Alsam mı toplasam mı?

Tepki
15
İyi günler;

Ben aslında uzun süre mtb kullanıyordum ama ondan sıkılıp yazlığa bağışladım. :) Şimdi kendimi yol bisikletlerine kaptırmış durumdayım. Mutlaka bir tane almalıyım :)

Eh öğrenciyim seneye üniversite inşallah bu sene ders çalışacağımdan seneye ya da öbür seneye planlıyorum. Ama öğrencilik seneler önceden plan yapıyorum. Bunun bir sebebi de iyi bir şey astemem yani 3-4 bini gözden çıkardım. Bunun %75 ini biriktiririm geri kalanını babamdan alırım diye düşünüyorum. Neyse dedim ki zaman uzun. Bende parayı biriktiriyorum 1000 Tl biriktirmişsem şeytan giriyor aklıma göz açıp kapayana kadar bitiyor. Bu yüzden şimdiden biriktirmek yerine bisikleti azar azar inşa etmeyi düşündüm. Ama bu benim yararıma mı olur zararıma mı? Çünkü iyi bir şey istiyorum. Hazır almak daha mı karlı olur?

Hem bu şekilde hevesim de taze kalır?

Şunu da eklemek isterim:

Bisiklet hakkında tektik bilgim fena değildir. Yani çok profesyonel değilim ama forumdan okuyarak falan birçok şeyi öğrendim birkaç yıldır. Çoğu ayarıda kendim yaparım. Zaten zaman da bol, birleştiririm bir şekilde.

Her iki seçenek içinde fikrinizi ve önerilerinizi merak ediyorum.

Scudo

serdar k

Bize her yer 61
Tepki
482
Bisiklet
Focus
Hazır toplu bir bisiklet almak, parça parça almaktan çok çok daha ucuza gelir.

• Beğen
Tepkiler: Berkay DEDEOĞLU

fatihtemizer

Daimi Üye
Tepki
156
Bisiklet
Specialized
Nasıl bir bisiklet olusturacagına baglı.Yurtdısından toplayacaksan aldıgın parcaların yanına gumruk masraflarını vergilerinide ekleyip oyle hesap etmelisin.Karbon kadro alayım orta duzeyde bir set ve jantlar sana 4000-6000 tl masrafın ustunde gelebilir.Hazır bisikletlerde bazen daha uygunada geliyor kampanyaları ındirimleri takip etmelisin yada güvendiğin bir ikinci el varsa o şekilde alabilinir.

• Beğen

OĞUZ.UZ

Aktif Üye
Tepki
161
Bisiklet
Diğer
hazır bisiklet almak daha iyi oluyor genelde

Tepki
15
Sanırım haklısınız... O zaman iyi bir kadroya sahip olan önceliğim olacak gibi. Salcano, bianchi, Carraro gibi Türkiye de birleştirilen markaların karbon kadrolu ürünleri dahi bayağı iyi fiyata. Bu kadrolar sorun çıkarır mı acaba?

Lenora Nora

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Lenora Nora
Bisiklet
Carraro
@Berkay DEDEOĞLU Merhaba Berkay;
İsteklerini bir kagıda not al.Gereksinimlerin neler?.İstediklerin hedeflerin.Daha sonra isteklerini karsılıyan Yol Bisikletini toplu direk almak daha mantıklı olur ucuza gelir.Extra ugrasa girmezsin.
İyi Forumlar Dilerim.

• Beğen

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
paranız varsa toplayın ucu bucağı yok o olsun bu da olsun derken meblağ baya yukarılara çıkıyor Mehmet beyin dediği gibi alıp yükseltmek daha mantıklı

• Beğen

yusufftoy

Üye
Tepki
0
İsim
Yusuf Toy
Hazir bisiklet cok daha ucuza gelir.Marka olarak scott ghost oneririm.

BlackJack#

Üye
Tepki
23
İsim
Berat
Bisiklet
Carraro
bende ilk başta toplamayı düşünüyordum 225 alıp yükseltmeye karar verdim hem servisin yakın akrabam olması hemde önceki carraro mtb min 1500 kere yere düşmesine 2 3 kere takla atmama rağmen hala sapa sağlam gitmesi beni bu kararı almaya yöneltti

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.061
Bisiklet
Kron
zevk meselesi soyle bi 10 15 varsa ozel kadrolar super recordlar

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Seneye hele öbür seneye neler çıkar neler. Bir set alır koyarsın 4800 seneye 5300 ü çıkar setin adı aynı ama modeli malzemesi ağırlı işlevi bir şeyi iyileştirilir. Mesela bir çift lastik Aldın koydun seneye kadar eskir lastiğin Ömrü 5 yıl e 1 yılı Çekmece'de geçti. Zaten kadrodan başlaman lazım e bir kadro 500 2000 5000 zati paranın bütük kısmı gider.
Toplama işi para sorunu olandan istediğin marka kombinasyonla parçaları birleştirmek. Atıyorum focus kadrosunda sram kullanmak istersin. Ayna kol karbon olsun istersin ama beğendiğin marka kadroda karbon aynakol yoktur. Toplama işi- para sorun değil bana istediğimi verin kafasıdır.
Salcanoda olsa specialized da olsa Gücü'nün yettiğini al kullan sete markaya çok takılma. En kötü yol bisikleti bile zevkli neresinden başlarsan kar.

ahmetbaba

Üye
Tepki
18
İsim
Harun
Bisiklet
Whistle
Toplama yapmaktan önce toplayacağımıza en yakını bulur ve farklılıklara baka aradaki fiyat değerlendimesine bakilir. fiyat/performans durumuna bakilir ki beğenmediğiniz parçalari güzelce söküp nakite çevirebilirsiniz. bence bu yöntem gözardı edilmemeli.

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
toplamak istediğin bisikletin özelliklerine en yakın hazır bisikleti al
2-3 parçasını değiştir toplamak istediğin bisiklet olur.

• Beğen
Tepkiler: bulentdasci

medetkerem

Aktif Üye
Tepki
47
toplamak istediğin bütün parçaların fiyatlarına bak. o şekilde kaç oluyor, hazır alınca kaç alıyor diye bak. fark çok değilse topla. her ay biriktirdiğinle bir parça al

• Beğen
Tepkiler: mehmet fikret

Osman Uygun

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Sedona
Bilmediğin sular buralar. Toplama alma. Kafandaki bisiklete en yakın donanıma sahip, rengi vs güzel birşey al. İyice Sür. Eksiği gediği neymiş bir bak. Önce yol bisikleti neymiş onu bir tecrübe et. Düş. Kay. Lastiği patlat. Vitesleri zorla. Limitlerini bisikletin hangi eksikleri belirliyor öğren. Hepsinden emin olduğun zaman yavaş yavaş toplamaya başla. Kesinlikle kafanda toplayacağın malzemelerin seviyelerine ve fiyatlarına kadar ayrıntılı karar ver. İsterse yeni sezonda 5 tane modeli de çıksa sen kararını değiştirme. Heves edersin ama kafandaki taslaktan ayrılma. Böylece ayağın yorgandan taşmaz. Sen de üzülmezsin. Sınavda başarılar ;)

ikitekerbirdünya

Aktif Üye
Tepki
60
İsim
Deniz
Bisiklet
Scott
Arkadaşlarında dediği gibi parça parça almak pahalıya geliyor.Ama bisiklet toplamanın zevki bir başkadır ve bisiklet ile daha iyi bir bağ kurarsınız bu şekilde.

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect