defa akord islemini yapmak gerekiyor. Tabi epey zahmetli oluyor. Bu tezgahin asil kullanim alani hafif akord kacmalarinda akord yapmak geri kalan işlemler icin pek kullanisli degil

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.496
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@furkan.zaman

çok doğru yazmışsın. düşünmemiştim bak ben bu kısmı.

eberkol

Aktif Üye
Tepki
123
İsim
Emre BERKOL
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@furkan.zaman
İşte tam bu sebepten dolayı sehpa kollarının birinin sabit bir diğerinin ise merkeze olan mesafesi değişken olmalı. Akord yapılırken mesela ön tekerlek için sağ ve sol eşit uzunlukta , arka tekerlek için akort yaparken ise arka jantın rublesiz taraftan akort koluna mesafesi ön jantın mesafesi ile aynı olmalı , akort komple bu tarafa göre yapılmalı. Yoksa akortlama tek tarafa kayık olacaktır.

Lenovo K3 Note cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@furkan.zaman
o zaman iyiymiş, güle güle kullan